WULKAN ARENAL. Wizyta w parku narodowym. Dojazd, zwiedzanie

Wulkan Arenal

Wulkan Arenal to jedno z najbardziej imponujących miejsc w Kostaryce. Warto go dodać do swojej listy w podróży. Ten aktywny wulkan fascynuje swoją urodą. Odwiedzając to miejsce możesz liczyć na bliskie spotkanie z piękną przyrodą oraz na wiele zachwycających krajobrazów.

Historia wulkanu Arenal

Wulkan Arenal ma wysokość 1670 m n.p.m. Wznosi się on 10 km od miasteczka La Fortuna w północnej części Kostaryki.

Wulkan był uśpiony przez setki lat, po czym wybuchł niespodziewanie w 1968 roku. Erupcja spowodowała wiele poważnych zniszczeń. Zginęło wówczas 87 osób. Ci, którzy przeżyli, zmienili nazwę swojego miasteczka na La Fortuna. Po hiszpańsku oznacza to po prostu „szczęście”.

Obecnie wulkan jest znowu uśpiony. Wokół niego utworzono Park Narodowy Wulkanu Arenal. Obecnie jest on jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Kostaryce.

Nie każdy wie, że w granicach parku znajduje się również drugi mniejszy wulkan. Jest to wulkan Cerro Chato. Jest on jednak znacznie spokojniejszy. Jego ostatnia aktywność miała miejsce wiele tysięcy lat temu.

Wulkan Arenal
Wulkan Arenal
Wulkan Arenal

Zwiedzanie Parku Narodowego

Wchodzenie na wulkan Arenal jest surowo zabronione i może być niebezpieczne. Mimo to część osób łamie ten zakaz.

Wulkan przyciąga jednak turystów z całego świata i można mu się przyjrzeć z bliska. Najlepszą ku temu okazją jest wizyta w Parku Narodowym Wulkanu Arenal. W parku wytyczono szlaki spacerowe, które są łatwe do pokonania, także dla rodzin z dziećmi.

Podczas wizyty w parku można obejrzeć miejsca, którymi płynęła lawa podczas erupcji, oraz skały powstałe z lawy. Przemierzając szlak zobaczysz też z bliska piękną przyrodę tutejszych lasów deszczowych. Zobaczysz tu wiele egzotycznych roślin oraz być może uda Ci się dostrzec żyjące w parku zwierzęta.

Na terenie parku znajdują się również dwa punkty widokowe, z których rozpościera się fantastyczny widok na wulkan. Nie zawsze widać go jednak w pełnej okazałości. Wierzchołek wulkanu bardzo często bywa przysłonięty chmurami.

Wszystkie szlaki spacerowe na terenie parku zostały rozrysowane na poniższej mapce:

Wulkan Arenal

Informacje praktyczne

Wejście do parku narodowego znajduje się w odległości ok. 20 km od miasteczka La Fortuna. W nawigacji możesz wpisać: Centro de visitantes del Parque Nacional Volcán Arenal (punkt 3. na powyższej mapie).

W tym miejscu znajduje się kasa biletowa i bezpłatny parking. Bilet wstępu do parku kosztuje 16.95 USD. Możliwa jest tylko płatność kartą. Park jest czynny codziennie w godzinach 8-16.

Park możesz odwiedzić o każdej porze roku. Praktycznie przez cały rok jest tu gorąco i wilgotno. Pamiętaj jednak, że od maja do listopada trwa w Kostaryce pora deszczowa. Opady bywają wtedy intensywne, ale nie oznacza to, że pada codziennie i przez cały dzień.

Wulkan Arenal
Wulkan Arenal
Wulkan Arenal

Dojazd do parku

Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania okolic wulkanu Arenal jest miasteczko La Fortuna. Z centrum La Fortuna do parku można dojechać samochodem. Jeśli nie masz auta, możesz skorzystać z taksówki lub ubera.

Do parku możesz wybrać się samodzielnie. Możesz też skorzystać ze zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem. Są one w ofercie licznych biur wycieczkowych działających w miasteczku La Fortuna.

Biorąc pod uwagę koszt takiej wycieczki, można przyjąć, że w tym przypadku zwiedzanie samodzielne będzie w zupełności wystarczające. W Kostaryce z usług przewodnika lepiej skorzystać przy innych atrakcjach, np. w rezerwacie Monteverde czy Manuel Antonio.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne miejsca do obserwacji wulkanu Arenal

Do Parku Narodowego Wulkanu Arenal warto przyjechać, o ile masz wystarczająco dużo czasu. W okolicach miasteczka La Fortuna jest też sporo innych miejsc, z których dobrze widać wulkan.

Tuż obok parku narodowego znajduje się prywatny rezerwat Arenal 1968. Także on jest dobrym miejscem na spacer i może stanowić alternatywę dla wizyty w parku narodowym. Do rezerwatu oczywiście możesz się wybrać, ale raczej nie ma sensu zwiedzać obydwu tych miejsc.

Świetny punkt widokowy na wulkan Arenal znajduje się także obok wejścia do parku wiszących mostów. Ten park również znajduje się niedaleko wulkanu i miasteczka La Fortuna. Jest to miejsce, które również warto zobaczyć i zwiedzić.

Wulkan będziesz także widzieć z praktycznie każdego miejsca w centrum La Fortuna.

Zobacz również:

LA FORTUNA. Przewodnik. Najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć?

KOSTARYKA NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować?


Podobał Ci się ten tekst? A może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *