GNIEZNO. Przewodnik. Zabytki, atrakcje, plan zwiedzania. Co zobaczyć?
Spis treści
Gniezno to pierwsza stolica Polski oraz miejsce o bardzo długiej i ciekawej historii. Miasto to zyskało na znaczeniu już w 1000 roku, kiedy to odbył się tu tzw. zjazd gnieźnieński, czyli spotkanie cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym. Jego skutkiem było utworzenie metropolii gnieźnieńskiej oraz mająca miejsce 25 lat później koronacja Bolesława na króla Polski. To właśnie w Gnieźnie podejmowano najważniejsze decyzje w państwie pierwszych Piastów i to właśnie tutaj koronowano kolejnych polskich władców. Współcześnie Gniezno straciło trochę na znaczeniu, ale wciąż jest to jedno z najważniejszych miast w Wielkopolsce.
Co warto zobaczyć w Gnieźnie? Jakie są tu zabytki i atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie Gniezna? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.
Czy warto odwiedzić Gniezno?
Gniezno wcale nie jest bardzo dużym miastem. Nie jest ono też tak bardzo popularne wśród turystów. Może to być jednak całkiem dobry kierunek podróży! Znajdziesz tu co najmniej kilka zabytków przypominających o początkach państwa polskiego i historii całego regionu. Chcąc być jednak szczerym, trzeba przyznać, że aktualnie Gniezno niestety nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Miasto czasami sprawia wrażenie pustego i takiego, w którym nic się nie dzieje. Z każdym rokiem zmienia się to jednak na lepsze.
Mimo to Gniezno oczywiście warto odwiedzić. Na taką wizytę spokojnie wystarczy Ci jeden dzień. W takim krótkim czasie uda Ci się zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje. Do Gniezna możesz bardzo łatwo dojechać pociągiem z Poznania. Pociąg kursuje z dużą częstotliwością, a podróż w jedną stronę trwa trochę ponad 30 minut.
Stare Miasto w Gnieźnie znajduje się w odległości 1 km od dworca kolejowego. Dystans ten możesz pokonać pieszo i w ten sposób lepiej „poznać się” z Gnieznem. Być może na początku nie zrobi ono na Tobie bardzo dobrego wrażenia, ale im bliżej rynku i katedry, tym Twoje postrzeganie miasta będzie coraz lepsze.
Zobacz również:
POZNAŃ. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?
Gniezno – co warto zobaczyć?
1. Katedra Gnieźnieńska
Gniezno, podobnie jak Rzym, zostało zbudowane na siedmiu wzniesieniach. Największym z nich jest Wzgórze Lecha. To właśnie tutaj znajduje się słynna katedra gnieźnieńska (jej pełna nazwa to Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Jest to najważniejszy symbol Gniezna oraz miejsce, które musisz zobaczyć. Obecny budynek świątyni pochodzi z XIV-XVI wieku, a pod posadzką wciąż znajdują się pozostałości dwóch poprzednich kościołów. Pierwszą świątynię w tym miejscu wzniesiono już w X wieku.
Katedra jest siedzibą prymasów Polski. Jej najważniejszym elementem są słynne XII-wieczne romańskie drzwi gnieźnieńskie. Na ich skrzydłach przedstawiono 18 scen z życia św. Wojciecha – duchownego, męczennika, jednego z patronów Polski.
W centralnym punkcie we wnętrzu bazyliki znajduje się również konfesja św. Wojciecha, czyli miejsce, w którym zostały złożone relikwie świętego. Ponadto udostępnione do zwiedzania są tu także podziemia katedry. Na wieży kościoła znajduje się zaś taras widokowy, z którego możesz podziwiać panoramę Gniezna.
Wejście do katedry w Gnieźnie jest darmowe. Dodatkowo płatne jest jednak zwiedzanie drzwi gnieźnieńskich, podziemi kościoła oraz tarasu widokowego. Na każdą z tych rzeczy kupuje się osobny bilet wstępu. Możesz też zakupić bilet łączony, który obejmuje ponadto zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.
2. Muzeum Archidiecezjalne
Tuż obok katedry znajduje się XVIII-wieczny kościół św. Jerzego, a także Muzeum Archidiecezjalne, w którym mieści się skarbiec katedralny. Jest to najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Możesz tu zobaczyć wiele cennych przedmiotów – najstarsze z nich pochodzą z X wieku. Najbardziej znanym eksponatem w muzeum jest kielich św. Wojciecha.
3. Rynek w Gnieźnie
Bardzo ważnym miejscem w Gnieźnie jest Rynek. Jest on sercem gnieźnieńskiej starówki i popularnym miejscem spotkań. Znajdziesz tu sporo historycznej zabudowy, która powstała w XIX wieku.
Rynek z katedrą w Gnieźnie łączy reprezentacyjna ulica Tumska. Jedną z atrakcji, które tu znajdziesz, jest tzw. ławka zakochanych. Możesz zrobić tu sobie zdjęcie z katedrą w tle. Przedłużeniem ulicy Tumskiej jest ulica Bolesława Chrobrego. Znajduje się tu budynek Starego Ratusza, w którym obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego.
4. Trakt Królewski w Gnieźnie
Ponadto, w różnych częściach miasta stoją pomniki pierwszych królów Polski – wszyscy oni byli koronowani właśnie w Gnieźnie. Są to: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II. W podobny sposób upamiętniono również dwóch legendarnych polskich władców – Lecha i Piasta.
Monumenty te stanowią część tzw. traktu królewskiego, czyli szlaku turystycznego, który został utworzony w 2018 roku. Znajdziesz tu również makiety edukacyjne, tablice informacyjne oraz interaktywne infokioski. Wszystko to ma pomóc lepiej zrozumieć historię Gniezna.
Spacerując ulicami Gniezna, zwróć również uwagę na piętnaście rzeźb królików. Każdy z królików jest przedstawicielem różnych zawodów i prezentuje się z atrybutami symbolizującymi daną profesję. Poszukiwanie tych niewielkich rzeźb może być fajną atrakcją dla rodzin z dziećmi.
5. Muzeum Początków Państwa Polskiego
Ważnym miejscem w Gnieźnie jest również Muzeum Początków Państwa Polskiego. Opowiada ono o początkach państwa polskiego oraz o historii Gniezna i całej Wielkopolski. Czeka tu na Ciebie sześć wystaw stałych oraz zawsze dwie wystawy czasowe.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.
6. Parowozownia w Gnieźnie
Ciekawym obiektem w Gnieźnie jest także stara parowozownia. Obiekt ten powstał w 1875 roku, czyli zaledwie trzy lata po wybudowaniu linii kolejowej z Poznania do Bydgoszczy. Niegdyś była to jedna z największych parowozowni w całej Polsce. Miejsce to funkcjonowało do początków XXI wieku. Dziś jest ono udostępnione do zwiedzania.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
Gniezno na szlaku piastowskim
Warto wspomnieć, że Gniezno jest częścią tzw. szlaku piastowskiego, czyli trasy turystycznej przebiegającej przez różne gminy województwa wielkopolskiego i województwa kujawsko-pomorskiego. Prowadzi ona przez najważniejsze miejsca związane z historią pierwszych Piastów. Trakt ten powstał we współpracy poszczególnych samorządów i obejmuje on wiele różnych zabytków i historycznych miejsc. Są one cenną pamiątką z czasów powstawania państwa polskiego i naprawdę warto je zobaczyć.
Szlakiem piastowskim najczęściej podążają liczne wycieczki szkolne. Nie mniej jednak jest to bardzo dobra propozycja dla osób w każdym wieku. Na szlaku, oprócz Gniezna czy Poznania, znajdują się również takie miejsca jak:
- Ostrów Lednicki – Muzeum Pierwszych Piastów na wyspie,
- Żnin – Muzeum Ziemi Pałuckiej,
- Biskupin – rezerwat archeologiczny,
- Strzelno – Kościół św. Prokopa, Kościół św. Trójcy,
- Kruszwica – Kościół św. Piotra i Pawła, tzw. mysia wieża,
- Płowce – pole polsko-krzyżackiej bitwy pod Płowcami,
- Włocławek – Katedra Wniebowzięcia NMP,
- Kalisz – Katedra św. Mikołaja, rezerwat archeologiczny, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.
A to oczywiście tylko wybrane punkty na tej trasie. Jeśli więc masz więcej czasu, to możesz połączyć wizytę w Gnieźnie z zobaczeniem innych wybranych atrakcji szlaku piastowskiego. Jeśli się na to zdecydujesz, to pomiędzy poszczególnymi miejscowościami będziesz musiał przemieszczać się własnym samochodem. Komunikacja publiczna nie jest tu aż tak dobrze rozwinięta.
Podobał Ci się ten tekst lub masz może jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!
Fajne podsumowanie. Trakt Królewski można zwiedzać samemu – przede wszystkim frajdą jest znaleźć wszystkie króliki – ale generalnie na wyjazd do Gniezna polecam przewodnika. Szczególnie jak to nie wycieczka szkolna Gniezno – Biskupin, tylko np. wypad z dziećmi, albo wyjazd firmowy. Nie tylko opowie o historii, ale poleci np. świetną knajpę albo zaprowadzi do miejscowego browaru 😉
Dzięki za przeczytanie i za komentarz.
To prawda, korzystanie z usług przewodnika na pewno ułatwia zwiedzanie i pozwala szerzej poznać dane miejsce 🙂