BARI. Przewodnik po stolicy Apulii. Wstęp do zwiedzania południowych Włoch

Bari
Bari

Często mówi się, że aby dobrze poznać Włochy takimi, jakimi są one naprawdę, należy odwiedzić południową część tego kraju. To właśnie tutaj będziecie mieli bowiem okazję podejrzeć, jak wygląda prawdziwe życie jego mieszkańców, i to właśnie ten obszar z pewnością urzeknie Was swoim autentycznym i niepretensjonalnym charakterem. Poszukując optymalnego celu podróży, z pewnością warto trafić do Apulii (wł. Puglia), która jest niejako uosobieniem tradycyjnego włoskiego stylu życia oraz w której znajdziecie wszystko to, co w Italii najlepsze: przesympatycznych ludzi, całą masę ciekawych miejsc wartych zobaczenia, atmosferę śródziemnomorskiego luzu połączoną z dużym poszanowaniem tradycji oraz znakomitą kuchnię. I choć ten położony nad Adriatykiem, na samiusieńkim obcasie włoskiego buta, region Włoch nie jest może jeszcze tak popularny jak np. Lacjum, Toskania czy Lombardia, to z każdym rokiem cieszy się on coraz większym uznaniem przyjezdnych, co nie zmienia jednak faktu, że wciąż jest to obszar niezadeptany przez masową turystykę, a to stanowi jego niewątpliwą zaletę.

 

BARI, CZYLI STOLICA APULII

Bari to stolica oraz największe miasto Apulii, liczące sobie nieco ponad 300 tysięcy mieszkańców. Wbrew pozorom miejscowość ta wcale nie jest tak oczywistym kierunkiem podróży i raczej pozostaje na uboczu turystycznej mapy Włoch, ale ma ona też stale rosnące grono swoich wielbicieli, którzy potrafią odkryć jej prawdziwego ducha. Najważniejszymi atutami miasta są z pewnością jego położenie i świetne skomunikowanie z okolicznymi miejscowościami oraz z innymi regionami kraju – cechy te sprawiają, że Bari jest obecnie świetną bazą wypadową dla osób chcących zobaczyć całą Apulię lub nawet całe południowe Włochy. To właśnie w tym miejscu warto rozpocząć podróż po regionie!

Jakim miastem jest Bari? Na pewno dostrzeżecie tu wiele kontrastów. Z jednej strony jest to sporych rozmiarów miejscowość, która nie raz Was przytłoczy oraz która bywa bardzo ruchliwa, gwarna i przede wszystkim brudna. Pod tym względem Bari nie różni się zresztą od innych włoskich miast, zwłaszcza tych w południowej części kraju – spotkacie tu niemały chaos na drogach oraz niedbale pozostawione samochody czy skutery w każdym możliwym punkcie, a i jako piesi też nie zawsze będziecie mieli lekko. Z drugiej zaś strony, jak sami na pewno zauważycie, Bari jest równocześnie miejscem bardzo przyjemnym oraz bardzo przyjaznym, i jest to świetny kierunek dla wszystkich tych, którzy tak po prostu chcieliby wyrwać się z domu i przylecieć do Włoch np. na weekend. Mimo że miejsce to potrafi być tłoczne i hałaśliwe, to na pewno uda Wam się tu odpocząć i wychillować, a także zażyć trochę włoskiej maniery i włoskiej kuchni, zwłaszcza że stolica Apulii, podobnie jak cały region, wciąż jest miejscem w dużym stopniu nieodkrytym, co często przekłada się na większą życzliwość i otwartość mieszkańców oraz ich lepsze podejście do turystów.

Bari

 

JAK DOJECHAĆ Z LOTNISKA?

Bari jest bardzo dobrze skomunikowane nie tylko z regionem, ale też z wieloma miastami z całej Europy. Stolicę Apulii obsługuje port lotniczy Bari-Palese (BRI), który jest położony w odległości 12 km od miasta. Z lotniska korzystają między innymi tanie linie lotnicze, a połączenia z różnymi miastami w Polsce zapewniają Ryanair i Wizzair, które w sezonie latają do Bari z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Katowic czy Wrocławia (poza sezonem siatka połączeń jest odpowiednio zredukowana).

Jak już dolecicie na miejsce, to opcje transportu do centrum Bari macie zasadniczo dwie:

  • pierwszą z nich, najszybszą i najwygodniejszą, jest pociąg, który dowiezie Was bezpośrednio do głównego dworca kolejowego. Zejście do stacji Bari Aeroporto znajduje się tuż obok terminala lotniska (nie sposób go nie zauważyć), sam przejazd do miasta trwa ok. 20 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje 5 EUR,
  • drugą opcją jest miejski autobus nr 16, który podobnie jak pociąg kursuje na trasie z lotniska na główny dworzec kolejowy (przystanek autobusowy również znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z terminala lotniskowego). Przejazd autobusem trwa co prawda znacznie dłużej (ok. 40 minut), ale jest to opcja zdecydowanie tańsza, choć także mniej komfortowa. Bilet na autobus najlepiej jest zakupić w księgarni, która znajduje się na pierwszym piętrze hali odlotów – wtedy zapłacicie za niego 1 EUR. Jest też możliwość nabycia biletu u kierowcy, ale wówczas jego cena wynosi 1.5 EUR.

Bari

Ponadto, połączenia między lotniskiem a centrum miasta realizują również taksówki i shuttle busy. Na samym lotnisku istnieje też możliwość wynajęcia samochodu, co z kolei może być przydatne, jeśli planujecie dużo jeździć po okolicy.

 

CO ZOBACZYĆ W BARI?

1. Stare Miasto

Chcąc poznać Bari, powinniście zacząć od spaceru po Starym Mieście (wł. Citta Vecchia, Bari Vecchia), które jest najbardziej urokliwą i najbardziej atrakcyjną częścią stolicy Apulii. Miejsce to tworzą z reguły wąskie i często kręte uliczki wijące się pomiędzy wiekowymi kamienicami, a dodatkowego wdzięku dodają mu również niewielkie place oraz dziedzińce i podwórka. Co ważne, obszar ten do dziś zachował swój prawdziwy charakter i nie ma tu mowy o żadnej turystycznej ściemie. Choć oczywiście opisywany na wielu blogach i w różnych przewodnikach obrazek mam i babć, które w każdym oknie lepią domowy makaron, jest mocno przesadzony, to jednak faktem jest, że mieszkańców Bari Vecchia da się dyskretnie podejrzeć w ich codziennych rutynowych czynnościach, a dowodem na autentyczność i swojskość tego miejsca może być fakt, że owi mieszkańcy często pozostawiają np. drzwi otwarte na oścież lub wieszają w nich tylko firankę.

Tak prezentuje się mapa Starego Miasta w Bari (źródło: www.viaggiareinpuglia.it/planning/it):

mapa bari

Jeśli chodzi o najważniejsze zabytki Starego Miasta w Bari, to na uwagę zasługują tu na pewno dwa kościoły:

  • Bazylika św. Mikołaja (wł. Basilica di San Nicola) – jest ona nie tylko jednym z symboli miasta, ale też jednym z najznakomitszych zabytków architektury romańskiej w całych Włoszech. Obiekt ten powstał prawdopodobnie na przełomie XI/XII wieku, a jego budowę łączy się zazwyczaj z mającym wówczas miejsce sprowadzeniem do Włoch relikwii św. Mikołaja, które miały zostać złożone właśnie w tej świątyni. Co ciekawe, historia tego kościoła ma również polski akcent – tutaj bowiem została pochowana polska królowa Bona Sforza, która już po śmierci króla Zygmunta I Starego zamieszkała właśnie w Bari, gdzie następnie w 1557 roku została otruta przez swojego dworzanina. Bonę pochowano w Bari wbrew jej woli (chciała spocząć w Neapolu) i był to raczej skromny pochówek. Obecny do dziś w apsydzie za ołtarzem grób królowej powstał dopiero ponad 30 lat później, a ufundowany został przez jej córkę Annę Jagiellonkę. Grób został wykonany z białego i czarnego marmuru, na sarkofagu znajduje się rzeźba klęczącej królowej, a po bokach są postacie św. Mikołaja (patrona miasta) i św. Stanisława (patrona Polski),
  • Katedra św. Sabina (Cattedrale di San Sabino) – ta świątynia jest co prawda młodsza od Bazyliki św. Mikołaja (powstała prawdopodobnie w XIII wieku), ale jest też od niej bardziej znana, m.in. za sprawą swojej dzwonnicy wyróżniającej się w krajobrazie miasta oraz rozety wpuszczającej do środka światło słoneczne. Kościół również jest przykładem architektury romańskiej, a w jego krypcie do dziś zachowały się relikwie św. Sabina, biskupa Canossy.

Bari - katedra św. Mikołaja

Bari - katedra św. Sabina

Bardzo ważnym zabytkiem w Bari jest również Zamek Svevo (Zamek Normandzko-Szwabski, wł. Castello Normanno-Svevo di Bari), który znajduje się w zachodniej części Bari Vecchia i którego historia sięga jeszcze XII wieku, kiedy to panujący wówczas na tym obszarze normandzki król Roger II polecił wzniesienie w tym miejscu budowli obronnej otoczonej fosą. Warto wiedzieć, że to właśnie w tym zamku mieszkała polska królowa Bona Sforza i to właśnie tutaj została otruta. Obecnie na terenie tego obiektu funkcjonuje muzeum, którego ekspozycja obejmuje m.in. wystawę ceramiki pozyskanej w wyniku przeprowadzonych prac archeologicznych oraz tzw. Gipsotekę, czyli zbiór gipsowych kopii różnych rzeźb.

Bari - zamek Svevo

Zwiedzając Stare Miasto w Bari warto też tak po prostu, bez większego planu, przespacerować się jego uliczkami, by w ten sposób móc chłonąć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Podczas spaceru na pewno powinniście odwiedzić Piazza Mercantile, czyli jeden z głównych placów Bari Vecchia, który jest często określany jako serce tutejszej starówki oraz który choć w ciągu dnia zazwyczaj świeci pustkami, to wieczorami zawsze tętni życiem i stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców miasta. Tuż obok mieści się z kolei Piazza del Ferrarese. To właśnie przy obydwu tych placach znajdziecie m.in. największe zagęszczenie różnego rodzaju restauracji, barów, kawiarni i innych lokali gastronomicznych, i również stąd dosłownie kilka kroków dzieli Was od murów miejskich oraz nadmorskiej promenady. Warto wiedzieć, że przy Piazza del Ferrarese jest również zlokalizowany punkt informacji turystycznej.

Bari

 

2. Mury miejskie i wybrzeże

Stare Miasto od morza oddzielają mury miejskie (wł. Muraglia di Bari Vecchia), które w pierwotnej formie stanęły tu już w IV wieku p.n.e. i które od samego początku miały za zadanie chronić miejscową ludność przed najazdem wroga i przed morskim żywiołem. W obecnym okrojonym kształcie odrestaurowane mury pochodzą z XIX wieku i został na nich urządzony deptak spacerowy będący kolejnym już ciekawym i wartym zobaczenia miejscem na mapie stolicy Apulii. Z tego miejsca będziecie mogli nie tylko podejrzeć z góry uliczki i kamienice Bari Vecchia, ale też, z drugiej strony, rozciąga się stąd piękna panorama wybrzeża i portu.

Bari

Bari

Równolegle do murów, tuż nad samym morzem, prowadzi jeszcze nadbrzeżna promenada Lungomare Imperatore Augusto, która również jest bardzo przyjemnym miejscem na spacer. Tuż obok znajduje się zaś stary port jachtowy, gdzie możecie kontynuować wędrówkę w miłym dla oka otoczeniu otwartego morza. Warto wstąpić też na molo św. Antoniego (wł. Molo Sant’Antonio) oraz na molo św. Mikołaja (wł. Molo San Nicola). Na tym drugim w wybrane dni tygodnia odbywa się tradycyjny targ rybny.

Bari

Bari

Bari

Bari

Bari

Bari

Bari

W Bari, jak na prawdziwą nadmorską miejscowość przystało, znajdują się też oczywiście plaże miejskie. Dwa kąpieliska – Pane e Pomodoro oraz Torre Quetta – znajdują się w odległości odpowiednio 2 km i 3 km od starego portu, a żeby do nich dość, należy podążać wzdłuż wybrzeża w kierunku południowo-wschodnim.

 

3. Dzielnica Borgo Murattiano

Południową granicę Starego Miasta wyznacza szeroka aleja Corso Vittorio Emanuele, która oddziela Bari Vecchia od znacznie nowszej dzielnicy określanej jako Borgo Murattiano (lub po prostu: Borgo Nuovo).

Bari

Dzielnica ta zaczęła powstawać na przełomie XVIII/XIX wieku, a jej budowa dała całemu miastu nowy impuls rozwojowy i przyczyniła się do jego dalszego rozkwitu. Cechą charakterystyczną tego terenu jest bardzo przejrzysty i harmonijny układ przestrzenny (wyłącznie proste ulice przecinające się prostopadle w niemal równych odstępach), a także wiele reprezentacyjnych budynków, które przykuwają wzrok. Do największych perełek architektonicznych Borgo Murattiano należą:

  • gmachy teatrów: Teatro PetruzzelliTeatro MargheritaTeatro Pizzinni,
  • pałace: Palazzo del Governo, Palazzo Mincuzzi, Palazzo Fizzarotti.

Mimo że Borgo Murattiano jest miejscem bardzo często niedocenianym, to jednak warto wybrać się tu na krótki spacer. Miejscem, do którego z pewnością traficie nie raz, jest reprezentacyjna ulica Via Sparano da Bari, która przecina całą tę dzielnicę, prowadząc od głównego dworca kolejowego aż do Corso Vittorio Emanuele. To właśnie tutaj znajdziecie m.in. wiele różnych sklepów światowych marek, m.in. odzieżowych czy kosmetycznych, i również tutaj przekonacie się, że poza spokojnym i tradycyjnym obszarem Citta Vecchia, pozostałe dzielnice Bari tworzą bardzo żwawe i dynamiczne miasto, gdzie ludzie żyją w znacznie szybszym tempie poświęcając się pracy oraz swoim codziennym obowiązkom.

Bari

 

CIEKAWE MIEJSCA W OKOLICY BARI

Choć Bari jest miejscem, które uda Wam się pobieżnie zobaczyć nawet w jeden dzień, to najlepiej jest poświęcić temu miastu dwa pełne dni – wówczas na pewno zdołacie bez pośpiechu odwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje, które tu na Was czekają i które zostały opisane w powyższym tekście. Jeśli jednak przybywacie do Apulii na dłużej, to wówczas tak zaplanujcie sobie czas, aby bliżej poznać okolicę. Jest to o tyle świetny pomysł, że aby to zrobić, wcale nie musicie wypożyczać samochodu – Bari jest miastem świetnie skomunikowanym z całym regionem i jest to bardzo dobra baza wypadowa do zwiedzania Apulii. Z głównego dworca kolejowego bez problemu dojedziecie do większości wartych zobaczenia miast i miasteczek – konkretnych połączeń szukajcie na stronie internetowej Trenitalia (włoskiego przewoźnika kolejowego). Ponadto, jeśli na zwiedzanie wybieracie się np. w dniu powrotu do Polski i nie macie co zrobić z bagażami, to skorzystajcie z samoobsługowej przechowalni bagażu, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca, przy Piazza Aldo Moro 29.

Jakie więc miejsca w Apulii warto zobaczyć? Oto kilka rekomendacji:

Ciekawych i ujmujących miasteczek w Apulii – w bliższej lub dalszej okolicy Bari – jest jednak znacznie więcej i choć cały ten region może wydawać Wam się na początku dość monotonny, to jest on tak naprawdę bardzo zróżnicowany i każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *