IŁAWA. Jezioro Jeziorak i inne atrakcje. Co warto zobaczyć?

Iława

IŁAWA CO ZOBACZYĆ?

Iława jest niedużym miastem mającym nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców. Jest ona zlokalizowana w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Miejscowość ta znajduje się na południowym krańcu Jeziora Jeziorak. Przepływają przez nią dwie rzeki – Iławka oraz Tynwałd.

Czy warto przyjechać do Iławy? Co zobaczyć w Iławie? Jakie są atrakcje w Iławie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz się w poniższym tekście.

Czy warto przyjechać do Iławy?

Iława jest idealnym miejscem na krótki urlop lub dłuższe wakacje. Spodoba Ci się tu bez względu na to, czy wolisz leniwy wypoczynek nad jeziorem czy aktywne formy spędzania czasu. Są tu także świetne warunki do bliskiego obcowania z naturą. Iława uchodzi za miasto raczej spokojne, ale jest ona bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym. Obszar ten jest często określany jako Mazury Zachodnie. Jest to idealne miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z odkrywaniem Krainy Tysiąca Jezior.

Najważniejszą atrakcją Iławy jest Jezioro Jeziorak. Jest to najdłuższe oraz szóste pod względem wielkości jezioro w całej Polsce. Ma ono 27,5 km długości. Oprócz Iławy, przy Jezioraku znajdują się też inne mniejsze miejscowości wypoczynkowe, takie jak Siemiany czy Szałkowo. Jeziorak jest również połączony drogą wodną z wieloma innymi jeziorami mazurskimi, a nawet z Kanałem Ostródzko-Elbląskim. Akwen ten cieszy się każdego roku dużym uznaniem turystów oraz żeglarzy.

Iława – co zobaczyć?

01. Mały Jeziorak i bulwar spacerowy

Mały Jeziorak to najbardziej wysunięta na południe część jeziora Jeziorak. Jest on w całości położony w centrum Iławy. Z Dużym Jeziorakiem łączy się za pomocą wąskiego przesmyku, nad którym przebiega most będący częścią drogi krajowej nr 16. Wokół Małego Jezioraka poprowadzono Bulwar im. Jana Pawła II. Jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer. Tutaj też mieści się centrum handlowe (Galeria Jeziorak), Amfiteatr Miejski oraz kilka lokali gastronomicznych. Północno-wschodnia część bulwaru wyznacza granicę tzw. starej Iławy, czyli historycznej części miasta.

Bulwar im. Jana Pawła II
Jezioro Jeziorak
Jezioro Jeziorak
Jezioro Jeziorak

Od maja do października z niewielkiej przystani na Małym Jezioraku, tuż obok galerii handlowej, odpływa statek ILAVIA. Jest to miejski tramwaj wodny, który zabiera turystów w rejs po jeziorze i dokoła Wielkiej Żuławy. Statek kursuje codziennie, a rejs trwa około godziny. Jest to bardzo fajna atrakcja, która pozwala poznać miasto i jego okolicę z perspektywy jeziora.

02. Port śródlądowy w Iławie i ekomarina

Ciekawą atrakcją Iławy jest także port śródlądowy. Znajduje się on nad Dużym Jeziorakiem przy ul. Karola Chodkiewicza. Jest to stosunkowo nowy obiekt, którego budowę ukończono w 2015 roku. Obecnie uchodzi on za jedno z najnowocześniejszych i najładniejszych tego typu miejsc na Warmii i Mazurach. W porcie, oprócz stanowisk do cumowania jachtów i statków, znajduje się również Centrum Obsługi Pasażerów. Miejscem, które warto zobaczyć i zwiedzić, jest też Aleja Żeglarska. Znajdziesz ją na spacerowym odcinku falochronu. Znajdują się tu tabliczki upamiętniające wybitnych żeglarzy oraz popularyzatorów wypoczynku nad Jeziorakiem.

Iława port
Iława port
Iława port

Na przeciwległym brzegu Jezioraka mieści się także tzw. ekomarina. Jest to nowoczesna przystań żeglarska, która jest wyposażona w kompleksowy system odbierania odpadów i nieczystości z łodzi. Oznacza to, że obiekt ten, oprócz ewidentnych walorów turystycznych, przyczynia się też do zmniejszania ilości ścieków trafiających do jeziora.

03. Plaże w Iławie

Iława jest też świetnym miejscem, żeby odpocząć i wylegiwać się w słońcu nad brzegiem jeziora. W Iławie znajdują się dwie plaże z kąpieliskami strzeżonymi. Pierwszą z nich, nieco większą, jest plaża „Dzika”. Jest ona zlokalizowana przy ul. Michała Kajki, obok ekomariny. Drugą, mniejszą, jest natomiast plaża „Prawdziwka”. Znajduje się ona tuż obok portu, przy ul. Karola Chodkiewicza. Obie plaże w Iławie stwarzają świetne warunki dla amatorów wodnych kąpieli. Plaża „Dzika” posiada również boisko do siatkówki plażowej oraz plac zabaw.

Iława plaża
Iława plaża
Iława plaża

04. Wielka Żuława

Jezioro Jeziorak ma nie tylko wiele zatok i półwyspów, ale też 16 wysp. Największą wyspą na Jezioraku jest Wielka Żuława (nazywana również Wielkim Ostrowem). Znajduje się ona w południowej części Jezioraka, w granicach administracyjnych Iławy. Co ciekawe, Wielka Żuława jest największą śródlądową wyspą w całej Polsce. Jej powierzchnia wynosi aż 82,4 ha. Wyspa jest prawdziwą przyrodniczą perełką regionu i stwarza świetne możliwości obcowania z naturą. Poza kilkoma ośrodkami wypoczynkowymi i campingami nie ma tu żadnych większych zabudowań. Stałe połączenie między miastem a wyspą zapewnia przeprawa promowa.

Wielka Żuława

05. Ratusz Miejski w Iławie

W Iławie znajdują się także inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Ważnym zabytkiem w Iławie jest Ratusz Miejski. Jest to reprezentacyjny neobarokowy gmach, który powstał w latach 1910-1912. Co ciekawe, w PRL-u pełnił on funkcję miejskiego targowiska. Obecnie oprócz władz miasta swoją siedzibę ma tu również Urząd Stanu Cywilnego oraz Straż Miejska. Znajduje się tu także Informacja Turystyczna, w której możesz kupić pamiątki z Iławy. W gablocie zlokalizowanej przy Wydziale Komunikacji Społecznej zobaczysz zaś słynny srebrny łańcuch. Ma on już ponad sto lat i został podarowany przez mieszkańców ówczesnemu burmistrzowi Iławy w 600-lecie nadania Iławie praw miejskich.

Iława - Ratusz Miejski

06. Kościół pw. Przemienienia Pańskiego

Bardzo charakterystycznym zabytkiem w Iławie jest także Kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Świątynia została zbudowana w latach 1317-1325 w stylu gotyckim, a w 1550 roku dobudowano do niej renesansową wieżę-dzwonnicę. Obecnie jest to najstarsza zachowana budowla w całej Iławie. Jest to też pierwszy zabytek w Iławie, który został objęty ochroną konserwatorską.

Ze względu na swój kolor obiekt ten jest często nazywany „czerwonym kościołem”. W jego wnętrzu warto zobaczyć m.in. drewniany ołtarz z połowy XVIII wieku, figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz organy z 1911 roku. Dawniej do kościoła przylegały mury miejskie, z których do dziś zachowały się jedynie niewielkie fragmenty w różnych częściach miasta. Na dziedzińcu przed kościołem rośnie dąb posadzony w 1871 roku. Jest on jednym z najstarszych drzew na terenie Iławy.

Iława - "Czerwony Kościół"

07. Szkoła Podstawowa nr 1 w Iławie

Innym ciekawym obiektem w Iławie jest też szkoła podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Mieści się ona w budynku pochodzącym z 1898 roku – wówczas znajdowała się tu tzw. szkoła miejska, niem. Stadtschule. Budowla powstała na planie zbliżonym do litery „U” i można w niej dostrzec elementy neogotyku. Podobnie jak kościół, także szkoła została zbudowana z czerwonej cegły. Właśnie dlatego często jest ona określana mianem „czerwonej szkoły”.

08. Dworzec Główny w Iławie

Jeszcze jednym przykładem neogotyckiej budowli z czerwonej cegły w Iławie jest dworzec główny PKP. Obiekt ten pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Niegdyś uchodził on za jeden z największych oraz najbardziej okazałych dworców w Prusach Wschodnich. W holu głównym dworca wciąż znajdują się freski przedstawiające herby miast, z którymi Iława miała bezpośrednie kolejowe połączenie przed wojną.

Warto wiedzieć, że obecnie dworzec w Iławie jest ważnym punktem komunikacyjnym na kolejowej mapie Polski. Można stąd dojechać bezpośrednim pociągiem do takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław czy Poznań. Zatrzymują się tu również pociągi Pendolino.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

09. Barokowe rzeźby w Iławie

Podczas spaceru po Iławie zajrzyj także na ul. Niepodległości. To właśnie tutaj znajdują się piękne barokowe rzeźby. Pochodzą one z XVIII wieku i przedstawiają wizerunki rzymskich bogów: Herkulesa, Junony, Jowisza oraz Meduzy. Rzeźby pochodzą z zespołu pałacowego w Kamieńcu Suskim, a do Iławy zostały przeniesione w 1976 roku.

10. Pomnik Stefana Żeromskiego

Nieopodal portu w Iławie znajduje się Pomnik Stefana Żeromskiego. Monument ten upamiętnia polskiego pisarza oraz jego pobyt w Iławie. Stefan Żeromski w maju 1920 roku przekonywał mieszkańców regionu do głosowania w plebiscycie za przyłączeniem do Polski. Pomnik został odsłonięty w 1966 roku podczas uroczystości Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Pomnik Stefana Żeromskiego

Innym ciekawym zabytkiem Iławy jest również Cerkiew św. Jana Teologa. Jest to świątynia greckokatolicka, która mieści się w budynku z 1899 roku. W Iławie warto też zwrócić uwagę na Kinoteatr „Pasja”. Jest to miejska placówka kulturalna mieszcząca się w neoklasycystycznym gmachu z I połowy XX wieku.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Ja pisze:

    Super! Odwiedzę napewno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *