Gdynia – co warto zobaczyć w tym portowym mieście?

Last modified date

komentarzy 15

AKTUALIZACJA: KWIECIEŃ 2019

(termin podróży: 15-18.12.2016, 21-23.09.2018, 07.04.2019 oraz kilkakrotnie wcześniej)

Gdynia to jedno z moich ulubionych polskich miast i to nie tylko nad morzem, ale w ogóle… Absolutnie przemawia do mnie to, że nie jest ona tak oklepana i wyeksploatowana jak chociażby Gdańsk czy Sopot, i mimo że właśnie razem z Gdańskiem i Sopotem współtworzy bardzo popularne wśród turystów z kraju i zagranicy Trójmiasto, to jest tu względnie spokojnie, co jednak wcale nie oznacza, że nie ma tu co robić i nic tu się nie dzieje. Niezwykła jest także historia tego miejsca, które powstało raptem niecałe sto lat temu, a obecnie jest to naprawdę sporych rozmiarów miasto, gdzie wzrok przyciąga nie tylko port morski, ale też piękne piaszczyste plaże czy fragmenty wybrzeża wysokiego. Do Gdyni na pewno warto przyjechać, a w poniższym tekście znajdziecie opis najważniejszych atrakcji, na które warto tu zwrócić uwagę.

 

NA POCZĄTEK KILKA SŁÓW O HISTORII MIASTA…

Jak już wspomniałem, Gdynia nie ma za sobą długiej historii, a jeszcze sto lat temu znajdowała się tu raptem niewielka osada rybacka. Prawa miejskie nadano Gdyni w 1926 roku, a budowa portu i rozwój miasta na tym obszarze wpisywały się w szerszy plan rozwoju gospodarczego kraju, który odradzał się wówczas po latach zaborów, a także miała związek z niestabilną sytuacją polityczną w Wolnym Mieście Gdańsk, z którym relacje nie należały dla polskich władz do najłatwiejszych. Prace nad budową portu morskiego ruszyły na dobre, gdy ministrem przemysłu i handlu został Eugeniusz Kwiatkowski, będący inicjatorem rozbudowy Gdyni, a sama budowa miała również realizować marzenie o polskiej potędze morskiej i pokazywać, że także nas stać na dokonywanie tak wielkich dzieł. Pierwszy statek do Gdyni przypłynął w 1927 roku, a wydarzenie to otwierało zupełnie nowy rozdział w historii nie tylko miasta, ale też całego kraju. Warto wspomnieć, że w połowie lat 30-tych Gdynia była już jednym z największych portów na Bałtyku, a rozwój miasta zahamował dopiero wybuch II wojny światowej…

 

KIEDY I JAK PRZYJECHAĆ DO GDYNI?

Gdynia jest miastem nadmorskim i w związku z tym najlepiej będzie tu zapewne przyjechać w lato lub ewentualnie w okresie wiosennym lub wczesnojesiennym. W zimę życie w Gdyni trochę spowalnia, co jednak nie oznacza, że zupełnie nie będzie tu wtedy co robić. Dużym plusem przyjazdu poza sezonem będzie na pewno mniejszy natłok turystów, ale z drugiej strony w środku zimy należy się spodziewać niskich temperatur, które dość skutecznie mogą nam utrudnić eksplorowanie miasta. Sam osobiście byłem w Gdyni już kilkukrotnie, zarówno w szczycie sezonu, jak również w połowie grudnia, i bez względu na termin podróży miasto to każdorazowo robiło na mnie dobre wrażenie.

Do Gdyni można dojechać na różne sposoby, a najpopularniejszym z nich, poza własnym samochodem, jest zdecydowanie pociąg. Pociągi PKP, zarówno EIP (Pendolino) jak również te niższych klas, kursują z wielu polskich miast i z dość dużą częstotliwością, dzięki czemu dotarcie do Trójmiasta nie powinno stwarzać większych problemów. Oczywiście warto pamiętać, że im wcześniej kupimy bilet, tym będzie on po prostu tańszy, a w środku sezonu lub w długie weekendy obłożenie jest tak duże, że miejsca siedzące rozchodzą się naprawdę szybko, po czym w kasie na dworcu nabyć można jedynie bilet bez miejscówki, co oznacza stanie w korytarzu lub siedzenie na schodach. Warto też zwracać uwagę na różnego rodzaju promocje, np. podczas wakacji bardzo atrakcyjne połączenie z Warszawy do Trójmiasta uruchamiają Koleje Mazowieckie, co umożliwia podróż niższym kosztem, ale wcale w nie gorszych warunkach. Alternatywnym sposobem na dotarcie do Trójmiasta jest skorzystanie z jednego z połączeń autobusowych, które zapewnia np. Flixbus, a jeszcze inną opcją będzie samolot, którym dotrzeć można do lotniska w Gdańsku.

Sama Gdynia jest miastem, w którym możemy spędzić zarówno dwa dni jak również dwa tygodnie. Umowny weekend lub nawet jeden dzień wystarczy, jeśli chcemy jedynie zobaczyć najważniejsze miejsca uznawane za największe atrakcje turystyczne. Dłuższy pobyt warto natomiast sobie zaplanować, jeśli zależy nam również na plażowaniu lub jeśli chcemy też zwiedzić pobliskie miejscowości. W tym drugim przypadku w celu sprawnej podróży po Pomorzu Gdańskim warto skorzystać z połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej (która przecina Trójmiasto równolegle do linii brzegowej i jest najpopularniejszym sposobem na poruszanie się w obrębie aglomeracji trójmiejskiej) lub z jednej z przepraw promowych, jeśli naszym celem jest Hel lub Jastarnia.

 

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA W MIEŚCIE

Rozpoczynając nasz spacer po Gdyni, za punkt orientacyjny przyjmijmy ulicę Świętojańską. Jest ona najbardziej reprezentacyjną ulicą centrum miasta, która jest bardzo zadbana i przy której znajduje się naprawdę wiele lokali gastronomicznych i handlowych. Dość łatwo osiągalny jest stąd główny dworzec kolejowy, a w bezpośrednim sąsiedztwie jest też oczywiście port.

ulica Świętojańska

ulica Świętojańska

Idąc ulicą Świętojańską, warto odbić w bok i udać się w stronę portu. Najważniejszym miejscem w mieście jest Skwer Kościuszki, który później przekształca się w Molo Południowe, i ma ono charakter nadmorskiego deptaka, gdzie czeka na nas wiele restauracji, budek gastronomicznych i straganów z pamiątkami. Spacerując portem morskim, możemy podziwiać zarówno duże statki, jak również małe jachty i żaglówki, a czeka tu na nas także wiele innych atrakcji. Z perspektywy molo możemy także popatrzeć na pobliską plażę oraz na bardzo charakterystyczny budynek Sea Towers, który jest obecnie najwyższym budynkiem w mieście i jednym z najwyższych w Polsce.

port morski w Gdyni

port morski w Gdyni

port morski w Gdyni

port morski w Gdyni

port morski w Gdyni

port morski w Gdyni

port morski w Gdyni

port morski w Gdyni

port morski w Gdyni

port morski w Gdyni

port morski w Gdyni

Obecnie jednym z największych symboli Gdyni, zacumowanym w porcie, jest mający już ponad 100 lat statek-muzeum Dar Pomorza. W 1929 roku został on zakupiony dla Szkoły Morskiej w Gdyni i od tego czasu nie tylko przepłynął setki tysięcy mil morskich, ale też wyszkolił tysiące studentów. Aktualnie stanowi on oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i można go zwiedzać.

Dar Pomorza

Zwiedzać można również zacumowany tuż obok Daru Pomorza okręt-muzeum ORP Błyskawica, który był polskim niszczycielem służącym w Marynarce Wojennej. Do służby wprowadzono go w 1937 roku i aktywnie uczestniczył on w działaniach wojennych podczas całego okresu trwania II wojny światowej.

ORP Błyskawica

Bardzo ważną atrakcją zlokalizowaną przy Molo Południowym jest również działające w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego Akwarium Gdyńskie, które w naprawdę ciekawy sposób prezentuje florę i faunę środowiska morskiego i według mnie jest obiektem zdecydowanie godnym polecenia!

Akwarium Gdyńskie

W bezpośrednim sąsiedztwie portu i Skweru Kościuszki znajduje się też kilka innych obiektów wartych uwagi. Zwiedzać tu można bowiem Muzeum Marynarki Wojennej oraz Muzeum Miasta Gdyni. Zwłaszcza wizyta w tym pierwszym, zaraz po wizycie na pokładzie Daru Pomorza i ORP Błyskawicy, powinna być tym, co zainteresuje wszystkich fascynatów polskiej żeglugi i marynarki. Tuż obok swoją siedzibę ma także Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej (w którym miałem niegdyś okazję obejrzeć spektakl Notre Dame de Paris) oraz Gdyńskie Centrum Filmowe.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

Gdyńskie Centrum Filmowe

Innym polecanym do odwiedzenia miejscem na mapie Gdyni jest również Muzeum Emigracji, które opowiada o historii polskich emigrantów. To muzeum również mieści się w bezpośrednim pobliżu portu, z tym że nie w południowej, a w północnej jego części, przez co od Skweru Kościuszki jest oddalone o około 2 km.

Bardzo charakterystycznym elementem gdyńskiego krajobrazu jest także Kamienna Góra, czyli niewielkie wzgórze, z którego rozpościera się widok na port i Skwer Kościuszki. Na górę można oczywiście wejść schodami, ale zdecydowanie fajniejszą alternatywą będzie skorzystanie z kolejki, która łączy szczyt z podnóżem góry (stacja początkowa znajduje się na tyłach centrum filmowego). Kolej obsługiwana jest jednym 8-osobowym wagonikiem, który porusza się po jednym torze, i jest ona eksploatowana przez cały rok. Co ważne, skorzystanie z kolejki jest w pełni darmowe.

kolejka na Kamienną Górę

widok z Kamiennej Góry

Obok typowo turystycznych miejsc wartych odwiedzenia, tym, co przyciąga w Gdyni tłumy ludzi, zarówno miejscowych jak i przyjezdnych, są oczywiście piękne piaszczyste plaże. Warto też wspomnieć, że aby móc skorzystać z kąpieli w morzu lub leniwie poleżeć na piasku, wcale nie trzeba się zbytnio oddalać od centrum miasta. Bardzo popularna plaża znajduje się bowiem tuż obok portu i Skweru Kościuszki. Nie jest ona co prawda bardzo duża, ale wyposażona jest ona w plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej i zaplecze sanitarne. Inne gdyńskie plaże to te w Redłowie, Orłowie czy Babich Dołach.

plaża miejska w Gdyni

Jeśli już wspomniałem o Orłowie, to plaża nie jest tu jedynym miejscem, które mogłoby przyciągnąć uwagę turystów. Do znacznie większych atrakcji należy tu zaliczyć drewniane molo, którego historia sięga czasów I wojny światowej i które zaczęto rozbudowywać już w dwudziestoleciu międzywojennym w ramach konkurowania z leżącym wówczas w granicach Wolnego Miasta Gdańsk Sopotem. W latach trzydziestych molo miało już 430 metrów długości, ale znaczna część jego konstrukcji została zniszczona podczas silnego sztormu w 1949 roku. Cztery lata później molo zostało odremontowane, ale tylko w niewielkim stopniu i obecnie ma ono długość 180 metrów. Wstęp na molo jest bezpłatny i nie ma tu też takiego natłoku turystów jak w pobliskim Sopocie.

Orłowo

Orłowo

Orłowo

Orłowo

Orłowo

Orłowo

Z perspektywy molo podziwiać możemy między innymi klif orłowski, będący nielicznym w Polsce reprezentantem wybrzeża wysokiego. Jest to stromy brzeg porośnięty roślinnością Kępy Redłowskiej i ciągnie się on na długości 650 metrów. Klif jest naprawdę uroczym miejscem, które robi duże wrażenie zarówno jak patrzymy na niego z dołu, jak również gdy z góry podziwiamy krajobraz Bałtyku. Do Orłowa z centrum Gdyni najlepiej będzie dojechać pociągiem SKM – wówczas najlepiej będzie wysiąść na stacji Gdynia-Orłowo i potem przespacerować się ulicą Orłowską prosto nad wybrzeże.

klif orłowski

klif orłowski

klif orłowski

 

WYDARZENIE KULTURALNE NA MAPIE GDYNI

Gdynia jest również miastem, które regularnie przyciąga uczestników różnych wydarzeń kulturalnych. Do tych najbardziej popularnych należy z pewnością Open’er Festival, który odbywa się co roku na przełomie lipca i sierpnia na lotnisku Gdynia-Kosakowo.

Innym ważnym wydarzeniem związanym z miastem jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który odbywa się w Gdyni rokrocznie od ponad 30 lat. Podczas festiwalu prezentowane są polskie filmy fabularne oraz przyznawana jest nagroda „Złote Lwy”.

 

CO I GDZIE WARTO ZJEŚĆ?

Moim zdaniem Gdynia powinna zadowolić wszystkich przyjezdnych również pod względem kulinarnym. Różnego rodzaju lokali gastronomicznych jest tu naprawdę sporo, a wiele tych zasługujących na uwagę koncentruje się w centrum, w okolicy portu lub w pobliżu ulicy Świętojańskiej.

Jeśli szukamy fajnego miejsca na śniadanie, to osobiście poleciłbym restaurację Marmolada Chleb i Kawa, która jeden swój lokal ma w Gdańsku, a drugi właśnie w Gdyni przy ul. Armii Wojska Polskiego. Miejsce to jest między innymi bardzo znaną trójmiejską śniadaniownią, a śniadania są tutaj serwowane przez cały dzień. Specjalnością lokalu jest świeże wypiekane na miejscu pieczywo, a także własnej roboty kremy i marmolady. Miejsce absolutnie warte uwagi!

Szukając miejscówki na obiad, nie wyobrażałem sobie zjedzenia czegoś innego niż ryba i w ten sposób dotarłem do restauracji Del Mar. Serwuje się tu dania tradycyjnej polskiej kuchni, ale jak sama nazwa wskazuje, można tu także skosztować specjałów kuchni śródziemnomorskiej oraz oczywiście różnych dań z ryb. Wielkim zaletą tej restauracji jest jej lokalizacja, gdyż mieści się ona w bezpośrednim sąsiedztwie plaży miejskiej i portu. Z tego samego powodu zakładam, że w sezonie może tu być całkiem sporo ludzi.

smażona ryba z frytkami i surówką w restauracji Del Mar

Innym ciekawym miejscem na kulinarnej mapie Gdyni jest z pewnością zlokalizowana przy ulicy Świętojańskiej naleśnikarnia Fanaberia, w której naleśniki są serwowane w dosłownie w każdej postaci. Naleśniki z nutellą, bananem i orzechami laskowymi to według mnie po prostu mistrzostwo!

Jeśli w Gdyni spędzamy wakacje i w upalny dzień najdzie nas ochota na lody, to wówczas dobrym kierunkiem będzie położona niemalże tuż obok lodziarnia Miło mi, w której znajdziemy wiele smaków lodów naturalnych, wytwarzanych bez dodatku konserwantów.

Jeszcze jednym miejscem, na które warto zwrócić uwagę, jest z pewnością tzw. domek Żeromskiego, który znajdziemy jednak nie w ścisłym centrum, a w Orłowie, między klifem a molo, i który swoją nazwę zawdzięcza temu, że w 1920 roku przez kilka miesięcy wynajmował go Stefan Żeromski. Obecnie mieści się tu całkiem fajna kawiarnia, w której można zjeść pyszne domowe ciasto i napić się czegoś ciepłego oraz w której można zająć stolik na tarasie z widokiem na morze. Sam obiekt jest też siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Orłowa i można tu oglądać pamiątki związane ze Stefanem Żeromskim i jego pobytem nad Bałtykiem.

domek Żeromskiego

 

PODSUMOWUJĄC…

Podsumowując, Gdynia to miasto położone co prawda nieco w cieniu Gdańska czy Sopotu, ale również mające sporo do zaoferowania przyjeżdżającym tu turystom. Jest tu bowiem kilka ciekawych muzeów, port morskich z przycumowanymi takimi legendami jak Dar Pomorza czy ORP Błyskawica, a także kilometry piaszczystych plaż, zapełniających się w sezonie wszystkimi tymi, którzy chcą zażyć słońca i morskich kąpieli. Można stąd też stosunkowo łatwo dojechać do innych nadmorskich miejscowości, co sprawia, że Gdynia zarówno może być dobrą bazą pobytową dla osób chcących eksplorować polskie wybrzeże, jak również sama może być celem krótkiej wycieczki z jakiejś innej miejscowości nad Bałtykiem. Jest to miasto warte odwiedzenia i absolutnie polecam tu przyjechać każdemu!

Darek

15 komentarzy

 1. Lody najlepsze w Gdyni tylko w Marioli!! Potwierdzi to każdy Gdynianin jak i turysta nie ma lepszych lodów!!! Jeszcze zapomniałeś wspomnieć o pizzy z Gdynianki jedynej w swoim rodzaju od lat tak samo pysznej. Pozdrawiam

 2. Zakochałam się w Gdyni jakieś 3-4 lata temu. Skwer Kosciuszki, Kamienna Gora, Teatr Muzyczny(byłam na koncercie sylwestrowym), Gdyńskie Centrum Filmowe (ostat.obejrzalam tam „7 uczuć”, plaża, deptak, świętojańska, molo w Orłowie i klif, widok na morze z 11 pietra Mercure-cudo!!! Mimo, że znam te obrazy na pamięć, to i tak za kazdym razem, zawsze wywołują uśmiech na mojej twarzy. Jedzenie tez polecam, Fanaberia na śniadanie (pancake z nutella i karmelizowaną gruszka, albo naleśniki z kozim serem, żurawiną i orzechami-mistrzostwo świata), uwielbiam włoskie potrawy więc polecam Cozzi (makarony, ravioli), Monte Verdi ale nie odmówię też steka w Sphinxie 😉 i parmy w Pizza Hut 🙂
  W Gdyni czuję się jak w domu, chętnie tu wracam jeśli tylko czas mi na to pozwala, choćby na jeden dzień ale warto. Kujawianka Pozdrawia 🙂

 3. Ciekawy artykuł. Jako mieszkaniec Gdyni dodam tylko, że zabrakło kilku miejsc, które warto zobaczyć: bulwar nadmorski ciągnący się od plaży miejskiej do plaży „dzikiej”, bunkry w lesie w sąsiedztwie Polanki Redłowskiej oraz bulwar oksywski.

 4. Ciekawy artykuł. Dla oszczędnych polecam bilet metropolitalny dzięki któremu mozna sie poruszać w całym Trojmiescie, wszystkimi dostępnymi środkami komunikacji publicznej.
  Do Orłowa z Centrum mozna dojechać trolejbusem ( w weekendy w sezonie linie 21 do Sopotu obsługują zabytkowe „trajtki”).
  Gdynia to tez piękna Kępa Oksywska gdzie funkcjonowała latarnia morska zburzona w czasie II WŚ (od 2007 r stoi tam pomnik upamiętniający ją).
  Dla lubiących technikę i nie tylko, polecam Gdyński Park Naukowo-Technologiczny W Redłowie (Parę przystanków autobusem, trajtkiem od Centrum, albo 2 przystanki Skm od Gdyni Gł.
  Jeśli skusiliśmy sie na dłuższy pobyt, polecam poświecić jeden dzień na Wejherowo, uroczy Rynek i Ratusz, a dalej dwór Przebendowskich z pięknym parkiem, Kalwaria Wejherowska z przepięknymi kapliczkami-stacjami. Na deser polecam wizytę w „Dzień dobry lody” fantastycznej lodziarni człowieka z pasją, który tworzy niesamowite smaki lodów i co najważniejsze, z naturalnych składników, bez tzw. chemii.
  Zapraszam do Trojmiasta i okolic.

  • Dziękuję za zaproszenie – na pewno skorzystam i to nie raz 🙂 A o Wejherowie nawet ostatnio myślałem – może uda się w najbliższe wakacje 🙂

  • Dzięki za miłe słowo 🙂 Do Gdyni wcale nie trzeba przekonywać – wystarczy właśnie pokazać, co jest tutaj do zobaczenia i jak można ciekawie spędzić czas, a miasto z pewnością samo się obroni 🙂

 5. Ciekawy artykuł. Mieszkamy w Trójmieście od kilku lat. Obecnie w Sopocie, jednak Gdynię chyba lubimy najbardziej. Masz rację – jest mniej popularna, przez co jest tam dużo spokojniej.
  Jedna mała poprawka co do Openera – odbywa się zawsze na przełomie czerwca i lipca. Polecam bardzo serdecznie jeśli jeszcze nie byłeś! Zawsze mówiłam, że to nie mój klimat, jednak dałam się przekonać i będę chodzić co roku!
  Co do ciekawych wydarzeń, wczoraj odbywał się konkurs lotów Redbull – też świetna impreza. Co roku odbywają się też pokazy lotnicze oraz rajdy, które przyciągają tłumy widzów. Do Gdyni wróciło również męskie Granie a w czerwcu każdego roku odbywają się tu Cudawianki.
  Gdynia pod tym względem oferuje naprawdę wiele!
  Co do jedzenia, dodałabym zdecydowanie restaurację Czerwony piec – fantastyczna pizza prosto z pieca. To samo jeśli chodzi o Napoli Mia (kucharz i produkty prosto z Neapolu).
  Jeśli chodzi o ciekawe miejsca – na pewno można tu dodać jeszcze Górę Donas, o której film znajdziesz na naszym kanale: https://www.youtube.com/channel/UCdHzVg3Ir0XJ8RuE0wPs4dw
  Niedługo ruszymy również z serią filmów o Trójmieście, także zapraszamy 😉
  Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment