SKANSEN W MAURZYCACH. Spotkanie z folklorem w Łowickim Parku Etnograficznym

Skansen w Maurzycach
Skansen w Maurzycach

Ziemia łowicka jest niewielkim regionem w centralnej Polsce położonym nieopodal Łowicza i Skierniewic, który swoją historią i tradycją nawiązuje do dawnego Księstwa Łowickiego będącego już w XII wieku we władaniu arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. W 1820 roku obszar ten został przekazany przez cara Aleksandra I w posiadanie księcia Konstantego, a ważnym wydarzeniem było tutaj najpierw w 1831 roku złagodzenie, a potem w 1838 roku całkowite zniesienie pańszczyzny, które sprawiło, że łowiccy chłopi dość szybko stali się zamożniejsi od ludności zamieszkującej okoliczne tereny. Ten czynnik ekonomiczny w połączeniu z silnym poczuciem niezależności mieszkańców ziemi łowickiej przyczynił się do powstania na tym terenie już w XIX wieku bardzo charakterystycznej kultury ludowej, która do dziś kojarzy Wam się na pewno z takimi elementami jak chociażby barwne stroje, słynne hafty łowickie, bogato dekorowane meble, przepiękne rękodzielnictwo czy hucznie obchodzone wydarzenia o charakterze religijnym, np. procesje na Boże Ciało. Folklor łowicki, choć w czasach współczesnych stracił nieco na znaczeniu, a różnice pomiędzy ziemią łowicką a pozostałymi regionami kraju zaczęły się zacierać, to jednak w ostatnich latach przeżywa on swój renesans. Jest to z pewnością jeden z tych elementów, z których nie tylko słynie cały ten region, ale który jest również jednym z najważniejszych towarów eksportowych polskiej kultury na świecie.

 

SKANSEN ZIEMI ŁOWICKIEJ. CO ZOBACZYĆ?

Obecnie elementy folkloru łowickiego wraz z tradycyjnym wiejskim budownictwem oraz typowym wyposażeniem łowickich chałup można podziwiać na terenie skansenu w Maurzycach, który powstał w latach 70. XX wieku i który pozwala przenieść się w czasie do okresu około 100-150 lat wstecz. Zwiedzanie skansenu to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę i to bez względu na to, czy podróżujecie całą rodziną z małymi dziećmi czy preferujecie zwiedzanie w pojedynkę. Choć tego typu miejsc jest w całej Polsce całkiem sporo, to właśnie ten obiekt położony nieopodal Łowicza jest jednym z najbardziej charakterystycznych i zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach

Poszczególne obiekty prezentowane na terenie skansenu zostały rozmieszczone w taki sposób, aby odzwierciedlały one dwa typowe dla łowickiej wsi układy przestrzenne:

  • starą wieś – o kształcie zbliżonym do owalnicy skupionej wokół centralnego placu wioskowego (występującą do połowy XIX wieku),
  • nową wieś – pouwłaszczeniową ulicówkę z zabudową koncentrującą się wzdłuż jednej głównej ulicy (występującą w II połowie XIX wieku).

Zwiedzanie skansenu rozpoczyna się od spaceru nową wsią, w której prezentowanych jest osiem drewnianych budynków mieszkalnych pochodzących z XIX/XX wieku. Tym, co na pewno już na samym początku zwróci Waszą uwagę, jest charakterystyczne niebieskie zabarwienie niektórych chałup, które wzięło się stąd, że w połowie XIX wieku (czyli wtedy kiedy powstawały pierwsze ulicówki) panował zwyczaj dodawania sprowadzanego specjalnie z Włoch błękitnego naturalnego barwnika lakmusowego do farby, którą pokrywano ściany gospodarstw. Obecnie właśnie te niebieskie chałupy są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów folkloru łowickiego i tworzą one niepowtarzalny klimat skansenu w Maurzycach. Innymi wyróżnikami dawnego wiejskiego budownictwa na ziemi łowickiej są m.in. dachy pokryte strzechą, niewysokie ogrodzenia z drewnianych pali czy też nieduże przydomowe kwietne ogródki.

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach

Do poszczególnych chałup na terenie parku można oczywiście wejść, a warto o tyle, że zostały w nich wiernie odtworzone charakterystyczne elementy wyposażenia wnętrza. W wybranych izbach możecie zobaczyć typowe dla danego obiektu umeblowanie, sprzęty gospodarstwa domowego czy narzędzia, a tym na co w szczególności warto zwrócić uwagę są też przepiękne elementy dekoracyjne w postaci haftowanych tkanin i obrusów, rękodzielnictwa ludowego i oczywiście wszechobecnych łowickich wycinanek.

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach

Poza tym, niektóre z prezentowanych obiektów wciąż przypominają o funkcji, którą pełniły w przeszłości, np. w pierwszej chałupie można oglądać wyposażenie dawnej wiejskiej szkoły oraz mieszkania nauczycielki z okresu międzywojennego. Pomiędzy poszczególnymi budynkami znajdują się również pomieszczenia gospodarskie, takie jak obory czy stodoły, a całość tego tradycyjnego wiejskiego krajobrazu dopełniają elementy małej architektury, takie jak przydrożne kapliczki czy stare piece chlebowe.

Po zobaczeniu tych obiektów można skierować się w stronę starej wsi, w której prezentowane są dwie zagrody – zamknięta (z podwórzem otoczonym ze wszystkich stron budynkami) oraz otwarta (z budynkami wolno stojącymi wokół podwórza). Tuż obok znajduje się również XIX-wieczny drewniany wiatrak oraz rekonstrukcja strażnicy z wystawą sprzętu strażackiego.

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach

Prawdziwą perełką skansenu w Maurzycach jest ponadto pochodzący z połowy XVIII wieku drewniany kościół św. Marcina, który został tu przeniesiony w 2006 roku z Wysokienic. Na obiekt ten z pewnością warto zwrócić uwagę, a tym co przyciąga w nim wzrok jest między innymi oryginalny wystrój wnętrza świątyni, na który składają się chociażby malowane stropy czy późnobarokowe ołtarze. Obok kościoła znajduje się również dzwonnica oraz budynek plebanii z Pszczonowa.

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE. ZWIEDZANIE SKANSENU

Oficjalnie skansen działa pod nazwą Łowicki Park Etnograficzny i jest on częścią Muzeum w Łowiczu. Obiekt ten jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 92, do której można dojechać chociażby autostradą A2, dzięki czemu dotarcie do skansenu jest bardzo proste, o ile podróżujecie np. z Warszawy, Łodzi czy Poznania. Do miejscowości Maurzyce można także przyjechać autobusem PKS lub pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA, należy wysiąść na stacji Niedźwiada Łowicka). Za bilet wstępu do skansenu należy zapłacić 10 PLN. W samym skansenie często organizowane są również różnego rodzaju wydarzenia, takie jak chociażby plenery malarskie czy występy zespołów ludowych, i także one sprawiają, że miejsce to cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów z całej Polski, a nawet z innych państw europejskich.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *