WIEŻA BURANA. Najważniejszy zabytek w Kirgistanie. Dojazd i zwiedzanie

Wieża Burana

Burana to jeden z najważniejszych symboli Kirgistanu. Choć kraj ten kojarzy nam się głównie z majestatycznymi górami i pięknymi krajobrazami, to znajdują się tu również miejsca przypominające o bogatej historii całego regionu. Jednym z takich miejsc jest właśnie wieża Burana. Nie jest ona bardzo imponującym zabytkiem, ale warto ją zobaczyć. Obiekt ten znajduje się nieopodal Biszkeku oraz przy drodze prowadzącej nad jezioro Issyk-kul. Można więc zajechać tu przy okazji kierując się w stronę innych atrakcji Kirgistanu.

Wieża Burana w Kirgistanie

Wieża Burana to pozostałość po XI-wiecznym minarecie. Nie był to jednak jedyny obiekt, który stał niegdyś w tym miejscu. Pod koniec IX wieku powstało tu miasto Balasagun, które zostało założone przez Sogdyjczyków, a później stało się stolicą Karachanidów, czyli jednej z najważniejszych dynastii w Azji Środkowej. Oprócz meczetu znajdował się tu m.in. zamek, cmentarz oraz obiekty mieszkalne. Miasto co prawda przetrwało okres najazdów mongolskich, ale później opuszczone przez mieszkańców zaczęło popadać w ruinę i nie przetrwało do dzisiejszych czasów.

Pierwotnie wieża miała wysokość ok. 46 metrów. Trzęsienie ziemi w XV wieku uszkodziło jednak jej konstrukcję i aktualna wysokość to 24 metry. Wieża jest doskonałym przykładem średniowiecznej architektury islamskiej. Została zbudowana z wypalanych cegieł i ma bardzo prostą formę. Wewnątrz wieży znajdują się spiralne schody, które prowadzą na sam szczyt obiektu.

W połowie XIX wieku oraz później w okresie ZSRR na terenie dawnego miasta prowadzono badania archeologiczne. W latach 1927-1928 oraz 1970-1974 przeprowadzono konserwację wieży, aby zapobiec jej dalszemu niszczeniu. Kolejne prace renowacyjne miały miejsce w okresie poradzieckim i zostały one dofinansowane przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Kirgistanie.

Zwiedzanie wieży Burana

Wieża Burana została udostępniona do zwiedzania. Wejść można na szczyt wieży, choć trzeba w to włożyć trochę wysiłku. Spiralne schody prowadzące na szczyt są bowiem bardzo wąskie i strome, a wieża wewnątrz nie jest oświetlona, przez co panuje w niej całkowita ciemność. Najlepiej jest więc skorzystać z latarki – w zupełności wystarczająca będzie latarka w telefonie. W jednym momencie nie można też schodzić i wchodzić na wieżę, bo jest na tyle wąsko, że nie da rady się minąć. Ze szczytu wieży rozpościera się widok na okolicę. W oddali można ujrzeć okoliczne pasma górskie.

Teren, na którym stoi wieża, jest czynny codziennie w godzinach 9-19. Bilet wstępu kosztuje 150 KGS (ok. 7 zł). Znajdują się tu również pozostałości średniowiecznych nagrobków, które także można zobaczyć. Jest też niewielki sklep z pamiątkami.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dojazd do wieży Burana

Burana znajduje się w odległości ok. 80 km na wschód od Biszkeku, czyli stolicy Kirgistanu, oraz nieopodal niewielkiego miasta Tokmok. Niestety w Kirgistanie komunikacja publiczna jest bardzo słabo rozwinięta – dlatego najlepszym sposobem na dotarcie do wieży będzie skorzystanie z własnego (wypożyczonego) samochodu. Można również przyjechać tu taksówką, ale wiąże się to ze sporym wydatkiem. Alternatywnie można przyjechać marszrutką lub autostopem z Biszkeku do miasta Tokmok i stamtąd zamówić taksówkę. Taka opcja z pewnością będzie o wiele tańsza.

Zobacz również:

BISZKEK. Co zobaczyć w stolicy Kirgistanu?

KIRGISTAN NA WŁASNĄ RĘKĘ. Co warto wiedzieć?

CO ZJEŚĆ W KIRGISTANIE? Potrawy, których trzeba spróbować

Czy warto zobaczyć wieżę Burana?

Wieża Burana uchodzi za jeden z najważniejszych zabytków i symboli Kirgistanu. Choćby z tego powodu warto ją zobaczyć. Nie mniej jednak, trzeba przyznać, że miejsce to nie jest bardzo imponujące, a dla niektórych może być nawet rozczarowujące.

Do Burany można jednak przyjechać przy okazji, ponieważ znajduje się ona nieopodal drogi prowadzącej z Biszkeku w kierunku jeziora Issyk-kul. Jeśli planujecie podróż po Kirgistanie i zaczynacie ją w Biszkeku, to z pewnością będziecie tędy przejeżdżać. Na zwiedzanie Burany nie potrzeba więcej niż 30 minut, więc przyjazd w to miejsce nie będzie dużą uciążliwością.

wieża Burana - mapa
wieża Burana - mapa
Wieża Burana na mapie Kirgistanu, źródło: Google Maps

Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *