WYSPA COMINO. Jeden dzień na niewielkiej wysepce archipelagu maltańskiego

Wyspa Comino
Wyspa Comino

Malta to naprawdę niewielki kraj, o którym zwykło się również mówić, że jest to niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż w skład tego małego państewka wchodzą tak naprawdę trzy główne wyspy (Malta, Gozo i Comino), a także kilka mniejszych niezamieszkałych wysepek oraz większych skał wystających z wody. Z poniższego tekstu dowiecie się nieco więcej o wyspie Comino – jest to bowiem miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć i które powinno zrobić na Was naprawdę ogromne wrażenie!

 

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT WYSPY

Comino (malt. Kemmuta) jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu maltańskiego, która położona jest pomiędzy Maltą i Gozo oraz której powierzchnia wynosi zaledwie około 3 km2. Miejsce to jest o tyle ciekawe, że na stałe zamieszkują tu jedynie 3 osoby (czyli jedna rodzina), a mimo to znajduje się tu chociażby hotel oraz wyznaczone trasy spacerowe, a nawet miejsce do lądowania śmigłowców. Sama wyspa jest jednak na tyle niedużych rozmiarów, że bez problemu obejdziecie ją wzdłuż i wszerz i na pewno się tu nie zgubicie.

Comino

 

GŁÓWNE ATRAKCJE WYSPY COMINO

Przed laty wyspa była między innymi miejscem schronienia piratów oraz miejscem izolacji osób ciężko chorych. Dziś jednak, zwłaszcza w sezonie letnim, przeżywa ona prawdziwe oblężenie turystów, których każdego dnia przyciąga tu rajska Błękitna Laguna (ang. Blue Lagoon, malt. Bejn il-Kmiemen) będąca niewielką zatoczką zlokalizowaną pomiędzy zachodnim brzegiem wyspy Comino a położoną tuż obok malutką wysepką Cominotto (malt. Kemmunett), do której bez obaw możecie sobie np. podpłynąć. Na pewno już nie raz słyszeliście o tym miejscu i widzieliście jego zdjęcia w internecie – obecnie jest to w zasadzie jedna z najciekawszych atrakcji, jakie cały archipelag maltański ma Wam do zaoferowania! Ten dosyć płytki akwen charakteryzuje się nie tylko białym piaszczystym dnem, ale też piękną turkusową barwą wody, które sprawiają, że kąpiel i wypoczynek w takim miejscu są naprawdę przyjemne i relaksujące. Możecie się tutaj poczuć co najmniej tak, jakbyście spędzali urlop na jakiejś egzotycznej wyspie, chociaż w lato liczba turystów może tu być naprawdę przytłaczająca. Co ważne, na obszarze tym pozostaje do Waszej dyspozycji również kilka budek z jedzeniem i piciem, bezpłatna toaleta oraz przebieralnia i natryski.

Błękitna Laguna, w tle wyspa Gozo

Błękitna Laguna i wyspa Cominotto

Poza tym, warto też oczywiście wiedzieć, że Błękitna Laguna mimo że jest prawdziwą perełką archipelagu maltańskiego, to nie jest to jedyne ciekawe miejsce w obrębie wyspy Comino. Równie malowniczo położona jest tutaj bowiem chociażby Kryształowa Laguna (ang. Crystal Lagoon), która nie posiada co prawda plaży, ale dysponuje za to miejscami do nurkowania.

Jeśli zaś znudzi Was przebywanie na wybrzeżu, to udajcie się na spacer w głąb wyspy. Jest ona obecnie terenem rezerwatu przyrody i jest całkowicie zamknięta dla ruchu kołowego. Nie ma tu w zasadzie żadnych drzew, które dawałyby cień, a także tłumów turystów – większość z nich zadowala się bowiem egzotycznym wypoczynkiem i kąpielą w morzu. Na wyspie, oprócz wspomnianego już wcześniej hotelu, znajduje się jeszcze niewielka kapliczka oraz pełniąca niegdyś funkcję obronne XVII-wieczna wieża św. Marii. Przebywając na wyspie możecie również podziwiać z oddali krajobraz Malty i Gozo.

Comino

Comino

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZWIEDZANIA

Na wyspę Comino bez problemu dotrzecie zarówno z Malty jak i z Gozo. W pierwszym przypadku powinniście udać się najpierw (np. autobusem komunikacji publicznej) do miejscowości Ċirkewwa, skąd od około godz. 9 do około godz. 17 odpływają promy i statki kursujące do niewielkiej przystani na wyspie Comino (zlokalizowanej bezpośrednio tuż obok Błękitnej Laguny). Jako ciekawostkę warto też wspomnieć, że z Ċirkewwy odpływają również znacznie większe promy samochodowo-pasażerskie, którymi dopłyniecie na wyspę Gozo.

rejs na wyspę Comino

Kursy na trasie Ċirkewwa-Comino obsługuje kilku różnych operatorów, a te świadczone przez firmę Comino Ferries Co-Op Ltd. kosztują 13 EUR za bilet w dwie strony. Warto wspomnieć, że podczas takiego rejsu statek podpływa również do wystających z wody skał i jaskiń, co daje Wam możliwość podziwiania ich z naprawdę niedużej odległości i wykonania kilku przepięknych zdjęć. Bilety na rejs możecie zakupić w kasie biletowej zlokalizowanej w pobliżu miejsca, z którego odpływają statki (bez problemu tam traficie, a w razie potrzeby właściwą drogę wskażą Wam na pewno miejscowi „naganiacze”, którzy rozdają ulotki z cennikiem i rozkładem jazdy).

skały wystające z wody

skały wystające z wody

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *