MANAVGAT. Co zobaczyć? Zwiedzanie na własną rękę. Wycieczki fakultatywne

Manavgat

Manavgat to miasto w Turcji, które leży tuż obok Side – jednej z najpopularniejszych miejscowości na tureckim wybrzeżu. Jest to całkiem spore miasto i obecnie mieszka tu ok. 250 tysięcy osób. Manavgat nie leży co prawda bezpośrednio nad morzem i nie ma tu zbyt wiele atrakcji, ale mimo to zdecydowanie warto tu przyjechać. Zwłaszcza że do Manavgatu bardzo łatwo dojedziesz z Side oraz z Alanyi.

Manavgat – co zobaczyć?

1. Centrum Manavgat

Wizytę w Manavgat rozpocznij od spaceru po centrum miasta. Manavgat, w przeciwieństwie do Side czy Alanyi, jest miastem bardzo autentycznym i nie ma tu aż tak wielu turystów. Przez to, że Manavgat nie leży nad morzem, to nie ma tu też wielkich hoteli i innych typowo turystycznych miejsc. Manavgat do dziś zachował więc charakter typowego tureckiego miasta. Przespaceruj się jego ulicami i zobacz Turcję z zupełnie innej perspektywy. Są tu sklepy, bazary, restauracje, place, skwery oraz trochę typowego bliskowschodniego chaosu. Ot, zwykła codzienność.

Zwiedzanie Manavgat jest naprawdę bardzo proste i możesz tu przyjechać na własną rękę. Miasto jest bardzo przyjazne, bezpieczne i kompaktowe. Do wszystkich najważniejszych miejsc bez problemu dojdziesz pieszo lub dojedziesz dolmuszem.

2. Manavgat bazar

Bazar w Manavgat jest czynny w poniedziałki i czwartki. To właśnie wtedy przyjeżdża tu najwięcej turystów. Jest to największy bazar na tureckim wybrzeżu i zdecydowanie warto tu przyjechać. To świetne miejsce dla wszystkich miłośników zakupów!

Co warto kupić na bazarze w Manavgat? Możesz tu kupić owoce, warzywa, przyprawy, oliwę, tureckie słodycze, kawę oraz herbatę – wszystko oczywiście świeże i najwyższej jakości. Są też tureckie ozdoby, wyroby ze złota i srebra, ceramika, pamiątki, a nawet dywany. Znajdziesz tu także stoiska z ubraniami, butami i torebkami – również z podróbkami znanych marek.

Bazar w Manavgat znajduje się w ścisłym centrum miasta. W dni targowe zjeżdżają się tu handlarze, rzemieślnicy, rolnicy i producenci żywności z całego regionu, więc naprawdę jest z czego wybierać. Możesz też spróbować swoich sił w targowaniu się, choć wszystko w granicach rozsądku. Pamiętaj, aby nie zaczynać targów, jeśli wcale nie planujesz kupić danej rzeczy – nie jest to mile widziane. Co do zasady, nie targujemy się też tam, gdzie produkty mają z góry ustaloną cenę.

Bazar w Manavgat jest czynny od wczesnego ranka aż do późnego wieczora. Największy wybór i najwięcej ludzi na bazarze jest rano. Wieczorem z kolei sprzedawcy są bardziej skłonni do tego, by schodzić z ceny. Na bazar w Manavgat przybywa naprawdę dużo turystów. Mimo to wciąż jest on dosyć autentyczny. Co ważne, robiąc zakupy na bazarach (a nie w supermarketach) wspierasz lokalną społeczność, dla której drobny handel stanowi źródło utrzymania.

3. Rzeka Manavgat

Przez centrum Manavgat przepływa rzeka Manavgat. Rzeka jest naprawdę bardzo ładna i ma piękny szmaragdowy kolor. Wzdłuż rzeki została wytyczona promenada, która jest świetnym miejscem na krótki spacer. Dojdziesz tędy chociażby do meczetu Külliye. Znajduje się tu też kilka barów i restauracji.

Po rzece pływają też statki turystyczne. Płyną one w dół biegu rzeki i docierają aż do jej ujścia do Morza Śródziemnego. Przy ujściu rzeki znajduje się bardzo charakterystyczna piaszczysta plaża. Jest ona otoczona wodą z obydwu stron – możesz wykąpać się tu zarówno w morzu jak i w rzece.

Rejsy po rzece Manavgat oferuje wiele różnych firm. Mają one swoje stoiska i banery reklamowe w centrum miasta. Jeśli interesuje Cię taka atrakcja, to szukaj ich na moście nad rzeką oraz na promenadzie spacerowej. Możesz też wcześniej wykupić wycieczkę fakultatywną z biurem podróży.

4. Meczet Külliye

Najważniejszym obiektem w Manavgat jest bez wątpienia meczet Külliye, który powstał w 2004 roku. Meczet posiada aż cztery minarety, co miało świadczyć o bogactwie i dużym znaczeniu miasta oraz o zamożności jego mieszkańców. Jest to jeden z największych i najbardziej imponujących meczetów w Turcji. Charakteryzuje się on również pięknie zdobionym wnętrzem. Co ciekawe, wygląd meczetu nawiązuje do innych meczetów, które powstawały w czasach osmańskich.

Zwiedzanie meczetu w Manavgat jest możliwe! Bez problemu dojdziesz tu pieszo z centrum miasta. Wstęp jest bezpłatny. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty, a kobiety dodatkowo powinny mieć chustę na głowie. Trzeba też pamiętać o odpowiednim ubiorze zakrywającym nogi i ramiona, choć na to być może zostanie przymknięte oko.

5. Wodospad Manavgat

W Manavgat najważniejszą atrakcją turystyczną jest wodospad Manavgat. Znajduje się on na rzece Manavgat w północnej części miasta (ok. 4 km od centrum). Wodospad nie jest może bardzo spektakularny, ale z pewnością warto go zobaczyć. Wstęp na teren wodospadu kosztuje 1 EUR. Znajduje się tu punkt widokowy, kilka kawiarni oraz sklepy z pamiątkami. Jest też możliwość zamoczenia nóg w chłodnej wodzie wodospadu.

Jak dojechać do wodospadu Manavgat? Możesz tu dojechać dolmuszem z centrum miasta. Taki przejazd kosztuje 1 EUR w jedną stronę. Należy wsiąść do dolmusza z tabliczką „Selalesi” (ewentualnie „Waterfall” lub „Wasserfall”).

6. Side

Zwiedzanie Manavgat warto połączyć z wizytą w miasteczku Side. Znajduje się ono raptem 7 km od centrum Manavgat. Jest to jedna z najpopularniejszych miejscowości wakacyjnych na tureckim wybrzeżu. Oprócz hoteli i plaż znajduje się tu bardzo urokliwa starówka z wieloma starożytnymi zabytkami. Najważniejszym z nich są ruiny antycznego teatru oraz świątyni Apollina. Side jest co prawda bardzo turystycznym miastem, ale mimo to naprawdę warto tu przyjechać. Na zwiedzanie Side w zupełności wystarczy Ci kilka godzin. Możesz też przyjechać tu na dłużej i spędzić czas w jednym z tutejszych hoteli. Wakacje w Side są w ofercie praktycznie każdego biura podróży.

Zobacz również:

SIDE (TURCJA). Co warto zobaczyć? Plaże, zabytki i atrakcje

7. Zielony Kanion

Ważną atrakcją nieopodal miasta Manavgat jest również słynny Zielony Kanion, czyli jeden z najpiękniejszych kanionów w Turcji. Znajduje się tu jezioro Oymapinar, czyli sztuczne jezioro górskie na rzece Manavgat. Jest ono otoczone tamą wznoszącą się na wysokości niemal 200 metrów. Jezioro charakteryzuje się pięknym szmaragdowym kolorem wody i właśnie stąd wzięła się nazwa „Zielony Kanion”. Po jeziorze pływają statki turystyczne. Podczas takiego rejsu można podziwiać piękny okoliczny krajobraz, a nawet wykąpać się w jeziorze.

Zielony Kanion jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w tej części Turcji. Zdecydowanie warto to miejsce zobaczyć. Pamiętaj jednak, że nie dojeżdża tu żadna komunikacja publiczna. Zielony Kanion najlepiej odwiedzić w ramach wycieczki zorganizowanej z biurem podróży.

Manavgat zwiedzanie – mapa

Manavgat możesz zwiedzać na własną rękę. Na poniższej mapie zaznaczyłem najważniejsze miejsca w tym mieście. Mapa ułatwi Ci planowanie podróży.

mapa Manavgat
Manavgat mapa. Źródło: OpenStreetMap

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak dojechać do Manavgat?

Do Manavgat bardzo łatwo dojedziesz z Side, Alanyi oraz innych okolicznych miast.

Z Side do Manavgat możesz dojechać dolmuszem. Dolmusze zatrzymują się w centrum Side na kilku przystankach. Powinieneś wsiąść do tego, który będzie miał tabliczkę z napisem „Manavgat”. Możesz też zapytać kierowcę, czy na pewno jedzie w danym kierunku. Przejazd z Side do Manavgat kosztuje 1 EUR. Dolmusze zatrzymują się w centrum Manavgat tuż obok bazaru oraz na głównym dworcu autobusowym, który znajduje się w odległości 1.5 km od centrum miasta.

Z Alanyi do Manavgat możesz dojechać autobusem. Autobusy w Alanyi zatrzymują się na obydwu dworcach autobusowych. Dojeżdżają one do głównego dworca autobusowego w Manavgat. Podróż trwa ok. godzinę i kosztuje 4 EUR w jedną stronę. Autobus zatrzymuje się po drodze także w innych miejscowościach i ważnych punktach, które znajdują się na trasie.

Autobusem do Manavgat możesz także dojechać z miasta Antalya.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *