RZESZÓW. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Rzeszów - ul. 3 Maja

Rzeszów to stolica Podkarpacia i dynamicznie rozwijające się miasto. Choć miejsce to jest często niedoceniane przez turystów, to ma ono naprawdę sporo do zaoferowania. Jest to świetny kierunek na krótką weekendową wycieczkę. Znajdziesz tu wiele zabytków, atrakcji i innych ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Miasto jest także świetną bazą do wypadu w Bieszczady, które dzielą od Rzeszowa dwie godziny drogi samochodem.

Co zobaczyć i zwiedzić w Rzeszowie? Jakie są zabytki i atrakcje Rzeszowa? Jak zaplanować zwiedzanie Rzeszowa? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Rzeszów – co zobaczyć?

01. Rynek Miejski w Rzeszowie

Zwiedzanie Rzeszowa rozpocznij od Rynku Miejskiego. Jest to miejsce, które bardzo pozytywnie Cię zaskoczy. Rynek w Rzeszowie jest naprawdę bardzo ładny i zadbany, i na pewno Ci się tu spodoba. Historia miasta Rzeszowa sięga XIV wieku. Zabudowa Rynku pochodzi zaś z XV-XIX wieku. Do dziś możesz podziwiać tu piękną historyczną architekturę. Znajdują się tu również liczne kawiarnie i restauracje. Najważniejszym obiektem na Rynku jest Ratusz z 1897 roku. W tym pięknie odnowionym budynku do dziś mieści się Urząd Miasta Rzeszowa. Na Rynku stoi również Pomnik Kościuszki oraz odrestaurowana XVII-wieczna studnia.

Rzeszów - Rynek
Rzeszów - Rynek
Rzeszów - Rynek
Rzeszów - Rynek

02. Rzeszowskie Piwnice – Podziemna Trasa Turystyczna

Pod rzeszowskim rynkiem znajduje się bardzo ciekawe muzeum. Rzeszowskie Piwnice są jedną z najważniejszych atrakcji Rzeszowa. Jest to miejsce, które musisz zobaczyć i zwiedzić. Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie ma prawie 400 metrów długości. Prowadzi ona ciągiem połączonych ze sobą piwnic, spośród których najstarsza pochodzi z XIV wieku. Łącznie znajduje się tu 40 pomieszczeń. Wizyta w muzeum może być dla Ciebie świetną okazją do poznania historii Rzeszowa. Do wyboru są dwa warianty zwiedzania. Bilety do muzeum najlepiej jest zarezerwować wcześniej przez internet. Potem może okazać się, że nie będzie już wolnych miejsc.

03. Ulica 3 Maja w Rzeszowie

Rzeszowska starówka nie jest bardzo duża, ale jest utrzymana w niezłym stanie. To bardzo przyjemne miejsce na krótki spacer. Od Rynku odchodzi ulica Kościuszki, którą dojdziesz do ulicy 3 Maja. Ulica 3 Maja jest najbardziej reprezentacyjną ulicą w Rzeszowie. To popularny miejski deptak, przy którym znajdziesz kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Muzeum Okręgowe, które mieści się w dawnym XVII-wiecznym klasztorze. Nieopodal ulicy 3 Maja, przy Placu Farnym, znajduje się rzeszowska fara, czyli Kościół pw. św. Wojciecha i św. Stanisława. Jego wnętrze jest bogato zdobione XVIII-wiecznymi freskami. Dzwonnica kościoła jest bardzo charakterystycznym punktem w centrum miasta.

Rzeszów - ul. Kościuszki
Rzeszów - ul. 3 Maja
Rzeszów - kościół farny

04. Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Pomnik Czynu Rewolucyjnego jest często prześmiewczo nazywany Wielką C***. Wszystko ze względu na bardzo charakterystyczny wygląd monumentu. Pomnik został odsłonięty w 1974 roku. Ma 40 metrów wysokości. Jest to jeden z najbardziej znanych symboli Rzeszowa oraz niechlubna pamiątka po Polsce ludowej i czasach komunizmu. Dziś nie do końca wiadomo, co zrobić z tym pomnikiem. Zdemontować, przenieść, a może zostawić go w spokoju? Prędzej czy później jakieś decyzje będzie trzeba podjąć. Monument jest w coraz gorszym stanie. Na razie został ogrodzony prowizorycznym metalowym płotem.

Rzeszów - Pomnik Czynu Rewolucyjnego

05. Klasztor i ogrody Bernardynów

Tuż obok pomnika znajduje się zabytkowy klasztor Bernardynów. Do klasztoru przylega Bazylika Wniebowzięcia NMP. Kościół ma w sobie cechy renesansu i baroku. W jego wnętrzu znajdziesz bogate zdobienia oraz XVIII-wieczne freski. Wokół kościoła i klasztoru rozciągają się ogrody Bernardynów. Jest to bardzo przyjemne i ogólnodostępne miejsce do wypoczynku. Ta zielona przestrzeń znajduje się w samym centrum Rzeszowa. Teren ogrodów jest bardzo zadbany. Znajdziesz tu sporo zieleni, fontanny oraz ławki, na których można przycupnąć. Ogrody Bernardynów to fajna atrakcja, którą warto zobaczyć.

Rzeszów - klasztor i ogrody Bernardynów

06. Okrągła kładka dla pieszych

Okrągła kładka im. WOŚP to jedyne w Polsce rondo dla pieszych. Kładka znajduje się nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i ul. Grunwaldzkiej. Została ona otwarta w 2012 roku. Kładka pozwala obejść całe skrzyżowanie. Jej nawierzchnia została wykonana z egzotycznego drewna, a balustrady – ze szkła hartowanego. Kładkę udekorowano galerią zdjęć prezentujących dawny Rzeszów. To bardzo ciekawa, choć dość nietypowa atrakcja. Przyjdź tutaj także wieczorem. Wtedy kładka rozświetla się efektowną iluminacją.

Rzeszów - okrągła kładka im. WOŚP
Rzeszów - okrągła kładka im. WOŚP
Rzeszów - okrągła kładka im. WOŚP

07. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

To niezwykłe muzeum przeniesie Cię do świata dobranocek. Spotkasz tu Reksia, Koziołka Matołka, Pszczółkę Maję, Krecika i wiele innych bajkowych postaci. Muzeum Dobranocek to świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Dowiesz się tu, jak kiedyś powstawały polskie i zagraniczne animacje dla dzieci, oraz na czym polegał ich fenomen. W muzeum prezentowane są m.in. oryginalne szkice, scenariusze, lalki filmowe i folie animacyjne. Muzeum Dobranocek powstało dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy i na bazie przekazanych przez niego eksponatów. Placówka mieści się przy ul. Mickiewicza, niedaleko Rynku.

Rzeszów - Muzeum Dobranocek
Rzeszów - Muzeum Dobranocek
Rzeszów - Muzeum Dobranocek

08. Zamek Lubomirskich

Najważniejszym zabytkiem w Rzeszowie jest Zamek Lubomirskich. Niegdyś w tym miejscu stała potężna XVI-wieczna forteca, która miała odpierać najazdy Tatarów. Aktualnie stoi tu zupełnie inna budowla, która powstała na początku XX wieku. Do dziś zachowały się tu jednak mury z bastionami w narożach oraz wgłębienie po dawnej fosie. Ogrom i rozmach tego miejsca robi wrażenie. Aktualnie zamek jest niedostępny dla zwiedzających. Można go jednak obejrzeć z zewnątrz. Obecnie mieści się tu siedziba sądu okręgowego.

Rzeszów - Zamek Lubomirskich

09. Letni Pałac Lubomirskich

Przez ponad 200 lat Rzeszów był własnością rodu Lubomirskich. Oprócz zamku, pozostałością po dawnym rodzie magnackim jest tu również Letni Pałac Lubomirskich. Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie jest piękną barokową rezydencją, która powstała pod koniec XVII wieku. Dawniej było to główne miejsce do wypoczynku dla arystokratów. Dziś obiekt jest pięknie odrestaurowany. Aktualnie w pałacu mieści się Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie. Pałacowe wnętrza są dostępne w godzinach pracy izby.

Rzeszów - Letni Pałac Lubomirskich

10. Wille secesyjne w Rzeszowie

Między zamkiem i pałacem Lubomirskich znajduje się tzw. Aleja pod Kasztanami. Jest to naprawdę piękne, urokliwe i spokojne miejsce w samym centrum miasta. Aleja jest bardzo przyjemnym miejsce na krótki spacer i na pewno Ci się tu spodoba. Wzdłuż alei stoją trzy bardzo ładne wille secesyjne pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. To naprawdę ciekawe miejsce, którego nie możesz przegapić podczas wizyty w Rzeszowie. Wille prezentują się naprawdę ciekawie i posiadają liczne zdobienia. Na ścianie jednej z nich znajduje się zegar słoneczny z sentencją „Widzisz godzinę, nie znasz godziny”.

Rzeszów - wille secesyjne
Rzeszów - wille secesyjne

11. Fontanna Multimedialna w Rzeszowie

W dzisiejszych czasach w każdym szanującym się mieście znajduje się fontanna multimedialna. Nie inaczej jest w Rzeszowie. Fontanna Multimedialna w Rzeszowie jest trzecim największym takim obiektem w Polsce. Fontanna została otwarta w 2013 roku. Znajduje się ona tuż obok zamku i pałacu Lubomirskich. Jej budowa kosztowała 7 mln zł. Podczas budowy zużyto 37 ton stali oraz 440 m3 betonu. Każdego roku w sezonie letnim odbywają się tu pokazy wody, światła i dźwięku, i jest to naprawdę fajna atrakcja, którą warto zobaczyć. Pokazy mają miejsce za dnia oraz wieczorami. Szczególnie efektowne są pokazy wieczorne.

Rzeszów - fontanna multimedialna
Rzeszów - fontanna multimedialna

12. Tęczowy most i rzeszowskie bulwary

Przez Rzeszów przepływa rzeka Wisłok. Najsłynniejszą przeprawą przez rzekę jest Most Narutowicza. Łączy on ul. Naruszewicza po stronie starówki z ul. Wierzbową po drugiej stronie. Obecnie most jest pomalowany na tęczowo i właśnie dlatego jest on nazywany tęczowym mostem. Aktualnie jest to jeden z ciekawszych symboli Rzeszowa. To też przykład na to, że czasami wystarczy dodać trochę koloru, aby ożywić miejską przestrzeń. Nad rzeką nieopodal mostu rozciąga się park Olszynki. Wzdłuż rzeki wytyczono ponadto bulwar spacerowy. Jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer. Mieszkańcy miasta często tu biegają lub jeżdżą na rowerze.

Rzeszów - tęczowy most

13. Plac Cichociemnych

Ważnym miejscem w Rzeszowie jest również Plac Cichociemnych. Ten zielony skwer jest zlokalizowany nieopodal Rynku. Upamiętnia on Cichociemnych oraz transport 40 więźniów z Rzeszowa do Oświęcimia w 1940 roku. Na placu znajdują się kamienie z nazwiskami więźniów, co ma symbolizować pamięć o nich. Miejsce to zrobi na Tobie ogromne wrażenie, mimo że bardzo łatwo je przeoczyć. W centralnej części placu stoi także rzeźba „Przejście 2001” autorstwa rzeszowianina Józefa Szajny. Był on malarzem, scenografem, reżyserem i profesorem warszawskiej ASP, a w czasie wojny więźniem niemieckich obozów Auschwitz i Buchenwald.

Rzeszów - Plac Cichociemnych

14. Atrakcje w okolicy Rzeszowa

Rzeszów to świetny kierunek na krótką weekendową wycieczkę. Jeśli przyjedziesz tu na dłużej, to możesz również odwiedzić inne ciekawe miejsca znajdujące się nieopodal. Najciekawsze miasta znajdujące się w okolicy Rzeszowa to m.in.: Krosno, Sanok, Ustrzyki Dolne, Łańcut, Leżajsk, Tarnów i Przemyśl. Każde z tych miejsc będzie świetnym kierunkiem na 1-dniową wycieczkę z Rzeszowa. Dzięki swojemu położeniu Rzeszów jest także świetną bazą do wypadu w Bieszczady.

Plan zwiedzania Rzeszowa

Rzeszów jest jednym z największych miast w Polsce. Mimo to miasto jest bardzo kompaktowe. Do wszystkich najważniejszych zabytków i atrakcji będziesz w stanie dojść pieszo.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na zwiedzanie Rzeszowa najlepiej jest przeznaczyć dwa pełne dni. Świetnym pomysłem będzie przyjechanie do Rzeszowa na weekend. W takim czasie uda Ci się dość dobrze poznać miasto i na pewno Ci się tu spodoba.

W układaniu planu zwiedzania Rzeszowa możesz skorzystać z poniższej mapy. Zaznaczyłem na niej wszystkie najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Rzeszowie.

Mapa Rzeszowa
Mapa Rzeszowa, źródło: OpenStreetMap

Czy warto odwiedzić Rzeszów?

Zdecydowanie tak! Rzeszów ma naprawdę dużo do zaoferowania. Znajduje się tu sporo różnego rodzaju atrakcji, zabytków i innych ciekawych miejsc. Mimo że jest to duże miasto, to jest ono bardzo przyjazne dla mieszkańców i turystów. Znajduje się tu także sporo terenów zielonych, co jest niewątpliwym atutem tego miejsca. Co ważne, w porównaniu z wieloma innymi regionami Polski jest tu też stosunkowo niedrogo. Myślę, że w Rzeszowie każdy znajdzie coś dla siebie.

A jeśli planujesz podróż do Rzeszowa, nie zapomnij uwzględnić tych miejsc, które opisałem w powyższym tekście.


Podobał Ci się ten tekst lub masz do niego jakieś pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *