BIELSKO-BIAŁA. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co zobaczyć w jeden dzień?

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to bardzo ładne i bardzo ciekawe miasto na południu Polski. Miejsce to jest położone w województwie śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Bielsko-Biała nie jest co prawda bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów, ale znajduje się tu całkiem sporo ciekawych zabytków, imponującej architektury i przepięknych krajobrazów. To świetne miejsce na krótką jednodniową wycieczkę. Możesz tu też przyjechać na weekend. Jeśli szukasz inspiracji na to, co zobaczyć w Bielsku-Białej, to ten wpis jest dla Ciebie. W poniższym przewodniku przedstawię najciekawsze atrakcje Bielska-Białej i miejsca, które warto tu odwiedzić.

Bielsko-Biała – co zobaczyć?

01. Rynek w Bielsku

Miasto Bielsko-Biała powstało w 1951 roku z połączenia dwóch miast: Bielska i Białej. W Bielsku warto zobaczyć centrum historyczne wraz z Rynkiem. To bardzo przyjemne miejsce na krótki spacer. Bielsko było lokowane w średniowieczu na prawie magdeburskim. Obecnie na rynku stoją kamienice z XVII i XVIII wieku. Znajdują się tu również kawiarnie i restauracje. Od rynku odchodzą wąskie brukowane uliczki. Najpiękniejszą z nich jest ulica Podcienie – to jeden z najbardziej urokliwych zakątków miasta.

Rynek w Bielsku
ulica Podcienie Bielsko-Biała

02. Katedra św. Mikołaja

Niedaleko rynku wznosi się zabytkowa Katedra św. Mikołaja. Kościół powstał w XV wieku. Współczesny wygląd zawdzięcza on przebudowie, która miała miejsce na początku XX wieku. Podczas tej modernizacji do świątyni dobudowano m.in. wysoką 61-metrową wieżę, która dziś jest jej symbolem. Katedrę w Bielsku-Białej warto zobaczyć zarówno z zewnątrz jak i od środka.

Katedra Bielsko-Biała

03. Zamek Książąt Sułkowskich

To jeden z najciekawszych zabytków w Bielsku-Białej. Zamek Książąt Sułkowskich został wzniesiony w XV wieku przez Piastów Cieszyńskich. W kolejnych wiekach był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany przez kolejnych właścicieli. Aktualny wygląd zamku pochodzi z XIX wieku i jest to przykład stylu eklektycznego. W zamku mieści się Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Można w nim oglądać reprezentacyjne zamkowe wnętrza oraz wystawy poświęcone historii i kulturze regionu.

Strona internetowa: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Zamek Książąt Sułkowskich

04. Stara Fabryka i Dom Tkacza

Oprócz siedziby głównej, na terenie miasta znajdują się także dwa oddziały Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. W Domu Tkacza można zwiedzać warsztat pracy bielskiego sukiennika. Z kolei w Starej Fabryce zgromadzono kolekcję zabytkowych maszyn włókienniczych. Oba te miejsca przypominają o bogatej industrialnej przeszłości miasta.

05. Plac Bolesława Chrobrego

Przed Zamkiem Książąt Sułkowskich rozciąga się Plac Bolesława Chrobrego. To bardzo rozpoznawalny punkt w mieście i popularne miejsce spotkań. Na placu znajduje się zabytkowa Kamienica Kałuży, fontanna trzech urwisów oraz charakterystyczne schody. Od lat 70. działa tu również bardzo popularna wśród bielszczan kawiarnia „Delicje”. Z Placu Bolesława Chrobrego można bardzo szybko dotrzeć do innych ważnych zabytków Bielska-Białej.

06. Ratusz Miejski

Ratusz w Bielsku-Białej to przepiękny imponujący obiekt, który trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym mieście. Budynek ratusza został wzniesiony w XVII wieku i zachował swój oryginalny wygląd będący połączeniem baroku i neorenesansu. Znajduje się on przy Placu Ratuszowym, nad rzeką Białą i nieopodal centrum historycznego miasta.

Ratusz Bielsko-Biała

07. Szlak Bajkowe Bielsko-Biała

Jednym z największych symboli Bielska-Białej jest Studio Filmów Rysunkowych. To właśnie tutaj narodzili się najsłynniejsi bajkowi bohaterowie, tacy jak Reksio czy Bolek i Lolek. Dziś w Bielsku-Białej w różnych punktach miasta znajdują się rzeźby przedstawiające bajkowych bohaterów. To świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Upamiętnione zostały następujące postacie:

  • Bolek i Lolek,
  • Reksio,
  • Don Pedro z Krainy Deszczowców,
  • Smok Wawelski i kucharz Bartolini Bartłomiej Herbu Zielona Pietruszka,
  • Pampalini.
pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-Białej
pomnik Reksia w Bielsku-Białej
Don Pedro z Krainy Deszczowców Bielsko-Biała
Pomnik Pampaliniego Bielsko-Biała

08. Teatr Polski i Poczta Główna

Bielsko-Biała praktycznie nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Dzięki temu do dziś możemy tu podziwiać wiele zabytkowych i reprezentacyjnych budynków sprzed lat. Niektórzy nawet nazywają Bielsko-Białą „Małym Wiedniem”. Najpiękniejszymi obiektami, które warto tutaj zobaczyć są: budynek Teatru Polskiego z 1890 roku oraz budynek Poczty Głównej z 1898 roku.

Budynek Poczty Głównej Bielsko-Biała
Teatr Polski Bielsko-Biała

09. Secesyjne kamienice

Innymi ciekawymi obiektami w Bielsku-Białej są liczne secesyjne kamienice. Najbardziej znana jest Kamienica pod Żabami przy placu Wojska Polskiego. Pięknie odrestaurowany budynek niegdyś był siedzibą winiarni. Dlatego właśnie nad wejściem do tej kamienicy można zobaczyć dwie biesiadujące żaby będące aktualnie jednym z symboli miasta.

Kamienica pod żabami

10. Pomnik Marcina Lutra

Spacerując ulicami Bielsko-Białej, możesz również zajść na plac Marcina Lutra. Znajduje się tu pomnik Marcina Lutra. Co ciekawe, jest to jedyny pomnik tego reformatora religijnego w całej Polsce. Tuż obok znajduje się z kolei Kościół Zbawiciela – neogotycka świątynia wyposażona w piękne XIX-wieczne organy.

pomnik Marcina Lutra Bielsko-Biała

11. Kościół św. Barbary

Na obrzeżach Bielska-Białej znajduje się Kościół św. Barbary. To bardzo urokliwa drewniana świątynia, która powstała pod koniec XVII wieku. W jej wnętrzu można znaleźć piękne malowidła na suficie i ścianach. Obiekt ten jest bardzo zadbany i robi wrażenie. Warto go włączyć do planu zwiedzania, jeśli lubisz odwiedzać miejsca mniej oczywiste i położone z dala od głównego turystycznego szlaku.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

12. Szczyty Beskidu Śląskiego

Dużym atutem Bielska-Białej jest bezpośrednia bliskość gór. Miasto jest często nazywane stolicą Podbeskidzia. W granicach miasta leży 16 szczytów górskich, a najpopularniejsze to Klimczok i Szyndzielnia. Znajdują się tu liczne szlaki do wędrówki po górach. Ważną atrakcją Bielska-Białej jest kolejka linowa na Szyndzielnię. Kolej ma długość 1810 metrów. Składa się ona z żółtych przeszklonych wagoników, z których można podziwiać panoramę Bielska-Białej. Na szczycie Szyndzielni znajduje się wieża widokowa.

Strona internetowa: Kolej Linowa Szyndzielnia

Odkryj również inne ciekawe miejsca na Śląsku:

CIESZYN. Zwiedzanie, zabytki, atrakcje. Co warto zobaczyć?


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *