LUBLIN. Stolica Lubelszczyzny na weekend. Co warto zobaczyć?

Lublin
Lublin

Jeśli szukacie ciekawych pomysłów na krótki wypoczynek w Polsce, to wybierzcie się do Lublina. Miasto to nie jest jeszcze co prawda bardzo popularnym kierunkiem podróży w naszym kraju, ale może ono poszczycić się barwną historią i bogatym dziedzictwem kulturowym, dzięki czemu z każdym rokiem zyskuje coraz większe uznanie wśród przybywających tu osób. Jest to też miejsce, w którym czeka na Was naprawdę wiele różnego rodzaju atrakcji i na pewno nie będziecie się tu nudzić. Z poniższego tekstu dowiecie się, jak zaplanować sobie zwiedzanie Lublina oraz co koniecznie trzeba tu zobaczyć.

 

NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI I ATRAKCJE LUBLINA – PLAN ZWIEDZANIA

RYNEK STAREGO MIASTA

Wycieczkę po Lublinie najlepiej rozpocznijcie od wizyty na Starym Mieście. Jest to najważniejsza i najstarsza część Lublina, a w jej obrębie znajduje się przede wszystkim wiele ciekawych kamienic pochodzących z różnych okresów historycznych. Miejsce to jest naprawdę bardzo klimatyczne, a oprócz zabytkowej zabudowy czeka tu też na Was wiele tajemniczych zaułków i zakamarków, a także liczne swojskie knajpki.

Centralnym punktem Starego Miasta jest oczywiście Rynek, a na jego środku znajduje się budynek starego ratusza, czyli Trybunał Koronny, w którym obecnie mieści się Pałac Ślubów. Warto wspomnieć, że budynek trybunału jest także pierwszym przystankiem tzw. Lubelskiej Trasy Podziemnej, czyli dość osobliwej trasy edukacyjno-turystycznej przebiegającej pod historyczną zabudową lubelskiej starówki. Powstała ona w wyniku połączenia kilkunastu licznych staromiejskich piwnic i ma długość niemal 300 metrów. Miejsce to pozwala przenieść się w czasie kilka wieków wstecz, by móc odkrywać przeszłość oraz poszczególne etapy rozwoju miasta, i jest to świetna atrakcja dla osób w każdym wieku.

 

ARCHIKATEDRA LUBELSKA I WIEŻA TRYNITARSKA

Obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki do Lublina jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie rynku staromiejskiego przepiękna barokowa Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty będąca największym kościołem w mieście. Obiekt ten charakteryzuje się przede wszystkim bardzo bogato zdobionym wnętrzem, a zobaczyć w nim można między innymi liczne freski, dwa barokowe obrazy Franciszka Lekszyckiego, figury świętych oraz obraz Matki Boskiej Płaczącej.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Tuż obok archikatedry znajduje się Wieża Trynitarska, czyli neogotycka wieża-dzwonnica, z której szczytu można obecnie podziwiać z wysokości około 40 metrów szeroką panoramę całego miasta. We wnętrzu obiektu znajduje się ponadto niewielkie muzeum archidiecezjalne, w którym dla zwiedzających udostępnione zostały liczne przedmioty użytku religijnego oraz 4 historyczne dzwony.

Wieża Trynitarska

Wieża Trynitarska

panorama Lublina widziana ze szczytu Wieży Trynitarskiej

panorama Lublina widziana ze szczytu Wieży Trynitarskiej

 

PLAC PO FARZE

Innym ważnym miejscem na mapie lubelskiego Starego Miasta jest także Plac po Farze, który swoją nazwę zawdzięcza kościołowi farnemu pw. św. Michała Archanioła, który niegdyś tu stał, ale został rozebrany w połowie XIX wieku. Obecnie na placu wyeksponowane są fundamenty dawnej świątyni i często odbywają się tu różnego rodzaju koncerty oraz inne miejskie imprezy.

 

BRAMA GRODZKA I ZAMEK LUBELSKI

Dawniej lubelskie Stare Miasto było otoczone murem obronnym, z którego do dziś zachowały się jedynie dwie bramy. Jedną z nich jest Brama Grodzka, do której dojdziecie idąc od rynku staromiejskiego i mijając po drodze Plac po Farze.

Tuż obok bramy znajduje się dość nietypowa kamienica, z której okien widać buchające płomienie ognia. Nie jest to jednak oczywiście prawdziwy pożar, a instalacja artystyczna „Przemiana” autorstwa Jarosława Koziara, która ma uzmysławiać mieszkańcom i turystom wielką siłę ognia, który z jednej strony daje nam ciepło i poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej strony wymknąwszy się spod kontroli może zamienić się w niszczycielski żywioł.

"Przemiana"

„Przemiana”

Minąwszy Bramę Grodzką znajdziecie się na mostku prowadzącym do Zamku Królewskiego w Lublinie. Zamek ten pochodzi z XII wieku, choć na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, a w całej swojej historii był świadkiem wielu ważnych wydarzeń jak choćby Unia Lubelska w 1569 roku. Obecnie zamek jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego, a oglądać w nim można chociażby „Unię Lubelską” autorstwa Jana Matejki. Częścią kompleksu zamkowego jest między innymi XIII-wieczna baszta i XIV-wieczna Kaplica Trójcy Świętej.

Zamek Królewski w Lublinie

Zamek Królewski w Lublinie

 

BRAMA KRAKOWSKA I KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE

Drugą bramą będącą niegdyś częścią murów obronnych miasta jest Brama Krakowska. Po jej przekroczeniu wyjdziecie natomiast na Plac Łokietka i na Krakowskie Przedmieście, czyli drogę, która niegdyś łączyła Lublin i Kraków oraz która aktualnie jest odrestaurowanym bardzo popularnym turystycznym deptakiem. To właśnie tutaj, podobnie jak na rynku staromiejskim, znajduje się wiele punktów usługowych, a także kilka innych wartych uwagi obiektów. Jednym z nich jest Nowy Ratusz, czyli XIX-wieczny klasycystyczny budynek, który obecnie jest między innymi siedzibą Prezydenta Miasta Lublin.

Plac Łokietka

Plac Łokietka

Krakowskie Przedmieście

Krakowskie Przedmieście

Krakowskie Przedmieście - widok na Nowy Ratusz oraz Bramę Krakowską

Krakowskie Przedmieście – widok na Nowy Ratusz oraz Bramę Krakowską

 

PLAC LITEWSKI

Idąc Krakowskim Przedmieściem, dojdziecie także do odnowionego Placu Litewskiego, gdzie znajduje się Fontanna Multimedialna, która jest najmłodszym tego typu obiektem w całej Polsce. W sezonie wakacyjnym odbywają się tu liczne pokazy multimedialne, które łączą w sobie takie elementy jak woda, światło, dźwięk, obraz i lasery. Przy Placu Litewskim znajdziecie ponadto całodobową pocztę oraz bardzo charakterystyczny pochodzący z I połowy XVIII wieku budynek Kościoła pw. św. Piotra i Pawła.

Plac Litewski - widok na Kościół pw. św. Piotra i Pawła

Plac Litewski – widok na Kościół pw. św. Piotra i Pawła

Plac Litewski - fontanna multimedialna

Plac Litewski – fontanna multimedialna

 

ATRAKCJE POZA ŚCISŁYM CENTRUM MIASTA

Jeśli nieco oddalicie się od ścisłego centrum, to w Lublinie możecie doszukiwać się ponadto różnych przykładów tzw. „sztuki ulicznej”. Murali o różnej tematyce jest tutaj całkiem sporo, a wiele z nich, np. w formie fragmentów listów czy wierszy pokrywających elewacje budynków, przypomina również o tragicznej historii zamieszkujących tu Żydów, którzy niegdyś stanowili ważną część miejskiej społeczności, a podczas wojny zostali wymordowani przez niemieckich okupantów.

Jeśli macie więcej czasu w zapasie, to wówczas na pewno warto byłoby również odwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku, które zostało utworzone w miejscu dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

Innym wartym uwagi obiektem w Lublinie jest też z pewnością Muzeum Wsi Lubelskiej, które gromadzi zabytki architektury drewnianej oraz liczne zbiory etnograficzne z obszaru Lubelszczyzny.

Jeśli zaś mielibyście ochotę na trochę rekreacji lub bliższego kontaktu z naturą, to wtedy dobrym pomysłem będzie podjechanie, np. rowerem miejskim, nad Zalew Zemborzycki, który również mieści się w granicach administracyjnych miasta.

 

TRADYCJE BROWARNICZE NA LUBELSZCZYŹNIE

Jak się okazuje, jednym z najważniejszych symboli Lublina oraz całego regionu są tradycje browarnicze. Niedaleko Starego Miasta, przy ulicy Bernardyńskiej, do zwiedzania udostępnione zostały podziemia browaru Perła, które swoje początki mają jeszcze w XIX wieku, kiedy to w dawnych budynkach poklasztornych odbywała się produkcja browaru rodziny Vetterów. Browar Perła był tu produkowany aż do 2001 roku, a obecnie produkcja została przeniesiona do innej lokalizacji w Lublinie, ale przy Bernardyńskiej niezmiennie mieści się siedziba zarządu spółki Perła – Browary Lubelskie S.A. Na zwiedzających czekają pomieszczenia, w których niegdyś odbywała się produkcja, a także gabloty i tablice pokazujące historię browaru i proces produkcji piwa. Jest także degustacja! Zwiedzanie odbywa się w soboty w godzinach 12-16, wejścia są o pełnych godzinach, a odwiedzającym towarzyszy przewodnik. Do zwiedzania upoważnia cegiełka, którą można nabyć w cenie 10 zł, 20 zł lub 50 zł – do wyboru przez odwiedzających.

Perła - Browary Lubelskie

Perła – Browary Lubelskie

Perła - Browary Lubelskie

Perła – Browary Lubelskie

Perła - Browary Lubelskie

Perła – Browary Lubelskie

Warto też wspomnieć, że tuż obok starego browaru znajduje się Perłowa Pijalnia Piwa, o której jednak nieco więcej informacji w dalszej części tekstu. Samo piwo Perła w różnych odmianach jest też oczywiście dostępne w niemal wszystkich lubelskich lokalach gastronomicznych.

Jako ciekawostkę można też dodać, że tuż obok browaru mieści się także siedziba lubelskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych i nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że szkoła ta niegdyś została ufundowana właśnie przez Vetterów, którzy rozpoczynali wówczas produkcję piwa niemalże naprzeciwko po drugiej stronie ulicy.

 

TRADYCJA WYPIEKANIA CEBULARZA LUBELSKIEGO

Innym ważnym symbolem zarówno miasta jak i całej Lubelszczyzny jest również produkcja cebularza lubelskiego. Ten niepozorny placek z cebulą od ponad 10 lat znajduje się na ministerialnej liście produktów tradycyjnych, a od ponad 3 lat jest chroniony prawem unijnym jako produkt regionalny, co oznacza, że w oryginalnej formie skosztować go można tylko i wyłącznie na Lubelszczyźnie i to tylko w wybranych miejscach. Według wielu legend początki jego wypiekania sięgają jeszcze czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Będąc w Lublinie, cebularza na pewno trzeba spróbować, ale warto też wybrać się do Regionalnego Muzeum Cebularza, które swoją siedzibę ma przy ulicy Szewskiej. To właśnie tutaj podczas godzinnych warsztatów można nie tylko wysłuchać historii cebularza lubelskiego, ale też spróbować własnych sił w jego wyrabianiu! Cena biletu wstępu do muzeum to 16 zł.

 

CO I GDZIE WARTO ZJEŚĆ W LUBLINIE?

Jak się okazuje, Lublin potrafi zachwycić również od strony kulinarnej. Lubelska kuchnia ma kilka cech ją wyróżniających, a i jest tu sporo różnego rodzaju lokali, gdzie możecie jej do woli kosztować. Co ważne, w porównaniu ze standardami Warszawy czy innych większych miast w Polsce, jest tu też naprawdę bardzo niedrogo.

Oto kilka rekomendacji w zakresie miejsc, do których warto się wybrać:

  • restauracja Trybunalska – lokal, który mieści się w samym centrum Starego Miasta, naprzeciwko Trybunału Koronnego. Wśród dań, których warto spróbować, jest z pewnością cebularz zapiekany z grzybami, serem Bursztyn, pomidorem i jajkiem, czyli przepyszne regionalne śniadanie, które zwyciężyło niegdyś w organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Lublinie i Kresową Akademię Smaku konkursie „Śniadanie po lubelsku” w kategorii śniadań wegetariańskich. Menu jest tu jednak znacznie szersze i z pewnością każdy znajdzie w nim coś dla siebie;
  • restauracja Bachus – lokal, który zlokalizowany jest nie na Starym Mieście, a w pobliżu dworca PKP, przy ulicy 1 Maja. W menu znaleźć można między innymi dania charakterystyczne dla kuchni lubelskiej, jak chociażby zupa forszmak lubelski czy pierogi z kaszą i serem;
  • Perłowa Pijalnia Piwa – miejsce, w którym możecie spróbować przeróżnych gatunków piwa z Browaru Perła, a także zjeść coś dobrego. Lokal ten, jak sam o sobie mówi, prezentuje sekrety tradycyjnej kuchni polskiej z elementami nowatorskiej sztuki gotowania. Warto wspomnieć, że w sezonie letnim, oprócz typowej sali, gdzie siedzi się dokoła baru, można też zająć miejsce w naprawdę przyjemnym ogródku z rozstawionymi stolikami, krzesłami i leżakami;
  • lodziarnia Bosko – świetna opcja dla wszystkich tych, których podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem najdzie ochota na deser. Żeby spróbować słynnych lodów Bosko, swoje w kolejce trzeba odstać, ale zdecydowanie warto, zwłaszcza że miejsce to już kilkukrotnie zdobyło tytuł najlepszej lodziarni w całym województwie lubelskim.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *