WEJHEROWO. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki, atrakcje. Co warto zobaczyć?

Wejherowo

Wejherowo nie jest dużym miastem. Jest to jednak całkiem fajny kierunek na krótką wycieczkę z Gdańska lub innych okolicznych miejscowości. Odwiedzając Wejherowo, będziesz mógł oddalić się trochę od tłumów turystów i poznasz ten region w bardziej autentycznej odsłonie. Wejherowo leży poza głównym turystycznym szlakiem, ale znajdziesz tu kilka ciekawych zabytków i atrakcji. Wizyta w Wejherowie umożliwi Ci też spotkanie z kulturą i tradycją kaszubską, która jest tu bardzo obecna.

Co zobaczyć i zwiedzić w Wejherowie? Jakie są zabytki i atrakcje Wejherowa? Jak zaplanować zwiedzanie Wejherowa? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Wejherowo – co zobaczyć?

1. Plac Jakuba Wejhera

Zwiedzanie Wejherowa rozpocznij od wizyty na rynku staromiejskim. Oficjalnie funkcjonuje on jako plac Jakuba Wejhera. Plac ten upamiętnia niegdysiejszego wojewodę malborskiego, który w 1643 roku założył właśnie Wejherowo. W centralnej części rynku znajduje się sporych rozmiarów pomnik Jakuba Wejhera. Jest to jeden z najważniejszych symboli miasta.

Plac Jakuba Wejhera

Plac Jakuba Wejhera jest sercem Wejherowa i jest to popularny punkt spotkań mieszkańców miasta. Znajduje się tutaj kilka kawiarni, barów i restauracji. Podczas spaceru zwróć też uwagę na fontannę św. Franciszka, która została oddana do użytku w 2019 roku. Nawiązuje ona do faktu sprowadzenia przez Jakuba Wejhera zakonu franciszkanów na teren miasta.

pomnik Jakuba Wejhera
fontanna św. Franciszka w Wejherowie

W południowo-zachodnim narożniku rynku znajduje się Kolegiata pw. Świętej Trójcy. Świątynią została wybudowana w połowie XVIII wieku w stylu barokowym. W części północno-zachodniej stoi zaś pomnik Remusa, czyli bohatera kaszubskiej powieści „Żëcé i przigòdë Remùsa” autorstwa Aleksandra Majkowskiego. W tym miejscu swój początek bierze także ulica Jana III Sobieskiego. Jest ona reprezentacyjnym miejskim deptakiem.

pomnik Remusa w Wejherowie
ul. Jana III Sobieskiego w Wejherowie

2. Ratusz Miejski

Najważniejszym budynkiem wznoszącym się w obrębie rynku jest reprezentacyjny gmach Ratusza Miejskiego. Obiekt ten został wzniesiony w 1908 roku. Warto wiedzieć, że pierwsza budowla stanęła w tym miejscu już w połowie XVII wieku, czyli w momencie otrzymania przez Wejherowo praw miejskich. Ratusz jest siedzibą władz miasta, ale można go też zwiedzać. Zobaczysz tu liczne pamiątki przypominające o ważnych wydarzeniach z historii Wejherowa oraz drzewo genealogiczne rodziny Wejherów. Są tu też instrumenty i tradycyjne stroje kaszubskie oraz makiety starego miasta i Kalwarii Wejherowskiej. Ekspozycja muzealna jest czynna od poniedziałku do piątku, a w sezonie wakacyjnym także w weekendy. Zwiedzanie jest darmowe.

Ponadto, warto również wspomnieć, że codziennie o godz. 12, 15 i 18 z wieży ratusza rozbrzmiewa „Marsz Kaszubski”. Jest to popularna kaszubska pieśń patriotyczna autorstwa Hieronima Derdowskiego uchodząca za nieoficjalny hymn Kaszub.

Ratusz w Wejherowie

3. Kościół klasztorny pw. św. Anny

Ważnym zabytkiem Wejherowa jest Kościół klasztorny pw. św. Anny, który znajduje się niedaleko placu Jakuba Wejhera. Kościół został wybudowany w 1650 roku po sprowadzeniu franciszkanów do miasta. Świątynia ma ładną barokową fasadę oraz bogato zdobione wnętrze. Najważniejszym elementem we wnętrzu kościoła jest Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele. Znajduje się on w prawym bocznym ołtarzu. Obraz ten uchodzi za cudowny i podobno ma właściwości uzdrawiające. Właśnie dlatego stanowi on miejsce kultu. Z zamiarem modlitwy do Matki Bożej Wejherowskiej przybywają każdego roku do Wejherowa liczni wierni. Obraz został ukoronowany w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do ojczyzny.

Warto wiedzieć, że w podziemiach kościoła funkcjonuje również niewielkie muzeum. Ekspozycja muzealna opowiada głównie o dziejach rodu Wejherów oraz o działalności klasztoru franciszkanów. Znajdują się tu także krypty, w których spoczywają szczątki Jakuba Wejhera oraz jego najbliższej rodziny.

kościół klasztorny pw. św. Anny w Wejherowie
kościół klasztorny pw. św. Anny w Wejherowie

4. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Symbolem Wejherowa jest również Pałac Przebendowskich i Keyserlingów. Znajduje się on około 400 metrów na południe od placu Jakuba Wejhera. Ta zabytkowa rezydencja powstała w II połowie XVIII wieku i wyróżnia się swoim charakterystycznym łososiowym zabarwieniem. Aktualnie mieści się tu siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Gromadzi ono liczne zbiory piśmiennicze i muzyczne z regionu Kaszub i Pomorza. Znajdziesz tu liczne starodruki, rękopisy i dokumenty związane z Wejherowem i okolicą. Muzeum jest tym samym prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat języka kaszubskiego oraz kaszubskiej historii i kultury. Muzeum można odwiedzać w każdy dzień tygodnia poza weekendami. Bilet wstępu kosztuje 10 PLN.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

5. Park Miejski

Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego rozciąga się na tyłach Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów. Jest to miejsce, które sprzyja spacerom i wypoczynkowi. Park charakteryzuje się bardzo zadbaną i niezwykle bogatą roślinnością. Znajdują się tu również tunele różane, staw, sieć kanalików, a nawet wypożyczalnia sprzętu wodnego. W parku urządzono liczne trasy spacerowe, trasy nordic-walking, plac zabaw oraz siłownię plenerową. Ciekawą atrakcją jest tu również niewielka ptaszarnia. W zachodniej części parku działa ponadto amfiteatr pod gołym niebem, w którym odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Tuż obok znajduje się również plac umożliwiający organizację koncertów plenerowych. Właśnie dlatego mieszkańcy Wejherowa tak chętnie spędzają tu swój wolny czas.

Park Miejski w Wejherowie
Park Miejski w Wejherowie

6. Kalwaria Wejherowska

Jednym z najważniejszych miejsc w Wejherowie jest Kalwaria Wejherowska. Jest to zespół zabytkowych kapliczek bardzo malowniczo położonych w starym lesie nieopodal historycznego centrum miasta. Inicjatorem i głównym fundatorem budowy tych obiektów był Jakub Wejher. Powstały one w latach 1649-1655 jako czwarta z kolei kalwaria na ówczesnym obszarze naszego kraju, zaraz po Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pakoskiej oraz Kalwarii Żmudzińskiej. Kaplice wchodzące w skład Kalwarii Wejherowskiej symbolizują kolejne stacje Męki Pańskiej. Co ciekawe, lokalizacja poszczególnych kapliczek oraz odległości między nimi faktycznie miały odzwierciedlać drogę, którą przemierzył Jezus Chrystus w Jerozolimie.

Kalwaria Wejherowska
Kalwaria Wejherowska
Kalwaria Wejherowska

Kalwaria Wejherowska, podobnie jak cudowny obraz Matki Bożej Wejherowskiej, przyciąga zainteresowanie licznych wiernych. Każdego roku docierają tu także liczne pielgrzymki. Wszystko to sprawiło, że Wejherowo jest obecnie bardzo ważnym ośrodkiem pielgrzymkowo-maryjnym na Pomorzu. Właśnie dlatego miasto to jest nazywane duchową stolicą Kaszub. Jako ciekawostkę można też wspomnieć, że w 1953 roku w Kalwarii Wejherowskiej modlił się Karol Wojtyła.

W skład Kalwarii Wejherowskiej wchodzi 26 kapliczek, a cały szlak kalwaryjski ma 6 km długości. Najbardziej popularna wśród turystów jest jednak krótsza trasa mierząca 4 km i złożona z 14 kapliczek odpowiadających stacjom drogi krzyżowej. Kalwarię możesz zwiedzać indywidualnie lub w ramach zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. Po Kalwarii Wejherowskiej oprowadzają ojcowie zakonni z klasztoru franciszkanów (są oni opiekunami tego miejsca) oraz licencjonowani przewodnicy zrzeszeni w wejherowskim oddziale PTTK.

Wejherowo mapa
Mapa Kalwarii Wejherowskiej, źródło: Urząd Miejski w Wejherowie

7. Szlak Nut Kaszubskich

Bardzo ciekawą atrakcją Wejherowa jest ponadto Szlak Nut Kaszubskich zwany również Szlakiem Alfabetu Kaszubskiego. Tworzą go bardzo charakterystyczne rzeźby, na których wyryto fragmenty kaszubskiego alfabetu, czyli kaszubskich nut. Jest to tradycyjna pieśń-wyliczanka w języku kaszubskim będąca obecnie jednym z najważniejszych symboli kaszubskiego folkloru.

Rzeźby mają za zadanie zaprezentować turystom mowę kaszubską. Jest ich 14 i każda z nich odpowiada jednemu wersowi utworu. Rzeźby znajdują się w różnych częściach miasta, np. na placu Jakuba Wejhera, obok klasztoru franciszkanów oraz w parku miejskim. Spacer szlakiem kaszubskim będzie dla Ciebie świetną opcją na poznanie Wejherowa.

Szlak Nut Kaszubskich
Szlak Nut Kaszubskich

Czy warto zwiedzić Wejherowo?

Wejherowo jest miejscem, które warto zobaczyć i zwiedzić! Nie jest to bardzo turystyczne miasto, ale czeka tu na Ciebie kilka ciekawych zabytków i atrakcji. Miejscowość ta jest naprawdę bardzo przyjemna. To świetny kierunek, jeśli lubisz odwiedzać takie mniej oczywiste kierunki. Wejherowo jest dobrym pomysłem na 1-dniową lub kilkugodzinną wycieczkę z Gdańska bądź innych pobliskich miejscowości.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak dojechać do Wejherowa?

Do Wejherowa bez problemu dojedziesz z Gdańska oraz innych nadmorskich kurortów w okolicy. Miasto jest położone nieco ponad 20 km na północny zachód od Gdyni. Jest ono częścią aglomeracji trójmiejskiej, a razem z sąsiadującymi z nim Redą i Rumią tworzy tzw. Małe Trójmiasto Kaszubskie.

Przez Wejherowo przebiega droga kolejowa i znajdują się tu dwie stacje: Wejherowo (dworzec główny) oraz Wejherowo-Nanice. Do Wejherowa dojeżdżają pociągi trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Kursuje ona z dużą częstotliwością na trasie Gdańsk – Lębork z przystankami między innymi w Sopocie, Gdyni, Rumi czy Redzie. Podróż z Gdańska do Wejherowa trwa około godzinę. Bilet w jedną stronę kosztuje nieco ponad 10 PLN.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 11 kwietnia, 2024

    […] WEJHEROWO. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki, atrakcje. Co zobaczyć? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *