JEZIORO SZKODERSKIE. Wycieczka samochodem i zachwycająca trasa widokowa P16
Spis treści
Jezioro Szkoderskie to jedna z najciekawszych atrakcji Czarnogóry. Jak zaplanować zwiedzanie Jeziora Szkoderskiego? Dlaczego to miejsce jest takie wyjątkowe i co warto tu zobaczyć? Jak zorganizować podróż? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Mówi się, że Czarnogóra to mały kraj na wielkie wakacje. I nie ma w tym stwierdzeniu ani trochę przesady! Miejsce to kojarzy się nam głównie z pięknym wybrzeżem Adriatyku i nadmorskimi kurortami, takimi jak Kotor czy Budva. Wystarczy jednak wybrać się na wycieczkę w głąb kraju, aby poznać zupełnie inne oblicze Czarnogóry. Podczas takiej wycieczki warto zobaczyć Jezioro Szkoderskie – to prawdziwa perełka na mapie regionu.
Podstawowe informacje
Jezioro Szkoderskie to największe jezioro na Bałkanach. Jego powierzchnia w zależności od pory roku waha się od 390 km2 latem do 540 km2 zimą. Leży ono na pograniczu dwóch państw: Czarnogóry i Albanii. W granicach administracyjnych Czarnogóry znajduje się aż 2/3 powierzchni zbiornika.
Cechą charakterystyczną jeziora jest jego wyjątkowe położenie pomiędzy pasmami gór Lovćen na zachodzie, gór Rumija na południu oraz gór Prokletije na północnym wschodzie przy granicy z Albanią. To właśnie te wznoszące się dokoła masywy górskie sprawiają, że obszar ten obfituje w naprawdę niesamowite widoki. Sprawią one, że będziecie tym miejscem szczerze zachwyceni! Dodatkowego uroku temu krajobrazowi dodają również przewijające się gdzieniegdzie niewielkie osady mieszkalne na brzegu jeziora, malutkie wysepki na wodzie (jest ich około 50) oraz cerkwie i klasztory.
Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego
Jednak poza widokami jezioro kusi też fascynującą przyrodą. To właśnie na tym obszarze żyje aż 50 różnych gatunków ssaków, 50 gatunków ryb oraz niemal 300 gatunków ptaków, z których zdecydowana większość jest migrująca i najlepiej je podglądać w sezonie wiosennym, gdy zaczyna się migracja, lub jesienią. Na samym jeziorze oraz w jego otoczeniu występuje również bardzo bogata flora, w tym między innymi bardzo charakterystyczne grzybienie białe (lilie wodne), grążele żółte czy trzciny.
Krótko mówiąc, jest to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Zresztą nawet jeśli nie znacie się na poszczególnych gatunkach roślin czy zwierząt, to i tak docenicie to, jak te wszystkie elementy przyrody ożywionej i nieożywionej tworzą tu piękną i spójną całość.
Jezioro Szkoderskie jest jedną z najciekawszych, choć wciąż nieodkrytą i niedocenianą, atrakcją turystyczną Czarnogóry. W 1983 roku obszar jeziora oraz tereny przyległe utworzyły Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego, którego łączna powierzchnia to ponad 40 tysięcy hektarów!
Trasa widokowa P16
Jezioro Szkoderskie po prostu trzeba zobaczyć! Zwłaszcza że całkiem wygodnie jest tu zajechać, kiedy podróżujecie z Podgoricy nad czarnogórskie wybrzeże lub z powrotem. Świetnym pomysłem będzie jednodniowa bądź kilkugodzinna wycieczka samochodowa wzdłuż południowego brzegu jeziora. Samochód jest zresztą najlepszym sposobem przemieszczania się po Czarnogórze – komunikacja publiczna nie jest tu zbyt dobrze rozwinięta. Wzdłuż południowego brzegu Jeziora Szkoderskiego została wytyczona trasa widokowa. Łączy ona najciekawsze miejscowości położone nad jeziorem oraz obfituje w przepiękne widoki.
Trzeba jednak pamiętać, że jest to trasa dla tych, którzy za kółkiem czują się pewnie. Od Podgoricy aż do miejscowości Virpazar prowadzi normalna droga przecinająca jezioro w jego północno-zachodniej części. W Virpazarze należy jednak skręcić w trasę prowadzącą na dużej wysokości bezpośrednio wzdłuż brzegu jeziora. Droga ta jest bardzo wąska i kręta, z licznymi serpentynami. Prowadząc nad stromymi przepaściami nie jest też z reguły w żaden sposób zabezpieczona. Często ciężko jest się tu minąć dwóm samochodom jadącym z naprzeciwka. Choć nie są to duże odległości, to pokonuje się je w stosunkowo długim czasie.
Trud i wysiłek włożony w przemierzenie tej trasy rekompensują jednak przepiękne widoki i panorama jeziora obserwowana z góry. W niektórych miejscach na trasie zostały wytyczone niewielkie parkingi na poboczach. Warto zatrzymywać się w tego typu miejscach, gdyż można podziwiać stąd okoliczny krajobraz.
Możliwe, że przemierzając tę trasę napotkacie również na lokalnych handlarzy. Na swoich straganach sprzedają oni produkty regionalne oraz lokalne alkohole. Jeśli zdecydujecie się zatrzymać w jednym z takich miejsc, to może nawet zostaniecie poczęstowani jednym z takich trunków. Warto wiedzieć, że w Czarnogórze dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u kierowców wynosi 0.3 promila, więc na degustację będzie mógł się skusić także kierowca… 🙂 Oczywiście nie należy przesadzać. Podczas podróży warto mieć oczy dokoła głowy. Zwłaszcza że bardzo łatwo jest tutaj stracić koncentrację i rozproszyć się wyłaniającymi się co chwila pięknymi krajobrazami jeziora.
Jezioro Szkoderskie – co zobaczyć?
Oto najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć nad Jeziorem Szkoderskim. Zostały one wymienione w takiej kolejności, jakbyśmy jechali z północy na południe, tzn. z Podgoricy w kierunku wybrzeża Adriatyku i granicy z Albanią.
1. Vranjina
Vranjina to niewielka miejscowość położona przy północno-zachodnim brzegu Jeziora Szkoderskiego, przy drodze E80 prowadzącej z Podgoricy w kierunku miejscowości Bar i Petrovac na Moru. Tutaj mieści się niewielkie centrum informacyjne dla odwiedzających Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego. Można w nim zobaczyć wystawę poświęconą geografii i przyrodzie tego miejsca. W miejscowości Vranjina znajduje się również niewielki zabytkowy klasztor św. Mikołaja.
2. Virpazar
Virpazar mógłby być dobrą bazą wypadową, jeśli chcielibyście spędzić nad Jeziorem Szkoderskim więcej niż jeden dzień. To niewielkie XVIII-wieczne miasteczko jest niejako centrum turystycznym okolic jeziora i także tutaj działa informacja turystyczna, w której można np. wypożyczyć kajaki, wynająć przewodnika, zarezerwować wycieczkę ornitologiczną bądź załatwić pozwolenie na łowienie ryb. Z Virpazaru wyruszają również liczne rejsy po jeziorze. Jeśli chodzi o zabytki, to warto zwrócić tutaj uwagę na malowniczy kamienny most oraz na górujące nad miastem ruiny XV-wiecznej twierdzy Besac. To właśnie w tej miejscowości można odbić w prowadzącą wzdłuż południowego brzegu jeziora wąską i krętą trasę oznaczoną symbolem P16.
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
3. Donji Murići
Donji Murići to niewielka wioska, której głównym atutem jest długa, kilkusetmetrowa piaszczysto-żwirowa plaża, która świetnie się sprawdzi w gorące letnie dni. To świetne miejsce do wypoczynku oraz… do podziwiania krajobrazu jeziora z dołu, a więc z perspektywy linii brzegowej.
4. Punkt widokowy Stevgas
Punkt widokowy Stevgas jest zlokalizowany tuż przy granicy czarnogórsko-albańskiej i rozciąga się stąd najlepszy widok na całe jezioro oraz na Albanię. Jeśli już dojedziecie w to miejsce i nacieszycie oczy pięknym krajobrazem, to możecie albo zawrócić w kierunku Virpazaru i Podgoricy, albo jechać dalej drogą prowadzącą do Albanii lub w stronę miejscowości Ulcinj na czarnogórskim wybrzeżu.
Takie są najważniejsze miejsca położone nad Jeziorem Szkoderskim. Ich zobaczenie powinno Wam zająć kilka godzin lub jeden dzień. Jak sami widzicie, Jezioro Szkoderskie naprawdę warto odwiedzić. Jeśli przyjeżdżacie do Czarnogóry na co najmniej kilka dni i podczas pobytu dysponujecie samochodem, to włączcie Jezioro Szkoderskie do Waszego planu zwiedzania.
Odkryj również inne ciekawe miejsca w Czarnogórze:
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!
piękne jezioro miałam je okazje zobaczyć 2 lata temu podczas mojego objazdu po Czarnogórze. Spędziłam tam jednak mniej czasu, a z tego co widzę szkoda.
No to może będzie trzeba zaplanować kolejną wycieczkę do Czarnogóry i nad Jezioro Szkoderskie 🙂