KOWNO. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Czy warto tu przyjechać?

Kowno

Kowno nie jest bardzo popularnym miastem wśród turystów. Większość turystów na Litwie skupia się bowiem na tym, aby odwiedzić Wilno oraz jego najważniejsze zabytki i atrakcje. Nie oznacza to jednak, że w Kownie nie ma nic ciekawego do robienia. Kowno pozostaje co prawda w cieniu litewskiej stolicy i wciąż utrzymuje się poza głównym turystycznym szlakiem, ale jest to świetny kierunek na jednodniową wycieczkę.

Co warto zobaczyć w Kownie? Jakie są zabytki i atrakcje w Kownie? Jak zaplanować zwiedzanie? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Jakim miastem jest Kowno?

Kowno (lit. Kaunas) to bardzo malowniczo położone miasto u zbiegu rzek Niemna i Wilii. Jest to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto na Litwie oraz najważniejsze centrum przemysłowe kraju. Aktualnie mieszka tu niespełna 300 tysięcy osób – dla porównania liczba mieszkańców Wilna jest niemal dwa razy większa. Warto jednak pamiętać, że w dwudziestoleciu międzywojennym to właśnie Kowno było stolicą Litwy. Także teraz uchodzi ono za najbardziej „litewskie” miasto. Mieszka tu też największy odsetek rdzennych Litwinów.

Mimo to Kowno prawie zawsze pozostawało na uboczu i tak jest w zasadzie do dziś. Jak sam na pewno zauważysz, miasto jest dosyć senne i niewiele się tu dzieje. Poza tym, spora część miejskiej zabudowy jest po prostu mocno zaniedbana. Właśnie dlatego Kowno nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów przyjeżdżających na Litwę. Jest tu jednak kilka atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Najważniejsze zabytki i atrakcje Kowna zostały opisane w dalszej części tego tekstu.

Zobacz również:

WILNO. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Kowno – co warto zobaczyć?

1. Stare Miasto w Kownie

Zwiedzanie Kowna rozpocznij od wizyty na Starym Mieście. Możesz tu łatwo dojechać zarówno z dworca autobusowego jak i z dworca kolejowego. Do Starego Miasta w Kownie dojeżdżają trolejbusy (linie 1, 5, 7, 14, 15) oraz autobusy (linie 23, 29G, 35, 35A, 39, 46, 47, 57G). Wysiądź na przystanku Vilniaus gatvė.

Spacer rozpocznij na ulicy Wileńskiej (lit. Vilniaus gatvė). Jest to główny deptak turystyczny starówki w Kownie i znajduje się tu dużo historycznej zabudowy, która pochodzi nawet z XVI wieku. W okresie wiosenno-letnim miejsce to budzi się do życia. Wówczas zapełnia się ono mieszkańcami i turystami, którzy spacerują lub przesiadują w ogródkach restauracyjnych. Poza sezonem jest tu zdecydowanie spokojniej, a wszelki ruch ogranicza się do minimum.

Najważniejszym zabytkiem jest tutaj Archikatedra Św. Apostołów Piotra i Pawła (lit. Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika). To największa świątynia katolicka na całej Litwie! Powstała ona w XV-XVII wieku, a jej najciekawszym elementem jest dwupiętrowy ołtarz główny z 1755 roku. W 1993 roku modlił się tutaj papież Jan Paweł II, o czym przypomina tablica pamiątkowa.

Kowno
Kowno

2. Plac Ratuszowy

Zwieńczeniem ulicy Wileńskiej jest plac Ratuszowy (lit. Rotušės aikštė), który jest najważniejszym punktem Starego Miasta w Kownie. Głównym obiektem jest tutaj bardzo charakterystyczny biały budynek ratusza (lit. rotušė). Swój aktualny kształt uzyskał on w drugiej połowie XVIII wieku, a obecnie jest często nazywany białym łabędziem.

Przy placu wznosi się również Kościół św. Franciszka Ksawerego (lit. Šv. Pranciškaus Ksavero bažnyèia), który wyróżnia się swoją różową fasadą. Na tyłach ratusza mieszczą się natomiast budynki dawnego klasztoru Bernardynek oraz wchodzący w jego skład Kościół Trójcy Świętej (lit. Švè. Trejybės bažnyèia).

Kowno
Kowno
Kowno

3. Dom Perkuna

Ciekawym obiektem na Starym Mieście w Kownie jest też tzw. Dom Perkuna (lit. Perkūno namas). To stara kamienica kupiecka, którą wybudowano w stylu gotyckim na przełomie XV i XVI wieku. Legenda głosi, że w czasach pogańskich w tym miejscu znajdowało się centrum kultu słowiańskiego boga Perkuna. Stąd zresztą pochodzi aktualna nazwa tego budynku. Dom Perkuna mieści się przy ulicy Aleksoto gatvė, zaledwie kilkadziesiąt metrów od placu Ratuszowego.

4. Zamek w Kownie

Zdecydowanie najważniejszym zabytkiem na Starym Mieście są ruiny zamku w Kownie (lit. Kauno pilis). Twierdza stała tu już w XIV wieku i została ona wybudowana przez Litwinów lub Krzyżaków. W kolejnych stuleciach zamek był wielokrotnie niszczony i potem odbudowywany. Do dziś zachowały się tu zrekonstruowane fragmenty dawnej budowli. Mają one dla Litwinów duże znaczenie symboliczne i świadczą o bogatej historii całego regionu. Obecnie w zamku mieści się filia miejskiego muzeum.

Tuż obok zamku zwróć też uwagę na Kościół św. Jerzego (lit. Šv. Jurgio bažnyèia). Rozciąga się tu również całkiem przyjemny park położony nad rzeką. To znakomite miejsce do wypoczynku w bardzo przyjemnym otoczeniu przyrody. Wytyczoną alejką spacerową dojdziesz do miejsca, w którym zbiegają się rzeki Niemen i Wilia.

Kowno
Kowno
Kowno
Kowno

5. Aleja Wolności

Zwiedzając Kowno odwiedź także Nowe Miasto. Jego główną arterią i jednocześnie najbardziej reprezentacyjną ulicą całego Kowna jest Aleja Wolności (lit. Lajsvės aleja). Wzdłuż tego traktu wznosi się wiele budynków z XIX i XX wieku. Znajdują się tu też liczne lokale usługowe, a przez sam środek ulicy przebiega długi rząd drzew. Dzięki nim bez problemu odnajdziesz tu trochę spokoju i wytchnienia.

Aleję Wolności w Kownie zwieńcza bardzo charakterystyczny i potężny gmach Kościoła św. Michała Archanioła (lit. Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia). W przeszłości budynek ten pełnił funkcję soboru prawosławnego, kościoła garnizonowego, a nawet galerii sztuki. Obecnie jest to parafia rzymskokatolicka.

Kowno

6. Inne atrakcje w Kownie

Po wizycie w tej świątyni możesz udać się w drogę powrotną na dworzec i tym samym zakończyć swoją krótką wizytę w Kownie. Jeśli jednak chcesz tu spędzić więcej czasu, to skieruj się w stronę innych mniej popularnych atrakcji Kowna. Znajdują się one poza ścisłym centrum miasta. Są to między innymi:

  • Klasztor w Pożajściu (lit. Pažaislio vienuolynas) – największy zespół klasztorny na Litwie. Znajduje się on na obrzeżach miasta nad Niemnem przy zbiorniku retencyjnym. Klasztor powstał w XVII wieku i jest to znakomity przykład sztuki baroku,
  • Góra Zielona (lit. Žaliakalnis) – dzielnica willowa, która znajduje się na niewielkim wzniesieniu nad rzeką Wilią. Dostaniesz się tu kolejką linową. Na tym samym wzniesieniu wznosi się również monumentalny Kościół Zmartwychwstania (lit. Prisikėlimo bažnyčia),
  • Fort IX w Kownie (lit. IX Kauno fortas) – fort użytkowany w okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej jako więzienie. Jest to miejsce niemieckich zbrodni na ludności żydowskiej. Obecnie znajduje się tu muzeum oraz Pomnik Ofiar Zagłady.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy warto przyjechać do Kowna?

Kowno nie jest bardzo turystycznym miejscem. Miasto jest dosyć niemrawe i trochę zapuszczone – trochę jakby czas zatrzymał się tu pod koniec ubiegłego stulecia. Nie oznacza to jednak, że nie można tu miło spędzić czasu. W Kownie znajduje się bowiem kilka ciekawych zabytków i atrakcji. Właśnie dlatego zdecydowanie warto tu przyjechać. Świetnym pomysłem na zwiedzanie Kowna jest krótka jednodniowa wycieczka. Możesz tu bardzo łatwo dojechać z Wilna lub nawet z Polski.

Kowno – jak dojechać?

Z Wilna do Kowna dojedziesz pociągiem lub autobusem. Pociągi kursują średnio co godzinę, a bilet kosztuje ok. 5 EUR. Jeśli zaś chodzi o autobus, to ceny są bardzo podobne, a sama podróż trwa nieznacznie dłużej. Rozkład jazdy autobusów sprawdzisz bezpośrednio na dworcu autobusowym, a bilet zakupisz u kierowcy.

Do Kowna z łatwością dojedziesz również z Polski. Zatrzymują się tu wszystkie autobusy, które kursują z różnych polskich miast do Wilna oraz dalej na Łotwę i do Estonii, m.in. Ecolines oraz Lux Express. Podróż z Warszawy do Kowna trwa około 6-7 godzin, a ceny biletu w jedną stronę zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Kowno jest na tyle blisko, że możesz tu też przyjechać własnym samochodem.

Z Polski do Kowna dojedziesz także pociągiem. Pociąg z Warszawy do Kowna kursuje raz dziennie, a podróż w jedną stronę trwa ok. 8 godzin. Pociąg zatrzymuje się m.in. w Białymstoku, Augustowie i Suwałkach. Do Kowna możesz też wybrać się transportem lotniczym – z Warszawy kursują tu samoloty PLL LOT.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *