PARK NARODOWY MANUEL ANTONIO. Zwiedzanie, atrakcje, plaże, dzikie zwierzęta

Park Narodowy Manuel Antonio

Kostaryka to prawdziwy raj dla fanów dzikiej przyrody. Można ją podziwiać w licznych parkach narodowych. Jednym z nich jest Park Narodowy Manuel Antonio. To jeden z najpiękniejszych parków narodowych nie tylko w Kostaryce, ale też na całym świecie. Spotkasz tu wiele dzikich zwierząt oraz odpoczniesz na plaży otoczonej tropikalną dżunglą.

Jak zaplanować zwiedzanie Parku Narodowego Manuel Antonio? Jak się do tego przygotować? Ile kosztuje bilet wstępu? Jakie żyją tu zwierzęta? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Park Narodowy Manuel Antonio

Park Narodowy Manuel Antonio znajduje się w środkowej części Kostaryki, na wybrzeżu Pacyfiku. Powstał w 1972 roku. Zajmuje on powierzchnię 683 hektarów i jest to najmniejszy park narodowy w Kostaryce. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów na całym świecie. Możesz tu obcować z piękną kostarykańską przyrodą, która na pewno zrobi na Tobie wrażenie.

Park słynie jednak nie tylko z imponującego lasu tropikalnego, ale też z pięknych plaż, krystalicznie czystej wody oraz dobrych warunków do snorkelingu. Wiele osób uważa, że to właśnie plaże w Manuel Antonio są najpiękniejsze w całej Kostaryce.

Zwiedzanie parku – jakie żyją tu zwierzęta?

Zwiedzanie parku Manuel Antonio jest świetną okazją, by móc obserwować tutejszą przyrodę. Na terenie rezerwatu żyje wiele dzikich gatunków zwierząt. Znajdziesz tu m.in. leniwce, legwany, urocze małpki kapucynki, jaszczurki, kolorowe kraby oraz wiele gatunków ptaków i owadów.

Zwierzęta żyją tu w swoim naturalnym środowisku i trzeba mieć trochę szczęścia, aby je zobaczyć. Przyda się też na pewno sporo cierpliwości oraz dobry sprzęt do obserwacji.

W parku wytyczono wiele szlaków pieszych. Każdy z nich daje możliwość podziwiania piękna tutejszej przyrody. Szlaki są bardzo proste do przejścia i nie wymagają żadnego przygotowania.

Plaże w parku Manuel Antonio

Park Narodowy Manuel Antonio słynie z pięknych plaż. Między innymi właśnie dzięki nim uchodzi on za jeden z najpiękniejszych parków narodowych na świecie.

Dwie najbardziej popularne plaże na terenie parku to Playa Espadilla Sur oraz Playa Manuel Antonio. Znajdują się one na dwóch przeciwległych brzegach niewielkiego cypelku, tuż obok głównego szlaku. Plaże wraz z otaczajacą je bujną roślinnością tworzą naprawdę piękną scenerię. Zrobisz tu sobie niejedno piękne zdjęcie z wakacji! Do kąpieli zachęca zaś krystalicznie czysta i ciepła woda. Nieco dalej są zaś położone dwie inne mniej znane plaże: Playa Las Gemelas oraz Playa Escondido.

W okolicy Manuel Antonio, ale już poza terenem parku, są też oczywiście ogólnodostępne publiczne plaże. Najpopularniejszymi są: Playa Espadilla oraz Playa Biesanz.

Manuel Antonio – bilety i godziny otwarcia

Park Narodowy Manuel Antonio jest otwarty codziennie oprócz wtorku w godz. 7-16. Można go zwiedzać także w święta i dni wolne od pracy. Na spacer po parku warto przeznaczyć ok. 2-3 godzin, by potem udać się na plażę i także tam spędzić trochę czasu. Park możesz odwiedzić o każdej porze roku. Przez cały rok jest tu gorąco i wilgotno.

Do parku najlepiej jest przyjechać wcześnie rano. W późniejszych godzinach przybywa tu naprawdę sporo turystów i wtedy zwiedzanie nie będzie już tak przyjemne. Ma to także znaczenie podczas pory deszczowej. Deszcz pada bowiem najczęściej po południu, choć oczywiście nie jest to regułą.

Bilet wstępu do parku kosztuje 18 USD. Bilet możesz kupić na miejscu w kasie lub wcześniej online. Warto rozważyć wcześniejszy zakup, gdyż w parku obowiązują limity odwiedzających. Szybko może się więc okazać, że nie będzie już dostępnych wejściówek.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej parku.

Wycieczka z przewodnikiem

Zdecydowanie najlepszym sposobem na zwiedzanie parku jest zorganizowana wycieczka z przewodnikiem. Przewodnik najlepiej wie, gdzie szukać poszczególnych zwierząt, i będzie w stanie Ci je pokazać. Bez przewodnika zaś istnieje bardzo duże ryzyko, że niewiele uda Ci się zobaczyć. Przewodnik dysponuje także profesjonalnym sprzętem do obserwacji oraz pomoże Ci zrobić zdjęcia zwierząt.

Wycieczki z przewodnikiem są organizowane przez liczne biura wycieczkowe działające na terenie Kostaryki. W takiej wycieczce zwykle bierze udział od kilku do kilkunastu osób. Przewodnicy są zazwyczaj dwujęzyczni, a wycieczki odbywają się w języku hiszpańskim oraz angielskim. Wycieczkę do parku można zarezerwować w większości hoteli znajdujących się np. w miejscowościach Manuel Antonio, Quepos czy Jacó.

Cena wycieczki z przewodnikiem to ok. 55 USD za osobę. Jest to więc całkiem spory wydatek, ale w tym przypadku warto sobie na niego pozwolić. W cenę zazwyczaj jest wliczony dojazd z hotelu do parku i z powrotem. Zwiedzanie parku trwa ok. 2-3 godzin, po czym masz czas wolny, który możesz spędzić na plaży. Jeśli na plaży chcesz zostać dłużej niż przewidziano, to też jest to możliwe. Wtedy jednak musisz wrócić na własną rękę, co wcale nie jest trudne.

Co warto wiedzieć przed wizytą w parku?

Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie parku na własną rękę, to musisz pamiętać o jednej rzeczy. Po drodze do parku możesz być zaczepiany i nagabywany przez oszustów podających się za pracowników parku. Mogą Ci oni oferować bilet wstępu lub miejsce parkingowe w „okazyjnej” cenie. Nie daj się to nabrać!

Wizyty w parku, zwłaszcza w porze deszczowej, nie należy planować z dużym wyprzedzeniem. Może się bowiem okazać, że pogoda pokrzyżuje Ci plany i będziesz chciał tu przyjechać w inny dzień niż wcześniej zakładałeś. Trasy w parku nie są trudne do pokonania, ale warto zabrać ze sobą wygodne obuwie. Pamiętaj także o środku na komary oraz ochronie przed słońcem.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Do parku nie wolno wnosić jedzenia oraz jednorazowych butelek z wodą. Ma to zapobiec śmieceniu oraz dokarmianiu zwierząt przez turystów. Przed wejściem na teren parku trzeba się poddać kontroli bezpieczeństwa. Na terenie parku są krany z wodą zdatną do picia – warto mieć więc ze sobą bidon lub inną niejednorazową butelkę. Tuż obok plaży znajdują się zaś bezpłatne toalety.

Jak dojechać do parku Manuel Antonio?

Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania parku jest Quepos. To niewielkie miasteczko portowe, które znajduje się w odległości ok. 7 km od wejścia do parku. Znajdziesz tu sporo hoteli, restauracji i barów, i jest tu naprawdę bardzo przyjemnie. Z dworca autobusowego w Quepos do parku Manuel Antonio kursują liczne autobusy. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 1 USD. Bilety kupuje się u kierowcy autobusu.

Więcej informacji o Quepos znajdziesz już niebawem na blogu.

Tuż obok parku zlokalizowana jest wioska Manuel Antonio, którą również możesz rozważyć jako miejsce na nocleg. W odległości ok. 70 km od parku znajduje się zaś miasteczko Jacó.

Do parku Manuel Antonio możesz dojechać samochodem. Nieopodal wejścia do parku znajduje się sporo płatnych miejsc parkingowych. Pozostawienie samochodu na cały dzień kosztuje ok. 8-10 USD.

Manuel Antonio – czy warto?

Park Narodowy Manuel Antonio to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić! Choć park jest stosunkowo niewielki, to będziesz miał tu szansę odkryć wiele dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dodatkowym atutem tego miejsca są niesamowite plaże otoczone tropikalną dżunglą. Jestem przekonany, że także Tobie się tu spodoba!

Zobacz również:

KOSTARYKA na własną rękę. Jak się przygotować?


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem pojawią się na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *