KOPENHAGA. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co zobaczyć?

Kopenhaga

Kopenhaga to stolica i największe miasto Danii. Jest ona położona na dwóch wyspach – Zelandia i Amager – które oddziela od siebie przepływająca przez centrum miasta cieśnina Kalveboderne. Kopenhaga leży też nad cieśniną Sund oddzielającą dwa państwa – Danię i Szwecję. Po drugiej stronie na przeciwległym brzegu znajduje się szwedzkie Malmö.

Kopenhaga nie jest najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem podróży. Okazuje się jednak, że to naprawdę przyjemne miasto. Czeka tu na Was wiele zabytków i miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli zdecydujecie się na odwiedzenie Kopenhagi, to na pewno nie będziecie żałować. I na pewno Wam się tu spodoba. Zwłaszcza że Kopenhaga od lat znajduje się w czołówce rankingu najszczęśliwszych miast na świecie.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Kopenhadze? Które zabytki i atrakcje Kopenhagi warto odwiedzić? Jak zaplanować zwiedzanie? – o tym przeczytacie w dalszej części tego tekstu.

Kopenhaga – co zobaczyć?

01. Strøget

Zwiedzanie Kopenhagi zacznijcie od wizyty na starym mieście i na jego głównej ulicy handlowej. Strøget to reprezentacyjny deptak stolicy Danii. Znajdują się tu liczne sklepy, również te bardzo ekskluzywne, a także sporo restauracji i barów. Ceny w nich mogą być jednak mocno zawyżone, nawet jak na standardy Kopenhagi. Nie każdy wie, że Strøget to tak naprawdę tylko umowna nazwa, a deptak ten tworzy w rzeczywistości pięć różnych ulic. Są to: Frederiksberggade, Nygade, Vimmelskaftet, Amagertorv i Østergade. Wszyscy jednak używają określenia Strøget.

Strøget ma prawie 2 km długości. Od 1962 roku jest on w całości przeznaczony tylko dla pieszych. Co ciekawe, w chwili otwarcia była to najdłuższa ulica na świecie wyłączona z ruchu samochodowego. Stała się ona wówczas wzorem do naśladowania dla innych miast na świecie. Strøget rozciąga się od Placu Ratuszowego (Rådhuspladsen) aż do Królewskiego Nowego Targu (Kongens Nytorv). Przy Placu Ratuszowym znajduje się zabytkowy Ratusz Miejski (Rådhus) oraz pomnik słynnego duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Królewski Nowy Targ to największy plac w mieście z pomnikiem króla Christiana V.

Kopenhaga
Kopenhaga
Kopenhaga
Kopenhaga
Kopenhaga

02. Nyhavn (Nowy Port)

Nyhavn jest jedną z wizytówek Kopenhagi. Zapiszcie sobie to miejsce, bo zdecydowanie warto tu przyjść. To tuż obok deptaka Strøget! To tak naprawdę nic innego jak urokliwy niewielki kanalik, który został wykopany w XVII wieku. Służył on dostarczaniu towarów przywożonych statkami bezpośrednio do centrum miasta.

Wzdłuż kanału ciągnie się rząd charakterystycznych kolorowych kamienic. Dzisiaj jest to przede wszystkim bardzo przyjemne miejsce na spacer. Zrobicie tu sobie niejedno pamiątkowe zdjęcie z wakacji. Z tego miejsca odpływa też wiele rejsów wycieczkowych pozwalających na zobaczenie centrum miasta z perspektywy wody. Nie każdy wie, że niegdyś port był określany mianem miejsca nieprzyzwoitego i mieściła się tu dzielnica czerwonych latarni. Przez krótki czas w jednej z kamienic mieszkał też Hans Christian Andersen.

Kopenhaga
Kopenhaga

03. Rundetårn (Okrągła Wieża)

Spacerując po starym mieście w Kopenhadze koniecznie musicie zobaczyć Rundetårn, czyli Okrągłą Wieżę. Ma ona 35 metrów wysokości i powstała w XVII wieku przy ewangelicko-augsburskim akademickim Kościele Świętej Trójcy. Na jej szczycie mieści się niewielkie obserwatorium astronomiczne – najstarsze na świecie! Na szczyt Rundetårn można oczywiście wejść i warto to zrobić. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych na Kopenhagę. Co ciekawe, na szczyt budowli wcale nie prowadzą schody, tylko pnąca się do góry spiralna rampa oplatająca środek wieży 7,5 razy. Dopiero na samej górze jest jeszcze kilkanaście stromych schodów do pokonania. Widok ze szczytu Rundetårn jest naprawdę ładny i warty zobaczenia!

Rundetårn – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

Kopenhaga

Tak prezentuje się panorama Kopenhagi widziana ze szczytu wieży:

Kopenhaga

04. Christiansborg

Zwiedzanie Kopenhagi to również oglądanie królewskich rezydencji. W ścisłym centrum miasta na tzw. wyspie zamkowej wznosi się pałac Christiansborg. Jest on uważany za kolebkę stolicy Danii. Pierwsza twierdza i siedziba króla powstała tu już w XII wieku, ale potem obiekt ten był kilkukrotnie przebudowywany. Dwór królewski urzędował tu do 1794 roku. Wówczas znaczna część pałacu została strawiona przez pożar, a stałą siedzibę monarchy przeniesiono do pałacu Amalienborg. Obecnie Christiansborg jest siedzibą wielu ważnych instytucji państwowych. Jest to jedyny na świecie budynek, w którym mieszczą się wszystkie trzy gałęzie władzy – władza ustawodawcza (duński parlament Folketing), władza wykonawcza (gabinet premiera) oraz władza sądownicza (siedziba Sądu Najwyższego).

Pałac Christiansborg jest udostępniony do zwiedzania. Możecie taką opcję rozważyć, jeśli dysponujecie wystarczającą ilością czasu i pieniędzy. Do zwiedzania zostały tu udostępnione: królewskie komnaty, stajnie królewskie, kuchnia królewska, kaplica pałacowa oraz ruiny dawnej budowli w podziemiach. Każda z tych atrakcji posiada odrębny cennik oraz odrębne dni i godziny otwarcia.

Christiansborg – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

05. Amalienborg

Drugą rezydencją królewską w Kopenhadze jest pałac Amalienborg, który od 1794 roku aż do dzisiaj jest siedzibą duńskiego monarchy i całej rodziny królewskiej. Nie jest to wcale jeden budynek, a kompleks czterech niemal identycznych gmachów. Wszystkie one są zlokalizowane przy jednym placu i zwrócone ku sobie fasadami. W jednym z tych budynków mieszka obecnie duńska królowa Małgorzata II. Cały kompleks pałacowy jest strzeżony przez gwardzistów królewskich. Codziennie w samo południe odbywa się tu uroczysta zmiana warty. Najbliższe otoczenie pałacu jest otwarte dla spacerowiczów. Warto się tu choć na chwilę wybrać, bo to jeden z ważniejszych symboli Kopenhagi! W centralnej części pałacowego placu warto zwrócić uwagę na okazały konny pomnik króla Fryderyka V.

Tuż obok Amalienborga znajduje się ponadto Kościół Fryderyka (Frederiks Kirke), czyli tzw. Kościół Marmurowy. Cechą charakterystyczną tej świątyni jest wielka imponująca kopuła – jedna z największych w Europie.

Kopenhaga

06. Rosenborg i ogrody królewskie

Rezydencją królewską w Kopenhadze jest również zamek Rosenborg i to właśnie on może wydać Wam się najładniejszy. Obiekt ten został zbudowany w I połowie XVII wieku w stylu renesansowym i od tego czasu jego wygląd niewiele się zmienił. Początkowo pełnił on funkcję letniej posiadłości monarchy. Potem był wykorzystywany jako królewski skarbiec. Zamek Rosenborg warto zobaczyć, zwłaszcza że jest on otoczony sporych rozmiarów ogrodami królewskimi. Wstęp na teren ogrodów jest bezpłatny. Dodatkowo płatną atrakcją jest jednak zwiedzanie pałacowych wnętrz. Dla turystów zostały tam udostępnione między innymi bogato zdobione komnaty, stare trony królewskie oraz insygnia koronacyjne.

Rosenborg – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa

Kopenhaga

07. Ogród botaniczny i palmiarnia

Tuż obok Rosenborga znajduje się kolejna ciekawa, choć nieco mniej znana, atrakcja Kopenhagi. Jest nią ogród botaniczny (Botanisk Have), który pomimo że znajduje się w samym centrum miasta, to zajmuje powierzchnię aż 10 hektarów. Ogród powstał w 1872 roku na terenie starej miejskiej fortyfikacji. Znajduje się w nim kilkanaście tysięcy różnych gatunków roślin. Miejsce to jest naprawdę bardzo przyjemne i co ważne, jest ono ogólnodostępne i można tu wejść zupełnie za darmo!

Na terenie ogrodu botanicznego znajduje się również palmiarnia z wieloma egzotycznymi roślinami i palmami pochodzącymi z różnych regionów świata. Ten obiekt również został udostępniony dla turystów, z tym że jest to atrakcja dodatkowo płatna. Warto wiedzieć, że bilet do palmiarni uprawnia Was także do zwiedzania stojącej tuż obok motylarni!

Palmiarnia w Kopenhadze – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

Kopenhaga
Kopenhaga
Kopenhaga
Kopenhaga

08. Pomnik Syrenki

Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Z pewnością Pomnik Małej Syrenki (Den Lille Havfrue). Ta niepozorna rzeźba stoi przy nabrzeżu Langelinie i ma raptem 1.25 metra wysokości. Posąg ten jest autorstwa Edvarda Eriksena i przedstawia on postać syreny z baśni Hansa Christiana Andersena Mała Syrenka. Pomnik został odsłonięty w 1913 roku. Obecnie jest on zdecydowanie najważniejszym symbolem Kopenhagi oraz całej Danii. Codziennie o każdej porze ustawiają się przy nim tłumy turystów chcących sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Z drugiej jednak strony, nie można oprzeć się wrażeniu, że jest to dość przereklamowana atrakcja, choć na pewno warta zobaczenia.

Kopenhaga

09. Cytadela i fontanna Gefion

Zobaczyć w Kopenhadze warto również Kastellet, czyli teren dawnej cytadeli. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w tej części Europy! Pierwsza budowla obronna powstała w tym miejscu już w 1626 roku na planie pięciokąta z bastionem w każdym narożniku. Potem była ona kilkukrotnie przebudowywana i modernizowana. Cytadela powstała w celu obrony przed zagrażającymi Danii Szwedami – także współcześnie obiekt ten jest wykorzystywany przez duńską armię. Dziś dla turystów i mieszkańców jest to przede wszystkim bardzo przyjemny i ogólnodostępny teren spacerowy. Z pewnością warto tu przyjść, zwłaszcza że to dosłownie kilka kroków od pomnika syrenki. Teren cytadeli jest otoczony fosą. Warto tu zobaczyć wiatrak typu holenderskiego z 1847 roku oraz kościół garnizonowy z 1704 roku.

Tuż obok cytadeli znajduje się jeszcze imponująca fontanna Gefion (Gefionspringvandet). Jest to monument przedstawiający nordycką boginię Gefion orzącą morze czterema wołami. To nawiązanie do słynnego w całej Skandynawii mitu. Zgodnie z nim Gefion miała otrzymać od króla szwedzkiego tyle ziemi, ile będzie w stanie zaorać przez jedną noc. Dla zwiększenia swoich możliwości bogini zamieniła swoich czterech synów w woły. Zaoraną ziemię rzuciła zaś w otchłań Morza Bałtyckiego. Na skutek tego powstała wyspa Zelandia, na której obecnie znajduje się Kopenhaga.

Kopenhaga
Kopenhaga
Kopenhaga
Kopenhaga
Kopenhaga

10. Kościół Najświętszego Zbawiciela

Podczas spaceru i zwiedzania Kopenhagi przejdźcie też na drugą stronę cieśniny Kalveboderne. Znajduje się tam XVIII-wieczny luterański Kościół Najświętszego Zbawiciela (Vor Frelsers Kikre). Jest to najwyższa czynna świątynia w całym mieście. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest wysoka na 90 metrów spiralnie skręcona wieża. Wokół niej na zewnątrz poprowadzono schody. Na szczycie znajduje się zaś złoty globus z widoczną z oddali figurą Chrystusa Zbawiciela trzymającego w ręku chorągiew zwycięstwa. Kościół ten z pewnością warto zobaczyć, a jeśli macie ochotę to możecie też wejść na jego wieżę. Został tam umiejscowiony punkt widokowy z całkiem niezłą panoramą Kopenhagi. Aby jednak się do niego dostać, to najpierw trzeba pokonać 400 schodów, z czego 150 znajduje się na zewnątrz budynku.

Kościół Najświętszego Zbawiciela – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

Kopenhaga

11. Ogrody Tivoli

Ważnym punktem na mapie Kopenhagi są również ogrody Tivoli będące aktualnie jednym z największych parków rozrywki na całym świecie. Miejsce to zajmuje powierzchnię aż 82 hektarów. Znajduje się ono w ścisłym centrum miasta – pomiędzy Placem Ratuszowym a głównym dworcem kolejowym! Park rozrywki powstał w 1843 roku. Do dziś chętnie tu przybywają mieszkańcy oraz turyści, którzy chcą się rozerwać. Na odwiedzających czekają tu liczne atrakcje, takie jak karuzele, kolejki górskie czy drewniana fregata na środku jeziora. Są tu też podświetlane fontanny, tematyczne altany, sala widowiskowo-koncertowa oraz kawiarnie i restauracje.

Jeśli i Wy będziecie mieli ochotę odwiedzić Tivoli, to musicie pamiętać o tym, że jest to droga atrakcja. Za samo wejście do parku należy sporo zapłacić, a bilet wstępu nie uprawnia do korzystania z poszczególnych atrakcji ogrodu. Każda z nich jest dodatkowo płatna.

Tivoli – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

12. Muzea w Kopenhadze

Kopenhaga słynie także z licznych muzeów, które są świetnie wyposażone i wysoko oceniane. Jeśli lubicie muzea, to możecie wybrać się do któregoś z nich.

Najważniejsze i najciekawsze muzea w Kopenhadze to:

  • Muzeum Bertela Thorvaldsena (Thorvaldsens Museum) – zaprezentowane są tutaj liczne prace znakomitego duńskiego rzeźbiarza,
  • Gliptoteka Ny Carlsberg (Ny Carlsberg Glyptotek) – największy i najcenniejszy zbiór malarstwa i rzeźby w całej Danii, obejmujący zarówno sztukę antyczną jak i nowożytną. Placówka została założona w 1897 roku przez Carla Jacobsena, właściciela browaru Carlsberg,
  • Państwowe Muzeum Sztuki (Statens Museum for Kunst) – bogata kolekcja obrazów, rzeźb, rycin i zabytków literatury pochodzących ze zbiorów duńskich monarchów,
  • Muzeum Narodowe (Nationalmuseet) – muzeum mieszczące się w XVIII-wiecznym pałacu i posiadające liczne zbiory opowiadające o historii Danii od czasów wikingów aż po czasy współczesne.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

13. Atrakcje w okolicach Kopenhagi

Jeśli do Kopenhagi przyjeżdżacie na dłużej niż tylko 1-2 dni, to możecie dodatkowo pokusić się na krótką wycieczkę poza miasto. W okolicy Kopenhagi znajdziecie kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia.

Najciekawszą opcją na jednodniową wycieczkę z Kopenhagi jest wizyta w szwedzkim Malmö położonym na przeciwległym brzegu cieśniny Sund. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Szwecji i znajdziecie tam sporo różnego rodzaju zabytków i atrakcji. Kopenhagę z Malmö łączy przebiegający nad cieśniną Sund most Øresund – drugi najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa. Mostem na trasie Kopenhaga-Malmö kursuje pociąg. Za bilet w jedną stronę trzeba zapłacić 12 EUR. Inną opcją dojazdu jest transport autobusowy – z Kopenhagi do Malmö można dojechać między innymi Flixbusem.

Zobacz również: MALMÖ. Przewodnik. Co warto zobaczyć?

Także po duńskiej stronie w okolicach Kopenhagi znajduje się kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia i świetnie nadających się na kilkugodzinną bądź jednodniową wycieczkę. Oto najważniejsze z nich:

  • Roskilde – miasto położone 30 km na zachód od Kopenhagi. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO XIII-wieczna katedra. Jest to pierwszy gotycki kościół w całej Skandynawii i miejsce pochówku wielu duńskich władców,
  • Helsingør – miasto położone 40 km na północ od Kopenhagi, nad cieśniną Sund. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj wpisany na listę UNESCO XV-wieczny zamek Kronborg, który niegdyś był symbolem duńskiego panowania nad Cieśninami Duńskimi. W tym zamku rozgrywa się akcja Hamleta Szekspira,
  • Hillerød – miasto położone 40 km na północny zachód od Kopenhagi. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj XVI-wieczny renesansowy zamek Frederiksborg. Niegdyś była to rezydencja królewska, a dziś mieści się tu siedziba Narodowego Muzeum Historycznego.

Podobał Ci się ten tekst lub masz do niego jakieś pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które niebawem pojawią się na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno będziesz na bieżąco!

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Dzięki za fajny przewodnik wybieramy się tam z chłopakiem na lato więc na 100% się przyda.

    • Darek Wojdyga pisze:

      dzięki za przeczytanie i za komentarz 🙂 życzę Wam wspaniałej podróży do Kopenhagi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *