MDINA. Krótki przewodnik po dawnej stolicy Malty

(termin podróży: 05.12.2019)

Życie turystyczne (i nie tylko turystyczne) na Malcie koncentruje się przede wszystkim w jej północnej części – tutaj znajduje się chociażby stolica kraju Valletta oraz takie miejscowości jak Sliema czy St Julian’s. Nie oznacza to jednak, że spędzając tu urlop nie warto wybrać się np. do centralnych regionów tego niewielkiego państwa. To właśnie one uchodzą bowiem za matecznik jego kultury i tradycji, a miejscem numer 1, które należy tu zobaczyć jest bez wątpienia Mdina – urokliwe miasteczko będące dawną stolicą Malty.

Mdina (malt. L-Imdina) położona jest na niewielkim (aczkolwiek jednym z najwyższych na całej wyspie) wniesieniu, dzięki czemu jej zabudowę oraz otaczające ją średniowieczne mury miejskie widać całkiem dobrze ze sporej odległości. Początki tego miasta sięgają jeszcze czasów starożytnych Fenicjan, a w kolejnych stuleciach znaczący wpływ na jego rozwój mieli chociażby Rzymianie, Arabowie czy Normanowie. Z czasem strategicznie usytuowana Mdina stała się stolicą całego kraju, a status ten utraciła dopiero po przybyciu na wyspę zakonu joannitów w XVI wieku. Aktualnie niegdyś gwarna miejscowość jest zamieszkiwana przez raptem kilkaset osób, a przez panujący tu spokój nazywana jest ona zwyczajowo Cichym Miastem. Poza nielicznymi wyjątkami jest również całkowicie wyłączona z ruchu kołowego.

 

Zobacz również:

VALLETTA. Najważniejsze zabytki stolicy Malty oraz wskazówki dotyczące zwiedzania całej wyspy

RABAT. Czy warto odwiedzić to niewielkie miasteczko w centralnej części Malty?

 

Do Mdiny bez problemu dojedziecie z różnych regionów Malty autobusami komunikacji publicznej (więcej na temat przemieszczania się po Malcie przeczytacie w poprzednich wpisach na blogu). Autobusy zatrzymują się na przystanku: Rabat, który zlokalizowany jest pomiędzy dwiema sąsiadującymi ze sobą miejscowościami – Mdiną i Rabatem (tutaj też znajduje się kilka parkingów przeznaczonych dla samochodów osobowych). Stąd do miejskich murów dzieli Was odległość nie większa niż 200 metrów.

Sama Mdina otoczona jest fortyfikacją obronną, a tę z kolei niegdyś okalała fosa, której teren przed kilkoma laty został poddany rewitalizacji i obecnie znajduje się tu park. Obecnie Ogród Fosy Mdiny (malt. Il-Foss tal-Imdina) jest nie tylko ładnie urządzonym terenem zielonym, ale też miejscem, w którym odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Do Bramy Głównej (malt. Il-Bieb tal-Imdina) wiedzie kamienny most, a sama brama pochodzi z XVIII wieku i jest przykładem architektury baroku.

Mdina

Mdina

Mdina

Mdina

Mdina

Po przekroczeniu miejskich murów znajdziecie się na doskonale zachowanej średniowiecznej starówce. Pierwszym ciekawym obiektem, który niemal od razu tu zobaczycie, jest gmach Narodowego Muzeum Historii Naturalnej (malt. Mużew Nazzjonali tal-Istorja Naturali), w którym prezentowana jest ekspozycja poświęcona geologicznemu pochodzeniu Malty oraz ewolucji jej flory i fauny. Nieco dalej, na najważniejszym miejskim placu, znajduje się natomiast Katedra św. Pawła (malt. Il-Katidral ta’ San Pawl) oraz Muzeum Katedralne.

Mdina

Mdina

Mdina

Zdaje się jednak, że zabytki, mimo że bardzo okazałe, wcale nie są tu najważniejsze. Prawdziwy urok i atmosferę tego miejsca poczujecie bowiem dopiero wtedy, kiedy bez większego planu przespacerujecie się uliczkami Mdiny i pobłądzicie trochę w jej zaułkach. Spokój, cisza oraz mające kolor piaskowca wysokie mury średniowiecznej i barokowej zabudowy sprawiają, że miasto to ma swój klimat i na pewno Wam się tu spodoba. Ponadto, zwróćcie również uwagę na kolorowe drzwi, okiennice i zabudowane balkony, które są charakterystyczną dla całego kraju ozdobą architektoniczną, będącą osobliwą pozostałością jeszcze po czasach arabskich.

Mdina

Mdina

Mdina

Mdina

Kiedy natomiast przemierzycie całe to nieduże miasto, to dojdziecie do tarasu przy murach miejskich, z którego ukaże się Wam z wysokości pełna i szeroka panorama całej wyspy. To właśnie położenie Mdiny na wzgórzu niegdyś miało duże znaczenie chociażby dla bezpieczeństwa miasta i kontrolowania okolicznych terenów, a dziś jest to istotna atrakcja turystyczna. Przy dobrej pogodzie (której mi niestety tego dnia zabrakło) ujrzycie stąd nie tylko oddalone o kilka kilometrów inne miasteczka, ale też nawet linię brzegową Malty.

Mdina

Mdina

Warto ponadto wspomnieć, że tuż obok tarasu widokowego znajduje się między innymi bardzo dobra lodziarnia Fior di Latte, do której z pewnością warto wstąpić, by potem już z lodami w ręku móc kontynuować spacer uliczkami Mdiny.

A na zakończenie tego krótkiego wpisu warto też jeszcze raz podkreślić, że sama Mdina według wielu opinii uchodzi obecnie za jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast w całej Europie i to właśnie dlatego gorąco zachęcam Was do tego, abyście wybrali się tutaj podczas pobytu na Malcie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *