BUDVA. Przewodnik. Najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć?

Budva

Budva to nieduże czarnogórskie miasto położone nad Adriatykiem. Jest to jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w całym kraju. Budvę zdecydowanie warto zobaczyć. Znajdziecie tu nie tylko urokliwą starówkę, ale też piękne wybrzeże oraz plaże, które oferują dobre warunki do nadmorskiego wypoczynku. Wszystkie atrakcje Budvy zdołacie zobaczyć i zwiedzić w jeden dzień lub dwa dni. Do Budvy można też przyjechać na tydzień i wówczas poświęcić ten czas na plażowanie oraz zwiedzanie okolicy. Dużym atutem tego kurortu jest bowiem jego położenie w centralnej części czarnogórskiego wybrzeża. Jest stąd dość blisko nad Zatokę Kotorską, do Parku Narodowego Lovćen, a nawet do Podgoricy czy nad Jezioro Szkoderskie.

Budva – co zobaczyć?

1. Stare Miasto w Budvie

Stare Miasto warto zobaczyć nawet jeśli przybywacie do Budvy tylko na jeden dzień. Budvańska starówka jest położona na niewielkim cypelku przecinającym wody Adriatyku. Jej zabudowa pochodzi z XV-XVIII wieku, czyli z okresu, kiedy Budva była częścią Republiki Weneckiej. Stare Miasto tworzą wąskie, kręte i bardzo klimatyczne uliczki, pomiędzy którymi wznoszą się kamienice pokryte charakterystycznymi pomarańczowymi dachówkami. Całość jest otoczona murami obronnymi chroniącymi niegdyś mieszkańców przed najazdami od strony morza i lądu.

Oto najważniejsze zabytki starówki w Budvie:

  • Katedra św. Jana Chrzciciela – jeden z najstarszych kościołów katolickich w Czarnogórze. Świątynia powstała już w VII wieku, a swój aktualny wygląd uzyskała w XVII wieku. We wnętrzu kościoła znajduje się ikona Matki Boskiej Budvańskiej uznawanej za patronkę miasta;
  • Cerkiew św. Trójcy – świątynia pochodząca z początku XIX wieku. Jej cechą charakterystyczną są ściany pokryte ułożonymi naprzemiennie białymi i czerwonymi kamieniami;
  • Cerkiew św. Sawy – świątynia pochodząca z XII wieku, przez długi czas służyła ona zarówno katolikom jak i wyznawcom prawosławia;
  • Cerkiew Santa Maria in Punta – jedna z najstarszych budowli w całej Budvie, została wybudowana w 840 r.;
  • Cytadela – twierdza górująca nad miastem. Jej pierwsze ślady pochodzą z V wieku p.n.e., czyli z czasów kolonizacji greckiej. Obecnie mieści się tu niewielkie muzeum z modelami żaglowców. Na szczycie cytadeli jest punkt widokowy na miasto;
  • Muzeum Archeologiczne – placówka prezentująca zbiory archeologiczne i etnograficzne z różnych okresów rozwoju miasta.

Starówka w Budvie nie jest duża. Na jej zobaczenie wystarczy kilka godzin. Warto wiedzieć, że zabudowa starej Budvy silnie ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku, ale całe szczęście niedługo później została ona wiernie odtworzona. Świetnym pomysłem, zwłaszcza w lato, wydaje się wieczorny spacer ulicami starówki. O tej porze temperatura jest tu znacznie przyjemniejsza i nie ma silnie świecącego słońca. Co ważne, miejsce to nie jest tak bardzo turystyczne jak chociażby Kotor.

2. Plaże w Budvie

Plaże w Budvie są jednymi z najbardziej popularnych w całej Czarnogórze. Tuż obok Starego Miasta (w kierunku południowo-zachodnim) znajdują się dwie niewielkie piaszczysto-kamieniste plaże: Plaža Ričardova Glava oraz Mogren Plaža. Po drugiej stronie starówki (w kierunku północno-wschodnim) jest z kolei zlokalizowany port jachtowy, a tuż za nim rozciąga się na długości ponad 1.5 km Slovenska Plaža. To właśnie ona jest najbardziej znaną plażą całej Budvy.

Cechą wspólną wszystkich plaż w Budvie jest to, że są one z reguły bardzo zatłoczone. Ponadto spora ich część jest zawsze wydzielona pod płatne leżaki i parasole. Cena za leżak to zazwyczaj od 5 do 10 EUR za osobę za cały dzień.

Jeśli wolicie wypoczywać w mniejszym ścisku oraz dysponujecie samochodem, to możecie wybrać się na jedną z plaż zlokalizowanych w okolicach Budvy. Na riwierze budvańskiej znajduje się wiele plaż, a część z nich jest malowniczo położona w urokliwych zatoczkach pomiędzy klifami. Jedną z takich plaż jest chociażby Miločer Plaža. Pamiętajcie jednak, że plaże te nie dysponują rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Nie ma tu barów, pryszniców czy płatnych leżaków.

3. Nadmorska promenada

Wzdłuż plaży słoweńskiej w Budvie została wytyczona nadmorska promenada, która jest miejscem zawsze tętniącym życiem i zawsze zapełnionym tłumami turystów. Znajduje się tu bardzo dużo różnego rodzaju restauracji, barów, pubów i klubów. Są także stragany i sklepiki z pamiątkami oraz stanowiska do gier.

W sezonie wakacyjnym promenada w Budvie jest miejscem, które żyje 24 godziny na dobę i nigdy nie śpi. Z pewnością także Wy traficie tu niejeden raz i jeśli tylko lubicie imprezy, to na pewno Wam się tu spodoba. I to pomimo tego, że znajdziecie tu niestety sporo kiczu i tandety. Miejsce to można porównać z naszym Mielnem bądź Krupówkami. Zaletą promenady w Budvie jest natomiast to, że nie jest ona stłoczona na tak małej powierzchni jak np. w Ulcinj. Dzięki temu nie jest ona aż tak bardzo przytłaczająca.

W centrum Budvy, w okolicach plaży i promenady, znajduje się kilka płatnych parkingów. Warto z nich skorzystać, jeśli przyjeżdżacie do Budvy samochodem np. na jeden dzień lub kilka godzin. Cena za pozostawienie auta to zazwyczaj 5 EUR za cały dzień. Przy niektórych ulicach nieco dalej od centrum da się również znaleźć bezpłatne niestrzeżone miejsca parkingowe. Jeden z takich parkingów jest zlokalizowany w niewielkiej zatoczce przy głównej drodze (Magistrali Adriatyckiej) przebiegającej wzdłuż wybrzeża. Współrzędne w Google Maps to 42.286269, 18.853971.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4. Wyspa św. Mikołaja

Tuż obok wybrzeża, w odległości ok. 1 km od Budvy, wyrasta z wód Adriatyku niewielka wyspa św. Mikołaja (Ostrvo Sveti Nikola). Jest to naturalna niezamieszkana wyspa, charakteryzująca się częściowo skalistym wybrzeżem oraz zielonym lasem iglastym porastającym znaczną część jej terenu. Sveti Nikola uchodzi za symbol i jedną z najważniejszych wizytówek Budvy. Dzięki swojej przyrodzie i ukształtowaniu terenu jest ona przez miejscowych nazywana Hawajami.

Na wyspę Sveti Nikola warto przyjechać i spędzić tam kilka godzin. Znajdują się na niej trzy nieduże plaże, które są bardzo przyjemne i znacznie mniej zatłoczone od tych w centrum Budvy. Pomiędzy wyspą Sveti Nikola a portem w Budvie kursują z częstotliwością co ok. pół godziny niewielkie statki. Cena biletu w dwie strony to 3 EUR.

5. Wyspa św. Stefana

Drugą wyspą, położoną nieco dalej od Budvy, jest wyspa św. Stefana (Ostro Sveti Stefan). Obecnie uchodzi ona za jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych całej Czarnogóry. Jej główną cechą rozpoznawczą jest piaszczysta grobla łącząca wyspę ze stałym lądem. Aktualnie na wyspie mieści się ekskluzywny kompleks hotelowy niedostępny dla turystów z zewnątrz. Wyspę warto jednak zobaczyć – z perspektywy lądu bądź morza.

Zobacz również:

WYSPA SVETI NIKOLA. Czarnogórskie Hawaje, czyli niecodzienne miejsce do wypoczynku.

WYSPA SVETI STEFAN. Pocztówkowa atrakcja Czarnogóry. To miejsce trzeba zobaczyć!


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *