LA FORTUNA. Przewodnik. Najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć?

La Fortuna

La Fortuna to jedno z najważniejszych miejsc na turystycznej mapie Kostaryki. To niewielkie miasteczko jest położone w północnej części kraju, u stóp wulkanu Arenal. La Fortuna to świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Największym atutem miasta jest bliskość natury. Znajdziesz tu wiele różnych atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Co zobaczyć w La Fortuna? Jakie są atrakcje w okolicy La Fortuna? Na jak długo tu przyjechać i jak zaplanować zwiedzanie? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Atrakcje w La Fortuna

La Fortuna to niewielkie miasteczko, w którym mieszka kilkanaście tysięcy osób. Choć miejsce to uchodzi za bardzo turystyczne, to jednak jest tu dość spokojnie. Na terenie miasta oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się całkiem nieźle rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna. Działają tu liczne hotele, bary, restauracje, sklepy z pamiątkami, a także biura turystyczne oferujące wycieczki do pobliskich atrakcji.

La Fortuna słynie z licznych atrakcji, które znajdują się w okolicy. Imponujący wulkan, przepiękne wodospady, niesamowita przyroda i zachwycający las deszczowy to tylko niektóre z nich!

Poszczególne atrakcje w La Fortuna można zwiedzać samodzielnie i nie jest to skomplikowane. Możesz też korzystać z przewodników i wycieczek zorganizowanych. Wycieczki można wykupić w biurach turystycznych w centrum miasta oraz w niektórych hotelach. Zapytaj o taką możliwość w recepcji swojego hotelu.

Wycieczka zorganizowana jest oczywiście znacznie droższa niż zwiedzanie samodzielne, dlatego warto jest się wcześniej zastanowić, przy których atrakcjach przewodnik będzie nam faktycznie potrzebny.

La Fortuna – co zobaczyć?

1. Wulkan Arenal

Nad miastem góruje Wulkan Arenal, który ma wysokość 1670 m n.p.m. Jest to jeden z najważniejszych symboli Kostaryki. Był on uśpiony przez setki lat, po czym wybuchł niespodziewanie w 1968 roku. Erupcja przyczyniła się do wielu poważnych zniszczeń oraz do śmierci 87 osób.

Obecnie wulkan znowu jest uśpiony, a wokół niego utworzono Park Narodowy Wulkanu Arenal. Podczas wizyty w parku można obejrzeć miejsca, którymi płynęła lawa podczas erupcji, oraz skały powstałe z lawy. Zobaczysz tu też piękną dziką przyrodę oraz wejdziesz na jeden z punktów widokowych. Rozpościera się stąd świetny widok na wulkan. W parku wytyczono szlaki spacerowe, które są łatwe do pokonania, także dla rodzin z dziećmi.

Bilet wstępu do parku kosztuje 16.95 USD. Do parku można wybrać się także w ramach wycieczki zorganizowanej z przewodnikiem. W mojej ocenie nie jest to jednak niezbędne.

Nie każdy wie, że w granicach parku znajduje się także drugi mniejszy wulkan. Jest to wulkan Cerro Chato. Jest on znacznie spokojniejszy, a ostatnia jego aktywność miała miejsce wiele tysięcy lat temu.

Tuż obok parku znajduje się również prywatny rezerwat Arenal 1968. Także on jest dobrym miejscem na spacer i może stanowić alternatywę dla wizyty w parku narodowym.

Do parku bądź rezerwatu z pewnością warto się wybrać. Raczej nie ma sensu zwiedzać obydwu tych miejsc. Wulkan będziesz także widzieć z praktycznie każdego miejsca w centrum La Fortuna. Zabronione jest wspinanie się na szczyt wulkanu, mimo że część osób ignoruje ten zakaz.

Więcej informacji o tym miejscu znajdziesz tutaj:

WULKAN ARENAL. Wizyta w parku narodowym. Dojazd, zwiedzanie.

2. Wodospad La Fortuna

W Kostaryce jest wiele wodospadów, a jednym z najbardziej znanych jest wodospad La Fortuna. Jest on położony pośród imponującego lasu deszczowego i także z tego powodu warto go zobaczyć. Woda spada tu z wysokości ok. 70 metrów, a w wodospadzie można się kąpać. Taka kąpiel jest naprawdę fajnym przeżyciem, a chłodna woda da Ci trochę wytchnienia od upałów i słońca.

Do wodospadu prowadzi w dół ok. 500 schodów. Są one utrzymane w dobrym stanie i nie jest trudno je pokonać. Na początku szlaku znajduje się niewielki ogród z orchideami. Po drodze nie przegap też dwóch punktów widokowych z fantastycznym widokiem na wodospad.

Wodospad jest zlokalizowany w odległości ok. 5 km od centrum La Fortuna. Bilet wstępu kosztuje 18 USD. Obok kas biletowych znajdują się bezpłatne toalety. Przy wodospadzie czuwa ratownik, który pilnuje, aby nikt podczas kąpieli nie podpływał zbyt blisko spadającej wody. Sprawia ona, że w rzece jest dość silny nurt. Dlatego najlepiej jest trzymać się blisko brzegu.

Więcej informacji o tym miejscu znajdziesz tutaj:

WODOSPAD LA FORTUNA. Spektakularna atrakcja w sercu Kostaryki.

3. Park Wiszących Mostów

Okolice La Fortuna to przede wszystkim dzika przyroda i niesamowity las deszczowy. Wędrówka po lesie tropikalnym jest naprawdę fajną atrakcją. Będąc w La Fortuna warto wybrać się do Parku Wiszących Mostów Mistico Arenal. To miejsce pozwoli Ci odkryć las deszczowy w nieco inny sposób. Spacer pośród gęstej zieleni lasu deszczowego ponad koronami drzew jest niesamowitym doświadczeniem, które na długo zapamiętasz.

W parku wytyczono szlak, który ma nieco ponad 3 km długości. Na szlaku napotkasz na 16 różnych kładek i mostów, z czego aż połowa to mosty wiszące. Podczas wędrówki nie warto się spieszyć. Przy odrobinie szczęścia dostrzeżesz tu różne zwierzęta, np. małpki, leniwce, ptaki czy jaszczurki.

Wstęp do parku kosztuje 28 USD. Zwiedzanie zajmuje ok. 2-3 godzin. Przy kasach biletowych znajduje się świetny punkt widokowy na wulkan Arenal.

Jeśli zależy Ci na obserwacji zwierząt, to możesz się tu wybrać w ramach wycieczki z przewodnikiem. Przewodnik dysponuje profesjonalnym sprzętem do obserwacji i pokaże Ci zwierzęta, których sam nie będziesz w stanie dostrzec. Pamiętaj jednak, że w całej Kostaryce jest także wiele innych bardziej znanych miejsc do obserwacji zwierząt. Jeśli planujesz korzystać z przewodnika w rezerwatach Monteverde czy Manuel Antonio, to spokojnie możesz tego nie robić w parku wiszących mostów.

Więcej informacji o tym miejscu znajdziesz tutaj:

WISZĄCE MOSTY LA FORTUNA. Park Mistico Arenal Hanging Bridges

4. Jezioro Arenal

U podnóża wulkanu rozciąga się jezioro Arenal. Jest to największe jezioro w całej Kostaryce. Ten sztuczny zbiornik powstał w 1979 roku na potrzeby hydroelektrowni. Także tutaj czekają na Ciebie różne atrakcje. Na jeziorze można uprawiać sporty wodne, łowić ryby czy też przepłynąć się łodzią. Opcji jest dużo i warto z nich skorzystać, jeśli lubisz tego typu aktywności. W przeciwnym razie możesz sobie tę atrakcję odpuścić.

5. Mariolas Trail – szlak leniwca

Najbardziej charakterystyczne zwierzęta Kostaryki to bez wątpienia leniwce. Nie trudno je tu zobaczyć w ich naturalnym środowisku, o ile wiesz gdzie szukać. Biura wycieczkowe w La Fortuna mają w swojej ofercie specjalne wycieczki szlakiem leniwca. Taka wycieczka funkcjonuje zwykle pod nazwą Perezoso Tour lub Bogarin Trail.

Jedną z firm oferujących w La Fortuna wycieczki szlakiem leniwca jest Mariolas Trail (po hiszpańsku: Sendero Las Mariolas). To niewielki rodzinny biznes i prywatny rezerwat, który znajduje się na terenie dawnej farmy mlecznej. Podczas trwającej ok. 2 godzin wycieczki przewodnik pokaże Ci leniwce żyjące tu w naturalnym środowisku, ale nie tylko. Zobaczysz tu też wiele innych zwierząt, takich jak różne gatunki ptaków i jaszczurek czy słynna czerwono-niebieska żaba „blue jeans”. Przewodnik pokaże Ci również wiele niezwykłych roślin rosnących na terenie Kostaryki oraz opowie wiele ciekawostek na ich temat. Na koniec wycieczki będziesz mógł spróbować swoich sił w wyciskaniu soku z trzciny cukrowej oraz w robieniu tortilli.

Mariolas Trail to stosunkowo nowa atrakcja w La Fortuna. Niewiele osób wie o tym miejscu i nie jest ono jeszcze tak bardzo oblegane przez turystów. Zwiedzanie odbywa się w grupie z przewodnikiem, ale grupy nie są bardzo liczne. Cena takiej wycieczki to 45 USD. Choć jest to dosyć drogo, to zapewniam Cię, że warto! Wycieczka jest naprawdę niesamowitym doświadczeniem, a w cenie masz nie tylko gwarancję zobaczenia leniwca, ale też wiele innych atrakcji.

6. Gorące źródła

Pobyt w La Fortuna warto też uzupełnić o wizytę w gorących źródłach. Magma znajdująca się we wnętrzu wulkanu Arenal podgrzewa tutejsze rzeki i podziemne warstwy wodonośne. Dzięki wodom termalnym powstało tu wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych oferujących kąpiele w basenach termalnych i zabiegi spa. Wizyta w takim miejscu może być świetnym pomysłem na odpoczynek i wyciszenie się po całym dniu zwiedzania. W zależności od obiektu różne są ceny takiej atrakcji. Np., w Termales Laureles za wstęp zapłacisz 10 USD, a w Tabacón Thermal Resort & Spa cena to 80 USD. Co ważne, wcale nie trzeba nocować w danym hotelu, aby móc skorzystać z kompleksów termalnych.

Nie każdy wie, ale w okolicy La Fortuna są też darmowe gorące źródła. I to właśnie one są najchętniej odwiedzane przez mieszkańców oraz turystów. Gorące źródło El Choyin na rzece Tabacón to miejsce, które trzeba odwiedzić. Nie ma tu co prawda takich wygód jak w płatnych resortach, ale na pewno Ci się tu spodoba. Klimat tego miejsca jest absolutnie niepowtarzalny.

El Choyin znajduje się przy głównej drodze prowadzącej z miasteczka do parku narodowego czy wiszących mostów. Na niewielkim parkingu można zostawić samochód. Czasami pojawiają się tu samozwańczy parkingowi, którzy pobierają drobne opłaty za przypilnowanie auta. Potem schodzisz na dół koło mostku, przechodzisz przez płot i jesteś na miejscu. Podczas kąpieli w rzece warto mieć oko na swoje rzeczy, które zostawia się na brzegu bez opieki.

7. Inne atrakcje w okolicy La Fortuna

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w La Fortuna, to mogą Cię zainteresować także inne atrakcje zlokalizowane nieco dalej od miasta. Dwie najważniejsze to:

  • Jaskinie Venado – wapienne jaskinie znajdujące się godzinę drogi z La Fortuna. Zobaczysz tu liczne formacje skalne, skamieliny, podziemne jeziora oraz pająki i nietoperze;
  • Rio Celeste – rzeka o charakterystycznym turkusowym kolorze znajdująca się dwie godziny drogi z La Fortuna. Jest ona zlokalizowana na terenie Parku Narodowego Wulkanu Tenorio.

W okolicy La Fortuna możesz też korzystać z wielu innych atrakcji, które organizują tutejsze biura wycieczkowe. Jeśli lubisz adrenalinę, to możesz wybrać rafting, tyrolkę, spływ kajakowy, jazdę konną bądź „pływające safari”. Możesz także odwiedzić plantację kawy lub fabrykę czekolady. Oczywiście pod warunkiem, że nie planujesz tego robić w innych regionach Kostaryki – nie ma sensu dublować tych atrakcji.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Informacje praktyczne

Gdzie spać w La Fortuna?

W okolicy La Fortuna jest sporo różnego rodzaju hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Niektóre z nich są zlokalizowane w centrum miasta, a inne w odległości nawet kilkunastu kilometrów. Warto o tym pamiętać, jeśli nie dysponujesz własnym samochodem.

Ja zdecydowałem się na nocleg w Arenal Waterfall Lodge i był to strzał w dziesiątkę. To bardzo przyjemne i kameralne miejsce zlokalizowane nieco na uboczu – ok. 5 km od centrum miasta, niedaleko wodospadu. Największym atutem tego hotelu jest jego położenie pośród natury. Rośnie tu wiele egzotycznych roślin i drzew owocowych. Na jednym z drzew żyje zaś leniwiec, który czasami przechadza się po terenie hotelu i można wtedy popatrzeć na niego z bliska. W ofercie Arenal Waterfall Lodge są zarówno pokoje jak i domki. Znajduje się tu również basen zewnętrzny oraz bar, w którym rano są serwowane całkiem smaczne lokalne śniadania.

Kiedy i na jak długo przyjechać?

La Fortuna to miejsce, które trzeba odwiedzić podczas podróży po Kostaryce. Atrakcji jest tutaj bardzo dużo i są one bardzo zróżnicowane, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepiej jest tu przyjechać na dwa pełne dni. W dwa dni zdążysz zobaczyć najważniejsze miejsca i będziesz mógł ruszyć w dalszą podróż, np. do Monteverde czy San José. Oczywiście jeśli masz ochotę, możesz tu spędzić nawet tydzień i też nie będziesz się nudzić.

Okolice La Fortuna, podobnie jak całą Kostarykę, możesz odwiedzić o każdej porze roku. Praktycznie przez cały rok jest tu gorąco i wilgotno. Pamiętaj jednak, że od maja do listopada trwa pora deszczowa. Opady bywają wtedy intensywne, ale nie oznacza to, że pada codziennie i przez cały dzień.

Do wszystkich atrakcji w okolicy La Fortuna możesz dojechać samochodem. Alternatywą jest taksówka lub uber – jest to całkiem wygodna i niedroga opcja. Nie funkcjonuje tu natomiast żadna komunikacja miejska. Transportem nie musisz się przejmować, kiedy korzystasz z wycieczek zorganizowanych. Większość z nich ma zawarty w cenie dojazd z hotelu do danej atrakcji i z powrotem.

Zobacz również:

KOSTARYKA NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

Jak dojechać do La Fortuna?

La Fortuna ma bardzo dobrą lokalizację. Można tu dojechać w około trzy godziny samochodem z San José. Z terminala 7-10 w San José do La Fortuna kursuje także bezpośredni autobus.

Jeśli chcesz przyjechać z Monteverde do La Fortuna, to możesz skorzystać ze zorganizowanego transportu jeep-boat-jeep. Kosztuje to ok. 30 USD. Najpierw autobus odbiera Cię z hotelu w Monteverde i dowozi do jeziora Arenal. Potem płyniesz łódką do przeciwległego brzegu, a następnie kolejny autobus zawozi Cię do hotelu w La Fortuna. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, ponieważ nie trzeba wtedy nadkładać drogi i okrążać jeziora. Podróż łódką pozwala również z bliska przyjrzeć się krajobrazom jeziora.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *