WYSPA PAG. Co zobaczyć? Zwiedzanie, dojazd, plaże, atrakcje

Wyspa Pag

Wyspa Pag – co warto zobaczyć? Jakie są tu atrakcje i czy warto tu przyjechać? Jak dojechać na wyspę Pag i jak zaplanować zwiedzanie? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Wyspa Pag jest piątą co do wielkości wyspą w Chorwacji. Jest ona zlokalizowana w regionie północnej Dalmacji, niedaleko Zadaru. Od stałego lądu jest oddzielona cieśniną Velebitską. To świetne miejsce na krótką wycieczkę lub dłuższy wypoczynek. Główne atrakcje wyspy to jej niezwykłe ukształtowanie terenu oraz niesamowite księżycowe krajobrazy. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas urlopu w Zadarze.

Z czego słynie wyspa Pag?

Wyspa Pag słynie ze swojego pięknego i niepowtarzalnego krajobrazu. W krajobrazie wyspy dominują nagie surowe skały, które nadają jej surrealistyczny księżycowy wygląd. Słaba wegetacja roślin na tym terenie to skutek położenia tuż przy Welebicie, czyli najdłuższym paśmie górskim w Chorwacji. Z gór przez cały rok wieją tu silne wiatry, które nawiewają na wyspę sól morską. Ta z kolei powoduje niszczenie roślinności, której jest tu naprawdę niewiele. Właśnie dlatego wyspa Pag to przede wszystkim pustynne i skalne tereny, ale też niewielkie urokliwe miasteczka i przyjemne plaże. Co ciekawe, Pag słynie również z produkcji soli, z wytwarzania sera owczego oraz z ręcznie dzierganych koronek.

położenie wyspy Pag na mapie Chorwacji

Zwiedzanie wyspy Pag

Na wyspie Pag jest sporo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić. Pamiętaj, że do większości z nich dojedziesz tylko samochodem. Nie ma co liczyć tu na komunikację publiczną. Na zobaczenie wszystkich atrakcji warto zaplanować sobie kilka dni. Jeśli przyjeżdżasz tu tylko na jeden dzień z Zadaru, to wtedy skup się na największym miasteczku wyspy, czyli na miasteczku Pag.

Warto wiedzieć, że w sezonie wakacyjnym wyspa Pag jest chętnie odwiedzana przez turystów. Jednak poza sezonem jest tu naprawdę bardzo spokojnie, a życie na wyspie praktycznie zamiera. Dla wielu osób będzie to oczywiście duży atut tego miejsca.

Wyspę Pag można odwiedzić praktycznie o każdej porze roku, jednak najlepsza pogoda jest tu oczywiście w lato. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, ale w sezonie zimowym jest znacznie chłodniej. Przez cały rok może tu wiać dosyć mocny wiatr. Wciąż jest to jednak jedna z najbardziej słonecznych wysp Adriatyku.

Praktycznie na całej wyspie znajdują się liczne hotele, pensjonaty i domy do wynajęcia. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsce to wciąż nie jest skażone masową turystyką i jest tu dość kameralnie. Wyspa Pag jest dobrym miejscem do wypoczynku zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla osób podróżujących solo bądź ze znajomymi i przyjaciółmi.

Miasto Pag w jeden dzień

Poznawanie wyspy Pag warto rozpocząć od miasteczka Pag. Zwiedzanie miasta zacznij od wizyty na urokliwej starówce, która jest świetnym miejscem na krótki spacer. Starówkę tworzą wąskie uliczki oraz stare budynki – wszystkie bardzo spójne ze sobą i wszystkie pomalowane w kolorze białym lub pastelowym.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest zlokalizowany w samym sercu starówki przy głównym placu Kościół Wniebowzięcia NMP (Zborna Crkva Marijinog Uznesenja). Naprzeciwko znajduje się z kolei XV-wieczny Pałac Rektorski (Knežev dvor). Ponadto, w wakacje czekają tu na Ciebie liczne stragany z pamiątkami, sklepy z serem owczym z Pagu, a także kilka lodziarni i restauracji. Poza sezonem większość z tych miejsc zawiesza swoją działalność.

Podczas spaceru po starówce zwróć również uwagę na pomnik koronczarki, czyli kobiety ręcznie dziergającej koronki. Koronkarstwo to bardzo ważny element historii wyspy, a pierwsze wzmianki o tutejszych koronkach pochodzą z XV wieku. Wówczas tego fachu były uczone dziewczęta w szkole prowadzonej przez benedyktynki z klasztoru św. Małgorzaty. Aktualnie koronki z wyspy Pag są wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO i są tu wytwarzane do dziś.

Od starówki i nadmorskiej promenady w Pagu odchodzi bardzo charakterystyczny most Katine. Jest on repliką starego mostu weneckiego zbudowanego w 1737 roku. Po drugiej stronie mostu znajdują się hale solne oraz niewielkie muzeum poświęcone soli morskiej wydobywanej z okolicznych solnisk. Znajduje się tu również niewielka przystań jachtowo-rybacka oraz bardzo popularna plaża miejska Prosika.

W odległości ok. 2 km na południe od współczesnego miasta znajdują się ruiny Starego Pagu. To właśnie tam do XIV wieku toczyło się życie miejskie, po czym przeniosło się do obecnej lokalizacji. Aktualnie w Starym Pagu nikt już nie mieszka. Pozostały tu jedynie ruiny nielicznych budynków, które wraz z otaczającymi je terenami są obiektem badań archeologicznych. Choć aktualnie miejsce to może wydawać się niezbyt atrakcyjne, to możesz wybrać się tu na krótki spacer.

Punkty widokowe w mieście Pag

Miasto Pag, podobnie jak cała wyspa, słynie również z przepięknych krajobrazów, które można tu podziwiać niemal na każdym kroku. Widok surowych skał, krystalicznie czystej wody oraz wyrastających nieco dalej masywnych pasm górskich zdecydowanie zapada w pamięć! Jeśli masz trochę czasu, to możesz wybrać się do punktu widokowego określanego jako Paška Vrata, czyli Brama Pagu. Miejsce to jest oddalone od centrum miasta o ok. 4 km. Rozciąga się stąd piękny widok na obie strony wyspy, w tym również na położone po przeciwległej stronie wybrzeże w okolicach Metajny. Szlak prowadzący do punktu widokowego jest ogólnodostępny. Droga najpierw jest asfaltowa, potem żwirowa i piaszczysta, a na końcu kamienista.

Innym popularnym punktem widokowym w okolicy jest Gradac (w Google Maps szukaj pod nazwą Dubočica). To miejsce położone jest ponad miastem, przy drodze prowadzącej z Pagu do Novalji. Rozciąga się stąd piękna panorama miasta, wyspy oraz Welebitu. Miejsce to jest oddalone od centrum Pagu o ok. 3 km. Prowadzi tu asfaltowa stroma droga, którą najlepiej jest pokonać samochodem. Pieszo też jest to jak wykonalne, choć można się przy tym trochę zmęczyć. Obok punktu widokowego przy drodze znajduje się niewielki bezpłatny parking.

Wyspa Pag – co zobaczyć?

Oto inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć na wyspie Pag:

  • miasto Novalja – ładne nadmorskie miasteczko. Nie każdemu jednak się tu spodoba, bo zwłaszcza w sezonie jest tu typowo komercyjnie. To dobre miejsce do wypoczynku, imprez i plażowania. Nie ma tu zbyt wielu zabytków i historycznych budowli, ale jest niewielka starówka oraz starożytny rzymski akwedukt z I wieku p.n.e.;
  • plaża Zrće – jedna z najbardziej znanych chorwackich plaż zlokalizowana ok. 4 km od Novalji. Miejsce to jest nazywane chorwacką Ibizą. W sezonie wakacyjnym działa tu wiele klubów oraz odbywa się wiele imprez i festiwali;
  • gaj oliwny w Lun – rezerwat przyrody zlokalizowany na północnym krańcu wyspy. Gaj został założony w 1963 roku. Można w nim oglądać liczne drzewa oliwne, a niektóre z nich mają nawet ponad tysiąc lat;
  • „Life on Mars” – ogólnodostępny bezpłatny szlak turystyczny mający kilka kilometrów długości. Jest on zlokalizowany niedaleko miejscowości Metajna. Trasa obfituje w piękne widoki. Jest to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania niesamowitego księżycowego krajobrazu wyspy. Przy szlaku znajduje się bardzo przyjemna kamienista plaża Beritnica położona w urokliwej osłoniętej zatoczce;
  • most paški – most prowadzący na wyspę Pag. Jeśli podróżujesz na wyspę samochodem, to warto zatrzymać się obok mostu, by móc z tego miejsca podziwiać okoliczny krajobraz. Konstrukcja mostu naprawdę pięknie wkomponowuje się w to skaliste surowe otoczenie. Dobrym punktem widokowym na most są położone nieopodal na niewielkim cypelku ruiny dawnej twierdzy Fortica Pag.

Różne oblicza wyspy Pag

Ponadto, cała wyspa Pag jest prawdziwym rajem dla miłośników plażowania i nadmorskiego wypoczynku. Wzdłuż brzegu wyspy znajdziesz mnóstwo różnych plaż piaszczystych, żwirowych oraz kamienistych. Bardzo często są to niewielkie plaże bardzo malowniczo położone w urokliwych zatoczkach bądź pomiędzy klifami. Część tutejszych plaż jest bardzo łatwo dostępna i dojedziesz do nich samochodem. Do innych z kolei dotrzesz tylko pieszo. Jeśli planujesz dłuższy pobyt na wyspie Pag, to odwiedź różne plaże i oceń sam, która podoba Ci się najbardziej. Koniecznie daj znać w komentarzu, jakie są Twoje wrażenia!

Wyspa Pag to także niewielkie wioski i miasteczka. Nie mają one co prawda żadnych zabytków i atrakcji, ale są to miejsca bardzo urokliwe i klimatyczne. Zaznasz tu odrobiny spokoju i wytchnienia. Na całej wyspie znajdziesz wiele przyjemnych zakątków, punktów widokowych, a także sklepików, restauracji i kawiarni. Wyspę warto eksplorować nie mając nawet żadnego konkretnego planu zwiedzania. Podczas podróży zatrzymuj się w miejscach, które wydadzą Ci się ciekawe i rozkoszuj się okolicznym pięknym krajobrazem.

Jak dojechać na wyspę Pag?

Z Zadaru na wyspę Pag najlepiej jest dojechać bezpłatnym mostem. Most Paški to najłatwiejszy i najszybszy sposób dotarcia na wyspę. Do mostu dojeżdża się najpierw autostradą A1, a potem drogą krajową D106. Most został otwarty w 1968 roku i uniezależnił on mieszkańców wyspy od korzystania z przepraw promowych. Most jest czynny przez cały rok, ale może on zostać zamknięty w przypadku silnych wiatrów. Podróż samochodem z Zadaru na wyspę Pag powinna potrwać ok. 30 minut.

Drugą opcją dojazdu na wyspę Pag jest skorzystanie z płatnego promu. Żeby skorzystać z promu najpierw trzeba dojechać do miejscowości Prizna. Taka podróż z Zadaru trwa jednak aż ok. 2 godzin. Prom łączy miejscowość Prizna na lądzie z miejscowością Žigljen na wyspie. Czas przejazdu promu to ok. 15 minut w jedną stronę. Prom kursuje przez cały rok. W wakacje kursy odbywają się średnio co godzinę, a poza sezonem znacznie rzadziej. Cena biletu to ok. 15 EUR za samochód oraz ok. 3.30 EUR za osobę. Poza sezonem jest nieco taniej. Cennik oraz rozkład jazdy znajdziesz na stronie internetowej.

drogi dojazdu do wyspy Pag

Jeśli przyjeżdżasz na wyspę Pag z Zadaru, to skorzystaj z mostu. Zapewnia on bardzo sprawne i szybkie połączenie między wyspą a lądem. Z kolei przeprawa promowa może być dla Ciebie wygodną opcją, jeśli podróżujesz z innych chorwackich miejscowości, takich jak chociażby Rijeka, lub z północy kraju, np. z Zagrzebia.

Autobus na wyspę Pag

Jeśli nie posiadasz samochodu, to z Zadaru na wyspę Pag dojedziesz autobusem Antonio Tours. To całkiem wygodny i stosunkowo niedrogi środek transportu. Autobusy kursują kilka razy w ciągu dnia. Przejeżdżają one mostem paškim i potem przez całą wyspę aż do miasteczka Pag i potem do miasteczka Novalja. Podróż z Zadaru do Pagu powinna potrwać ok. 1 godzinę, a podróż do Novalji ok. 1.5 godziny.

Bilet na autobus na wyspę Pag możesz zakupić na tej stronie internetowej.

Najlepszym środkiem transportu na wyspę Pag jest jednak samochód. Dzięki podróży autem możemy być bardziej elastyczni i zatrzymywać się w różnych miejscach, np. w wybranych wioskach, na plażach lub przy punktach widokowych. Niestety bez samochodu nie jest to możliwe. Autobus z Zadaru przejeżdża bowiem przez całą wyspę, ale jedzie tylko główną drogą i nie dowiezie nas do wielu ciekawych atrakcji zlokalizowanych na uboczu. Poza głównym autobusem z Zadaru na wyspie nie ma praktycznie żadnego transportu zbiorowego. Lokalne autobusy służą głównie do zawożenia dzieci do szkoły i ciężko jest znaleźć jakikolwiek aktualny rozkład jazdy.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wyspa Pag – czy warto odwiedzić?

Wyspę Pag zdecydowanie warto odwiedzić! Niesamowity księżycowy krajobraz, który tu spotkasz, czyni to miejsce naprawdę unikatowym. Jest to też świetna sceneria do przepięknych zdjęć z wakacji. Wyspa Pag to jednak nie tylko niezwykłe ukształtowanie terenu, ale też wiele urokliwych i zarazem spokojnych miasteczek i wsi, a także bardziej imprezowe miejscówki jak chociażby plaża Zrće. Najbardziej rekomendowaną formą wizyty na wyspie jest jednodniowa wycieczka z Zadaru do miasta Pag. Jednak jeśli lubisz spędzać urlop w sposób nietypowy i niebanalny, to możesz przyjechać na wyspę Pag na dłużej. I wówczas także nie powinieneś żałować przyjazdu właśnie w to miejsce.

Odkryj również inne ciekawe miejsca w Chorwacji:

DUBROWNIK. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *