GIBRALTAR. Zwiedzanie, dojazd i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Gibraltar

Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie, które jest położone na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Zajmuje powierzchnię niecałych 7 km2 i mieszka tu ponad 30 tysięcy osób. Gibraltar leży nad Zatoką Gibraltarską, tuż obok miejsca, w którym Morze Śródziemne łączy się z Oceanem Atlantyckim. Od północy graniczy z hiszpańskim miastem La Línea de la Concepción i jest to miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć. Największą atrakcją Gibraltaru jest oczywiście słynna Skała Gibraltarska, ale znajduje się tu również wiele innych ciekawych miejsc. Jeśli więc planujesz podróż do hiszpańskiej Andaluzji, to zaplanuj również zwiedzanie Gibraltaru.

Jak zaplanować zwiedzanie Gibraltaru? Jak dojechać na Gibraltar? Jakie są tu atrakcje i co warto zobaczyć? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Historia Gibraltaru

Gibraltar to strategicznie położone terytorium na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Jego znaczenie wynika z położenia nad Cieśniną Gibraltarską, która jest swego rodzaju bramą strzegącą wejścia do akwenu Morza Śródziemnego.

W czasach starożytnych obszar ten był zamieszkiwany przez Greków i Fenicjan. Był on również częścią Imperium Rzymskiego. Na początku VIII wieku Gibraltar, podobnie jak cała Andaluzja, został podbity przez arabskich Maurów i rozpoczęło się tu panowanie muzułmańskie. Wówczas miejsce to otrzymało nazwę Dżabal al-Tariq, co oznacza Górę Tarika, od imienia arabskiego wodza Tarika ibn Zijada.

W 1462 roku Gibraltar został odbity przez chrześcijan i ostatecznie w 1501 roku stał on się częścią Królestwa Hiszpanii. W 1704 roku podczas wojny o sukcesję hiszpańską obszar ten zajęły sprzymierzone wojska angielskie i holenderskie. Na mocy traktatu pokojowego w Utrechcie w 1713 roku został on przekazany Wielkiej Brytanii i tak już zostało do dziś.

Współcześnie Gibraltar jest brytyjskim terytorium zamorskim, które zachowuje swoją wyjątkową mieszankę kulturową wynikającą z niezwykle barwnej historii tego miejsca. Mieszkańcy Gibraltaru odrzucili w referendach w 1967 i 2002 roku możliwość odłączenia się od Wielkiej Brytanii i przejścia pod hiszpańską jurysdykcję. W 2006 roku uchwalono nową konstytucję Gibraltaru, która nadała mu większą autonomię wewnętrzną.

Jak dojechać na Gibraltar?

Jeśli chcesz zwiedzić Gibraltar, to najpierw powinieneś dojechać do hiszpańskiego miasta La Línea de la Concepción.

Do La Línea de la Concepción możesz przyjechać samochodem. W centrum miasta, niedaleko przejścia granicznego, znajduje się kilka parkingów, na których możesz zostawić auto. Ja polecam Ci parking podziemny przy Avenida del Ejército – znajduje się on nieco dalej od granicy (ok. 10 minut spacerem), ale dzięki temu jest znacznie tańszy. Obowiązuje tu specjalna taryfa – za parkowanie w godz. 8-20 płaci się stałą stawkę 3 EUR. Jest to więc najlepsza opcja dla osób, które przyjeżdżają na Gibraltar na jeden dzień. Po godz. 20 obowiązuje zaś zwykła stawka godzinowa (ok. 3 EUR za godzinę, ale nie więcej niż 22 EUR za dzień).

Możesz tu również przyjechać autobusem. Z Malagi do La Línea de la Concepción kursują autobusy przewoźnika Avanza. Jest kilka kursów dziennie, a przejazd w jedną stronę zajmuje nieco ponad 2 godziny. Połączenia możesz wyszukać na stronie malaga.avanzagrupo.com – gdyby strona nie wczytywała się prawidłowo, to skorzystaj z wyszukiwarek internetowych, takich jak Omio czy Movelia.

Granicę z Gibraltarem najlepiej jest przekroczyć pieszo! Jeśli będziesz chciał wjechać tam samochodem, to utkniesz w długim korku na granicy i potem nie będziesz miał gdzie zaparkować.

Zobacz również:

MALAGA. Przewodnik po stolicy Costa del Sol. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Zwiedzanie Gibraltaru

Zwiedzanie Gibraltaru jest stosunkowo proste. Wszystkie najważniejsze atrakcje będziesz w stanie zobaczyć w jeden dzień i będzie to w zupełności wystarczające. Jeśli chcesz poznać to miejsce bardziej szczegółowo, to możesz zostać tu na dwa dni. Pamiętaj jednak, że ceny hoteli mogą tu być dość wysokie. Być może bardziej opłacalny będzie nocleg po hiszpańskiej stronie granicy?


Gibraltar w jeden dzień: po przejściu przez kontrolę graniczną wybierz się na spacer reprezentacyjną ulicą Main Street. Dojdziesz nią aż do dolnej stacji kolejki linowej na Skałę Gibraltarską. Na górze będziesz mógł obcować z tutejszą przyrodą oraz podziwiać piękne widoki – właśnie tutaj spędzisz najwięcej czasu. Po zejściu na dół pojedź autobusem do przylądka Europa Point, a w drodze powrotnej wstąp na fish&chips do jednego z tutejszych barów.

Gibraltar w dwa dni lub dłużej: po zobaczeniu wszystkich najważniejszych atrakcji, skieruj się w stronę innych mniej znanych miejsc, takich jak Muzeum Gibraltaru, Galeria Narodowa czy ogród botaniczny Alameda. Możesz też wybrać się na jedną z tutejszych plaż.

Gibraltar w kilka godzin: w tym przypadku skup się tylko na największej atrakcji, jaką jest bez wątpienia Skała Gibraltarska. Do dolnej stacji kolejki linowej dojedziesz autobusem spod przejścia granicznego.


Na teren Gibraltaru możesz wjechać na podstawie dowodu osobistego. Nie potrzebujesz paszportu. Mimo że Gibraltar jest częścią Wielkiej Brytanii, to należy on do strefy Schengen.

Oficjalną walutą Gibraltaru jest funt gibraltarski, ale w powszechnym użyciu jest brytyjski funt szterling. Kursy tych dwóch walut są ze sobą sztywno powiązane w stosunku 1:1. Wszędzie na terenie Gibraltaru możesz płacić funtem szterlingiem. Z drugiej strony, w Wielkiej Brytanii nie można płacić funtem gibraltarskim. Zwróć na to uwagę, ponieważ podczas robienia zakupów może się zdarzyć, że otrzymasz resztę właśnie w lokalnej walucie. W większości miejsc na Gibraltarze można też płacić w euro.

Oficjalnym językiem urzędowym Gibraltaru jest angielski, ale większość mieszkańców mówi też po hiszpańsku,

Gibraltar mapa

Gibraltar – co zobaczyć?

1. Pas startowy lotniska na Gibraltarze

Pierwsza atrakcja czeka na Ciebie tuż po przejściu przez kontrolę graniczną. Droga do centrum prowadzi bowiem przez… czynny pas startowy lotniska na Gibraltarze! Jest to jedyne lotnisko w Europie, gdzie zdecydowano się na tego typu rozwiązanie. Gdy jakiś samolot startuje lub ląduje, to ruch na drodze jest wstrzymywany – opuszczają się szlabany podobnie jak na przejściach kolejowych. Trzeba przyznać, że jest to bardzo ciekawa i niecodzienna atrakcja!

Lotnisko na Gibraltarze nie jest duże i nie lata tu wiele samolotów. Dlatego szansa na to, że będziesz mógł podejrzeć z bliska start lub lądowanie, nie jest duża. Po opuszczeniu terenu lotniska możesz kontynuować spacer w kierunku centrum miasta.

Gibraltar
Gibraltar

2. Main Street

Krótki spacer spod granicy doprowadzi Cię do centrum Gibraltaru. Dojdź do bramy Landport – to historyczny obiekt, który dawniej był jedyną bramą wjazdową do miasta otoczonego murami obronnymi. Po przejściu przez bramę znajdziesz się na Casemates Square – jest to główny plac, od którego odchodzi Main Street.

Main Street to główna ulica i reprezentacyjny deptak Gibraltaru. Miejsce to jest o tyle ciekawe, że poczujesz się tu niczym w Wielkiej Brytanii. Znajduje się tu wiele kolorowych domów, liczne sklepy z pamiątkami oraz czerwone budki telefoniczne. Są też puby i bary serwujące fish&chips, czyli rybę z frytkami – typowe angielskie danie.

Przy Main Street oraz w bezpośredniej okolicy znajduje się kilka zabytkowych obiektów, na które również możesz zwrócić uwagę:

  • Cathedral of Saint Mary the Crowned (Katedra Najświętszej Marii Panny Ukoronowanej) – świątynia katolicka pochodząca z II połowy XV wieku. Warto wiedzieć, że to właśnie tutaj przeniesiono ciało generała Władysława Sikorskiego, który zginął w 1943 roku w katastrofie lotniczej na terenie Gibraltaru. Następnie zostało ono przetransportowane do Plymouth w Anglii, a po ekshumacji jego szczątki złożono w krypcie na Wawelu,
  • Cathedral of the Holy Trinity (Katedra Trójcy Świętej) – główna świątynia anglikańska na Gibraltarze pochodząca z I połowy XIX wieku. Ma ona bardzo ciekawą fasadę nawiązującą do stylu mauretańskiego,
  • The Convent – budynek pochodzący z I połowy XVI wieku. Dawniej miał tu swoją siedzibę klasztor franciszkanów, a obecnie jest to oficjalna rezydencja gubernatora Gibraltaru,
  • King’s Chapel (Kaplica Królewska) – świątynia anglikańska, która dawniej była częścią klasztoru franciszkanów. Co ciekawe, był to pierwszy kościół zbudowany na terenie Gibraltaru,
  • Trafalgar Cemetery (Cmentarz Trafalgarski) – niewielki cmentarz, który powstał pod koniec XVIII wieku. Spoczywają tu ofiary różnych bitew morskich z okresu wojen napoleońskich, w tym bitwy o Trafalgar z 1805 roku.
Gibraltar
Gibraltar
Gibraltar

3. Skała Gibraltarska

Największą atrakcją Gibraltaru jest słynna Skała Gibraltarska (Rock of Gibraltar). Ta jurajska wapienna góra ma wysokość 426 m n.p.m. i zajmuje ok. 40% powierzchni Gibraltaru. Na terenie skały utworzono rezerwat przyrody Gibraltar Nature Reserve.

Jak dotrzeć na Skałę Gibraltarską?

Do Skały Gibraltarskiej możesz dość pieszo idąc od przejścia granicznego ulicą Main Street. Jeśli masz mało czasu, możesz skorzystać z komunikacji miejskiej – spod granicy do dolnej stacji kolejki linowej dojeżdża linia autobusowa 5/10. Bilet na autobus kupuje się u kierowcy.

Są zasadniczo trzy sposoby dotarcia na szczyt Skały Gibraltarskiej:

  • pieszo – ten sposób jest o tyle dobry, że idąc na sam szczyt mijasz po drodze wszystkie najważniejsze atrakcje Skały Gibraltarskiej, które znajdują się w różnych miejscach i na różnych wysokościach. Wędrówka wymaga jednak w miarę dobrej kondycji fizycznej. Droga ma bowiem kilka kilometrów długości i idzie się cały czas pod górę. Zwłaszcza w lato przy bardzo wysokich temperaturach i silnie świecącym słońcu może to być bardzo męczące,
  • kolejką linową Cable Car – to najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób dotarcia na szczyt Skały Gibraltarskiej. Dolna stacja kolejki znajduje się nieopodal cmentarza trafalgarskiego i południowego krańca Main Street. Podróż z dolnej do górnej stacji trwa kilka minut, a z okien kolejki ujrzysz piękną panoramę Gibraltaru. Możesz skorzystać z przejazdu kolejką w obie strony bądź wjechać kolejką na górę i wrócić pieszo,
  • taksówką lub busem – w ten sposób również dotrzesz na sam szczyt. Kierowca jedzie tą samą drogą, którą pokonują turyści pieszo. Po drodze zatrzymuje się przy różnych atrakcjach, a nawet daje Ci czas wolny na ich zwiedzanie. W Gibraltarze działają różne agencje turystyczne, które oferują tego typu wycieczki.

Na Skałę Gibraltarską turyści nie mogą wjeżdżać własnymi samochodami – to kolejny powód, żeby zostawić auto jeszcze w Hiszpanii!

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ile kosztuje zwiedzanie Skały Gibraltarskiej?

Wejście na teren rezerwatu jest płatne i trzeba przyznać, że jest to dość droga atrakcja. Są dwie opcje biletów wstępu:

  • Walk the Rock – opcja dla osób, które chcą wejść na skałę pieszo. W cenie jest zawarty wstęp na teren rezerwatu oraz dostęp do wszystkich szlaków i atrakcji. Bilet kosztuje 19 GBP, dla dzieci w wieku 4-11 lat kosztuje 13 GBP, a dzieci poniżej 4 lat wchodzą za darmo,
  • Cable Car & Nature Reserve – bilet łączony obejmujący wstęp na teren rezerwatu oraz przejazd kolejką linową w jedną lub dwie strony. Po wyjściu z kolejki możesz więc dowoli spacerować po rezerwacie i odwiedzać wszystkie atrakcje. Bilet kosztuje 35.5 GBP (przejazd kolejką w jedną stronę) lub 38 GBP (przejazd kolejką w dwie strony). Bilet dla dzieci w wieku 4-11 lat kosztuje 22 GBP, a dzieci poniżej 4 lat wchodzą za darmo.

Bilety wstępu do rezerwatu możesz zakupić w kasach biletowych. Znajdują się one przy dwóch wejściach do rezerwatu, tzn. obok ruin zamku Maurów (Moorish Castle) oraz przy Bramie Żydowskiej (Jews’ Gate). Natomiast bilety łączone (rezerwat+kolejka) kupisz w kasie biletowej przy dolnej stacji kolejki.

Najlepiej jest jednak zakupić bilet wcześniej na stronie internetowej www.naturereserve.gi. Biletów nie kupuje się na określony dzień ani godzinę – zakupione bilety musisz po prostu wykorzystać dowolnego dnia w ciągu roku od daty zakupu.

Wejściówki zakupione online trzeba później wymienić w kasie biletowej na bilety w formie papierowej. Pamiętaj o tym, że do kasy biletowej przy dolnej stacji kolejki linowej są często duże (nawet kilkugodzinne) kolejki. Osoby, które zakupiły wcześniej bilet online, mogą jednak skorzystać z priorytetowej kolejki, która jest znacznie krótsza. Jest to więc dobra opcja, żeby zaoszczędzić naprawdę sporo czasu.

W przypadku biletów łączonych (rezerwat+kolejka) wcześniejszy zakup online uprawnia Cię też do skorzystania z bezpłatnego autobusu wahadłowego, który dowiezie Cię spod przejścia granicznego do dolnej stacji kolejki.

Gibraltar
Gibraltar

Jakie są atrakcje Skały Gibraltarskiej?

Ze Skały Gibraltarskiej rozciągają się przepiękne widoki na Gibraltar i okolicę. Ujrzysz stąd panoramę całego miasta, statki i promy przepływające przez Cieśninę Gibraltarską, a z oddali także wybrzeże Afryki. Zwiedzanie Skały Gibraltarskiej to też świetna możliwość obcowania z tutejszą przyrodą.

Na terenie rezerwatu jest wiele różnych atrakcji, które warto zobaczyć. Oto najciekawsze z nich:

  • punkt widokowy przy górnej stacji kolejki – w tym miejscu możesz rozpocząć spacer po Skale Gibraltarskiej, ujrzysz stąd piękny widok na miasto i port,
  • Skywalk – taras ze szklaną podłogą, z którego rozciąga się piękny widok na Morze Śródziemne, czyli na stronę przeciwną niż miasto,
  • St Michael’s Cave – jaskinia z różnorodnymi formami skalnymi, która ze względu na dobrą akustykę pełni też funkcję sali koncertowej,
  • Windsor Suspension Bridge – wiszący most, który ma 71 metrów długości i jest zawieszony nad 50-metrowym wąwozem,
  • O’Hara’s Battery – bateria artyleryjska znajdująca się w najwyższym punkcie Skały Gibraltarskiej,
  • Great Siege Tunnels – XVIII-wieczne tunele wykute w skale podczas Wielkiego Oblężenia Gibraltaru,
  • WWII Tunnels – sieć tuneli wydrążonych w skale podczas II wojny światowej w celu ochrony ludności, żywności i amunicji przed bombardowaniem,
  • Moorish Castle – ruiny XII-wiecznego zamku Maurów, zniszczonego przez Hiszpanów w I połowie XIV wieku,
  • Pillars of Hercules – pomnik nawiązujący do kolumn, które według mitologii greckiej Herkules utrzymywał pomiędzy Europą i Afryką,
  • Mediterranean Steps – prowadzące od Bramy Żydowskiej w pobliże baterii O’Hara’s schody, z których rozpościera się widok na Cieśninę Gibraltarską.

Dostęp do wszystkich tych miejsc jest zawarty w cenie biletu wstępu do rezerwatu. Zobaczenie każdej atrakcji może być dość czasochłonne. Dlatego najlepiej skupić się na tych, które wydają Ci się najbardziej interesujące.

Gibraltar
Gibraltar
Gibraltar

Gdzie zobaczyć małpy na Gibraltarze?

Największym symbolem Gibraltaru są bez wątpienia magoty gibraltarskie, czyli wąskonose małpy z gatunku makaków berberyjskich. Zostały one tu przywiezione z Maroka w XVIII wieku. Obecnie na terenie rezerwatu żyje ok. 300 magotów. Są one jedynymi dziko żyjącymi małpami w Europie! Legenda głosi, że Brytyjczycy utracą Gibraltar, gdy znikną z niego magoty.

Spacerując po Skale Gibraltarskiej możesz podglądać małpy z naprawdę bliska. Zwierzęta są bardzo sympatyczne i nie boją się ludzi, ale czasami bywają też agresywne. Często wskakują one na ludzi i samochody, zwłaszcza jeśli w pobliżu wyczują jedzenie. Warto więc zachować ostrożność. W przeciwnym razie małpka może Ci ukraść torebkę, telefon, jedzenie lub inne przedmioty.

Największe skupisko małp jest zwykle przy górnej stacji kolejki. Spotkasz je też w pobliżu wielu innych atrakcji na terenie rezerwatu. Zazwyczaj przesiadują one tam, gdzie jest najwięcej ludzi.

Pamiętaj o tym, żeby pod żadnym pozorem nie dokarmiać małp! Jest to wykroczenie, za które grozi bardzo wysoka kara finansowa!

Gibraltar
Gibraltar
Gibraltar

4. Europa Point

Jeśli po wizycie na Skale Gibraltarskiej masz jeszcze trochę czasu, to możesz również odwiedzić Europa Point. Jest to najdalej wysunięty na południe punkt Gibraltaru.

Niektórzy błędnie go nazywają najdalej wysuniętym na południe punktem całej kontynentalnej Europy, ale nie jest to prawda. Tytułem tym może się pochwalić hiszpańska Punta de Tarifa.

Europa Point to miejsce ważne dla Polaków. Znajduje się tu bowiem pomnik poświęcony generałowi Władysławowi Sikorskiemu. Monument powstał na planie koła, a w jego centralnym punkcie znajduje się śmigło pochodzące z samolotu, którym leciał Sikorski. Pomnik odsłonięto 4 lipca 2013 roku, czyli w siedemdziesiątą rocznicę śmierci generała.

Poza tym, na terenie Europa Point znajduje się również bardzo charakterystyczna latarnia morska oraz meczet. Miejsce to znajduje się w odległości ok. 4 km od centrum Gibraltaru. Dlatego najlepiej dojechać tu miejskim autobusem. Linia nr 2 kursuje do Europa Point z Market Square w centrum miasta – zatrzymuje się ona m.in. na przystanku Eliott’s Way niedaleko dolnej stacji kolejki linowej.

Gibraltar
Gibraltar

5. Inne atrakcje Gibraltaru

Na terenie Gibraltaru znajdują się też inne ciekawe miejsce. Możesz je odwiedzić, jeśli planujesz spędzić tu więcej czasu. Co jeszcze warto zobaczyć na Gibraltarze? Oto kilka propozycji:

  • Gibraltar Museum – muzeum prezentujące historię, geografię i przyrodę Gibraltaru,
  • Mario Finlayson National Art Gallery – galeria sztuki prezentująca prace artystów urodzonych na Gibraltarze,
  • fragmenty oryginalnych murów obronnych – znajdują się one przy ulicy Line Wall Road,
  • ogród botaniczny Alameda – subtropikalny park założony w 1816 roku,
  • Alameda Wildlife Conservation Park – ogród z dzikimi zwierzętami, które nie są zdolne do powrotu na wolność.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6. Plaże Gibraltaru

Choć Gibraltar nie jest duży, to znalazło się tu również miejsce na plaże. We wschodniej części półwyspu znajdują się trzy niewielkie piaszczyste plaże: Eastern Beach, Catalan Bay Beach oraz Sandy Bay Beach.


Podobał Ci się ten tekst lub masz do niego jakieś pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na moim blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno będziesz na bieżąco!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *