SLIEMA. Centrum turystyczne oraz baza wypadowa do zwiedzania Malty

Sliema

Dobrą bazą wypadową do zwiedzania Malty jest niewielka miejscowość Sliema, która przez wielu określana jest zresztą jako centrum turystyczne kraju. To właśnie tutaj znajdziecie najlepszą infrastrukturę noclegową czy gastronomiczną oraz to właśnie stąd będziecie mieli wszędzie blisko. W poniższym tekście przeczytacie nieco więcej o Sliemie oraz dowiecie się, dlaczego warto się tu zatrzymać.

Podstawowe informacje

Sliema (malt. Tas-Sliema) jest w gruncie rzeczy niewielkim zamieszkiwanym przez około 15 tysięcy ludzi miasteczkiem, które położone jest na półwyspie oddzielającym otwarte morze od portu Marsamxett (przy którym po przeciwnej stronie położona jest stolica kraju Valletta). Współcześnie jest to miejscowość bardzo nowoczesna, która żyje przede wszystkim z turystyki oraz w której działki budowlane należą do najdroższych w całym kraju.

Nie oznacza to jednak, że przyjazd tutaj jakoś szczególnie nadszarpnie Wasze budżety. Bowiem mimo że Sliema razem z położonym tuż obok St Julian’s jest uznawana za centrum turystyczne i rozrywkowe kraju to oferta noclegowa oraz gastronomiczna jest tu naprawdę zróżnicowana i każdy powinien znaleźć coś dla siebie bez względu na możliwości finansowe czy upodobania. Same ceny w sklepach oraz restauracjach również nie odbiegają od tych, z którymi będziecie mieli do czynienia w pozostałych regionach Malty.

Sliema
Sliema
Sliema
Sliema

Cała miejscowość charakteryzuje się dosyć nowoczesną zwartą zabudową i jest to znany i lubiany kurort, na którego obszarze znajdują się też liczne sklepy oraz największe na Malcie centrum handlowe The Point. Warto wspomnieć, że Sliema bywa co prawda zatłoczona i zakorkowana, czasami pewnie też hałaśliwa (zwłaszcza w sezonie), ale mimo to panuje tu względny spokój (znacznie bardziej imprezowym miejscem jest natomiast St Julian’s).

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wskazówki dotyczące dojazdu

Sliema jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi regionami Malty, a korzystając z transportu publicznego będziecie w stanie w około 20 minut dotrzeć stąd do stolicy kraju Valletty. Kursy na tej trasie wykonuje kilka linii autobusowych i kursują one z dość dużą częstotliwością. Sliemę z Vallettą łączy również prom pasażerski, który nieczynny jest tylko w przypadku złych warunków pogodowych, np. silnego wiatru. Ze Sliemy dojedziecie także (bez konieczności przesiadki) do innych ciekawych miejscowości w okolicy, m.in. linią 202 do położonych wewnątrz kraju Mdiny i Rabatu oraz linią 222 do portu Ċirkewwa, skąd z kolei kursują promy pasażerskie na wyspy Gozo i Comino. Sliema ma również bezpośrednie połączenie autobusowe z lotniskiem.

Zobacz również:

MALTA NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

VALLETTA. Przewodnik po stolicy Malty. Najważniejsze zabytki i atrakcje.

Sliema – co zobaczyć?

Jak na prawdziwy kurort przystało, Sliema stwarza dobre warunki do nadmorskiego wypoczynku, i to pomimo braku piaszczystej plaży. Wybrzeże tworzą tu równie sprzyjające plażowaniu płaskie (często wystrzępione lub usiane lekkimi wgłębieniami zalanymi wodą) skały wapienne o miodowej barwie.

Wzdłuż wybrzeża biegnie mająca ponad 3 kilometry długości nadmorska promenada, a wzdłuż niej swoją działalność prowadzą liczne restauracje. Znajdziecie tu nie tylko tradycyjną kuchnię maltańską czy włoską, ale też każdą inną (nawet węgierską czy kubańską!) i mimo że miejsce to może wydawać się mocno nastawione na turystów, to znajdują się tu również lokale zdecydowanie godne polecenia.

Z poziomu nadmorskiej promenady rozpościerają się również malownicze portowe krajobrazy, a także najlepszy widok na położoną po drugiej stronie portu stolicę kraju Vallettę.

Sliema
Sliema
Sliema
Sliema

Ponadto warto wspomnieć, że wzdłuż wybrzeża Sliemy dopatrywać się można też śladów dawnego długotrwałego pobytu zakonu joannitów na terenie Malty. W północno-zachodniej części miasta wznosi się bowiem pochodząca z II połowy XVII wieku i pełniąca niegdyś funkcje obronne wieża św. Juliana (malt. Torri ta’ San Ġiljan), a na krańcu południowo-wschodnim – fort Tigné (malt. Il-Forti Tigné). Jeszcze innym obiektem obronnym (ale nie mającym już związku z kawalerami maltańskimi) jest wybudowana w latach 1872-1876 przez Brytyjczyków bateria Sliema Point (malt. Batterija tal-Ponta ta’ Tas-Sliema).


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *