KIRGISTAN NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

Kirgistan na własną rękę

Kirgistan to niewielki kraj położony w Azji Środkowej. Graniczy on z Kazachstanem, Chinami, Tadżykistanem i Uzbekistanem. Kraj ten nie jest bardzo popularny wśród turystów z Polski, a turystyka nie jest tu jeszcze zbyt dobrze rozwinięta. Mimo to może to być bardzo ciekawy kierunek na podróż. Taki wyjazd warto jednak dobrze zaplanować.

Z poniższego tekstu dowiesz się, co warto wiedzieć przed przyjazdem do Kirgistanu oraz jak zaplanować podróż. Znajdziesz tu wiele informacji praktycznych. Zapraszam do przeczytania!

Kiedy jechać do Kirgistanu?

Kirgistan to kraj wysokogórski i warto o tym pamiętać planując podróż. Najlepszy czas na podróż do Kirgistanu to okres od czerwca do września. Właśnie wtedy trwa tutaj sezon turystyczny i jest najlepsza pogoda. Wtedy też są uruchamiane ośrodki campingowe z jurtami, czyli tradycyjnymi namiotami środkowoazjatyckich koczowników. Warto zdecydować się na nocleg w takim miejscu!

Temperatura w Kirgistanie w lato może być podobna do tej w Polsce (a nawet wyższa) i także w wyższych partiach gór jest wtedy bardzo przyjemnie. Pamiętajmy jednak, że zwłaszcza w czerwcu i wrześniu poranki mogą być bardzo rześkie. Zresztą pogoda bywa tu dynamiczna i nawet w lato trzeba być przygotowanym na każde warunki, także na opady śniegu. Co ważne, w lato w Kirgistanie są otwarte wszystkie drogi, którymi dojedziemy do najważniejszych atrakcji tego kraju.

Z kolei zima w Kirgistanie jest zwykle bardzo surowa, a temperatury mogą spaść nawet poniżej -20 stopni. Na wielu drogach zalega wówczas gruba warstwa śniegu i są one zamknięte dla samochodów. Także obiekty noclegowe w Kirgistanie są w zimę bardzo często nieczynne. Ruch turystyczny praktycznie tu zamiera.

Na jak długo przyjechać do Kirgistanu?

Kirgistan jest niewielkim, ale bardzo ciekawym i różnorodnym krajem. Największym atutem Kirgistanu jest piękna przyroda, która nie jest jeszcze zadeptana przez masową turystykę. Choć nie jest to jeszcze zbyt popularny kierunek wśród turystów, to zdecydowanie warto tu przyjechać. Do Kirgistanu możesz przyjechać na tydzień – w tak krótkim czasie zdołasz zobaczyć najważniejsze atrakcje i poznasz pobieżnie kulturę tego kraju. Podczas tygodniowej podróży do Kirgistanu będziesz mógł zobaczyć Biszkek (stolicę) i Karakol, objedziesz jezioro Issyk-kul oraz spędzisz noc w jurcie nad jeziorem Song-kul. Oczywiście możesz tu też przyjechać na dłużej. Pozwoli Ci to na lepsze poznanie kraju i będziesz miał czas na górskie trekkingi. Kirgistan oferuje niesamowite możliwości trekkingowe, które zadowolą zarówno początkujących wędrowców jak i doświadczonych alpinistów.

Jak dotrzeć do Kirgistanu?

Nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Kirgistanu. Można jednak zaplanować podróż z przesiadką, np. z Warszawy do Biszkeku dolecisz liniami Turkish Airlines z przesiadką w Stambule.

Możesz też skorzystać z oferty Pegasus Airlines, czyli tureckiej taniej linii lotniczej. Wykonuje ona połączenia z Berlina, Pragi i Wiednia do Biszkeku z przesiadką na lotnisku Stambuł-Sabiha. Choć taka podróż wymaga dojazdu (np. pociągiem) do Berlina, Pragi lub Wiednia, to ceny biletów są często naprawdę korzystne i może się to opłacać.

Lotnisko Biszkek-Manas jest najważniejszym portem lotniczym w Kirgistanie. Znajduje się ono 25 km na północny zachód od centrum Biszkeku. Z lotniska do centrum możesz dojechać busem nr 380. Znacznie wygodniejszą opcją będzie jednak skorzystanie z taksówki. Przejazd taksówką powinien kosztować ok. 30-40 zł.

Do Kirgistanu możesz również dojechać autobusem z Kazachstanu, co może być dobrym pomysłem, gdyż do Kazachstanu łatwiej jest dotrzeć z Polski. Jest to też świetna okazja, aby podczas jednej podróży odwiedzić oba te kraje. Z Ałmat w Kazachstanie do Biszkeku kursują liczne autobusy. Bilety można kupić na stronie internetowej, a za przejazd w jedną stronę zapłacimy ok. 30 zł. Przez granicę przechodzimy pieszo, co oznacza, że trzeba wyjść z autobusu i zabrać swój bagaż. Po przejściu przez granicę musimy zaczekać na nasz autobus, gdyż zwykle stoi on w kolejce oczekujących na kontrolę graniczną. Ewentualnie możemy też spod granicy wziąć taksówkę do Biszkeku i wcale nie kontynuować podróży autobusem. Biszkek znajduje się niedaleko przejścia granicznego, a na granicy często czekają wolne taksówki.

Wjazd drogą lądową do Kirgistanu jest również możliwy z Uzbekistanu. Zamknięta do odwołania pozostaje natomiast granica między Kirgistanem a Tadżykistanem.

Kirgistan – przepisy wjazdowe

Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Kirgistanu w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 60 dni. Przy przekraczaniu granicy trzeba mieć ze sobą ważny paszport.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Język i waluta w Kirgistanie

Językiem urzędowym w Kirgistanie jest kirgiski oraz rosyjski. Nie powinno nas to dziwić, bo do 1991 roku kraj ten był częścią Związku Radzieckiego. Właściwie to podczas podróży można odnieść wrażenie, że język rosyjski jest tu bardziej obecny niż kirgiski. Jeśli więc mówisz po rosyjsku i znasz cyrylicę, to nie będziesz miał żadnych problemów z komunikowaniem się w Kirgistanie. Znacznie mniej powszechny jest tu język angielski. Wiele osób w Kirgistanie w ogóle nie mówi po angielsku. Nie przejmujmy się tym jednak za bardzo. Wszyscy bardzo chętnie używają translatorów w telefonie i bez problemu dogadamy się w razie potrzeby.

Walutą w Kirgistanie jest som (KGS). Aktualnie przelicznik jest taki, że 100 KGS to ok. 4.50 PLN. W supermarketach i wielu restauracjach w Kirgistanie można płacić kartą. Dlatego warto mieć ze sobą kartę wielowalutową tak, aby nie tracić na niekorzystnych spreadach walutowych. Zdecydowanie warto też mieć ze sobą gotówkę. Tylko gotówką zapłacisz w mniejszych sklepach, na bazarach, a także w niektórych restauracjach, hotelach i atrakcjach turystycznych. Możesz wypłacać na miejscu gotówkę z bankomatu, ale istnieje ryzyko, że za taką operację zostanie naliczona dodatkowa prowizja.

Czy w Kirgistanie jest drogo?

W Kirgistanie nie jest drogo i można tu spędzić budżetowe wakacje. Oczywiście koszt takiego wyjazdu może się różnić w zależności od stylu podróżowania i osobistych preferencji, ale generalnie kraj ten uchodzi za stosunkowo tani w porównaniu do państw Europy czy nawet Azji.

Oto przykładowe koszty podróży do Kirgistanu:

  • za dwuosobowy pokój o umiarkowanym standardzie w pensjonacie lub niedrogim hotelu zapłacimy mniej niż 100 zł,
  • nocleg w jurcie z wyżywieniem to koszt ok. 250 zł za noc za dwie osoby,
  • za dwudaniowy obiad w restauracji zapłacimy ok. 20-40 zł,
  • taksówki są naprawdę niedrogie, np. przejazd z hotelu do centrum miasta może kosztować ok. 10 zł,
  • litr paliwa kosztuje mniej niż 4 zł.

Także ceny w sklepach i supermarketach są niższe niż w Polsce.

Zobacz również:

CO ZJEŚĆ W KIRGISTANIE? Potrawy, których trzeba spróbować

Bezpieczeństwo w Kirgistanie

Kirgistan jest krajem stosunkowo bezpiecznym, a ludzie są tutaj naprawdę pomocni i przyjaźnie nastawieni. Nie czyhają tu na Ciebie żadne większe zagrożenia, ale warto zachować standardowe środki ostrożności. W większych miastach nie odnotowuje się zwiększonej przestępczości. Nie trzymajmy jednak pieniędzy ani innych cennych rzeczy w widocznych miejscach, gdyż okazja czyni złodzieja.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby uprawiające turystykę wysokogórską. W górach w Kirgistanie zdarzają się lawiny śnieżne oraz lawiny błotne. Pogoda w górach zmienia się szybko i jest bardzo nieprzewidywalna. Przed wyruszeniem na trekking należy sprawdzić aktualną prognozę oraz być przygotowanym na różne warunki. Trzeba też mieć ze sobą odpowiedni sprzęt do trekkingu, mapę offline, jedzenie, wodę i apteczkę. W przypadku najbardziej wymagających szlaków górskich warto skorzystać z pomocy lokalnych przewodników, którzy dobrze znają teren i mogą zapewnić bezpieczną trasę.

Szczepienia i ubezpieczenie podróżne

Przed przyjazdem do Kirgistanu nie wymaga się żadnych szczepień. Na miejscu głównym zagrożeniem są różnego rodzaju infekcje pokarmowe. Dlatego pamiętajmy o tym, żeby dokładnie umyć wszystkie zakupione produkty oraz pić wyłącznie butelkowaną wodę. Na bazarach i straganach należy zaś unikać kupowania żywności gotowej do spożycia. Przed wyjazdem warto też zakupić w aptece probiotyk i węgiel lecznicy.

W Kirgistanie funkcjonuje opieka medyczna, ale jest ona płatna i na stosunkowo niskim poziomie. Poza większymi miastami uzyskanie odpowiedniej pomocy medycznej może okazać się niemożliwe. Przed przylotem do Kirgistanu warto zakupić ubezpieczenie podróżne. Zwróćmy uwagę na zakres świadczeń w ramach ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli planujemy aktywności wysokogórskie.

Kirgistan jest krajem wysokogórskim. Ponad połowa powierzchni kraju leży na wysokości ponad 2.500 metrów n.p.m., czyli wyżej niż najwyższy szczyt w Polsce. Dlatego potencjalnym problemem dla niektórych turystów może być choroba wysokościowa.

Co zabrać w podróż do Kirgistanu?

Planując podróż do Kirgistanu, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu przed warunkami pogodowymi. Zabierz ze sobą krem z filtrem i stosuj go nawet, jeśli słońce jest przysłonięte chmurami. Przyda Ci się również nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Z drugiej strony warto też mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i wiatroszczelną, a także cieplejszą odzież, która przyda się w przypadku pogorszenia pogody. Najlepiej ubierać się „na cebulkę” tak, aby łatwo móc zdjąć lub nałożyć na siebie dodatkową warstwę ubrania.

W podróży przydadzą nam się również wygodne buty oraz wygodny plecak podróżny. Jeśli planujesz kilkudniowe wędrówki, to zabierz także śpiwór o odpowiednim zakresie temperatur oraz latarkę czołową. Pamiętaj też o tym, żeby mieć ze sobą naładowany power bank.

W Kirgistanie bardzo często występują problemy z zasięgiem. Dlatego dobrym pomysłem może być ściągnięcie na telefon mapy offline oraz translator rosyjsko-polski. Po dotarciu do Kirgistanu najlepiej jest zakupić lokalną kartę SIM. Warto zdecydować się na kartę w sieci Mega, która charakteryzuje się nieco lepszym zasięgiem.

Jak poruszać się po Kirgistanie?

Komunikacja publiczna w Kirgistanie jest słabo rozwinięta. Pomiędzy miastami kursują busy i marszrutki, ale ich rozkład jazdy nie jest powszechnie dostępny. O transport publiczny najlepiej pytać na miejscu, w poszczególnych miastach. Busy kursują jednak tylko na głównych trasach i nie dojedziemy nimi do wielu atrakcji. Możemy także podróżować autostopem, który jest w Kirgistanie dość powszechnym środkiem transportu.

Najwygodniejszym sposobem podróżowania po Kirgistanie jest wynajęcie auta. Działa tu wiele wypożyczalni, jak chociażby Kyrgyz Rent Car Company. Umożliwia ona wypożyczenie auta w Biszkeku, a nawet przy przejściu granicznym z Kazachstanem. To rozwiązanie daje Ci największą elastyczność i pozwala dojechać w dowolne miejsce w dowolnym czasie. Pamiętaj jednak, że stan dróg w Kirgistanie jest bardzo zróżnicowany. Najgorsze drogi są na obszarach wiejskich i wysokogórskich.

Choć wiele osób podróżuje zwykłymi autami osobowymi, to najlepiej jest wynająć duży samochód 4×4. Takie auto świetnie poradzi sobie w trudnych warunkach – będziemy mogli podróżować z większym spokojem i bez obawy, że uszkodzimy samochód. Wynajęcie takiego samochodu to koszt ok. 80-90 USD za dzień + kaucja. Duża auta są często przystosowane do przewozu większej liczby osób, a nawet do tego, żeby w nich spać.

Aby podróżować samochodem po Kirgistanie, trzeba legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Natężenie ruchu jest nieduże, ale kierowcy często łamią przepisy. Dlatego warto zachować ostrożność. Na drogach w okolicy Biszkeku można spotkać sporo fotoradarów i kontroli policji.

W obrębie miast w Kirgistanie możesz też korzystać z taksówek, które są tu niedrogie. Do zamawiania taksówek ściągnij aplikację Yandex (potrzebny jest kirgiski numer telefonu). Jeśli nawet nie pobierzesz aplikacji, to zawsze możesz poprosić kogoś na miejscu, żeby zamówił Ci taksówkę.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *