VÖLS. Niewielka miejscowość w samym sercu austriackiego Tyrolu

Voels
Voels

W poniższym wpisie pozostańmy jeszcze w klimacie austriackiego Tyrolu, o którym miałem przyjemność Wam trochę opowiedzieć w ostatnim tekście na blogu. Głównym miastem regionu i miejscem, na które podczas swojej podróży przeznaczyłem najwięcej czasu, jest oczywiście Innsbruck, ale jeden dzień poświęciłem również na to, aby przespacerować się wśród okolicznych wiosek i z tej perspektywy podziwiać piękno tutejszego krajobrazu. Dwiema miejscowościami, które podczas kilkugodzinnego spaceru udało mi się odwiedzić były Völs oraz Kematen in Tirol. Niniejszy krótki wpis poświęcony jest pierwszej z nich.

 

Podstawowe informacje

Völs to niewielka gmina wiejska, która jest położona raptem kilka minut drogi od Innsbrucka i którą zamieszkuje nieco ponad 6 tysięcy osób. Miejsce to, podobnie zresztą jak inne okoliczne miejscowości, charakteryzuje się przede wszystkim tym, że otaczają je przepiękne górskie wzniesienia, które naprawdę potrafią zachwycić, ale panuje tu też fantastyczny wiejski klimat, który będzie dla Was doskonałą odskocznią od często przytłaczającego i hałaśliwego wielkomiejskiego życia.

Z Völs graniczą następujące gminy:

 

Co zobaczyć?

Zarówno Völs jak i cała okolica są miejscem, które sprzyja spacerom i aktywnemu wypoczynkowi w miłym dla oka otoczeniu przyrody. Jest tu wytyczonych kilka szlaków turystycznych, a w pobliżu znajdują się także ośrodki narciarskie oraz centrum rozrywki i sportu we wspomnianym już Axams. W samym Völs działa ponadto całkiem sporych rozmiarów centrum handlowe CYTA oraz restauracja McDonald’s, a co weekend odbywa się tu też pchli targ (Flohmarkt).

Völs

Völs

Völs

Völs

Przez Völs przepływa ponadto niewielkich rozmiarów potok, który określany jest jako Völser Gießen i który wraz z otaczającymi go krzewami, trzcinami i inną roślinnością brzegową został w 1990 roku uznany za pomnik przyrody. Jeśli zaś chodzi o tutejszą zabudowę, to niektóre jej przykłady pochodzą nawet z XVIII wieku.

Völs

Völs

Völs

Völs

 

Jak dojechać?

Jeśli podobnie jak ja podróżujecie z Innsbrucka, to do Völs możecie dostać się oczywiście samochodem lub rowerem, ale dobrym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z połączenia autobusowego lub kolejowego. Zarówno pociągi jak i autobusy kursują na tej trasie z dość dużą częstotliwością, a cena biletu nie powinna przekroczyć około 3 EUR.

Völs

Völs

Völs

Völs

Ja do Völs przybyłem pociągiem z samego rana. Miejscowość przywitała mnie co prawda sporym zamgleniem i bardzo pochmurną pogodą, ale później na szczęście zaczęło się rozpogadzać, dzięki czemu z każdą godziną piękno tutejszych gór odsłaniało się w coraz większym stopniu. Swoją wizytę zacząłem od zakupów na targu, a następnie udałem się na spacer, który doprowadził mnie do kolejnej bardzo urokliwej miejscowości Kematen in Tirol. Do Innsbrucka wróciłem natomiast autobusem bezpośrednio właśnie z Kematen.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *