PIZA. Krzywa wieża i inne atrakcje. Co warto zobaczyć?
Spis treści
Piza to jedno z tych miast, o których słyszał chyba każdy. Swoją popularność zawdzięcza ona przede wszystkim krzywej wieży. Budowla ta jest aktualnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na całym świecie. Piza to jednak nie tylko sama krzywa wieża. Jest tu też co najmniej kilka innych zabytków i atrakcji, które również warto zobaczyć. Poza tym, jest to naprawdę ładne miasto zlokalizowane w bardzo malowniczym regionie Włoch.
Co warto zobaczysz w Pizie? Jakie są zabytki i atrakcje w Pizie? Jak zaplanować zwiedzanie Pizy? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.
Gdzie leży Piza?
Piza to niewielkie włoskie miasto, które jest zamieszkałe przez niemal 90 tysięcy osób. Miejscowość jest położona w zachodniej Toskanii, 13 km od wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Początki dziejów miasta sięgają czasów starożytnych, ale największy jego rozkwit miał miejsce w średniowieczu. Wówczas Piza była liczącą się w Europie potęgą morską i handlową. Obecnie jest to w dużej mierze miasto uniwersyteckie. Zwiedzanie Pizy pozwoli Ci odkryć bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne całego regionu.
Piza – dojazd z lotniska
Dzięki swojemu położeniu Piza jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania Toskanii, a nawet całych północnych Włoch. Na terenie miasta znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy im. Galileusza (wł. Aeroporto Internazionale Galileo Galilei). Obsługuje on przede wszystkim tanie linie lotnicze. Do Pizy można dolecieć bezpośrednio z Polski.
Lotnisko w Pizie znajduje się w odległości raptem 3 km od centrum miasta. Do krzywej wieży jest to natomiast odległość około 4 km. Trasę tę możesz pokonać pieszo lub korzystając z autobusu komunikacji miejskiej. Jeśli masz mało czasu, to możesz skorzystać z kolejki automatycznej Pisa Mover. Kursuje ona pomiędzy stacją Pisa Aeroporto a dworcem kolejowym Pisa Centrale. Kolejka jeździ co około 10 minut. Podróż w jedną stronę trwa około 5 minut, a cena biletu to 2.70 EUR.
Do Pizy możesz przyjechać o każdej porze roku. W praktyce bowiem nawet miesiące zimowe sprzyjają tu spacerom. Najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń ze średnią temperaturą wynoszącą ok. 10 stopni. Zaletą przyjazdu poza sezonem jest mniejsza liczba turystów.
Piza – co zobaczyć?
1. Krzywa Wieża w Pizie
Krzywa wieża (wł. Torre Pendente) to najważniejszy symbol Pizy, który napędza ruch turystyczny w mieście. Każdego roku przybywają do Pizy miliony turystów właśnie po to, żeby zobaczyć krzywą wieżę. Krzywa wieża to 56-metrowa dzwonnica, która znajduje się tuż obok katedry. Swoją popularność zawdzięcza ona temu, że faktycznie jest pochylona względem pionu o 3,9 stopnia. Wieża była budowana przez niemal 200 lat, a odsłonięto ją w 1372 roku.
Problem z krzywą wieżą polegał na tym, że została ona zbudowana na bardzo słabym podłożu, przez co zaczęła się odchylać od pionu już w czasie budowy. Poziom nachylenia pogłębiał się w kolejnych stuleciach. Proces ten został zatrzymany dopiero na skutek skomplikowanych prac stabilizujących przeprowadzonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Prace te zapobiegły dalszemu przekrzywianiu się wieży i jej zawaleniu się. Nie mniej jednak, krzywa wieża wciąż pozostaje krzywa i właśnie to jest powodem jej wielkiej popularności.
Wieżę możesz oczywiście zwiedzić od środka. Bilet wstępu jest jednak dość drogi. Wejściówkę na konkretną godzinę kupuje się w kasie biletowej lub wcześniej przez internet. Na wieżę może wejść jednocześnie tylko 40 osób. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy. Z powodu wysokiej ceny wiele osób odpuszcza sobie wchodzenie do środka i zadowala się zobaczeniem krzywej wieży od zewnątrz. Możesz zrobić sobie z nią zdjęcie, na którym „podtrzymujesz” tę przechyloną budowlę?
2. Pole Cudów
Gdzie znajduje się krzywa wieża? Aby ją zobaczyć, musisz udać się na plac katedralny (wł. Piazza del Duomo), zwany również polem cudów (wł. Campo dei Miracoli / Piazza dei Miracoli). Jest on naprawdę wielki i prawie w całości porośnięty zielonym trawnikiem. Na placu katedralnym w Pizie znajdują się również:
- Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (wł. Duomo di Pisa / Cattedrale di Santa Maria Assunta a Pisa),
- baptysterium św. Jana Chrzciciela (wł. Battistero San Giovanni),
- cmentarz Camposanto.
Obiekty te tworzą jeden z imponujący kompleks budowli romańskich. Znajdują się tu również dwa muzea: Museo delle Sinópie oraz Museo dell’Opera del Duomo. Ponadto, od zachodniej i północnej strony plac katedralny jest otoczony średniowiecznym murem. Znajduje się w nim jedna z miejskich bram Porta Nuova.
Wejście do katedry w Pizie jest bezpłatne, ale wcześniej w kasie biletowej trzeba pobrać darmowy bilet na konkretną godzinę. Zapłacić trzeba za zwiedzanie baptysterium, cmentarza Camposanto, Museo delle Sinópie oraz Museo dell’Opera del Duomo. Dostępne są bilety do jednego, dwóch, trzech lub wszystkich czterech obiektów.
3. Centrum historyczne Pizy
Wiele osób w Pizie ogranicza się tylko do zobaczenia krzywej wieży. Pamiętaj jednak, że są tu również inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Spacer uliczkami centrum historycznego (wł. centro storico) pozwoli Ci odkryć prawdziwy urok miasta. Czekają tu na Ciebie mniej znane i mniej turystyczne zakątki Pizy.
Jednym z najważniejszych miejsc w Pizie jest Plac Rycerzy (wł. Piazza dei Cavalieri). Plac ten swoją wiodącą rolę w mieście pełnił już w czasach średniowiecza. W XVI wieku został on gruntownie przebudowany w duchu renesansu i stał się wówczas jedną z wizytówek Pizy. Znajduje się tu pięknie zdobiony Palazzo della Carovana (określany też jako Palazzo dei Cavalieri). Tuż obok stoi też pałac zegarowy (wł. Palazzo dell’Orologio) i kościół św. Stefana (wł. Chiesa di Santo Stefano dei Cavalieri). To bardzo reprezentacyjne miejsce, które warto zobaczyć.
Poza tym, w centrum historycznym możesz też zobaczyć gotycki budynek kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej (wł. Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria) oraz barokowy kościół św. Józefa (wł. Chiesa di San Giuseppe). Zwróć także uwagę na położony nieco na uboczu kościół św. Pawła w Ogrodzie (wł. Chiesa di San Paolo all’Orto). W jego wnętrzu można oglądać gipsowe kopie różnych historycznych rzeźb. Jeśli masz więcej czasu, to zajrzyj też do najstarszego w Europie uniwersyteckiego ogrodu botanicznego (wł. Orto e Museo Botanico).
Spacer ulicami centro storico doprowadzi Cię do bulwarów nadrzecznych. Dojdziesz tam ulicą Via Ulisse Dini oraz deptakiem Borgo Stretto.
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
4. Bulwary nad rzeką Arno
Rzeka Arno nie jest bardzo duża. Przed wiekami umożliwiała ona jednak miastu osiąganie wielkich sukcesów w żegludze i handlu morskim. Obecnie wzdłuż koryta rzeki ciągną się bulwary (wł. lungarni). Są one bardzo przyjemnym miejscem np. na wieczorny spacer. Po obu stronach rzeki zobaczysz wiele ciekawych zabytków reprezentujących różne style architektoniczne.
Bardzo ważnym obiektem jest tutaj Muzeum Narodowe Pałacu Królewskiego (wł. Museo Nazionale di Palazzo Reale). Opowiada ono o historii rodzin władających niegdyś miastem, w tym Medyceuszy. Po drugiej stronie rzeki znajduje się zaś Niebieski Pałac (wł. Palazzo Blu). Budynek ten wyróżnia się swoją niebieską fasadą.
Tuż obok mieści się Palazzo Gambacorti, który obecnie pełni funkcję miejskiego ratusza. Nieco dalej stoi zaś malutki kościółek Santa Maria della Spina. Wygląda on trochę tak, jakby był „na siłę” wetknięty pomiędzy rzekę a pozostałe budynki. Kościół wyróżnia się swoją białą marmurową elewacją.
W zachodniej części miasta przy rzece znajdują się ponadto fragmenty dawnej cytadeli (wł. La Cittadella). Po stronie wschodniej zobaczysz zaś ogrody Giardino Scotto oraz Muzeum Narodowe św. Mateusza (wł. Museo Nazionale di San Matteo).
5. Corso Italia i Plac Wiktora Emanuela II
Najważniejszym mostem w Pizie jest Ponte di Mezzo, do którego dojdziesz aleją Borgo Stretto. Po przejściu na drugą stronę rzeki Arno możesz kontynuować spacer aleją Corso Italia. Jest to główna ulica handlowa Pizy. Znajdziesz tu wiele sklepów, kawiarni, lodziarni czy innych punktów usługowych. Corso Italia prowadzi aż do placu Wiktora Emanuela II (wł. Piazza Vittorio Emanuele II). Przy placu znajduje się główny dworzec kolejowy w Pizie. Odjeżdżają stąd pociągi do innych miast w Toskanii.
Gdzie zjeść w Pizie?
W centrum Pizy znajduje się wiele restauracji, które oferują przepyszną włoską kuchnię. Gdzie w Pizie zjeść smacznie i niedrogo? Możesz wybrać się do restauracji La Taverna di Pulcinella. Znajduje się ona nieco na uboczu Corso Italia, w okolicy Ponte di Mezzo. Godna polecenia jest także pizzeria Moisé, która mieści się niedaleko dworca kolejowego.
Plan zwiedzania Pizy
Piza jest idealnym kierunkiem na krótki weekendowy wyjazd. Na pobieżne zwiedzanie Pizy warto zaplanować cały jeden dzień. Jeśli chcesz lepiej poznać miasto, to zostań tu dwa dni. Piza jest też dobrym miastem wypadowym do zwiedzania całej Toskanii. Do innych okolicznych miast bez problemu dojedziesz pociągiem. Dworzec główny Pisa Centrale znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum historycznego. Jeśli zależy Ci tylko na zdjęciu z krzywą wieżą, to wówczas skorzystaj ze stacji Pisa San Rossore. Znajduje się ona bliżej placu katedralnego.
Pociągiem z Pizy dojedziesz m.in. do takich miast jak:
- Florencja,
- Lukka,
- Siena,
- San Gimignano.
Piza jest co do zasady miastem bezpiecznym i nie czyhają tu na Ciebie żadne zagrożenia. Uważaj jednak na kieszonkowców, zwłaszcza w tych najbardziej turystycznych i zatłoczonych miejscach. Szczególną uwagę zachowaj także przechodząc przez ulicę. Włoscy kierowcy bardzo często jeżdżą jak chcą, a piesi nie mają tu pierwszeństwa. Centrum historyczne Pizy jest w dużej mierze wyłączone z ruchu kołowego, co znacznie ułatwia spacery.
Duże sklepy spożywcze znajdują się z reguły poza centrum miasta. Jest tu jednak sporo małych sklepików, ale ceny w nich mogą być trochę zawyżone. Jeśli chcesz w Pizie kupić pamiątki, to nie rób tego w pobliżu największych atrakcji turystycznych. Może być tam nawet kilkakrotnie drożej. Zajrzyj do sklepików z pamiątkami przy Via Santa Maria. Jest to jedna z ulic prowadzących od rzeki Arno aż do placu katedralnego.
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!
Bardzo ciekawy wpis, skorzystam podczas tegorocznego wyjazdu do Pizy.
Będziemy nocować przez 3 noce w samej Pizie, co poleciłbyś na jednodniową wycieczkę? Myślałam o Florencji albo Luce.
Myślę, że Florencja i Lukka to dobre kierunki – do obu da się bezproblemowo i w miarę szybko dojechać pociągiem. Na Lukkę wystarczy tak naprawdę pół dnia, za to we Florencji to można by siedzieć nawet 3 dni, ale na krótki spacer i zobaczenie najważniejszych miejsc 1 dzień też będzie okej 🙂
Piza wywarła na nas bardzo duże wrażenie. Na początku myśleliśmy, że to tylko wieża i nic więcej. Warto wybrać się także na krótki spacer po okolicy Campo dei Miracoli – tutaj warto wspomnieć o historycznej starówce gdzie klimat jest na prawdę na wysokim poziomie!
Dokładnie, Piza taka jest – wszyscy kojarzą tylko Krzywą Wieżę, a ciekawych miejsc do zobaczenia jest tu znacznie więcej 🙂