WYSPA COMINO. Błękitna Laguna i inne atrakcje. Co warto zobaczyć?
Spis treści
Malta to naprawdę niewielki kraj. Często zwykło się również mówić, że jest to niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym. Nie jest to jednak prawda, gdyż w skład tego małego państwa wchodzą tak naprawdę trzy główne wyspy: Malta, Gozo i wyspa Comino. Jest tu też kilka mniejszych niezamieszkałych wysepek oraz większych skał wystających z wody.
W poniższym tekście znajdziesz informacje na temat wyspy Comino. Co warto zobaczyć na wyspie Comino? Jakie są tu atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie wyspy Comino? Zapraszam do przeczytania.
Gdzie leży wyspa Comino?
Comino (malt. Kemmuta) jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu maltańskiego. Jest ona położona pomiędzy Maltą i Gozo, a jej powierzchnia wynosi zaledwie około 3 km kwadratowych. Miejsce to jest o tyle ciekawe, że na stałe zamieszkują tu jedynie 3 osoby, czyli jedna rodzina. Mimo to znajduje się tu hotel, trasy spacerowe, a nawet miejsce do lądowania śmigłowców. Wyspa jest jednak na tyle nieduża, że bez problemu obejdziesz ją wzdłuż i wszerz, i na pewno się tu nie zgubisz.
Przed laty wyspa Comino była miejscem schronienia piratów oraz miejscem izolacji osób ciężko chorych. Dziś jednak, zwłaszcza w sezonie letnim, przeżywa ona prawdziwe oblężenie turystów. Jest to miejsce, które naprawdę warto zobaczyć. Z pewnością Ci się tu spodoba!
Wyspa Comino – co warto zobaczyć?
Główną atrakcją wyspy Comino jest rajska Błękitna Laguna (ang. Blue Lagoon, malt. Bejn il-Kmiemen). Jest to niewielka zatoczka zlokalizowana pomiędzy zachodnim brzegiem wyspy Comino a położoną tuż obok malutką wysepką Cominotto (malt. Kemmunett). Na pewno nie raz słyszałeś o tym miejscu i widziałeś jego zdjęcia w internecie. Obecnie jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji archipelagu maltańskiego.
Ten płytki akwen charakteryzuje się białym piaszczystym dnem oraz piękną turkusową barwą wody. Właśnie dlatego kąpiel i wypoczynek w tym miejscu są naprawdę przyjemne i relaksujące. Możesz poczuć się tutaj tak, jakbyś spędzał urlop na jakiejś egzotycznej wyspie, chociaż w lato liczba turystów może tu być naprawdę przytłaczająca. Co ważne, na wyspie obok Błękitnej Laguny znajduje się kilka budek z jedzeniem i piciem, bezpłatna toaleta oraz przebieralnia i natryski.
Na wyspie Comino są też oczywiście inne ciekawe miejsca. Zobacz także Kryształową Lagunę (ang. Crystal Lagoon). Jest ona bardzo malowniczo położona, mimo że nie posiada dostępu do plaży. Jest to też świetne miejsce do nurkowania.
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
Jeśli zaś znudzi Cię przebywanie na wybrzeżu, to udaj się na spacer w głąb wyspy. Cała wyspa jest obecnie rezerwatem przyrody i jest całkowicie zamknięta dla ruchu kołowego. Nie ma tu w zasadzie żadnych drzew, które dawałyby cień. Nie ma tu też tłumów turystów – większość z nich zadowala się wypoczynkiem na wybrzeżu i kąpielą w morzu. Na wyspie znajduje się hotel, niewielka kapliczka oraz XVII-wieczna wieża św. Marii, która kiedyś pełniła funkcje obronne. Przebywając na wyspie możesz również podziwiać z oddali krajobraz Malty i Gozo.
Jak zaplanować zwiedzanie wyspy Comino?
Na wyspę Comino bardzo łatwo dojedziesz z Malty. W tym celu powinieneś udać się (samochodem lub autobusem komunikacji publicznej) do miejscowości Ċirkewwa. Stąd codziennie w godz. 9-17 odpływają promy i statki kursujące do niewielkiej przystani na wyspie Comino. Jest ona zlokalizowana tuż obok Błękitnej Laguny. Co ciekawe, z Ċirkewwy odpływają też znacznie większe promy samochodowo-pasażerskie na wyspę Gozo.
Kursy na trasie Ċirkewwa-Comino obsługuje kilku różnych operatorów. Jeśli wybierzesz firmę Comino Ferries Co-Op Ltd., to za bilet w dwie strony zapłacisz 15 EUR. Warto wspomnieć, że podczas takiego rejsu statek podpływa również do wystających z wody skał i jaskiń, co daje Ci możliwość podziwiania ich z naprawdę niedużej odległości. Bilety na rejs możesz zakupić w kasie biletowej zlokalizowanej tuż obok miejsca, z którego odpływają statki. Bez problemu trafisz tam z parkingu lub przystanku autobusowego. W razie potrzeby właściwą drogę wskażą Ci miejscowi „naganiacze”, którzy rozdają ulotki z cennikiem i rozkładem jazdy.
Zobacz również:
MALTA NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?
Podobał Ci się ten tekst lub masz do niego jakieś pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!