MUZEUM STUTTHOF. Zwiedzanie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego
Spis treści
MUZEUM STUTTHOF
Są takie miejsca w Polsce, które wciąż przypominają o tragicznej historii naszego kraju oraz o dramatycznych losach naszych rodaków w okresie trwania II wojny światowej. Jednym z tego typu obiektów jest były niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof, który przed laty był miejscem nazistowskiego bestialskiego terroru i w którym obecnie mieści się muzeum utworzone dzięki staraniom byłych więźniów.
Tragiczna historia obozu zagłady
Konzentrationslager Stutthof (KL Stutthof) został założony już dzień po wybuchu wojny – 2 września 1939 roku – w miejscowości Sztutowo na anektowanym przez Niemców terenie Wolnego Miasta Gdańsk. Status państwowego obozu koncentracyjnego obiekt ten uzyskał 7 stycznia 1942 roku i wówczas zaczął on bezpośrednio podlegać centralnym władzom SS.
Początkowo w obozie umieszczano polską ludność zamieszkałą na terytorium Gdańska i Pomorza Gdańskiego, jednak z czasem zaczęły tu również nadchodzić transporty więźniów z całej Polski oraz z innych okupowanych przez nazistów krajów Europy i reszty świata. Tym samym w ciągu ponad 5 lat działalności obozu zarejestrowano w nim ponad 100 tysięcy osób, spośród których najliczniejszymi grupami narodowościowymi byli Żydzi oraz Polacy.
Przez cały okres trwania wojny obóz Stutthof stanowił jeden z instrumentów służących do masowej zagłady ludności, a jego więźniowie byli zmuszani do ciężkiej niewolniczej pracy i żyli w głodzie oraz katastrofalnych warunkach sanitarno-higienicznych. Ludzie umierali z niedożywienia, a dużym problemem były tu również liczne choroby i epidemie. Na terenie obozu odbywały się także egzekucje, które miały na celu eliminację niepożądanych osób oraz były formą terroru i zastraszania.
Obóz funkcjonował do 9 maja 1945 roku i tym samym był nie tylko pierwszym, ale też najdłużej istniejącym takim miejscem na obszarze należącym aktualnie do Polski.
Zwiedzanie muzeum Stutthof
Muzeum Stutthof powstało już 12 marca 1962 roku, a zorganizowano je na mającym około 20 ha terenie stanowiącym część dawnego obozu. Pełna nazwa tej instytucji brzmi obecnie „Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945)”, a nadrzędnym celem jej działalności jest trwałe upamiętnienie ofiar obozu oraz zachowanie dziedzictwa tego miejsca dla przyszłych pokoleń.
Ekspozycja muzealna obejmuje zachowaną część tzw. Starego Obozu, komendanturę czy komorę gazową, a także rekonstrukcję krematoriów oraz puste przestrzenie, które niegdyś zajmowały tzw. Nowy Obóz oraz Obóz Żydowski. Podczas wizyty w obiekcie warto również zwrócić uwagę na znajdujący się tutaj obecnie Pomnik Walki i męczeństwa autorstwa Wiktora Tołkina. Ponadto, w sali kinowej odbywają się projekcje filmów dokumentalnych, a stałą ekspozycję uzupełniają wystawy czasowe.
Informacje praktyczne
W okresie od 1 maja do 30 września muzeum jest czynne w godzinach 8-18, a od 1 października do 30 kwietnia – w godzinach 8-15. Wstęp do obiektu jest bezpłatny, ale zapłacić trzeba za wejście do sali kinowej (opłata 5 zł) czy za dodatkową możliwość wynajęcia przewodnika (koszt to 90 zł w wersji standardowej lub 110 zł w wariancie rozszerzonym). Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej obiektu, nie zaleca się zwiedzania muzeum dzieciom w wieku poniżej 13 lat.
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
Dojazd do muzeum Stutthof
Muzeum znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 501 prowadzącej od Gdańska do Krynicy Morskiej. Odległość z Gdańska do Sztutowa wynosi około 40 km, a dotarcie tu właśnie z Trójmiasta wymaga skorzystania z przeprawy promowej Mikoszewo-Świbno (prom kursuje tylko w sezonie wiosenno-letnim) lub nadłożenia nieco ponad 20 km i skorzystania z najbliższego mostu. Do muzeum możecie również dojechać np. od strony drogi krajowej nr 7 poprzez Nowy Dwór Gdański. Ponadto, w wakacje do Sztutowa ze Stegny, Jantaru czy Mikoszewa dostaniecie się również zabytkową kolejką wąskotorową (Żuławska Kolej Dojazdowa: stacja Sztutowo Muzeum), a przez cały rok regularne połączenie autobusowe zapewnia tu lokalna linia 870 obsługiwana przez PKS Gdańsk.
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!
Fajnie opisane 🙂
Dzięki za przeczytanie 🙂