SIDE (TURCJA). Co warto zobaczyć? Plaże, zabytki i atrakcje

Side (Turcja)

Side to bardzo popularna miejscowość na wakacje w Turcji. To niewielkie miasteczko znajduje się godzinę drogi od miasta Antalya. W Side znajdują się kilometry piaszczystych plaż oraz urokliwa starówka ze starożytnymi zabytkami. Jest tu również wiele różnych hoteli. Część z nich oferuje naprawdę świetny standard w bardzo dobrej cenie. Według mnie zdecydowanie warto przyjechać do Side, jeśli tylko planujesz wakacje w Turcji. I to pomimo tego, że miejsce to stało się w ostatnim czasie bardzo turystyczne. Wakacje w Side są w ofercie praktycznie każdego biura podróży.

Co zobaczyć w Side w Turcji? Jakie są atrakcje w Side? Jaki hotel wybrać w Side? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Side – co zobaczyć?

1. Stare Miasto w Side

Największym atutem Side jest bez wątpienia bardzo urokliwa (choć trochę zaniedbana) starówka. Stare Miasto w Side jest nieduże, ale skrywa bardzo bogatą i ciekawą historię. Znajduje się ono na niewielkim cypelku i z trzech stron jest otoczone morzem. Początki tego miejsca sięgają czasów starożytnych. Wówczas Side świetnie się rozwijało i był to jedyny port morski w regionie. Wtedy też powstało tu wiele fantastycznych budowli, a część z nich w okrojonej formie przetrwała do dziś. Okres pomyślności Side zakończył się w VII wieku wraz z najazdami arabskimi. Przez długi czas teren miasta był opuszczony. Dopiero w 1898 roku zamieszkali tu Turcy sprowadzeni z Krety. Wówczas miasto odżyło.

Obecnie starówka w Side jest jednym wielkim stanowiskiem archeologicznym. Znajduje się tu wiele ruin dawnych budowli. Na części z nich trwają prace renowacyjne. Poza tym, jest tu też wiele punktów widokowych, sklepów z pamiątkami i restauracji. Zdecydowanie warto wybrać się tu na spacer.

Side (Turcja)
Side (Turcja)
Side (Turcja)
Side (Turcja)
Side (Turcja)

2. Starożytny teatr w Side

Jednym z najważniejszych zabytków w Side jest starożytny teatr. Powstał on w II wieku n.e., czyli już w czasach rzymskich. Z zewnątrz teatr wydaje się bardzo niepozorny. Dopiero w środku przekonasz się, jak bardzo imponująca jest ta budowla. Był to jeden z największych teatrów w tym regionie i mieściło się tu 15 tysięcy widzów. Odbywały się tu spektakle, zawody i walki gladiatorów. Do dziś w całkiem niezłym stanie zachowała się widownia. Zwiedzanie teatru w Side jest płatne.

3. Starożytna Agora i Nimfeum

Tuż obok teatru znajdują się ruiny starożytnej agory. Dawniej agora pełniła funkcję rynku i była miejscem spotkań mieszkańców miasta. Ma ona kształt kwadratu o boku 92 metrów. Do dziś można tu oglądać fragmenty dawnych murów i samotnie stojące kolumny. Obecnie miejsce to nie robi aż tak dużego wrażenia.

Obok agory znajduje się też tzw. nimfeum. Są to ruiny monumentalnej fontanny, która była poświęcona nimfom. Pokazywało to silny związek miasta z morzem. Fontanna pełniła funkcje reprezentacyjne i stanowiła źródło wody pitnej dla mieszkańców.

Pomiędzy agorą i fontanną zwróć też uwagę na tzw. drogę kolumnową. Dawniej była to bardzo reprezentacyjna aleja. Do dziś stoją tu kolumny, przy których możesz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Side - Agora
Side - Nimfeum
Side - droga kolumnowa

4. Brama Wespazjana

Obok teatru i agory stoi Brama Wespazjana. To właśnie ona była niegdyś główną bramą wjazdową do miasta. Zbudowano ją w IV wieku n.e. Brama ma formę łuku o wysokości 13 metrów, ale kiedyś była wyższa. Przez bramę prowadzi droga, którą poruszają się samochody.

Side - Brama Wespazjana

5. Świątynia Apollina

Prawdziwą perełką w Side jest świątynia Apollina. Do dziś zachowało się z niej tylko pięć kolumn, które zostały zrekonstruowane w latach 80. XX wieku. Obiekt powstał w II wieku n.e. i był zbudowany na planie prostokąta. Na dłuższych bokach stało 11 kolumn, a na krótszych – 6 kolumn. Reprezentowały one porządek koryncki. Ruiny świątyni wznoszą się praktycznie nad samym brzegiem morza i wspaniale komponują się z morskim krajobrazem. Obecnie świątynia jest najważniejszym symbolem i wizytówką Side. Jest to miejsce, które warto zobaczyć. Niegdyś tuż obok wznosiła się jeszcze jedna bliźniacza świątynia, która była poświęcona Atenie.

Side - świątynia Apollina

6. Przystań żeglarska w Side

Side to miasto portowe. Tuż obok starówki znajduje się przystań żeglarska, która jest bardzo przyjemnym miejscem na krótki spacer. Czeka tu na Ciebie wiele pięknych widoków. W porcie cumują małe łódki oraz większe jednostki, także te wypływające w turystyczne rejsy po okolicy. Obok przystani stoi również pomnik Atatürka – pierwszego prezydenta Republiki Turcji.

Side (Turcja)
Side (Turcja)
Side (Turcja)
Side (Turcja)
Side (Turcja)

7. Plaża i nadmorska promenada

Do starego miasta w Side możesz dojść nadmorską promenadą, która ma kilka kilometrów długości i prowadzi wzdłuż wybrzeża. To kolejne już świetne miejsce na spacer. Wzdłuż promenady w Side rozciąga się kilkukilometrowa plaża. Jej poszczególne fragmenty są zagospodarowane przez poszczególne hotele i przeznaczone wyłącznie dla hotelowych gości. Znajdują się na nich leżaki i pełna infrastruktura wypoczynkowa.

Side (Turcja)
Side (Turcja)
Side (Turcja)

8. Okolice Side – inne atrakcje

Będąc w Side warto również zobaczyć inne ciekawe miejsca, które znajdują się w okolicy. Tuż obok Side (w odległości 7 km) znajduje się miasto Manavgat. Jest to całkiem spore miasto, a z centrum Side dojedziesz tu dolmuszem za 1 euro. Najlepiej przyjechać tu w poniedziałek lub czwartek. W te dni w Manavgacie jest czynny bazar, gdzie możesz kupić np. pamiątki i przyprawy. W przeciwieństwie do Side bazar w Manavgacie jest naprawdę spory i ma bardzo szeroką ofertę. Są tu też stoiska z podrabianymi markowymi ubraniami i torebkami… Poza tym, na terenie miasta warto również zobaczyć wodospad na rzece Manavgat oraz meczet Külliye – jeden z największych meczetów w Turcji.

Podczas wakacji w Side możesz także skorzystać z licznych wycieczek zorganizowanych, które są w ofercie wielu biur podróży. Jest to np. wycieczka do Zielonego Kanionu czy też do starożytnego teatru Aspendos. Bardzo popularne, choć nieco dłuższe, są też wycieczki do Kapadocji oraz do Pammukale. Nie polecam Ci natomiast 1-dniowej wycieczki do Stambułu. Stambuł jest naprawdę dużym miastem i jeden dzień to zdecydowanie za krótko, żeby go zwiedzić. Taka wycieczka w pośpiechu bardziej Cię zmęczy niż realnie pozwoli Ci poznać miasto.

Zobacz również:

MANAVGAT. Co zobaczyć? Zwiedzanie na własną rękę. Wycieczki fakultatywne

Jaki hotel wybrać w Side?

Side to miejscowość typowo turystyczna, gdzie nie zachował się charakter typowego tureckiego miasta. Poza starówką jest tu wiele różnych hoteli. Część z nich oferuje naprawdę świetny standard. Ze swojego doświadczenia mogę Ci polecić hotele Side Star Elegance oraz Arnor De Luxe. Wybór jest jednak znacznie większy. Pomiędzy poszczególnymi hotelami znajdziesz tu również różne sklepy, sklepiki z pamiątkami oraz bary i restauracje.

Side Star Elegance
Side Star Elegance

Jaki hotel wybrać w Side? Zwróć uwagę przede wszystkim na lokalizację danego hotelu. Najlepiej jest wybrać hotel, który znajduje się w odległości nie większej niż 3-4 km od starówki. W przeciwnym wypadku każdy wypad do centrum miasta będzie oznaczał konieczność skorzystania z taksówki lub z dolmusza. Oczywiście nie jest to bardzo duży problem, bo dolmusze w Turcji są naprawdę niedrogie. Unikaj jednak hoteli, które są w Side tylko z nazwy. Ja nie wyobrażam sobie pobytu w hotelu, który znajduje się po środku niczego, np. 20 km od miasta. Będziesz się tam czuł jak w złotej klatce, a każda wyprawa do miasta będzie wielkim przedsięwzięciem.

Sprawdź również, jaki standard i jakie udogodnienia oferuje dany hotel. Nie sugeruj się tylko liczbą gwiazdek, bo może to być mylące. Poczytaj również opinie o danym hotelu. Zwróć uwagę na takie kwestie jak posiłki, napoje, bezpłatne wifi i odległość od plaży. Niektóre hotele nie leżą bezpośrednio przy plaży. Wtedy goście hotelowi są dowożeni na plażę specjalnymi busami, które kursują przez cały dzień.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Side – zwiedzanie na własną rękę

Side to naprawdę świetna miejscowość na wakacje w Turcji. Jest tu mnóstwo hoteli ze świetną infrastrukturą, więc jest co robić i nie ma miejsca na nudę. Stare miasto w Side również jest bardzo ciekawe i warto je zobaczyć. Pamiętaj o tym, że bez problemu możesz je zwiedzić samodzielnie i na własną rękę. Nie musisz kupować wycieczki fakultatywnej z biurem podróży. Side jest miastem bezpiecznym i nie czekają tu na Ciebie żadne zagrożenia. Uważaj jednak z robieniem zakupów. Side jest bardzo turystyczne, dlatego w niektórych sklepach i restauracjach może być dość drogo.

Warto odwiedzić Side także wtedy, kiedy spędzasz urlop w jakiejś innej pobliskiej miejscowości. Do Side bardzo łatwo dojechać z miasta Alanya – wystarczy dojechać autobusem do Manavgatu i następnie dolmuszem do centrum Side. Na zwiedzanie Side wystarczy Ci jeden dzień, a nawet pół dnia. W tak krótkim czasie zdążysz tu wszystko zobaczyć.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *