KARAKOŁ (PRZEWALSK). Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Karakoł (Przewalsk)

Karakoł to nieduże miasto położone we wschodniej części Kirgistanu. Jest ono bardzo malowniczo położone tuż obok jeziora Issyk-kul oraz u podnóża pasm górskich Tienszan. Miejscowość ta jest świetną bazą wypadową do organizacji wypraw wysokogórskich. Nie mniej jednak, warto tu przyjechać nawet jeśli nie planujesz wybierać się w góry. Choć miasta w Kirgistanie nie uchodzą raczej za najpiękniejsze, to akurat Karakoł jest całkiem ładną miejscowością i jest tu naprawdę bardzo przyjemnie. Czeka tu na Ciebie kilka atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć. Na zwiedzanie miasta Karakoł warto przeznaczyć jeden dzień albo chociaż kilka godzin. Ze wszystkich miast w Kirgistanie to właśnie Karakoł spodobał mi się najbardziej!

Karakoł – co warto zobaczyć?

1. Centrum miasta

Zwiedzanie miasta rozpocznij od spaceru po jego centrum. Chociaż Karakoł ma duży potencjał turystyczny, to turystyka nie jest tu jeszcze zbyt mocno rozwinięta. Centrum miasta jest miejscem bardzo autentycznym i możesz tu podejrzeć, jak wygląda prawdziwe lokalne życie jego mieszkańców. Część ulic jest bardzo zadbana, a na innych widać sporo typowego środkowoazjatyckiego gwaru (wręcz chaosu!) oraz budynków czekających na należną renowację. Warto też zajrzeć na tutejszy bazar, gdzie można zakupić świeże tradycyjne artykuły spożywcze oraz wiele innych lokalnych produktów.

2. Meczet Dungański

Na terenie miasta znajduje się kilka ciekawych obiektów, a jednym z nich jest Meczet Dungański. Ten bardzo charakterystyczny obiekt cechuje się naprawdę niezwykłą architekturą – wystarczy na niego spojrzeć, by stwierdzić, że wcale nie przypomina on meczetu! Dunganie, czyli chińscy muzułmanie osiedlili się na tym terenie pod koniec XIX wieku. Co ciekawe, meczet powstał tylko i wyłącznie z drewna, bez użycia metalowych gwoździ. Na teren świątyni można oczywiście wejść, ale od turystów pobierana jest opłata 50 KGS (ok. 2,50 zł). Należy pamiętać o stosownym stroju – są tu ogólnodostępne chusty i okrycia wierzchnie, z których można skorzystać w razie potrzeby.

3. Cerkiew Świętej Trójcy

Choć 85% mieszkańców Kirgistanu to muzułmanie, to jest tu też spora grupa osób wyznających prawosławie. Ważnym zabytkiem na terenie miasta jest Cerkiew Świętej Trójcy. Obiekt ten został wzniesiony w XIX wieku przez rosyjskich przesiedleńców. Drewniana cerkiew jest naprawdę imponująca, a jej cechą charakterystyczną jest pięć kopuł, które widać z różnych punktów w mieście. Świątynia charakteryzuje się również licznymi koronkowymi zdobieniami oraz pięknym wnętrzem z ikonami i freskami. Przetrwała ona zarówno okres radziecki jak i liczne trzęsienia ziemi. Obiekt ten możesz oczywiście zwiedzić. Możesz też wziąć udział w nabożeństwie.

Zobacz również:

KIRGISTAN NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

CO ZJEŚĆ W KIRGISTANIE? Potrawy, których trzeba spróbować

4. Jezioro Issyk-kul

Karakoł leży nieopodal jeziora Issyk-kul. Jest to największe jezioro w Kirgistanie, drugie największe jezioro górskie na świecie oraz drugie największe jezioro słone. Podróżując po Kirgistanie warto objechać jezioro Issyk-kul, gdyż droga prowadząca wokół jeziora obfituje w naprawdę piękne krajobrazy. Odwiedzając Karakoł możesz też wybrać się w rejs po jeziorze. Taki rejs jest naprawdę świetną przygodą i czeka tu na Ciebie wiele imponujących widoków na okoliczne pasma górskie.

Jednym z miejsc organizujących rejsy po jeziorze Issyk-kul jest hotel Asfandiyar. Obiekt ten posiada własną przystań oraz jednostki pływające z załogą. Możesz skorzystać z oferty prywatnych rejsów (wówczas trzeba skontaktować się z obiektem, żeby ustalić termin i liczbę osób biorących udział) lub rejsów grupowych (które w sezonie letnim odbywają się codziennie o określonej godzinie). Rejs indywidualny kosztuje 7000 KGS (ok. 315 zł, ale możesz spróbować wytargować lepszą cenę), a w przypadku rejsów grupowych koszt to 1000 KGS (ok. 45 zł) za osobę.

5. Muzeum Przewalskiego

Ważną postacią w historii miasta był rosyjski podróżnik i badacz Azji Centralnej Nikołaj Przewalski, który zmarł tutaj na dur brzuszny. Co ciekawe, w celu upamiętnienia naukowca car nakazał przemianowanie miasta Karakoł właśnie na Przewalsk, a nazwa ta oficjalnie funkcjonowała w latach 1889-1921 oraz 1939-1991. Potem, już po upadku ZSRR, na wniosek mieszkańców powróciła nazwa Karakoł. Do dziś funkcjonuje tu Muzeum Przewalskiego, gdzie można zobaczyć eksponaty związane z jego podróżami, a także osobiste pamiątki, mapy i dzienniki. Możesz to miejsce odwiedzić, jeśli tylko lubisz wizyty w muzeach. Placówka jest czynna codziennie w godz. 9-17, a bilet wstępu kosztuje 100 KGS (ok. 4,50 zł).

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6. Restauracja Dastorkon

Podróż do Kirgistanu powinna być także okazją do zasmakowania się w lokalnej kuchni. Jest ona naprawdę bogata i różnorodna, i można jej tu próbować w licznych restauracjach. Jeśli chodzi o Karakoł, to ja mogę Ci polecić wizytę w restauracji Dastorkon. Jest to bardzo klimatyczny lokal z pięknym tradycyjnym wystrojem oraz naprawdę pysznym jedzeniem. Spróbujesz tu wielu tradycyjnych kirgiskich potraw, jak np. mampar, lagman, kurdak czy beszbarmak. Jedzenie jest naprawdę smaczne, a ceny bardzo przystępne. Oczywiście w całym mieście działa też wiele innych restauracji, więc wybór jest naprawdę spory.

Wszystkie atrakcje w mieście Karakoł zdołasz zobaczyć w jeden dzień, a nawet w kilka godzin. Możesz też zatrzymać się tu na dłużej i wyruszyć na wędrówkę po tutejszych górskich szlakach. Nieopodal miasta znajduje się również formacja skalna określana jako Siedem Byków – jest to bardzo ciekawa atrakcja, którą również warto zobaczyć.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *