INOWŁÓDZ. Co zobaczyć? Najciekawsze zabytki i atrakcje

Inowłódz Zamek

Inowłódz to malutkie miasto położone w województwie łódzkim. Ta niewielka miejscowość leży nad Pilicą i mieszka tu raptem tysiąc osób. Inowłódz posiadał prawa miejskie w latach 1370-1870 i odzyskał je dopiero w 2024 roku. Jest to świetny kierunek na krótką wycieczkę. Możesz tu spędzić godzinę lub dwie, albo wybrać się na spływ kajakowy. W okolicy Inowłodza znajdują się również inne ciekawe miejscowości. Wycieczkę do Inowłodza możesz połączyć ze zwiedzaniem Tomaszowa Mazowieckiego, Spały czy Drzewicy. Co zobaczyć w Inowłodzu? Jakie są atrakcje w Inowłodzu? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Inowłódz atrakcje – co zobaczyć?

1. Zamek w Inowłodzu

Zamek Kazimierza Wielkiego to największa atrakcja w Inowłodzu. Ta obronna gotycka warownia pochodzi z XIV wieku. Był to jeden z niemal pięćdziesięciu murowanych zamków, które powstały w czasach Kazimierza Wielkiego. Obiekt ten powstał w dolinie rzeki Pilicy, czyli w miejscu o dużych walorach obronnych. Wzniesiono go z miejscowego piaskowca. Zamek otaczała szeroka fosa. Był on wielokrotnie przebudowywany i zmieniał właścicieli. Ostatecznie został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i obecnie są to tylko ruiny. W 2008 roku rozpoczęła się renowacja zamku. Na skutek prac nastąpiła konserwacja ruin zamku oraz jego częściowa rekonstrukcja.

Zamek w Inowłodzu możesz oczywiście zwiedzać. Na teren zamku prowadzi drewniany pomost. Przespaceruj się po murach dawnej budowli oraz wejdź na zamkową wieżę. Zwiedzanie zamku w Inowłodzu zajmie Ci ok. 15-20 minut. W sezonie zamek jest czynny od wtorku do niedzieli, a poza sezonem – od wtorku do soboty. Bilet wstępu kosztuje 10 zł. Nie można płacić kartą.

Inowłódz Zamek
Inowłódz Zamek
Inowłódz Zamek

2. Kościół św. Idziego

W Inowłodzu wnosi się niewielkie wzgórze. Na jego szczycie stoi zaś bardzo urokliwy kościół św. Idziego. Świątynia powstała pod koniec XI wieku na polecenie Władysława Hermana. Jest to budowla romańska. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, ale przetrwał do dziś. Co ciekawe, w przeszłości pełnił on również funkcje obronne. Obecnie msze święte są tu odprawiane tylko w sezonie letnim w niedziele. Tuż obok kościoła znajduje się cmentarz. Stoi tu również pomnik Władysława Hermana. Ze wzgórza rozciąga się też piękny widok na okolicę.

Inowłódz kościół św. Idziego
Inowłódz - pomnik Władysława Hermana
Inowłódz

3. Dolina rzeki Pilicy

Przez Inowłódz przepływa rzeka Pilica. Dolina Pilicy jest tu jedną z największych atrakcji. W Inowłodzu znajduje się miejska plaża, która w lato cieszy się dużą popularnością. Są tu również altanki, siłownia plenerowa i pomost wędkarski. Dolina Pilicy to także świetne miejsce na spływ kajakowy. W okolicy działa wiele wypożyczalni kajaków. Możesz popłynąć np. z Inowłodza do Spały. Rzeka jest spokojna, szeroka i czysta. Czeka tu na Ciebie spokój, cisza i piękne krajobrazy.

Inowłódz rzeka
Inowłódz rzeka
Inowłódz rzeka

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4. Cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej

Ważnym miejscem w Inowłodzu jest również niewielki cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej. Znajduje się on w lesie nieopodal centrum miasta. Cmentarz powstał w 1914 roku i spoczywają tu żołnierze, którzy zginęli w czasie walk. Miejsce pamięci zostało oznaczone białymi brzozowymi krzyżami.

5. Sklep spożywczy w dawnej synagodze

Zajrzyj także do sklepu spożywczego, który mieści się w budynku dawnej synagogi. Synagoga w Inowłodzu powstała na początku XIX wieku. Co ciekawe, dawniej nawet 1/3 mieszkańców Inowłodza to była ludność żydowska. Obecnie obiekt ten nie pełni już funkcji sakralnych, a w 1977 roku wpisano go do rejestru zabytków. Do dziś zachowało się tu wiele oryginalnych fragmentów wnętrz. Aktualnie na parterze mieści się sklep, a na górnym piętrze znajduje się biblioteka. Robienie zakupów w takim miejscu musi być niezwykłym przeżyciem. Z pewnością jest to jeden z najbardziej wyjątkowych sklepów w całej Polsce.

Zobacz również:

PARK ROMANTYCZNY W ARKADII. Zwiedzanie, dojazd, atrakcje, informacje praktyczne

ŁOWICKI PARK ETNOGRAFICZNY. Skansen w Maurzycach. Dojazd, zwiedzanie, atrakcje


Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *