GDYNIA. Co warto zobaczyć w tym portowym mieście? Plan zwiedzania

Gdynia
Gdynia

Gdynia to jedno z fajniejszych polskich miast i to nie tylko nad morzem, ale w ogóle. Jej wielką zaletą jest to, że nie jest ona tak wyeksploatowana jak chociażby Gdańsk czy Sopot, i mimo że właśnie razem z Gdańskiem i Sopotem współtworzy bardzo popularne wśród turystów z kraju i zagranicy Trójmiasto, to jest tu względnie spokojnie, co jednak wcale nie oznacza, że nie ma tu co robić i że nic tu się nie dzieje. Niezwykła jest także historia tego miejsca, które powstało raptem niecałe sto lat temu, a obecnie jest to naprawdę sporych rozmiarów miasto, gdzie wzrok przyciąga nie tylko port morski, ale też piękne piaszczyste plaże czy fragmenty wybrzeża wysokiego. Do Gdyni na pewno warto przyjechać, a w poniższym tekście znajdziecie opis najważniejszych atrakcji, na które warto tu zwrócić uwagę.

 

NA POCZĄTEK KILKA SŁÓW O HISTORII MIASTA

Jak na pewno doskonale wiecie, Gdynia nie ma za sobą długiej historii, a jeszcze sto lat temu znajdowała się tu raptem niewielka osada rybacka. Prawa miejskie nadano Gdyni w 1926 roku, a budowa portu i rozwój miasta na tym obszarze wpisywały się w szerszy plan rozwoju gospodarczego kraju, który odradzał się wówczas po latach zaborów, a także miała związek z niestabilną sytuacją polityczną w Wolnym Mieście Gdańsk, z którym relacje nie należały dla polskich władz do najłatwiejszych. Prace nad budową portu morskiego ruszyły na dobre, gdy ministrem przemysłu i handlu został Eugeniusz Kwiatkowski, będący inicjatorem rozbudowy Gdyni, a sama budowa miała również realizować marzenie o polskiej potędze morskiej i pokazywać, że także nas stać na dokonywanie tak wielkich dzieł. Pierwszy statek do Gdyni przypłynął w 1927 roku, a wydarzenie to otwierało zupełnie nowy rozdział w historii nie tylko miasta, ale też całego kraju. Warto wspomnieć, że w połowie lat 30-tych Gdynia była już jednym z największych portów na Bałtyku, a rozwój miasta zahamował dopiero wybuch II wojny światowej.

 

KIEDY I JAK PRZYJECHAĆ DO GDYNI?

Gdynia jest miastem nadmorskim i w związku z tym najlepiej będzie tu przyjechać w lato lub ewentualnie w okresie wiosennym bądź wczesnojesiennym. W zimę życie w Gdyni trochę spowalnia, co jednak nie oznacza, że zupełnie nie ma tu wtedy co robić. Dużym plusem przyjazdu poza sezonem będzie na pewno mniejszy natłok turystów, ale z drugiej strony w środku zimy należy się tu spodziewać niskich temperatur, które dość skutecznie mogą Wam utrudnić eksplorowanie miasta.

Do Gdyni można dojechać na różne sposoby, a najpopularniejszym z nich, poza skorzystaniem z własnego samochodu, jest oczywiście pociąg. Pociągi PKP, zarówno EIP (Pendolino) jak również te niższych klas, kursują z wielu polskich miast i z dość dużą częstotliwością, dzięki czemu dotarcie do Trójmiasta nie powinno stwarzać Wam większych problemów, ale oczywiście warto pamiętać, że im wcześniej zakupicie bilet, tym będzie on po prostu tańszy, a w środku sezonu lub w długie weekendy obłożenie jest tak duże, że dostępne miejsca rozchodzą się naprawdę bardzo szybko. Alternatywnym sposobem na dotarcie do Trójmiasta jest skorzystanie z jednego z połączeń autobusowych, które zapewnia np. Flixbus, a jeszcze inną opcją może być samolot, którym dotrzecie do lotniska w Gdańsku.

Sama Gdynia jest miastem, w którym możecie spędzić zarówno dwa dni jak również dwa tygodnie. Umowny weekend lub nawet jeden dzień wystarczy, jeśli chcecie jedynie zobaczyć najważniejsze miejsca uznawane za największe atrakcje turystyczne. Dłuższy pobyt warto natomiast sobie zaplanować, jeśli zależy Wam również na plażowaniu lub jeśli chcecie też zwiedzić pobliskie miejscowości. W tym drugim przypadku w celu sprawnej podróży po Pomorzu Gdańskim warto skorzystać z połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej (która jest najpopularniejszym sposobem na poruszanie się w obrębie całej aglomeracji trójmiejskiej) lub z transportu morskiego, jeśli Waszym celem jest np. Hel lub Jastarnia.

 

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE GDYNI

ULICA ŚWIĘTOJAŃSKA

Rozpoczynając spacer po Gdyni, za punkt orientacyjny możecie przyjąć ulicę Świętojańską, która jest najbardziej reprezentacyjną ulicą położoną w centrum miasta. Jest ona bardzo zadbana i znajduje się przy niej sporo różnego rodzaju lokali gastronomicznych i handlowych. Dość łatwo osiągalny jest stąd główny dworzec kolejowy, a w bezpośrednim sąsiedztwie zlokalizowany jest też oczywiście port.

ulica Świętojańska

ulica Świętojańska

ulica Świętojańska

ulica Świętojańska

 

SKWER KOŚCIUSZKI I MOLO POŁUDNIOWE

Idąc ulicą Świętojańską, warto odbić w bok i udać się właśnie w stronę portu. Najważniejszym jego punktem jest Skwer Kościuszki, który kilkaset metrów dalej przekształca się w aleję Jana Pawła II oraz Molo Południowe. Miejsce to ma charakter nadmorskiego deptaka, gdzie czeka na Was między innymi kilka restauracji, budek gastronomicznych i straganów z pamiątkami. Spacerując portem morskim, możecie podziwiać zarówno duże statki, jak również małe jachty i żaglówki. Z perspektywy molo warto także popatrzeć na pobliską plażę oraz na bardzo charakterystyczny budynek Sea Towers, który jest obecnie najwyższym budynkiem w mieście i jednym z najwyższych w Polsce.

port w Gdyni

port w Gdyni

port w Gdyni

port w Gdyni

port w Gdyni

port w Gdyni

port w Gdyni

port w Gdyni

 

DAR POMORZA I ORP BŁYSKAWICA

Obecnie jednym z największych symboli Gdyni, zacumowanym w porcie, jest mający już ponad 100 lat statek-muzeum Dar Pomorza. W 1929 roku został on zakupiony dla Szkoły Morskiej w Gdyni i od tego czasu nie tylko przepłynął setki tysięcy mil morskich, ale też wyszkolił tysiące studentów. Aktualnie stanowi on oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i można go zwiedzać.

Zwiedzać można również zacumowany tuż obok Daru Pomorza okręt-muzeum ORP Błyskawica, który był polskim niszczycielem służącym w Marynarce Wojennej. Do służby wprowadzono go w 1937 roku i aktywnie uczestniczył on w działaniach wojennych podczas całego okresu trwania II wojny światowej.

Dar Pomorza

Dar Pomorza

ORP Błyskawica

ORP Błyskawica

 

AKWARIUM GDYŃSKIE

Bardzo ważną atrakcją zlokalizowaną przy Molo Południowym jest również działające w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego Akwarium Gdyńskie, które w naprawdę ciekawy sposób prezentuje florę oraz faunę środowiska morskiego i które jest miejscem zdecydowanie godnym polecenia, np. jeśli podróżujecie z małymi dziećmi!

 

MUZEA I INSTYTUCJE KULTURY

W bezpośrednim sąsiedztwie portu i Skweru Kościuszki znajduje się też kilka innych obiektów wartych uwagi. Zwiedzać tu można bowiem Muzeum Marynarki Wojennej oraz Muzeum Miasta Gdyni. Zwłaszcza wizyta w tym pierwszym, zaraz po wizycie na pokładzie Daru Pomorza i ORP Błyskawicy, powinna być tym, co zainteresuje wszystkich fascynatów polskiej żeglugi i marynarki. Tuż obok swoją siedzibę ma także Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej oraz Gdyńskie Centrum Filmowe.

Innym polecanym do odwiedzenia miejscem na mapie Gdyni jest również Muzeum Emigracji, które opowiada o historii polskich emigrantów. To muzeum również mieści się w bezpośrednim pobliżu portu, z tym że nie w południowej, a w północnej jego części, przez co od Skweru Kościuszki jest oddalone o około 2 km.

 

KAMIENNA GÓRA

Bardzo charakterystycznym elementem gdyńskiego krajobrazu jest także Kamienna Góra, czyli niewielkie wzgórze, z którego rozpościera się widok na port i Skwer Kościuszki. Na górę można oczywiście wejść schodami, ale zdecydowanie fajniejszą alternatywą będzie skorzystanie z kolejki, która łączy szczyt z podnóżem góry (stacja początkowa znajduje się na tyłach centrum filmowego). Kolej obsługiwana jest jednym 8-osobowym wagonikiem, który porusza się po jednym torze, i jest ona eksploatowana przez cały rok. Co ważne, skorzystanie z kolejki jest w pełni darmowe.

kolejka na Kamienną Górę

kolejka na Kamienną Górę

panorama portu widziana z Kamiennej Góry

panorama portu widziana z Kamiennej Góry

 

PLAŻE W GDYNI

Tym, co przyciąga w Gdyni tłumy ludzi, zarówno miejscowych jak i przyjezdnych, są też oczywiście piękne piaszczyste plaże, przy czym warto wspomnieć, że aby móc skorzystać z kąpieli w morzu lub leniwie poleżeć na piasku, wcale nie trzeba się zbytnio oddalać od centrum miasta. Bardzo popularna plaża „Śródmieście” znajduje się bowiem tuż obok portu i Skweru Kościuszki. Nie jest ona co prawda bardzo duża, ale wyposażona jest ona w plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej i pełne zaplecze sanitarne. Inne gdyńskie plaże to te w Redłowie, Orłowie czy Babich Dołach.

 

ORŁOWO

A skoro już mowa o Orłowie, to warto dodać, że plaża nie jest tu jedynym miejscem, które przyciąga uwagę turystów. Znacznie większą atrakcją jest w tym miejscu bowiem drewniane molo, którego historia sięga czasów I wojny światowej i które zaczęto rozbudowywać już w dwudziestoleciu międzywojennym w ramach konkurowania z leżącym wówczas w granicach Wolnego Miasta Gdańsk Sopotem. W latach trzydziestych gdyńskie molo miało już 430 metrów długości, ale znaczna część jego konstrukcji została zniszczona podczas silnego sztormu w 1949 roku. Cztery lata później obiekt ten został odremontowany, ale tylko w niewielkim stopniu i obecnie ma on długość 180 metrów. Wstęp na molo jest bezpłatny i nie ma tu też takiego natłoku turystów jak chociażby w pobliskim Sopocie.

Z perspektywy molo możecie podziwiać klif orłowski, będący nielicznym w Polsce przykładem wybrzeża wysokiego. Jest to stromy brzeg porośnięty roślinnością Kępy Redłowskiej i ciągnie się on na długości 650 metrów.

Do Orłowa z centrum Gdyni najlepiej jest dojechać pociągiem SKM – wówczas trzeba wysiąść na stacji Gdynia-Orłowo i potem przespacerować się ulicą Orłowską prosto nad wybrzeże.

Gdynia-Orłowo

Gdynia-Orłowo

Gdynia-Orłowo

Gdynia-Orłowo

Gdynia-Orłowo

Gdynia-Orłowo

Gdynia-Orłowo

Gdynia-Orłowo

 

WYDARZENIA KULTURALNE

Gdynia jest również miastem, które regularnie przyciąga uczestników różnych wydarzeń kulturalnych. Do tych najbardziej popularnych należy z pewnością Open’er Festival, który odbywa się co roku na przełomie lipca i sierpnia na lotnisku Gdynia-Kosakowo.

Innym ważnym wydarzeniem związanym z miastem jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który odbywa się w Gdyni rokrocznie od ponad 30 lat. Podczas festiwalu prezentowane są polskie filmy fabularne oraz przyznawana jest nagroda „Złote Lwy”.

 

CO I GDZIE WARTO ZJEŚĆ?

Gdynia powinna zadowolić wszystkich przyjezdnych również pod względem kulinarnym. Różnego rodzaju lokali gastronomicznych jest tu naprawdę sporo, a wiele tych zasługujących na uwagę koncentruje się w centrum miasta, w okolicy portu lub w pobliżu ulicy Świętojańskiej.

Oto kilka rekomendacji:

 • Marmolada Chleb i Kawa – znana trójmiejska śniadaniownia, w której śniadania są serwowane przez cały dzień. Restauracja ta jeden swój lokal ma w Gdańsku, a drugi właśnie w Gdyni przy ul. Armii Wojska Polskiego. Specjalnością lokalu jest świeże wypiekane na miejscu pieczywo, a także własnej roboty kremy i marmolady.
 • Del Mar – restauracja, w której serwuje się dania tradycyjnej polskiej kuchni, dania rybne oraz specjały kuchni śródziemnomorskiej. Wielką zaletą tej restauracji jest jej lokalizacja, gdyż mieści się ona w bezpośrednim sąsiedztwie plaży miejskiej i portu. Z tego samego powodu w sezonie letnim może tu być całkiem sporo ludzi.
 • Fanaberia – zlokalizowana przy ulicy Świętojańskiej naleśnikarnia, w której naleśniki są serwowane w dosłownie w każdej postaci. Smaczne jedzenie, miła obsługa, przystępne ceny.
 • Miło Mi – lodziarnia, w której znajdziecie wiele smaków lodów naturalnych, wytwarzanych bez dodatku konserwantów.
 • domek Żeromskiego – zlokalizowana w Orłowie, tuż obok klifu i molo, kawiarnia, w której można zjeść pyszne domowe ciasto i napić się czegoś ciepłego oraz w której można zająć stolik na tarasie z widokiem na morze. W 1920 roku przez kilka miesięcy dom ten wynajmował Stefan Żeromski, a obecnie oprócz kawiarni mieści się tu także siedziba Towarzystwa Przyjaciół Orłowa i można tu oglądać pamiątki związane ze Stefanem Żeromskim i jego pobytem nad Bałtykiem.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

16 komentarzy

 1. Klaudia pisze:

  Lody najlepsze w Gdyni tylko w Marioli!! Potwierdzi to każdy Gdynianin jak i turysta nie ma lepszych lodów!!! Jeszcze zapomniałeś wspomnieć o pizzy z Gdynianki jedynej w swoim rodzaju od lat tak samo pysznej. Pozdrawiam

 2. Ewe pisze:

  Zakochałam się w Gdyni jakieś 3-4 lata temu. Skwer Kosciuszki, Kamienna Gora, Teatr Muzyczny(byłam na koncercie sylwestrowym), Gdyńskie Centrum Filmowe (ostat.obejrzalam tam „7 uczuć”, plaża, deptak, świętojańska, molo w Orłowie i klif, widok na morze z 11 pietra Mercure-cudo!!! Mimo, że znam te obrazy na pamięć, to i tak za kazdym razem, zawsze wywołują uśmiech na mojej twarzy. Jedzenie tez polecam, Fanaberia na śniadanie (pancake z nutella i karmelizowaną gruszka, albo naleśniki z kozim serem, żurawiną i orzechami-mistrzostwo świata), uwielbiam włoskie potrawy więc polecam Cozzi (makarony, ravioli), Monte Verdi ale nie odmówię też steka w Sphinxie 😉 i parmy w Pizza Hut 🙂
  W Gdyni czuję się jak w domu, chętnie tu wracam jeśli tylko czas mi na to pozwala, choćby na jeden dzień ale warto. Kujawianka Pozdrawia 🙂

 3. Wanda pisze:

  Zabrakło Orłowskiej Tawerny z szantami.
  Świeżo wędzonych ryb od rybaka.

 4. Czereza pisze:

  Jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc. Mieszkam i poznaje Gdynię od roku i ciągle mnie zaskakuje

 5. Dawid pisze:

  Ciekawy artykuł. Jako mieszkaniec Gdyni dodam tylko, że zabrakło kilku miejsc, które warto zobaczyć: bulwar nadmorski ciągnący się od plaży miejskiej do plaży „dzikiej”, bunkry w lesie w sąsiedztwie Polanki Redłowskiej oraz bulwar oksywski.

 6. Ola pisze:

  Ciekawy artykuł. Dla oszczędnych polecam bilet metropolitalny dzięki któremu mozna sie poruszać w całym Trojmiescie, wszystkimi dostępnymi środkami komunikacji publicznej.
  Do Orłowa z Centrum mozna dojechać trolejbusem ( w weekendy w sezonie linie 21 do Sopotu obsługują zabytkowe „trajtki”).
  Gdynia to tez piękna Kępa Oksywska gdzie funkcjonowała latarnia morska zburzona w czasie II WŚ (od 2007 r stoi tam pomnik upamiętniający ją).
  Dla lubiących technikę i nie tylko, polecam Gdyński Park Naukowo-Technologiczny W Redłowie (Parę przystanków autobusem, trajtkiem od Centrum, albo 2 przystanki Skm od Gdyni Gł.
  Jeśli skusiliśmy sie na dłuższy pobyt, polecam poświecić jeden dzień na Wejherowo, uroczy Rynek i Ratusz, a dalej dwór Przebendowskich z pięknym parkiem, Kalwaria Wejherowska z przepięknymi kapliczkami-stacjami. Na deser polecam wizytę w „Dzień dobry lody” fantastycznej lodziarni człowieka z pasją, który tworzy niesamowite smaki lodów i co najważniejsze, z naturalnych składników, bez tzw. chemii.
  Zapraszam do Trojmiasta i okolic.

  • Darek pisze:

   Dziękuję za zaproszenie – na pewno skorzystam i to nie raz 🙂 A o Wejherowie nawet ostatnio myślałem – może uda się w najbliższe wakacje 🙂

 7. Marzena pisze:

  Świetny artykuł, każdy mieszkaniec Gdyni powinien podziękować Ci za to, że tak fajnie przekonujesz turystów i pokazujesz im, co warto u nas zobaczyć! Dzięki!

  • Darek pisze:

   Dzięki za miłe słowo 🙂 Do Gdyni wcale nie trzeba przekonywać – wystarczy właśnie pokazać, co jest tutaj do zobaczenia i jak można ciekawie spędzić czas, a miasto z pewnością samo się obroni 🙂

 8. Marzy mi się pisze:

  Ciekawy artykuł. Mieszkamy w Trójmieście od kilku lat. Obecnie w Sopocie, jednak Gdynię chyba lubimy najbardziej. Masz rację – jest mniej popularna, przez co jest tam dużo spokojniej.
  Jedna mała poprawka co do Openera – odbywa się zawsze na przełomie czerwca i lipca. Polecam bardzo serdecznie jeśli jeszcze nie byłeś! Zawsze mówiłam, że to nie mój klimat, jednak dałam się przekonać i będę chodzić co roku!
  Co do ciekawych wydarzeń, wczoraj odbywał się konkurs lotów Redbull – też świetna impreza. Co roku odbywają się też pokazy lotnicze oraz rajdy, które przyciągają tłumy widzów. Do Gdyni wróciło również męskie Granie a w czerwcu każdego roku odbywają się tu Cudawianki.
  Gdynia pod tym względem oferuje naprawdę wiele!
  Co do jedzenia, dodałabym zdecydowanie restaurację Czerwony piec – fantastyczna pizza prosto z pieca. To samo jeśli chodzi o Napoli Mia (kucharz i produkty prosto z Neapolu).
  Jeśli chodzi o ciekawe miejsca – na pewno można tu dodać jeszcze Górę Donas, o której film znajdziesz na naszym kanale: https://www.youtube.com/channel/UCdHzVg3Ir0XJ8RuE0wPs4dw
  Niedługo ruszymy również z serią filmów o Trójmieście, także zapraszamy 😉
  Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *