MALTA NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak zaplanować zwiedzanie? Informacje praktyczne
Spis treści
MALTA NA WŁASNĄ RĘKĘ.
Malta to niewielki wyspiarski kraj położony w basenie Morza Śródziemnego. Ma on powierzchnię mniejszą niż chociażby Warszawa. W skład tego małego państewka wchodzą trzy główne wyspy (Malta, Gozo i Comino), a także kilka mniejszych niezamieszkałych wysepek oraz większych skał wystających z wody. Malta uchodzi za miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziecie tu bardzo ciekawą architekturę i liczne zabytki, bogatą historię, małe i niezwykle klimatyczne średniowieczne miasteczka, doskonałe warunki do uprawiania aktywnego wypoczynku, przepiękne krajobrazy oraz znakomitą słoneczną pogodę! Maltę można odwiedzić praktycznie o każdej porze roku i z pewnością warto taką opcję rozważyć.
Historia Malty – kraj na styku różnych kultur
Jednym z najważniejszych okresów w dziejach tego niewielkiego kraju był trwający tu ponad 250 lat pobyt zakonu joannitów określanych też mianem kawalerów maltańskich. Pełna nazwa tego zakonu to: Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty. Przybyli tu oni w 1522 roku z Cypru, który został wówczas zajęty przez Turków. Przez kolejne lata bronili całej europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej przed najazdami innowierców, czym zyskali sobie uznanie zachodniego świata. Z Malty zostali oni wygonieni dopiero przez Napoleona w 1786 roku. Warto jednak wiedzieć, że zakon istnieje do dziś i obecnie zajmuje się on przede wszystkim pomocą humanitarną. Do dziś także pozostało na Malcie wiele zabytków i fortyfikacji obronnych z czasów joannitów i z pewnością warto je zobaczyć.
Kolejnym okresem, który w sposób istotny ukształtował współczesną tożsamość Malty, była dominacja brytyjska. Trwała ona od 1813 roku i zakończyła się dopiero w latach 60. XX wieku. Angielskie wpływy są tu silnie widoczne także dziś. Do dziś zachowały się tu chociażby: ruch lewostronny, angielskie gniazdka elektryczne, czerwone budki telefoniczne oraz zwyczaj spożywania typowych angielskich śniadań i picia popołudniowej herbaty. W powszechnym użyciu jest tutaj również język angielski stosowany wymiennie i na równi z językiem maltańskim.
Silny wpływ na historię i kulturę tego kraju niemal od zawsze miało też bardzo bliskie sąsiedztwo Włoch. Poza tym, tożsamość Malty była także kształtowana poprzez wpływy arabskie, francuskie czy nawet hiszpańskie. Wszystko to w efekcie sprawiło i dalej sprawia, że Malta jest obecnie naprawdę unikalną i wyjątkową mieszanką kulturową.
Krótka charakterystyka regionów Malty
1. Valletta
Stolica i najważniejsze miasto Malty, mimo że liczy sobie ona raptem niewiele ponad 6 tysięcy mieszkańców. Znajdziecie tu wiele ciekawej historycznej zabudowy, a także liczne zabytki, które są spuścizną zakonu joannitów. Jest to również siedziba władz państwowych, a także doskonały punkt komunikacyjny, z którego dojedziecie do nawet najdalej położonych zakątków wyspy. Valletta jest ponadto miastem portowym. Jest ona położona na niewielkim półwyspie Sciberras, pomiędzy dwoma portami morskimi – Wielkim Portem oraz portem Marsamxett.
Zobacz również:
VALLETTA. Przewodnik po stolicy Malty. Najważniejsze zabytki i atrakcje.
2. Vittoriosa, Cospicua i Senglea
Zwarta aglomeracja określana też po prostu jako Trzy Miasta. Te położone naprzeciwko Valletty po drugiej stronie Wielkiego Portu miejscowości uchodzą za najładniejsze w całym kraju. Mimo wyraźnej bliskości stolicy znajdziecie tu liczne malownicze zaułki oraz sporo miejsc umożliwiających odrobinę wytchnienia.
3. Sliema, St Julian’s i Paceville
Główne centrum turystyczne kraju. To właśnie tutaj znajdziecie najlepszą infrastrukturę noclegową i gastronomiczną. Tutaj też działają liczne kluby, w których możecie bawić się do białego rana. Miasta te, podobnie jak Valletta, również są świetnym punktem komunikacyjnym na Malcie i dojedziecie stąd do wielu innych miejscowości w obrębie wyspy.
Zobacz również:
SLIEMA. Centrum turystyczne oraz baza wypadowa do zwiedzania Malty.
4. Północne wybrzeże
Drugie ważne centrum turystyczne kraju. Region mogący pochwalić się nie tylko równie dobrym zapleczem turystycznym, ale też licznymi atrakcjami, np. dla rodzin z dziećmi, takimi jak delfinarium, oceanarium czy wodny park rozrywki. Rozciągają się tu również niezwykle atrakcyjne piaszczyste plaże. Stąd też, z wybranych miejsc, będziecie mogli podziwiać krajobraz pobliskich wysp Gozo i Comino.
5. Południowe i wschodnie wybrzeże
Obszar uchodzący za najbardziej autentyczny i najmniej skażony turystyką na masową skalę. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu żadnej bazy hotelowej. Region ten tworzą przede wszystkim spokojne wioski rybackie oraz bardzo urokliwe i klimatyczne zatoczki. Do najważniejszych atrakcji należą tu wapienne klify, słynna Błękitna Grota oraz dwie megalityczne świątynie.
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
6. Środkowa Malta
Region uchodzący za matecznik kultury i tradycji tego niewielkiego kraju. Tutaj życie toczy się nieco innym rytmem niż ten, którego doświadczycie w nadmorskich bardziej turystycznych częściach wyspy. Najważniejszymi miejscowościami na tym obszarze są: Mdina i Rabat.
Zobacz również:
MDINA. Miasto ciszy i dawna stolica Malty. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje.
RABAT (MALTA). Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Czy warto tu przyjechać?
7. Wyspa Gozo
Wyspa ta jest znacznie mniejsza od samej Malty, a także o wiele spokojniejsza. Charakteryzuje się ona przeważającym rolniczym krajobrazem oraz występującymi gdzieniegdzie małymi miasteczkami. Do miejsc wartych zobaczenia zalicza się tu chociażby Zatokę Dwejra z jej wewnętrzną laguną oraz wapiennymi klifami.
8. Wyspa Comino
Malutka wysepka, która jest o tyle ciekawa, że do dziś zachowała swój dziewiczy charakter. Na stałe zamieszkują tu jedynie trzy osoby. Najważniejszym miejscem, dla którego warto się tu wybrać, jest z pewnością rajska Błękitna Laguna. Równie malownicza jest tu również Kryształowa Laguna. Cała wyspa ma status rezerwatu przyrody i jest ona całkowicie wyłączona z ruchu kołowego.
Zobacz również:
WYSPA COMINO. Błękitna Laguna i inne atrakcje. Co warto zobaczyć?
Zwiedzanie Malty – informacje praktyczne
Malta jest miejscem mającym swój niepowtarzalny urok i zdecydowanie wartym odwiedzenia. Mimo że kraj ten jest naprawdę niewielkich rozmiarów, to charakteryzuje się on dużą różnorodnością i możecie go poznawać w naprawdę wielu różnych odsłonach. Bez względu na to, na jak długo tu przyjeżdżacie, to tak zaplanujcie swój wyjazd, aby móc przemieszczać się po całej wyspie i odwiedzać różne jej regiony. Maltę tworzy bowiem sieć niedużych ale za to dość licznych bardzo urokliwych miasteczek, które często różnią się między sobą i które w połączeniu z otaczającym je przepięknym krajobrazem naturalnym sprawią, że na pewno Wam się tu spodoba.
Poruszanie się po Malcie
W celu poruszania się po Malcie możecie wynająć samochód, co jest możliwe chociażby na lotnisku. Biorąc jednak pod uwagę jak bardzo wąskie i kręte bywają tu drogi oraz że obowiązuje ruch lewostronny, to lepszym pomysłem będzie korzystanie z transportu publicznego. Tworzą go autobusy, którymi dojedziecie do nawet najbardziej odległych zakątków wyspy. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie miasta są ze sobą bezpośrednio połączone, co często oznacza konieczność przesiadek. Większość linii rusza spod dworca autobusowego w Valletcie (tuż obok Bramy Miejskiej). Właśnie dlatego stolica Malty (przystanek: Valletta) oraz położona tuż obok Floriana (przystanek: Bombi) są bardzo wygodnymi punktami przesiadkowymi.
Jednorazowy przesiadkowy bilet komunikacji publicznej jest ważny przez 2 godziny. Jego cena to 2 EUR w sezonie letnim oraz 1.5 EUR w sezonie zimowym. Za jednorazowy bilet nocny zapłacicie 3 EUR, za karnet uprawniający do 12 przejazdów – 15 EUR, a za kartę TallinjaCard Explore ważną przez 7 dni – 21 EUR. Do autobusu zawsze wchodzi się przednimi drzwiami i tam trzeba przytknąć do czytnika kartę miejską, kupić bilet jednorazowy u kierowcy lub okazać kierowcy bilet zakupiony wcześniej. Warto pamiętać, że na Malcie wszystkie przystanki autobusowe obowiązują jako „na żądanie”.
Największym mankamentem autobusów na Malcie jest to, że nie są one zbyt punktualne. Ponadto, jeśli autobus jest już zapełniony, a żaden z pasażerów nie planuje na danym przystanku wysiadać, to kierowca w ogóle się na nim nie zatrzyma. Poza tym, poszczególne linie autobusowe mają dosyć często przystanki, co sprawia, że pokonanie dość krótkiej trasy może zająć nawet godzinę. Podróż z Valletty na południowe krańce wyspy trwa zaś dwie godziny.
Ciekawym środkiem transportu na Malcie są również promy pasażerskie. Promy łączą różne nadmorskie miejscowości i dotrzecie nimi np. z Valletty do Sliemy lub tzw. Trzech Miast. Wielki prom pasażersko-samochodowy łączy też miejscowość Ċirkewwa z wyspą Gozo, a wiele firm prywatnych oferuje transport na wyspę Comino.
Malta – dojazd z lotniska
Autobusem dojedziecie też z i na lotnisko, które położone jest około 6 km od Valletty w miejscowości Luqa. Najszybsze połączenie z lotniska zapewniają linie, których numery zaczynają się od „X” – są to linie przyspieszone i zatrzymują się jedynie na wybranych przystankach (niestety jeżdżą z dość małą częstotliwością). Przystanek: Airport znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z terminala lotniska. Ok. 300 metrów dalej (przy rondzie i restauracji McDonald’s) zlokalizowany jest ponadto przystanek: Cintra, z którego odjeżdża kilka linii normalnych (nieprzyspieszonych) kursujących chociażby do Valletty (linie 71, 72, 73).
Malta od strony kulinarnej – co warto zjeść?
Pobyt na Malcie powinien być dla Was dobrą okazją do spróbowania lokalnej kuchni. Kuchnia maltańska jest unikatową mieszkanką, na którą składają się elementy angielskie, arabskie, sycylijskie czy nawet francuskie.
Jeśli chodzi o przekąski, to na pewno na uwagę zasługują tu dostępne w sklepikach niemal na każdym rogu pastizzi. Są one sporządzane z ciasta francuskiego nadziewanego, np. serem ricotta, groszkiem, kurczakiem czy we współczesnej wersji nawet nutellą. Cena jednej sztuki tego przysmaku oscyluje z reguły w granicach 0,30 – 0,60 EUR.
Innym przysmakiem na Malcie, nieco bardziej pożywnym, jest natomiast ftira. Jest to dobrze wypieczony tradycyjny okrągły chlebek z dziurką w środku, który po przekrojeniu smaruje się oliwą i pastą pomidorową oraz wypełnia dodatkami takimi jak tuńczyk, anchois czy liczne warzywa.
Typowo maltańskim daniem głównym jest z kolei fenek, czyli królik, którego przyrządza się np. w wersji gotowanej, duszonej czy smażonej. Charakterystycznymi daniami kuchni lokalnej są również chociażby timpana (zapiekanka makaronowa z mięsem i warzywami), braġjoli (bitki wołowe z nadzieniem z mięsa mielonego wieprzowego z dodatkami) czy ravjul (ravioli z maltańskim serem ricotta). Ponadto, je się tu także różnego rodzaju zupy, a bardzo powszechne są również wszelkiego rodzaju dania kuchni włoskiej oraz typowo angielskie sycące english breakfast.
Jeśli zaś mowa o napojach, to oprócz lokalnych win kosztujących z reguły raptem kilka euro oraz lokalnego piwa Cisk, warto też spróbować słynnej Kinnie, która jest w pewnym sensie tutejszą wersją coca-coli o lekko goryczkowym pomarańczowym smaku.
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!