KOSTARYKA NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?
Spis treści
Kostaryka to niewielki kraj położony w Ameryce Środkowej. Miejsce to jest wymarzonym kierunkiem na wakacje życia. Znajdziesz tu piękną przyrodę, zachwycające krajobrazy oraz rajskie wybrzeża. Do Kostaryki można przylecieć na własną rękę. Do takiego wyjazdu warto jednak dobrze się przygotować.
Z poniższego tekstu dowiesz się, co warto wiedzieć przed przyjazdem do Kostaryki oraz jak zaplanować podróż. Znajdziesz tu wiele informacji praktycznych. Zapraszam do przeczytania! 🙂
Kiedy jechać do Kostaryki?
Kostaryka leży w strefie klimatu podrównikowego. Nie występuje tu znany w Europie podział na cztery pory roku. Przez cały rok temperatura powietrza utrzymuje się na podobnym poziomie. Z reguły jest tu bardzo gorąco i wilgotno, a temperatury często przekraczają 30°C.
W Kostaryce wyróżnia się porę suchą trwającą od grudnia do kwietnia oraz porę deszczową trwającą od maja do listopada. W porze suchej opadów jest niewiele. Podczas pory deszczowej opady bywają bardzo intensywne. Nie oznacza to jednak, że pada codziennie i przez cały dzień. Najczęściej opady występują późnym popołudniem i wieczorem (choć nie jest to regułą). Dlatego także w porze deszczowej możesz przyjechać do Kostaryki i cieszyć się beztroskimi wakacjami. Jeśli jednak chcesz mieć gwarancję słonecznej pogody i niewielkiej ilości deszczu, to wybierz podróż w porze suchej.
Pamiętaj również o tym, że pogoda w Kostaryce zależy od ukształtowania terenu i bywa różna w różnych częściach kraju. Najcieplej jest na wybrzeżu. Z kolei znacznie chłodniej może być na wyżej położonych terenach, np. w Monteverde. Tam nawet w porze suchej temperatura może spaść do 15°C. Znacznie wyższe jest również prawdopodobieństwo intensywnych opadów.
Na jak długo przyjechać do Kostaryki?
Kostaryka to niewielki, ale bardzo różnorodny kraj. Jest to dość popularny kierunek turystyczny, zwłaszcza wśród Amerykanów. Większość osób przyjeżdża do Kostaryki na tydzień i jest to minimalny czas, jaki należy poświęcić temu miejscu. Co prawda w tydzień nie uda Ci się zobaczyć wszystkiego, ale zdołasz choć częściowo poczuć kostarykański styl życia i piękno tutejszej przyrody.
Jeśli chcesz zobaczyć więcej, zaplanuj dwutygodniowy pobyt w Kostaryce. Popularne wśród turystów z Polski są podróże dwutygodniowe, podczas których zwiedza się nie tylko Kostarykę, lecz również Panamę. Jest to opcja warta rozważenia!
Jak dotrzeć do Kostaryki?
Z Europy do Kostaryki można dotrzeć samolotem. Główne lotnisko w Kostaryce znajduje się w stolicy kraju San Jose. Z Europy latają tam przede wszystkim hiszpańskie linie lotnicze Iberia. Bezpośrednio do Kostaryki można również dolecieć z Frankfurtu. Loty z innych europejskich miast wymagają przesiadki, np. w Stanach Zjednoczonych. Nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Kostaryki.
Do Kostaryki można również dotrzeć drogą lądową. Kursują tu bezpośrednie autobusy z sąsiednich państw – Panamy i Nikaragui. Wybranie tego środka transportu oznacza zazwyczaj wielogodzinną podróż.
Bardzo popularny wśród turystów jest przyjazd do Kostaryki z archipelagu Bocas del Toro w Panamie. Z portu Almirante w Panamie kursują shuttle busy do miejscowości Puerto Viejo de Talamanca w Kostaryce. Wówczas jednym shuttle busem dojeżdżasz do granicy między państwami, po czym granicę przechodzisz pieszo i przesiadasz się do podstawionego kolejnego busa.
Kostaryka – przepisy wjazdowe
Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Kostaryki w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni. Wystarczy mieć paszport, którego ważność powinna odpowiadać długości planowanego pobytu.
Uwaga! Kiedy przyjeżdżasz bądź przylatujesz do Kostaryki, kostarykańskie służby graniczne mogą poprosić Cię o wskazanie Twojego pierwszego miejsca noclegowego oraz o okazanie biletu powrotnego. Ma to na celu potwierdzenie faktycznej długości planowanego pobytu w Kostaryce. Oczywiście bilet powrotny nie musi być na ten sam środek transportu i to samo przejście graniczne. Dlatego nawet jeśli do Kostaryki przylatujesz samolotem, a chcesz wrócić autobusem, to nie będzie to problemem, o ile masz wcześniej zakupiony bilet powrotny i jesteś w stanie okazać go podczas kontroli.
Opuszczając Kostarykę drogą lądową, należy z kolei uiścić opłatę wyjazdową, która wynosi 9 USD. Możesz ją opłacić bezpośrednio na przejściu granicznym lub wcześniej poprzez stronę internetową Banco de Costa Rica. W przypadku podróży samolotem opłata jest już wliczona w cenę biletu, więc nie trzeba się nią przejmować.
Język i waluta w Kostaryce
Językiem urzędowym w Kostaryce jest język hiszpański, który różni się w bardzo niewielkim stopniu od tego używanego w Hiszpanii. W większości miejsc, zwłaszcza tych najbardziej turystycznych, dogadasz się również po angielsku.
Czym płacić w Kostaryce? Oficjalną walutą jest colon (CRC), który dzieli się na 100 centymów. W obiegu znajdują się monety 5, 10, 20, 25, 50, 100 i 500 colonów oraz banknoty 1000, 2000, 5000, 10000, 20000 i 50000 colonów. W powszechnym użyciu są również dolary amerykańskie (USD) – praktycznie w każdym sklepie, hotelu czy restauracji można płacić w dolarach. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli płacisz w dolarach, to resztę najprawdopodobniej otrzymasz w colonach. Stosuje się przelicznik: 1 USD to ok. 525 CRC. Podróżując do Kostaryki najwygodniej jest zabrać ze sobą dolary, zwłaszcza jeśli planujesz również odwiedzić Panamę, w której także używa się dolarów. W większości miejsc w Kostaryce można płacić kartą.
Jakie są ceny w Kostaryce?
Kostaryka nie jest najtańszym krajem, ale nie jest tu też przesadnie drogo. Tutejsze ceny można przyrównać do tych, które występują w krajach europejskich. Ceny żywności są o ok. 1/3 wyższe niż w Polsce. Bardzo tanio można tu kupić lokalne owoce i warzywa. Najdroższe w Kostaryce są bilety wstępu do parków narodowych, wycieczki zorganizowane z przewodnikiem oraz pamiątki. Noclegi w hotelach zaczynają się od 30 USD, a za obiad w restauracji zapłacisz ok. 20 USD.
Bezpieczeństwo w Kostaryce
Kostaryka jest krajem stosunkowo bezpiecznym i nie czyhają tu na Ciebie żadne większe zagrożenia. Na wszelki wypadek warto jednak pozostawić w hotelu cenne przedmioty, większe sumy pieniędzy oraz dokumenty. W hotelu pozostaw również paszport, a w czasie wycieczek korzystaj tylko z jego skanu lub zdjęcia w telefonie.
Najmniej bezpieczną częścią kraju jest San Jose – stolica Kostaryki, która boryka się z licznymi problemami, takimi jak bezdomność i przestępczość. Podczas spaceru ulicami San Jose należy kategorycznie pilnować swoich rzeczy, gdyż zdarzają się tu kradzieże. Nie należy zapuszczać się w odosobnione, puste i słabo oświetlone miejsca, a także w oddalone od centrum miasta dzielnice, które są zamieszkiwane głównie przez imigrantów.
Szczepienia i ubezpieczenie podróżne
Przed przyjazdem do Kostaryki nie wymaga się żadnych szczepień. Część lekarzy zaleca jednak wykonanie szczepień bądź przyjęcie dawki przypominającej przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wściekliźnie czy wirusowemu zapaleniu wątroby. Nie jest to jednak obowiązkowe. Szczepienia przeciwko żółtej febrze są wymagane jedynie wobec osób przybywających z rejonów, gdzie choroba ta występuje (również w przypadku tranzytu). W Kostaryce mogą występować ogniska wirusa dengi, malarii oraz choroby zika. Choroby te są przenoszone przez komary.
W całym kraju funkcjonuje opieka medyczna, ale zarówno wizyty lekarskie jak i hospitalizacja są płatne. Dlatego przed przylotem do Kostaryki warto zakupić ubezpieczenie podróżne.
Warto pamiętać, że w większości miejsc w Kostaryce woda z kranu jest zdatna do spożycia. Każdorazowo warto zapytać o to w hotelu. Pozwoli to oszczędzić trochę pieniędzy na zakupie wody butelkowanej. Klimat panujący w Kostaryce sprawia, że należy spożywać duże ilości wody w ciągu dnia.
Co zabrać w podróż do Kostaryki?
Planując podróż do Kostaryki, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu przed warunkami pogodowymi. Zabierz ze sobą krem z filtrem i stosuj go nawet jeśli słońce jest przysłonięte chmurami. Nawet wtedy kostarykańskie słońce świeci dość mocno i bardzo łatwo o poparzenie słoneczne. Do Kostaryki zabierz również strój kąpielowy, ręcznik plażowy (najlepiej szybkoschnący), okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, klapki lub sandały oraz żel na poparzenia.
W Kostaryce sprawdzi się przede wszystkim lekka letnia odzież. Należy mieć ze sobą odpowiednią liczbę koszulek i t-shirtów, gdyż bardzo szybko robią się one mokre i przepocone. Z kolei cieplejsza bluza i długie spodnie mogą Ci się przydać w wyżej położonych chłodniejszych regionach kraju.
Należy zabrać ze sobą także silny repelent przeciwko ukąszeniom insektów mający dużą zawartość DEET (np. Mugga). Przyda Ci się również power bank, wodoodporne etui na telefon i dokumenty, a także wygodne lekkie buty trekkingowe do wędrówek oraz kurtka przeciwdeszczowa. Pamiętaj też o przejściówkach do gniazdka elektrycznego. W Kostaryce używa się gniazdek typu amerykańskiego.
Jeśli planujesz przemieszczanie się po kraju za pomocą transportu zbiorowego, to rozważ spakowanie się do plecaka podróżnego. Duża walizka może okazać się nieporęczna i niewygodna. Zabierz również ze sobą mały plecak, który przyda Ci się w trakcie wycieczek, oraz saszetkę/nerkę na rzeczy osobiste.
W niektórych regionach kraju, np. w lasach deszczowych, mogą występować problemy z zasięgiem. Dlatego dobrym pomysłem może być ściągnięcie na telefon mapy offline oraz aplikacji ze słownikiem polsko-hiszpańskim. Po dotarciu do Kostaryki najlepiej jest zakupić lokalną kartę SIM. Karta zapewniająca przez tydzień dostęp do internetu powinna kosztować ok. 6 USD.
Jak poruszać się po Kostaryce?
Kostaryka oferuje naprawdę wiele różnych możliwości spędzania czasu, a różnorodność atrakcji jest naprawdę spora. Warto pamiętać, że w Kostaryce nie ma jakichś imponujących zabytków i historycznych miejsc. Zwiedza się tu przede wszystkim przyrodę, a tutejsze parki narodowe, lasy deszczowe oraz wybrzeża są naprawdę zachwycające! Poszczególne miejsca warte odwiedzenia w Kostaryce znajdują się w różnych częściach kraju, dlatego niezbędne jest przemieszczanie się pomiędzy miastami.
Najwygodniejszym sposobem podróżowania po Kostaryce jest wynajęcie auta. To rozwiązanie daje Ci największą elastyczność i pozwala dojechać w dowolne miejsce o dowolnym czasie. W Kostaryce obowiązują standardowe przepisy bezpieczeństwa na drogach, w tym m.in. zakaz jazdy po alkoholu, zakaz przekraczania dozwolonej prędkości czy obowiązek zapięcia pasów. Kierując samochodem należy zachować szczególną ostrożność, gdyż drogi w Kostaryce bardzo często bywają wąskie, kręte i strome. Ponadto, część z nich może być w naprawdę złym stanie technicznym. Jeśli nie czujesz się pewnie za kierownicą, rozważ inne opcje przemieszczania się po Kostaryce.
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
Transport publiczny w Kostaryce
Alternatywą dla samochodu jest transport zbiorowy. Co prawda komunikacja publiczna w Kostaryce jest dość słabo rozwinięta, ale działają tu liczni przewoźnicy prywatni, którzy oferują transport pomiędzy różnymi miastami. Praktycznie do wszystkich najważniejszych miast w Kostaryce będziesz w stanie dojechać autobusem lub shuttle busem, choć wymaga to dostosowania swojej podróży do rozkładu jazdy.
Najtaniej wychodzi transport autobusem – w tym przypadku bilety najczęściej kupuje się bezpośrednio w kasie na dworcu autobusowym. Nieco droższe są shuttle busy, które można zarezerwować w działających w każdym turystycznym mieście biurach wycieczkowych i agencjach turystycznych, a nawet bezpośrednio w hotelu. Najdroższą opcją jest wynajęcie kierowcy z autem, który dowiezie Cię we wskazane miejsce. Przy większej liczbie podróżujących koszt ten rozkłada się jednak na większą liczbę osób i wówczas może to być całkiem opłacalne. Niebawem na blogu pojawi się tekst, w którym zostaną opisane najlepsze sposoby przemieszczania się pomiędzy wybranymi miastami w Kostaryce.
Aby przemieszczać się w obrębie danej miejscowości lub dojechać do poszczególnych atrakcji turystycznych, możesz korzystać z ubera lub taksówek, które w Kostaryce są stosunkowo niedrogie.
Pamiętaj również, że wiele atrakcji w Kostaryce, przede wszystkim parki narodowe, najlepiej jest odwiedzać w ramach zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem. Takie rozwiązanie jest droższe, ale gwarantuje Ci, że w pełni wykorzystasz czas spędzony w danym miejscu. Bez przewodnika możesz co najwyżej przespacerować się po danym parku, ale jest niewielka szansa na to, że uda Ci się wypatrzyć żyjące w nim zwierzęta. Przewodnik nie tylko będzie w stanie Ci je pokazać, ale też będzie miał ze sobą specjalne przyrządy do obserwacji, a nawet pomoże zrobić zdjęcie. Wycieczka grupowa obejmuje też z reguły bezpośredni transport z i do hotelu.
Co znaczy „pura vida”?
Podróż do Kostaryki to przede wszystkim podziwianie pięknej przyrody, parków narodowych, lasów deszczowych oraz rajskich wybrzeży Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. Ale pobyt w Kostaryce będzie dla Ciebie również okazją do obcowania z kostarykańską kulturą i stylem życia. A te różnią się od tego, do czego zdążyłeś się przyzwyczaić w Europie.
Dwa najważniejsze słowa w Kostaryce to „pura vida”. Bezpośrednie tłumaczenie tych słów to „proste życie” albo „samo życie”. Słowa te idealnie odzwierciedlają podejście do życia Kostarykańczyków. Życie w Kostaryce właśnie takie jest – proste, bez zmartwień i bliskie natury. Oczywiście każdy ma tu swoje problemy i troski, ale chodzi o to, żeby się nimi przesadnie nie przejmować i nie zamartwiać.
Właśnie na tym polega filozofia pura vida i właśnie dlatego Kostaryka uchodzi za jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. Znajdziesz tu spokój, bliskość natury oraz brak ciągłej pogoni za cywilizacją. Warto pamiętać, że słów „pura vida” używa się w Kostaryce bardzo często, np. na powitanie czy pożegnanie oraz jako podziękowanie. Również używaj tych słów, jeśli chcesz choć trochę poczuć się jak lokals, a nie jak turysta.
Kostaryka to naprawdę piękny i jeszcze wciąż nieodkryty kraj, który warto odwiedzić! Życzę Ci abyś, także Ty podczas swojego pobytu w Kostaryce miał okazję zachwycić się tutejszą piękną przyrodą oraz doświadczyć, na czym polega filozofia pura vida.
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!