MDINA. Krótka wizyta w dawnej stolicy Malty. Dokąd pójść i co zobaczyć?

Mdina
Mdina

Życie turystyczne (i nie tylko turystyczne) na Malcie koncentruje się przede wszystkim w jej północnej części – tutaj znajduje się chociażby stolica kraju Valletta oraz takie miejscowości jak Sliema czy St Julian’s. Nie oznacza to jednak, że spędzając tu urlop nie warto wybrać się np. do centralnych regionów tego niewielkiego państwa. To właśnie one uchodzą bowiem za matecznik jego kultury i tradycji, a miejscem numer 1, które należy tu zobaczyć, jest bez wątpienia Mdina – urokliwe miasteczko będące dawną stolicą Malty.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DOJAZDU

Mdina (malt. L-Imdina) położona jest na niewielkim (aczkolwiek jednym z najwyższych na całej wyspie) wniesieniu, dzięki czemu jej zabudowę oraz otaczające ją średniowieczne mury miejskie widać całkiem dobrze ze sporej odległości. Początki tego miasta sięgają jeszcze czasów starożytnych Fenicjan, a w kolejnych stuleciach znaczący wpływ na jego rozwój mieli chociażby Rzymianie, Arabowie czy Normanowie. Z czasem strategicznie usytuowana Mdina stała się stolicą całego kraju, a status ten utraciła dopiero po przybyciu na wyspę zakonu joannitów w XVI wieku. Aktualnie niegdyś gwarna miejscowość jest zamieszkiwana przez raptem kilkaset osób, a przez panujący tu spokój nazywana jest ona zwyczajowo Cichym Miastem. Poza nielicznymi wyjątkami jest również całkowicie wyłączona z ruchu kołowego.

Do Mdiny bez problemu dojedziecie z różnych regionów Malty autobusami komunikacji publicznej. Autobusy zatrzymują się na przystanku: Rabat, który zlokalizowany jest pomiędzy dwiema sąsiadującymi ze sobą miejscowościami – Mdiną i Rabatem (tutaj też znajduje się kilka parkingów przeznaczonych dla samochodów osobowych). Stąd do miejskich murów dzieli Was odległość nie większa niż 200 metrów.

Warto zresztą wspomnieć, że co do zasady, komunikacja publiczna jest bardzo wygodnym sposobem na podróżowanie po Malcie, a więcej informacji na jej temat znajdziecie w tekście, który podpowiada, jak zaplanować sobie zwiedzanie tego niewielkiego kraju (ZOBACZ).

Ponadto, organizując swój pobyt na Malcie, zajrzyjcie również do pozostałych tekstów, w których opisane zostały inne równie ciekawe miejsca, które tu na Was czekają:

 

KRÓTKI SPACER ULICAMI MDINY – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Sama Mdina otoczona jest fortyfikacją obronną, a tę z kolei niegdyś okalała fosa, której teren przed kilkoma laty został poddany rewitalizacji i obecnie znajduje się tu park. Obecnie Ogród Fosy Mdiny (malt. Il-Foss tal-Imdina) jest nie tylko ładnie urządzonym terenem zielonym, ale też miejscem, w którym odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Do Bramy Głównej (malt. Il-Bieb tal-Imdina) wiedzie kamienny most, a sama brama pochodzi z XVIII wieku i jest przykładem architektury baroku.

fortyfikacja obronna

Brama Miejska

Brama Miejska

Po przekroczeniu miejskich murów znajdziecie się na doskonale zachowanej średniowiecznej starówce. Pierwszym ciekawym obiektem, który niemal od razu tu zobaczycie, jest gmach Narodowego Muzeum Historii Naturalnej (malt. Mużew Nazzjonali tal-Istorja Naturali), w którym prezentowana jest ekspozycja poświęcona geologicznemu pochodzeniu Malty oraz ewolucji jej flory i fauny. Nieco dalej, na najważniejszym miejskim placu, znajduje się natomiast Katedra św. Pawła (malt. Il-Katidral ta’ San Pawl) oraz Muzeum Katedralne.

Zdaje się jednak, że te zabytki, mimo że bardzo okazałe, wcale nie są tu najważniejsze. Prawdziwy urok i atmosferę tego miejsca poczujecie bowiem dopiero wtedy, kiedy bez większego planu przespacerujecie się uliczkami Mdiny i pobłądzicie trochę w jej zaułkach. Spokój, cisza oraz mające kolor piaskowca wysokie mury średniowiecznej i barokowej zabudowy sprawiają, że miasto to ma swój klimat i na pewno Wam się tu spodoba. Ponadto, zwróćcie również uwagę na kolorowe drzwi, okiennice i zabudowane balkony, które są charakterystyczną dla całego kraju ozdobą architektoniczną, będącą osobliwą pozostałością jeszcze po czasach arabskich.

Narodowe Muzeum Historii Naturalnej

Katedra św. Pawła

Kiedy natomiast przemierzycie całe to nieduże miasto, to dojdziecie do tarasu widokowego przy murach miejskich, z którego ukaże się Wam z wysokości pełna i szeroka panorama całej wyspy. To właśnie położenie Mdiny na wzgórzu niegdyś miało duże znaczenie chociażby dla bezpieczeństwa miasta i kontrolowania okolicznych terenów, a dziś jest to istotna atrakcja turystyczna. Przy dobrej pogodzie ujrzycie stąd bowiem nie tylko oddalone o kilka kilometrów inne miasteczka, ale też nawet linię brzegową Malty.

Warto ponadto wspomnieć, że tuż obok tarasu widokowego znajduje się między innymi bardzo dobra lodziarnia Fior di Latte, do której z pewnością warto wstąpić, by potem już z lodami w ręku móc kontynuować spacer uliczkami Mdiny. A po takim spacerze warto również odwiedzić położony tuż obok Rabat – miejscowość pozostającą co prawda nieco w cieniu Mdiny, ale nie mniej ciekawą i również godną zarekomendowania.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *