SOCHACZEW. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co zobaczyć?

Sochaczew

Sochaczew to jedno z największych i najstarszych miast w województwie mazowieckim. Jego historia sięga czasów średniowiecza, a obecnie mieszka tu ponad 30 tysięcy osób. Miejscowość leży nad rzekami Bzurą, Utratą i Pisią, i jest ona siedzibą powiatu sochaczewskiego. Sochaczew znajduje się w odległości ok. 60 km od Warszawy i bez problemu dojedziesz tu pociągiem. Jest to świetny kierunek na krótką wycieczkę. Najważniejsze zabytki i atrakcje Sochaczewa można zobaczyć w jeden dzień.

Co warto zobaczyć w Sochaczewie? Jakie są tu zabytki i atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Sochaczew – co zobaczyć?

1. Muzeum Kolejki Wąskotorowej

Jedną z najciekawszych atrakcji w Sochaczewie jest Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Kolej wąskotorowa w Sochaczewie powstała ponad sto lat temu. Była ona wykorzystywana do transportu pasażerskiego oraz do przewozu towarów i drewna. Ostatni rozkładowy pociąg wyruszył z Sochaczewa w 1984 roku, a już dwa lata później powstało tu muzeum.

Od 2016 roku muzeum w Sochaczewie jest filią Stacji Muzeum w Warszawie. Wystawa muzealna opowiada o historii i codziennym funkcjonowaniu kolei wąskotorowej w Polsce. Najciekawsza część ekspozycji znajduje się jednak na zewnątrz! To właśnie tutaj czeka na Ciebie skansen lokomotyw i wagonów – jest to jeden z największych tego typu zbiorów w całej Europie! Aktualnie w skansenie znajdują się 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na renowację. To miejsce naprawdę robi wrażenie!

Dodatkową atrakcją muzeum jest także przejazd pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej. Takie wycieczki są organizowane w weekendy w sezonie letnim – od kwietnia do października. Trasa przejazdu ma 18 km i prowadzi przez bardzo urokliwą okolicę.

Ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa

Sochaczew - Muzeum Kolejki Wąskotorowej
Sochaczew - Muzeum Kolejki Wąskotorowej
Sochaczew - Muzeum Kolejki Wąskotorowej
Sochaczew - Muzeum Kolejki Wąskotorowej
Sochaczew - Muzeum Kolejki Wąskotorowej
Sochaczew - Muzeum Kolejki Wąskotorowej

2. Ruiny zamku książąt mazowieckich

Ważnym zabytkiem w Sochaczewie są ruiny zamku książąt mazowieckich. Pierwszy gród w Sochaczewie powstał najpewniej już w XIII wieku, a murowany zamek wybudowano tu w XIV wieku. Niestety w oryginalnej formie zamek nie przetrwał do naszych czasów. Najpierw zniszczyli go Szwedzi w 1655 roku, a potem Prusacy w czasie zaborów. Dziś są to jedynie pozostałości po dawnym zamku, ale prezentują się one naprawdę nieźle. Wstęp na teren ruin jest bezpłatny.

Co roku w wakacje na wzgórzu zamkowym odbywa się piknik historyczny „Zawisza Czarny nad Bzurą”. Wydarzenie to nawiązuje do postaci słynnego rycerza, który w 1414 roku właśnie w Sochaczewie w imieniu polskiego króla wypowiedział wojnę zakonowi krzyżackiemu. Była to tzw. wojna głodowa, w której Polska chciała odzyskać wszystkie swoje ziemie utracone na rzecz zakonu.

Sochaczew - Ruiny zamku książąt mazowieckich
Sochaczew - Ruiny zamku książąt mazowieckich
Sochaczew - Ruiny zamku książąt mazowieckich

3. Plaża miejska nad Bzurą

Ze wzgórza zamkowego w Sochaczewie rozciąga się widok na bulwary nad rzeką Bzurą. Tutaj też znajduje się plaża miejska. To bardzo przyjemne miejsce na spacer, odpoczynek bądź aktywne formy spędzania czasu. W sezonie letnim funkcjonuje tu wypożyczalnia kajaków. Pozwolą Ci one popływać po rzece i spojrzeć na Sochaczew w nieco inny sposób.

Sochaczew - bulwary nad rzeką Bzurą

4. Centrum Sochaczewa

Najważniejszym placem w Sochaczewie jest Plac Kościuszki. To ważny punkt komunikacyjny miasta oraz popularne miejsce spotkań mieszkańców. Tutaj też odbywają się różnego rodzaju eventy, wydarzenia i oficjalne uroczystości.

Pomiędzy wzgórzem zamkowym a Placem Kościuszki rozciąga się niewielki Park im. Fryderyka Chopina. To kolejne już bardzo przyjemne miejsce na krótki spacer w Sochaczewie. W parku znajduje się pomnik Fryderyka Chopina oraz nowoczesny miejski amfiteatr na świeżym powietrzu.

W centrum Sochaczewa, przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i 1 Maja, zwróć też uwagę na XIX-wieczne kramnice miejskie. Budynek ten niegdyś pełnił funkcję targowiska, a dziś mieści się tu biblioteka. Jest to jeden z nielicznych zabytków Sochaczewa, które przetrwały II wojnę światową. Obiekt jest przykładem stylu klasycystycznego. Nie jest to bardzo imponujący zabytek, ale warto go zobaczyć.

Ciekawym obiektem w Sochaczewie jest również pomnik upamiętniający miejsce śmierci Bolesława Krzywoustego. Pomnik stoi w miejscu, w którym niegdyś miało znajdować się opactwo benedyktyńskie. To właśnie tutaj w 1138 roku zmarł Bolesław Krzywousty. Jego zwłoki zostały potem przetransportowane do Płocka, gdzie odbył się pogrzeb władcy.

Sochaczew - pomnik Fryderyka Chopina
Sochaczew - kramnice
Sochaczew - pomnik upamiętniający miejsce śmierci Bolesława Krzywoustego

5. Kościół św. Wawrzyńca i Ogród Różańcowy

Przy Placu Kościuszki w Sochaczewie znajduje się Kościół św. Wawrzyńca. Świątynia powstała w latach 1959-1964, a w latach 2005-2006 miała miejsce jej przebudowa. Obiekt wyróżnia się swoją nowoczesną architekturą, spadzistym dachem oraz dzwonnicą. W jego wnętrzu możesz zobaczyć kopię obrazu Matki Bożej Różańcowej Sochaczewskiej. Niegdyś obraz ten miał zasłynąć licznymi łaskami i uzdrowieniami. W czasie II wojny światowej jego oryginał zaginął bezpowrotnie.

To co najciekawsze znajduje się jednak na tyłach kościoła. To właśnie tutaj urządzono przepiękny Ogród Różańcowy zwany też Ogrodem Zadumy w dolinie Bzury. Został on zaprojektowany jako miejsce spotkań z Bogiem, naturą i drugim człowiekiem. W centrum ogrodu wytyczono sztuczny zbiornik wodny z niewielką wysepką, a na niej stoi altana z figurą Matki Bożej Różańcowej. W ogrodzie znajduje się też wiele pięknych roślin oraz liczne kapliczki ufundowane przez mieszkańców. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

Sochaczew - Kościół św. Wawrzyńca
Sochaczew - Ogród Różańcowy
Sochaczew - Ogród Różańcowy
Sochaczew - Ogród Różańcowy

6. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą

Bardzo ważnym miejscem w Sochaczewie jest Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą. Znajduje się ono przy Placu Kościuszki, tuż obok Kościoła św. Wawrzyńca. Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza. Obiekt ten został wybudowany w XIX wieku w stylu klasycystycznym.

W muzeum czekają na Ciebie cztery wystawy stałe. Największa z nich jest poświęcona Bitwie nad Bzurą, czyli największej bitwie kampanii wrześniowej 1939 roku. Choć bitwa zakończyła się ostatecznie zwycięstwem Niemców, to Polacy zdołali zadać agresorowi wiele strat, odciągając go w ten sposób od marszu na Warszawę. W muzeum zobaczysz zdjęcia, dokumenty, uzbrojenie i umundurowanie z tamtych czasów.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dwie kolejne wystawy muzealne również opowiadają o historii Sochaczewa i okolic. Pierwsza z nich prezentuje dzieje Sochaczewa od czasów najdawniejszych do średniowiecza, a druga – w okresie I wojny światowej. Całość ekspozycji uzupełnia plenerowa wystawa sprzętu bojowego Wojska Polskiego. Zobaczysz tu m.in. czołg T-34/85, ponton mostowy oraz działa artyleryjskie i przeciwlotnicze. Wisienką na torcie jest zaś samolot MIG-21, który służył w 32. Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego w Sochaczewie.

Ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa

Sochaczew - Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą
Sochaczew - Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą
Sochaczew - Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą
Sochaczew - Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą
Sochaczew - Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą

7. Pałac w Czerwonce

W okolicy Sochaczewa jest też kilka zabytkowych pałaców. Najbliżej centrum miasta znajduje się Pałac w Czerwonce. Obiekt ten zbudowano prawdopodobnie w 1800 roku i jest to przykład stylu klasycystycznego. Obecnie mieści się tu Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.

Pałac w Czerwonce okala bardzo przyjemny Park im. Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego. Park jest czysty i zadbany. Znajduje się tu dużo zieleni, staw z fontanną oraz kilka plenerowych instrumentów, przy których możesz spróbować swoich zdolności muzycznych. W parku rośnie też 500-letni dąb będący pomnikiem przyrody.

Sochaczew - pałac w Czerwonce
Sochaczew - Park im. Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego

8. Żelazowa Wola

Zwiedzanie Sochaczewa warto uzupełnić o wizytę w Żelazowej Woli. Ta niewielka miejscowość znajduje się zaledwie 2 km od Sochaczewa. To właśnie w Żelazowej Woli w 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin – słynny polski kompozytor i pianista. Obecnie dom urodzenia Fryderyka Chopina wraz z otaczającym go pięknym parkiem jest udostępniony do zwiedzania przez turystów. Jest on oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. To miejsce zdecydowanie warto odwiedzić.

Zobacz również:

PŁOCK. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co zobaczyć?


Podobał Ci się ten tekst lub masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *