OŁOMUNIEC. Atrakcje, zabytki, zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

Ołomuniec to dawna stolica Moraw oraz szóste co do liczby mieszkańców miasto w Czechach. Znajdziesz tu sporo zabytków oraz przepiękną urokliwą starówkę. To świetny kierunek na krótką wycieczkę. Ołomuniec to jedno z najładniejszych miast w Czechach i zdecydowanie warto tu przyjechać. Na zwiedzanie Ołomuńca wystarczy Ci kilka godzin lub jeden dzień.

Co warto zobaczyć w Ołomuńcu? Czy warto tu przyjechać na weekend lub jeden dzień? Jakie są zabytki i atrakcje w Ołomuńcu? Jak ułożyć plan zwiedzania? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Jak dojechać do Ołomuńca?

Ołomuniec jest stolicą tzw. kraju ołomunieckiego. Jest położony na Morawach, we wschodniej części Czech, w połowie drogi między Ostrawą a Brnem.

Do Ołomuńca możesz dojechać samochodem z Polski – z Katowic dojazd zajmie tylko 2 godziny. Kursują tu także bezpośrednie autobusy, np. Flixbus, z różnych polskich miast, np. z Krakowa, Katowic czy Wrocławia. Bilety najlepiej jest kupować z wyprzedzeniem – wtedy są w najlepszych cenach.

Dobrą opcją jest także podróż pociągiem. W Ołomuńcu zatrzymują się wszystkie pociągi PKP jadące z Warszawy, Krakowa i Katowic do Pragi. Do Ołomuńca kursują także liczne pociągi z wielu czeskich miast. Z przesiadką w Ostrawie dojedziesz tu m.in. z Czeskiego Cieszyna, a więc spod polskiej granicy.

Zobacz również:

PRAGA. Przewodnik po stolicy Czech. Co warto zobaczyć?

Plan zwiedzania

Na mapie zaznaczono najważniejsze zabytki i atrakcje Ołomuńca. Wszystkie te miejsca są położone dość blisko siebie. Do każdego z nich bez problemu dojdziesz pieszo.

Ołomuniec mapa
mapa Ołomuńca, źródło: OpenStreetMap

Ołomuniec – co zobaczyć?

1. Stare Miasto w Ołomuńcu

Starówka w Ołomuńcu jest naprawdę przepiękna i czuć tu ducha historii. Warto ją zobaczyć i zwiedzić. Jest to drugi, zaraz po Pradze, największy zespół zabytkowy w Czechach. To właśnie na starym mieście jest zlokalizowana większość zabytków i ciekawych miejsc w Ołomuńcu. Miejsce to jest bardzo dobrze utrzymane i naprawdę robi wrażenie. Panuje tu atmosfera podobna do tej w Pradze czy Wiedniu, ale oczywiście na mniejszą skalę… 🙂 Starówkę od dworca kolejowego w Ołomuńcu dzieli dystans ok. 2 kilometrów.

2. Katedra św. Wacława w Ołomuńcu

To jeden z pierwszych zabytków, które zobaczysz podczas spaceru. Katedra św. Wacława pochodzi z XII wieku, ale potem wielokrotnie była przebudowywana. Jest to znakomity przykład architektury gotyckiej. Cechą charakterystyczną świątyni są trzy wysokie wieże, które zostały dobudowane w XIX wieku. Najwyższa z nich ma wysokość ponad 100 metrów i dzięki niej Katedra św. Wacława w Ołomuńcu jest obecnie jednym z najwyższych budynków w całych Czechach. Świątynia jest naprawdę imponująca – może Ci trochę przypominać archikatedrę na zamku praskim. Wejście do katedry jest darmowe.

Tuż obok katedry znajduje się ponadto Muzeum Diecezjalne. Zwiedzanie muzeum jest atrakcją dodatkowo płatną.

3. Rynek Górny

Stare Miasto w Ołomuńcu ma aż dwa rynki! Większy i bardziej reprezentacyjny jest Rynek Górny (cz. Horni Namesti) – to najważniejszy punkt ołomunieckiej starówki. Najciekawsze zabytki na Rynku Górnym to:

  • Kolumna Trójcy Przenajświętszej – prawdziwa perełka i unikat wpisany na listę UNESCO. Kolumnę wzniesiono w XVIII wieku i jest to przykład baroku. Ma ona 35 metrów wysokości i zdobi ją kilkadziesiąt rzeźb o tematyce religijnej. Warto zatrzymać się przy niej na trochę dłużej;
  • Ratusz – charakterystyczna biała budowla pochodząca z XIV wieku (i później wielokrotnie przebudowywana). Ratusz ma w sobie elementy gotyku, renesansu i baroku. Jego charakterystycznym elementem jest wysoka na 75 metrów kwadratowa wieża;
  • Zegar astronomiczny – niezwykły obiekt, który znajduje się we wnęce na północnej ścianie ratusza. Zegar ma już ponad 500 lat, a jego wysokość to 14 metrów. Kiedyś zegar przedstawiał wizerunki świętych oraz średniowieczne wyobrażenie o budowie świata. Obecnie są tu figurki chłopów i robotników, które są pozostałością po czasach komunizmu. Codziennie o godz. 12 rozpoczyna się tu spektakl, w którym figurki przesuwają się w rytm tradycyjnej muzyki ludowej;
  • zabytkowe fontanny – fontanna Herkulesa i fontanna Cezara – oraz współczesna fontanna Ariona.

4. Rynek Dolny

Plan zwiedzania Ołomuńca powinien obejmować również Rynek Dolny (cz. Dolni Namesti). Jest on zlokalizowany tuż obok Rynku Górnego. Co prawda jest on mniejszy i mniej reprezentacyjny, ale zdobią go liczne kolorowe kamienice. W jednej z nich jedną ze swoich symfonii miał skomponować Mozart. Rynek jest położony na nachylonym terenie, tzn. jego zachodnia część leży niżej niż wschodnia.

Najważniejszym obiektem na rynku jest Kolumna Mariacka, którą wzniesiono w XVIII wieku jako podziękowanie za zwalczenie epidemii dżumy. Znajduje się tu również zabytkowa fontanna Neptuna.

5. Kościół Matki Bożej Śnieżnej

Oprócz Katedry św. Wacława w Ołomuńcu znajdziesz także inne zabytkowe kościoły. Najciekawszym jest Kościół Matki Bożej Śnieżnej. Znajduje się on przy ulicy prowadzącej od katedry do Rynku Górnego. Świątynia powstała w XVIII wieku. Koniecznie zajrzyj do środka – zobaczysz tu piękne barokowe malowidła. Wejście do kościoła jest bezpłatne.

Tuż obok kościoła, na placu Republiki znajduje się zabytkowa fontanna Trytonów. Naprzeciwko świątyni, na fasadzie muzeum sztuki współczesnej, zwróć z kolei uwagę na nietypową rzeźbę autorstwa słynnego czeskiego artysty Davida Cernego. Przedstawia ona mężczyznę-złodzieja wspinającego się po ścianie budynku.

6. Brama Marii Teresy w Ołomuńcu

W przeszłości Ołomuniec był otoczony murami obronnymi. Pozostałością po dawnej fortyfikacji jest barokowa brama Marii Teresy. Brama ma formę łuku triumfalnego i jest zdobiona licznymi płaskorzeźbami. Jest to przykład architektury baroku.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

7. Park Bezruča

Ciekawym miejscem w Ołomuńcu jest również park Bezruča, który jest zlokalizowany w centrum miasta, tuż obok starówki. To bardzo przyjemne miejsce na krótki spacer. Park jest zadbany i znajdziesz tu dużo zieleni oraz rzekę. Na terenie parku funkcjonuje również ogród botaniczny oraz rozarium, w którym rośnie kilkaset gatunków róż (wstęp bezpłatny). Można tu także zwiedzać Twierdzę Koronną, czyli odrestaurowaną część dawnego bastionu w Ołomuńcu. W miejscu tym obecnie mieści się Muzeum Twierdzy Ołomunieckiej oraz Muzeum Nauki. Tutaj też są organizowane różne miejskie imprezy.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *