PUCK. Co warto zobaczyć? Dojazd, atrakcje, ciekawe miejsca

Puck

Puck to nieduże nadmorskie miasto, w którym mieszka ok. 10 tysięcy osób. Miejscowość ta jest bardzo malowniczo położona nad Zatoką Pucką i bez problemu dojedziesz tu np. z Trójmiasta. Puck dumnie zapisał się na kartach historii naszego kraju, bo to właśnie tutaj miały miejsce zaślubiny Polski z morzem. Obecnie Puck nie jest może jeszcze tak popularny wśród turystów jak wiele innych nadmorskich miast, ale zdecydowanie warto tu przyjechać. Wszystkie atrakcje Pucka zdołasz zobaczyć w jeden dzień, a nawet w kilka godzin.

Co zobaczyć w Pucku? Jakie są atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Pucku? Jak dojechać do Pucka? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

PUCK – ATRAKCJE TURYSTYCZNE

01. Stary Rynek w Pucku

Zwiedzanie Pucka rozpocznij od wizyty na Starym Rynku. Jest to główny plac miasta oraz popularne miejsce spotkań jego mieszkańców. Rynek w Pucku jest czysty i zadbany, prezentuje się całkiem nieźle. Kamienice stojące przy Rynku pochodzą z XIX i XX wieku, ale wzniesiono je na dawnych średniowiecznych fundamentach. Zwróć też uwagę na neogotycki budynek Starego Ratusza. Na rynku znajduje się również podświetlana fontanna oraz zegar kwiatowy w kształcie róży wiatrów. Powstał on z okazji obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Jest tu też kilka kawiarni i restauracji.

Puck - Stary Rynek
Puck - Stary Ratusz
Puck - zegar kwiatowy

02. Pucka Ławeczka Herbowa

Na Starym Rynku w Pucku znajduje się tzw. Pucka Ławeczka Herbowa, która przybliża nam dwa ważne symbole miasta widniejące w jego herbie. Puck ma bardzo ciekawy herb miasta. Znajduje się w nim lew, który w łapach trzyma łososia płynącego na morskiej fali. Trzeba przyznać, że jest to bardzo ciekawe zestawienie. Początkowo w herbie Pucka była sama ryba, która wskazuje na rybacki charakter miasta, a lew pojawił się w nim w XVI wieku. Legenda głosi, że stało się to za sprawą wygnanego ze Szwecji króla Karola Knutsona Bonde, który otrzymał na trzy lata Puck i postanowił dodać do herbu miasta lwa, czyli jeden z symboli Szwecji. Według innej hipotezy lew w herbie Pucka został zapożyczony od Gdańska.

Puck - Pucka Ławeczka Herbowa

03. Muzeum Ziemi Puckiej

Będąc w Pucku możesz również odwiedzić Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Mieści się ono na Starym Rynku w Pucku w odrestaurowanej kamienicy mieszczańskiej. Muzeum opowiada o historii miasta i regionu. Można tu zobaczyć wnętrza secesyjne z końca XIX wieku oraz wystawę stałą „Prawdziwie morskie – Dzieje Ziemi Puckiej”.

Drugi oddział muzeum to tzw. Szpitalik. Znajduje się on nieco dalej od Rynku, przy ul. Wałowej. Można tu oglądać stare warsztaty rzemieślnicze oraz wnętrza dawnego domu wiejskiego. Są też wystawy opowiadające o sztuce ludowej i o dziejach medycyny w regionie.

Muzeum Ziemi Puckiej posiada również trzy oddziały poza Puckiem. Są to:

  • Hallerówka we Władysławowie,
  • Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu,
  • Zagroda Kaszubska w Ostrowie.

Informacje o biletach i godzinach otwarcia muzeum znajdziesz na stronie internetowej. Są osobne bilety do każdego oddziału muzeum, ale możesz też zakupić bilet łączony.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

04. Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Ważnym zabytkiem Pucka jest Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Powstał on w XIII wieku i jest to przykład architektury gotyckiej. Kościół jest jednym z symboli Pucka i warto go odwiedzić. Zobaczysz tu stare średniowieczne fundamenty oraz wiele tablic pamiątkowych. Co roku podczas odpustu kościół w Pucku jest celem pielgrzymki łodziowej, która wyrusza z portów na Mierzei Helskiej.

Puck - Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
Puck - Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

05. Park Kaszubski w Pucku

Puck jest ważnym ośrodkiem kultury i tradycji kaszubskiej w Polsce. Na ulicach Pucka znajdziesz też wiele kaszubskich symboli, takich jak barwy kaszubskie, herb Kaszub czy napisy w języku kaszubskim. Będąc w Pucku możesz też odwiedzić Park Kaszubski, który znajduje się w centrum miasta. Zobaczysz tu pomnik Antoniego Abrahama – kaszubskiego pisarza i działacza społecznego. Stoi tu też pomnik Pucczi Stolem upamiętniający zjazd Kaszubów, który odbył się w Pucku w 2010 roku.

Puck
Puck - pomnik Pucczi Stolem

06. Port rybacki na Zatoce Puckiej

Co jeszcze zobaczyć w Pucku? Ważną atrakcją turystyczną w Pucku jest port rybacki na Zatoce Puckiej. Znajduje się on tuż obok centrum miasta i jest to przyjemne miejsce na krótki spacer. W porcie znajduje się przystań rybacka oraz marina jachtowa. W dwudziestoleciu międzywojennym był to drugi największy port w ówczesnej Polsce. 10 lutego 1920 roku odbyły się tu uroczyste zaślubiny Polski z morzem. Generał Józef Haller wrzucił wówczas do Zatoki Puckiej słynny platynowy pierścień. Miało to symbolizować odzyskanie przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego. Obecnie w porcie znajduje się pomnik Józefa Hallera oraz ławeczka zaślubinowa.

Puck - port
Puck - port
Puck - pomnik Józefa Hallera
Puck - port
Puck - port

07. Ławeczka Puckiego Kapra

Obok portu rybackiego w Pucku zobaczysz również Ławeczkę Puckiego Kapra. Przedstawia ona wykonaną z brązu postać kapra królewskiego, czyli żołnierza morskiego będącego na służbie króla Zygmunta Augusta.

Puck - Ławeczka Puckiego Kapra

08. Promenada nadmorska i molo w Pucku

W Pucku znajduje się promenada nadmorska. Prowadzi ona wzdłuż portu rybackiego oraz plaży. Jest to popularne miejsce wśród turystów. Znajdziesz tu kilka restauracji, kawiarni i budek z jedzeniem. Rozciąga się stąd ładny widok na Zatokę Pucką. Znajduje się tu również molo spacerowe. Są też szkółki specjalizujące się w różnych sportach wodnych. Warto wspomnieć, że to właśnie w Pucku znajduje się najlepszy w Polsce ośrodek żeglarstwa regatowego.

Puck
Puck - molo
Puck - Zatoka Pucka

09. Plaże w Pucku

W Pucku są dostępne dla turystów trzy plaże:

  • tzw. plaża zielona – jest ona stosunkowo niewielka, znajduje się w ścisłym centrum pomiędzy molo i przystanią rybacką,
  • plaża strzeżona – jest większa i również ma bardzo dobrą lokalizację, tuż obok promenady nadmorskiej
  • plaża kaprów (dzika plaża) – znajduje się na północny zachód od centrum Pucka, przy ścieżce rowerowej R10.

Zatoka Pucka jest świetnym miejscem dla plażowiczów oraz amatorów sportów wodnych, bo woda jest tu zwykle cieplejsza niż na otwartym morzu.

Puck - plaża zielona
Puck - plaża zielona
Puck - plaża strzeżona

10. Atrakcje w okolicy Pucka

Także w okolicy Pucka znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Urlop w Pucku możesz połączyć ze zwiedzaniem innych okolicznych miejscowości. Puck leży bardzo blisko Trójmiasta i bez problemu dojedziesz stąd do Gdańska, Gdyni lub Sopotu. Fajną atrakcją w okolicy jest również tzw. Cypelek Rewski. Możesz także przyjechać do Wejherowa albo ruszyć w kierunku Mierzei Helskiej. Z Pucka bardzo łatwo można też dojechać np. do Władysławowa czy Jastrzębiej Góry.

CZY WARTO PRZYJECHAĆ DO PUCKA?

Puck to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Choć okolice dworca kolejowego prezentują się dość skromnie, to już na Starym Rynku oraz w pobliżu portu jest naprawdę bardzo przyjemnie. W Pucku czekają na Ciebie różne atrakcje turystyczne oraz wiele ciekawych miejsc, więc nie będziesz się tu nudzić. Na zwiedzanie Pucka warto przeznaczyć jeden dzień, ale możesz tu też przyjechać na dłużej. Znajdziesz tu wiele typowo wakacyjnych rozrywek oraz plaże z pełną infrastrukturą towarzyszącą. Puck jest dość zwartym miastem, więc najbardziej spodoba się tu tym osobom, które lubią mieć wszystko pod ręką oraz chcą mieć dobry dojazd do Trójmiasta. Inny kierunek mogą zaś rozważyć ci, którzy preferują spokój i więcej przestrzeni dla siebie.

DOJAZD Z GDYNI DO PUCKA

Najbliższym dużym miastem niedaleko Pucka jest Gdynia. Z Gdyni do Pucka możesz przyjechać autobusem lub pociągiem.

Pociąg do Pucka. W Pucku zatrzymują się pociągi Polregio, które kursują z Gdyni Głównej na Hel. Pociągi jeżdżą z dość dużą częstotliwością. Podróż pociągiem z Gdyni do Pucka trwa ok. 45 minut, a bilet kosztuje 12 zł. Przystanek w Pucku mają też niektóre pociągi dalekobieżne z Warszawy czy Krakowa. Są to jednak bardzo nieliczne kursy. Dlatego najlepiej jest najpierw dojechać do Gdyni, a potem pociągiem regionalnym do Pucka.

Autobus do Pucka. Z Gdyni do Pucka dojeżdża autobus nr 650 PKS Gdynia. Autobus ten rusza z dworca autobusowego w Gdyni i ma przystanek obok dworca w Pucku, po czym jedzie dalej do Władysławowa, Jastrzębiej Góry i Karwii. Podróż autobusem z Gdyni do Pucka trwa ok. 50 minut, a bilet kosztuje 15 zł.


Podobał Ci się ten tekst lub masz do niego jakieś pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na moim blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *