ALANYA. Co zobaczyć i zwiedzić? Atrakcje i ciekawe miejsca
Spis treści
Alanya to bardzo popularna wakacyjna miejscowość na tureckim wybrzeżu. Jest to znany kurort i czeka tu na Ciebie wiele atrakcji. W Alanyi działają także liczne hotele, a turystów przyciągają kilometry piaszczystych plaż oraz przepiękne krajobrazy. Każde biuro podróży ma w swojej ofercie wycieczki do Alanyi. Zdecydowanie warto tu przyjechać!
Co zobaczyć w Alanyi? Jakie są atrakcje w Alanyi? Jak zaplanować zwiedzanie? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.
Alanya – co zobaczyć?
01. Alanya Stare Miasto
Zwiedzanie rozpocznij od spaceru po centrum Alanyi. Główną ulicą miasta jest Bulwar Atatürka (Atatürk Bulvarı). Ma on kilka kilometrów długości i znajdują się tu liczne sklepy, restauracje oraz hotele. Poza tym, Stare Miasto w Alanyi tworzą nieduże wąskie uliczki. Jest tu bardzo przyjemnie, choć nieco gwarnie i hałaśliwie. W ścisłym centrum koncentrują się również najważniejsze atrakcje turystyczne. Jest tu co robić, nawet jeśli pogoda nie dopisze.
Alanya jest miastem bardzo turystycznym, ale jest to też naprawdę spora miejscowość. Dzięki temu liczba turystów rozkłada się tu na dość dużej powierzchni i nie jest tak przytłaczająca. Zwiedzanie na własną rękę jest bardzo proste. Alanya jest bardzo przyjazna i nie czekają tu na Ciebie żadne zagrożenia.
02. Wzgórze Zamkowe
Alanya jest bardzo malowniczo położona. W centrum miasta nad samym morzem wznosi się wzgórze zamkowe. Na jego szczycie znajduje się Zamek w Alanyi (Alanya Kalesi). To najważniejsza atrakcja i najbardziej widoczny punkt w mieście. Powstał on w XIII wieku i choć obecnie są to tylko ruiny, to i tak warto je zobaczyć. Do dziś zachowała się tu przede wszystkim tzw. Forteca Wewnętrzna (İç Kale), którą można zwiedzać. Z jej murów rozpościera się piękny widok na miasto i okolicę. Jest to świetny punkt obserwacyjny! Na terenie fortyfikacji znajduje się również niewielki bizantyjski kościół św. Jerzego. Bilet wstępu na zamek kosztuje 417 TL (12 EUR).
Także z wielu innych miejsc na wzgórzu zamkowym możesz podziwiać panoramę Alanyi. Możesz też zobaczyć XIII-wieczny meczet Sulejmana. Są tu także stragany z pamiątkami oraz pozostałości innych historycznych budowli. Łącznie cały system murów obronnych na wzgórzu ma ponad 6 km długości.
03. Kolejka linowa Alanya Teleferic
Na wzgórze zamkowe w Alanyi możesz wejść pieszo lub wjechać autobusem miejskim. Znacznie więcej wrażeń dostarczy Ci jednak podróż kolejką linową Alanya Teleferic. Z jej wagoników zobaczysz piękną panoramę miasta. Ten widok naprawdę robi wrażenie! Kolejka została wybudowana w 2017 roku, ma 300 m wysokości i składa się z 17 wagoników. W kilka minut pokonuje ona trasę o długości 900 m. Bilet na przejazd kolejką w dwie strony kosztuje 280 TL (11 EUR).
Dolna stacja kolejki znajduje się w niewielkim parku w centrum miasta, tuż obok plaży Kleopatry. Górna stacja znajduje się na szczycie wzgórza, tuż obok XIII-wiecznej twierdzy Ehmedek. Stąd do Fortecy Wewnętrznej dzieli Cię już tylko 600 metrów.
04. Plaża Kleopatry
W Alanyi oraz w jej najbliższej okolicy znajduje się wiele pięknych plaż. Najpopularniejszą plażą w Alanyi jest plaża Kleopatry. Znajduje się ona na zachód od wzgórza zamkowego i ma ponad 4 km długości. Plaża jest piaszczysta, a woda jest czysta i ma piękny lazurowy kolor. Są tu również dobre warunki do nurkowania oraz uprawiania sportów wodnych. Miejsce to jest wyposażone w niezbędną infrastrukturę – przebieralnie, prysznice i toalety. Możesz też wypożyczyć leżaki i parasole. Działają tu również liczne bary i restauracje. Co ciekawe, nazwa plaży ma związek z legendą, zgodnie z którą w przeszłości to właśnie tutaj morskich kąpieli zażywała królowa Egiptu Kleopatra.
Piękne plaże znajdują się także w innych częściach miasta. Na wschód od wzgórza zamkowego rozciągają się równie popularne plaże Kejkubada i Portakal.
05. Jaskinia Damlataş
Bardzo ciekawym miejscem w Alanyi jest jaskinia Damlataş (Damlataş Mağarası). Znajduje się ona u podnóża wzgórza zamkowego, tuż obok plaży Kleopatry. Ukrytą w skale jaskinię odnaleziono przypadkiem w 1948 roku, a jej nazwa oznacza kapiący kamień. Wewnątrz jaskini znajdują się stalaktyty, z których kapie woda, a zjawisko to jest najbardziej widoczne w zimę oraz wczesną wiosną. Jaskinię możesz zwiedzać przez cały rok. Wytworzył się tu charakterystyczny mikroklimat ze stałą temperaturą 22 stopnie i wilgotnością 95%. Jaskinia posiada właściwości prozdrowotne, zwłaszcza dla astmatyków. Nie jest ona bardzo duża i da się ją zwiedzić w kilkanaście minut. Bilet wstępu kosztuje 30 TL (1 EUR).
06. Inne jaskinie w okolicach Alanyi
W okolicach Alanyi znajdują się także inne jaskinie. Najbardziej znana jest jaskinia Dim (Dim Mağarası). Znajduje się ona 13 km na wschód od Alanyi, koło rzeki Dimçay. Jest to druga największa jaskinia w Turcji, którą można zwiedzać. Szacuje się, że może ona mieć nawet milion lat. W jaskini przez cały rok panuje stała temperatura 18 stopni. Wewnątrz znajduje się niewielkie jezioro, które ma 2 metry głębokości. Dojedziesz tu samochodem, autobusem miejskim lub w ramach wycieczki fakultatywnej z biurem podróży.
Oprócz jaskiń lądowych istnieją też jaskinie morskie. Możesz je zobaczyć, jeśli wybierzesz się w rejs statkiem po morzu lub wypożyczysz łódkę. W okolicy Alanyi są trzy jaskinie morskie: Jaskinia Piratów, Jaskinia Fosforowa oraz Jaskinia Kochanków.
07. Czerwona Wieża i port w Alanyi
U podnóża wzgórza zamkowego stoi słynna Czerwona Wieża (Kizil Kule). Jest to jeden z najważniejszych symboli Alanyi. Wieża powstała w XIII wieku i ma 33 m wysokości. Niegdyś pełniła ona funkcje obronne i chroniła wejścia do portu. Dziś mieści się tu niewielkie muzeum etnograficzne, które można zwiedzać. Ze szczytu wieży rozciąga się widok na port oraz miejską zabudowę.
Tuż obok znajduje się port w Alanyi (Iskele). Za dnia jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer, a wieczorem – rozrywkowe serce miasta. Działają tu liczne bary i restauracje. W marinie cumują łodzie i statki różnej wielkości. Charakterystycznym punktem w porcie jest latarnia morska.
08. Bazar w Alanyi
Wakacje w Turcji nie będą kompletne bez wizyty na prawdziwym tureckim bazarze. W Alanyi mieści się kilka bazarów. Najsłynniejszy z nich jest bazar Cuma Pazari, który znajduje się w ścisłym centrum miasta. Bazar ten odbywa się w każdy piątek. Kupisz tu owoce, warzywa, przyprawy, oliwę, tureckie słodycze oraz kawę i herbatę. Są też tureckie ozdoby, ceramika i pamiątki. Znajdziesz tu także stoiska ubraniami, butami i torebkami – również z podróbkami znanych marek. W centrum miasta oprócz bazaru działają też liczne sklepy. Alanya to świetne miejsce dla miłośników zakupów.
09. Muzeum Archeologiczne
Jeśli lubisz muzea, to w Alanyi możesz zwiedzić Muzeum Archeologiczne (Arkeoloji Müzesi). Znajduje się ono w centrum miasta, tuż obok dolnej stacji kolejki linowej. W muzeum znajdziesz liczne rzeźby i płaskorzeźby sprzed wieków. Jedna z nich przedstawia dwie złączone ze sobą twarze i jest podpisana jako wieczna miłość. W muzeum znajduje się też rekonstrukcja pokoju z typowego XIX-wiecznego domu w Alanyi. W muzealnym ogrodzie zgromadzono zaś kolekcję sarkofagów i nagrobków. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 140 TL (5 EUR).
10. Alanya punkt widokowy
Najlepsza panorama Alanyi rozciąga się ze wzgórza zamkowego. Nie każdy jednak wie, że w Alanyi znajduje się jeszcze jeden świetny punkt widokowy. Taras widokowy (Seyir Terasi) pozwala spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy. Stoi tu też ogromny napis I LOVE ALANYA, który widać z niemal każdego punktu w mieście. Jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Są tu również miejsca piknikowe, place zabaw, restauracje i kawiarnie. Dojedziesz tu samochodem lub miejskim autobusem.
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
11. Alanya – atrakcje w okolicy
Także w okolicy Alanyi jest wiele różnych atrakcji. Bardzo znaną atrakcją jest Kanion Sapadere. Znajduje się on 40 km na wschód od Alanyi. Kanion jest bardzo malowniczy. Można tu podziwiać różne formacje skalne oraz liczne wodospady. Dojedziesz tu samochodem lub w ramach wycieczki z biurem podróży.
Innym ciekawym miejscem jest rzeka Dimçay, która płynie w pobliskich górach Taurus. Wzdłuż rzeki na specjalnych dryfujących platformach znajdują się liczne restauracje. Jest to skonstruowane w taki sposób, że jesz posiłek tuż nad poziomem rzeki. Wizyta w takim miejscu będzie bardzo ciekawym doświadczeniem. Trzeba jednak przyznać, że miejsce to jest dość turystyczne. Dojedziesz tu samochodem, autobusem miejskim lub w ramach wycieczki z biurem podróży.
Z Alanyi możesz też przyjechać do miasta Manavgat. Miejscowość ta jest bardzo autentyczna i do dziś zachowała charakter typowego tureckiego miasta. Z Alanyi do Manavgatu najlepiej dojechać autobusem. Autobus rusza z dworca autobusowego w centrum Alanyi i jedzie na dworzec autobusowy w Manavgacie. Podróż w jedną stronę trwa godzinę. Bilet kosztuje 4 EUR.
Tuż obok Manavgatu znajduje się również miasteczko Side. Posiada ono uroczą starówkę oraz wiele starożytnych zabytków. Również to miejsce warto zobaczyć.
Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!