WEJHEROWO. Przewodnik po duchowej stolicy Kaszub. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Wejherowo
Wejherowo

Wejherowo nie jest bardzo dużym miastem. Stanowi ono jednak naprawdę świetny kierunek dla wszystkich tych, którzy odwiedzając Pomorze Gdańskie będą chcieli oddalić się nieco od tłumów urlopowiczów i poznać ten region w mniej turystycznej, ale za to bardziej autentycznej odsłonie. Miasto to leży bowiem poza głównym turystycznym szlakiem województwa pomorskiego, ale mimo to znajdziecie tu co najmniej kilka ciekawych zabytków oraz innych miejsc, które po prostu warto zobaczyć. Co więcej, mówi się, że to właśnie w Wejherowie wciąż najbardziej żywa jest kultura i tradycja kaszubska, i także z tego powodu zdecydowanie warto tę miejscowość odwiedzić.

 

JAK DOJECHAĆ DO WEJHEROWA?

Do Wejherowa bez problemu dojedziecie z Gdańska oraz z innych nadmorskich kurortów zlokalizowanych w okolicy. Samo miasto jest położone nieco ponad 20 km na północny zachód od Gdyni i nie tylko jest ono częścią aglomeracji trójmiejskiej, ale też razem z sąsiadującymi z nim Redą i Rumią tworzy tzw. Małe Trójmiasto Kaszubskie.

Przez Wejherowo przebiega droga kolejowa, a nieopodal historycznego centrum miasta znajdują się dwie stacje: Wejherowo (dworzec główny) oraz Wejherowo-Nanice. Do Wejherowa dojeżdżają pociągi trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej, która kursuje z dość dużą częstotliwością na trasie Gdańsk-Śródmieście – Lębork z przystankami między innymi w Sopocie, Gdyni, Rumi czy Redzie. Podróż z Gdańska do Wejherowa trwa około godzinę, a bilet w jedną stronę kosztuje nieco ponad 10 PLN.

 

CO ZOBACZYĆ W WEJHEROWIE?

1. Plac Jakuba Wejhera

Zwiedzanie Wejherowa należy rozpocząć od wizyty na rynku staromiejskim, który oficjalnie funkcjonuje jako plac Jakuba Wejhera i który upamiętnia tym samym niegdysiejszego wojewodę malborskiego, który w 1643 roku założył właśnie Wejherowo. Co prawda aktualnie w całym mieście bardzo wiele różnych miejsc przypomina o tej postaci, ale to właśnie na rynku (w centralnej jego części) znajduje się sporych rozmiarów pomnik Jakuba Wejhera i jest to bez wątpienia jeden z najważniejszych symboli tej miejscowości.

plac Jakuba Wejhera

plac Jakuba Wejhera

Warto wiedzieć, że sam rynek nie tylko jest głównym placem wejherowskiego starego miasta, ale stanowi on też serce całego Wejherowa będące bardzo popularnym punktem spotkań zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Tutaj znajduje się też co najmniej kilka różnego rodzaju kawiarni, barów i restauracji, a obiektem, na który należy tu zwrócić uwagę, jest także fontanna św. Franciszka, która została oddana do użytkowania w 2019 roku i która nawiązuje do faktu sprowadzenia przez Jakuba Wejhera zakonu franciszkanów na teren miasta.

pomnik Jakuba Wejhera

fontanna św. Franciszka

W południowo-zachodnim narożniku rynku znajduje się z kolei Kolegiata pw. Świętej Trójcy, która jest świątynią wybudowaną w połowie XVIII wieku w stylu barokowym. W części północno-zachodniej stoi zaś pomnik Remusa, bohatera kaszubskiej powieści „Żëcé i przigòdë Remùsa” autorstwa Aleksandra Majkowskiego. W tym miejscu swój początek bierze także ulica Jana III Sobieskiego, która jest reprezentacyjnym miejskim deptakiem.

pomnik Remusa

ulica Jana III Sobieskiego

 

2. Ratusz Miejski

Zdecydowanie najważniejszym budynkiem wznoszącym się w obrębie rynku jest bez wątpienia reprezentacyjny gmach Ratusza Miejskiego. Budynek ten został wzniesiony w 1908 roku, ale warto wiedzieć, że pierwszy obiekt stanął w tym miejscu już w połowie XVII wieku, czyli w momencie otrzymania przez Wejherowo praw miejskich. Ratusz jest oczywiście siedzibą władz miasta, ale udostępniono go również dla zwiedzających. Zobaczyć tu można między innymi różnego rodzaju pamiątki przypominające o ważnych wydarzeniach w historii miasta, a także chociażby drzewo genealogiczne rodziny Wejherów, instrumenty i tradycyjne stroje kaszubskie oraz makiety starego miasta i Kalwarii Wejherowskiej. Co istotne, sam wstęp do pomieszczeń z ekspozycją muzealną jest darmowy, a oglądać ją można od poniedziałku do piątku (w sezonie wakacyjnym także w weekendy).

Ponadto, warto również wspomnieć, że codziennie o godz. 12, 15 i 18 z wieży ratusza grany jest „Marsz Kaszubski”, czyli popularna kaszubska pieśń patriotyczna autorstwa Hieronima Derdowskiego uchodząca za nieoficjalny hymn Kaszub.

Ratusz Miejski

 

3. Kościół klasztorny pw. św. Anny

Ważnym miejscem na mapie Wejherowa jest Kościół klasztorny pw. św. Anny, który został wybudowany w 1650 roku po sprowadzeniu franciszkanów do miasta i który zlokalizowany jest nieopodal placu Jakuba Wejhera. Świątynię zalicza się do grona najstarszych zabytków Wejherowa, a wyróżnia się ona nie tylko swoją barokową fasadą, ale też bardzo bogato zdobionym wnętrzem. Zdecydowanie najważniejszym elementem we wnętrzu kościoła jest Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele, który znajduje się w prawym bocznym ołtarzu. Obraz ten uchodzi za cudowny oraz mający właściwości uzdrawiające, i dlatego też stanowi on obiekt kultu. Właśnie z zamiarem modlitwy do Matki Bożej Wejherowskiej przybywają każdego roku do Wejherowa liczni wierni, a sam obraz został ukoronowany w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do ojczyzny.

Na pewno warto wiedzieć, że na terenie kościoła funkcjonuje również niewielkie muzeum, które zostało urządzone w podziemiach świątyni. Prezentowana ekspozycja opowiada głównie o dziejach rodu Wejherów oraz o działalności klasztoru franciszkanów, ale znajdują się tu także krypty, w których spoczywają między innymi szczątki Jakuba Wejhera oraz jego najbliższej rodziny.

kościół klasztorny pw. św. Anny

kościół klasztorny pw. św. Anny

 

4. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Symbolem Wejherowa jest również wyróżniający się swoim charakterystycznym łososiowym zabarwieniem Pałac Przebendowskich i Keyserlingów, który znajduje się około 400 metrów na południe od placu Jakuba Wejhera. Jest to zabytkowa rezydencja, która została zbudowana w II połowie XVIII wieku i w której aktualnie mieści się siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Placówka ta, jedyna w swoim rodzaju, gromadzi liczne zbiory piśmiennicze i muzyczne z regionu Kaszub i Pomorza (w tym liczne starodruki, rękopisy i dokumenty związane z Wejherowem i okolicą), stając się tym samym prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat nie tylko języka kaszubskiego, ale też kaszubskiej historii i kultury. Muzeum można odwiedzać w każdy dzień tygodnia poza weekendami, a za bilet uprawniający do wstępu na wystawy stałe i czasowe należy zapłacić 10 PLN.

Pałac Przebendowskich i Keyserlingów

 

5. Park Miejski

Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego rozciąga się na tyłach Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów i razem z nim tworzy naprawdę przepiękny zespół parkowo-pałacowy, który sprzyja spacerom i jest idealnym miejscem do wypoczynku. Park ten charakteryzuje się przede wszystkim bardzo zadbaną i niezwykle bogatą roślinnością, a jego wyróżnikiem są też chociażby tunele różane, nieduży staw oraz sieć kanalików, przy której funkcjonuje także wypożyczalnia sprzętu wodnego. W całym parku zostały ponadto urządzone liczne trasy spacerowe, trasy nordic-walking, plac zabaw czy siłownia plenerowa, a dużą atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, jest tu również niewielka ptaszarnia. W zachodniej części tego kompleksu działa ponadto amfiteatr pod gołym niebem, w którym odbywają się różnego rodzaju liczne wydarzenia kulturalne, a tuż obok znajduje się również plac umożliwiający organizację koncertów plenerowych. Wszystko to sprawia, że Park Miejski w Wejherowie jest jednym z tych miejsc, w którym mieszkańcy miasta najchętniej spędzają swój czas wolny, i także Wy powinniście się tu wybrać podczas pobytu w tej miejscowości.

Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego

Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego

 

6. Kalwaria Wejherowska

Jednym z najważniejszych miejsc na mapie nie tylko Wejherowa, ale też całego regionu, jest bez wątpienia Kalwaria Wejherowska, czyli zespół zabytkowych kapliczek bardzo malowniczo położonych w starym lesie nieopodal historycznego centrum miasta. Inicjatorem i głównym fundatorem budowy tych obiektów był Jakub Wejher, a powstały one w latach 1649-1655 jako czwarta z kolei kalwaria na ówczesnym obszarze naszego kraju, zaraz po Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pakoskiej oraz Kalwarii Żmudzińskiej. Kaplice wchodzące w skład Kalwarii Wejherowskiej symbolizują kolejne stacje Męki Pańskiej, a jako ciekawostkę można wspomnieć, że lokalizacja poszczególnych kapliczek oraz odległości między nimi faktycznie miały odzwierciedlać drogę, którą przemierzył Jezus Chrystus w Jerozolimie.

Kalwaria Wejherowska

Kalwaria Wejherowska

Kalwaria Wejherowska

Podobnie jak cudowny obraz z wizerunkiem Matki Bożej Wejherowskiej, tak i cała Kalwaria Wejherowska przyciąga zainteresowanie licznych wiernych, a każdego roku docierają tu także liczne pielgrzymki. Wszystko to sprawiło, że Wejherowo uchodzi obecnie za bardzo ważny na mapie Pomorza ośrodek pielgrzymkowo-maryjny i dlatego też miasto to nazywane jest przez wielu duchową stolicą Kaszub. Bo o ile o miano stolicy całego tego regionu Wejherowo musi niezmiennie „walczyć” z innymi większymi miastami, takimi jak chociażby Gdańsk, o tyle w aspekcie religijnym miejscowość ta zdecydowanie wiedzie prym, co z pewnością jest niemałym powodem do dumy dla jej mieszkańców. Jako ciekawostkę warto też wspomnieć, że w 1953 roku na wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej modlił się Karol Wojtyła.

W skład Kalwarii Wejherowskiej wchodzi 26 kapliczek, a cały szlak kalwaryjski liczy sobie 6 km długości (jego przejście zajmuje około 3 godzin). Najbardziej popularna wśród turystów jest jednak nieco krótsza trasa mierząca 4 km i złożona z 14 kapliczek odpowiadających stacjom drogi krzyżowej. Kalwarię można zwiedzać zarówno indywidualnie jak również w ramach zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem – po całym kompleksie oprowadzają zarówno ojcowie zakonni z położonego nieopodal i wspomnianego już wcześniej klasztoru franciszkanów (są oni opiekunami tego miejsca), jak również licencjonowani przewodnicy zrzeszeni w wejherowskim oddziale PTTK.

Plan Kalwarii Wejherowskiej

 

7. Szlak Nut Kaszubskich

Bardzo ciekawą atrakcją Wejherowa jest ponadto Szlak Nut Kaszubskich zwany również Szlakiem Alfabetu Kaszubskiego. Szlak ten tworzą bardzo charakterystyczne rzeźby, na których wyryto fragmenty kaszubskiego alfabetu (kaszubskich nut), czyli tradycyjnej pieśni-wyliczanki właśnie w języku kaszubskim, będącej obecnie jednym z najbardziej charakterystycznych elementów i symboli kaszubskiego folkloru. Rzeźb tych jest 14 i każda z nich odpowiada jednemu wersowi utworu. Obeliski te mają za zadanie zaprezentować przybywającym do miasta turystom mowę kaszubską, a są one na tyle ciekawe i niebanalne, że zdążyły już na trwałe wpisać się w krajobraz Wejherowa. Rzeźby są umiejscowione w różnych częściach miasta (w pobliżu jego najważniejszych zabytków i atrakcji, np. na placu Jakuba Wejhera, obok klasztoru franciszkanów czy też na terenie parku miejskiego) i dlatego zresztą spacer tym szlakiem będzie dla Was świetną opcją na poznanie przy okazji całego Wejherowa.

Szlak Nut Kaszubskich

Szlak Nut Kaszubskich

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *