KAPSZTAD I OKOLICE. Przewodnik. Plan zwiedzania. Co warto zobaczyć?
Spis treści
Kapsztad to podobno jedno z najpiękniej położonych miast na świecie. Jest to też najstarsze miasto w RPA – zostało założone w 1652 roku przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską. Kapsztad to miejsce, które naprawdę warto zobaczyć! Możesz tutaj rozpocząć lub zakończyć swoją podróż do RPA. W Kapsztadzie i w okolicy znajduje się wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Miasto jest bardzo przyjazne, co wcale nie jest takie oczywiste w RPA. Na pewno Ci się tu spodoba!
Co zobaczyć w Kapsztadzie? Jakie są tu zabytki i atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie Kapsztadu? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.
Kapsztad – co zobaczyć?
01. Góra Stołowa w Kapsztadzie
Góra Stołowa (Table Mountain) to jeden z najważniejszych symboli Kapsztadu. Jest to też jeden z tzw. nowych 7 cudów świata, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten monumentalny płaskowyż wnosi się na wysokości 1073 m n.p.m. Ma on 4 km długości i 2 km szerokości. Góra jest płaska niczym stół bilardowy, skąd zresztą pochodzi jej nazwa. Góra Stołowa jest bardzo dobrze widoczna z praktycznie każdego miejsca w Kapsztadzie. Czasami na jej szczycie tworzy się cienki pas chmur, który może ograniczać widoczność. Dlatego wycieczkę najlepiej zaplanować wtedy, gdy niebo jest bezchmurne. Górę porasta bujna roślinność. Występuje tu ponad 1500 różnych gatunków roślin. Część z nich to gatunki endemiczne, których nie spotkasz nigdzie indziej na świecie.
Ze szczytu Góry Stołowej ujrzysz przepiękny widok na cały Kapsztad. Rozciąga się stąd także niesamowita panorama Półwyspu Przylądkowego. Na szczycie góry wytyczono kilka tras spacerowych. Znajdziesz tu również restaurację, kawiarnię oraz bezpłatne toalety. Na szczyt Góry Stołowej prowadzi kilka szlaków pieszych i wspinaczkowych.
02. Kolejka linowa na Górę Stołową
Najlepszym sposobem dotarcia na Górę Stołową jest kolejka linowa (Table Mountain Aerial Cableway). Przejazd w jedną stronę trwa ok. 5 minut, a na pokład jednorazowo wchodzi kilkadziesiąt osób. Z okien kolejki rozciąga się przepiękny widok, a dzięki obrotowej podłodze będziesz mógł go podziwiać z praktycznie każdej strony. Kolejka jest zawieszona na podwójnym kablu zakończonym odważnikami o wadze 130 ton. Dodatkowym zabezpieczeniem wagonika kolejki jest specjalny zbiornik z wodą, który znajduje się pod podłogą. Dystans pomiędzy dolną i górną stacją kolejki wynosi 1,2 km. Kolejka linowa na Górę Stołową jest atrakcją płatną. Czasami bywa ona nieczynna z powodu złych warunków pogodowych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.
górna stacja kolejki kolejka linowa
03. Nabrzeże Wiktorii i Alfreda
Nabrzeże Wiktorii i Alfreda (Victoria & Alfred Waterfront) to najbardziej reprezentacyjna część Kapsztadu. Rozciąga się ona w okolicach starego portu. Miejsce to jest bardzo ładne, zadbane i bezpieczne. Przyciąga ono licznych turystów kosmopolityczną atmosferą oraz wieloma atrakcjami. Poczujesz się tu niemalże jak w jakimś europejskim mieście. Znajdziesz tu m.in. nowoczesne oceanarium, gigantyczne centrum handlowe oraz diabelski młyn. Możesz też wybrać się do jednej z wielu restauracji. Osobiście mogę Ci polecić wizytę w restauracji Cape Town Fish Market – znajduje się ona tuż obok XIX-wiecznej wieży zegarowej.
Z portu możesz wyruszyć w 30-minutowy rejs po kanałach Kapsztadu. Zobaczysz w ten sposób biznesową część miasta z perspektywy wody. Rejs kończy się tuż obok centrum kongresowego CTICC. Z nabrzeża Wiktorii i Alfreda odpływają również statki wycieczkowe na wyspę Robben, która znajduje się w odległości 11 km od wybrzeży Kapsztadu. Niegdyś ta niewielka wyspa była wykorzystywana jako więzienie oraz szpital dla nieuleczalnie chorych. Tutaj 18 lat w celi spędził Nelson Mandela. Kilkugodzinne rejsy na wyspę Robben oferuje wiele firm wycieczkowych. Natrafisz na nie spacerując po portowym nabrzeżu.
wieża zegarowa port w Kapsztadzie Victoria & Alfred Waterfront kolorowe schody Cape Town Fish Market Kapsztad nocą
04. Promenada Sea Point
Na tyłach centrum handlowego V&A Waterfront rozpoczyna się nadmorska promenada Sea Point. To bardzo przyjemne miejsce na spacer z przepięknym widokiem na ocean. Podczas spaceru zwróć uwagę na latarnię morską Green Point – to najstarszy tego typu obiekt w RPA. Warto również wstąpić na weekendowy targ Oranjezicht City Farm Market. Możesz tu zakupić od lokalnych dostawców wiele produktów spożywczych. Działa tu też wiele knajpek z kuchnią afrykańską i międzynarodową.
promenada Sea Point latarnia morska Oranjezicht City Farm Market na targu czeka na Ciebie wiele pyszności
05. Centrum historyczne Kapsztadu
Różne oblicza Kapsztadu odkryjesz spacerując po historycznym centrum miasta. W centrum Kapsztadu nie ma co prawda wielu imponujących zabytków, ale zobaczysz tu m.in. wiele pięknych kamienic zaprojektowanych w stylu wiktoriańskim. Najważniejszym zabytkiem Kapsztadu jest Zamek Dobrej Nadziei (Castle of Good Hope) – to najstarszy kolonialny budynek w RPA! Został on wzniesiony przez Holendrów w XVII wieku. Dawniej mieściła się tu siedziba władz prowincji, a dziś jest muzeum, które możesz oczywiście zwiedzić.
Tuż obok zamku warto także zobaczyć budynek ratusza (Cape Town City Hall). Powstał on w 1905 roku i jest wizytówką miasta. Z jednego z okien ratusza w 1990 roku przemawiał do zgromadzonych ludzi Nelson Mandela. Dziś znajduje się tu jego pomnik. Nieco dalej w centrum Kapsztadu stoi również budynek parlamentu RPA. Znajdują się tu także reprezentacyjne ogrody Company’s Gardens założone w XVII wieku przez Holendrów. To bardzo przyjemne miejsce na krótki spacer. Być może spotkasz tu południowoafrykańskie wiewiórki, które bardzo upodobały sobie to miejsce.
Ratusz w Kapsztadzie Company’s Gardens wiewiórka południowoafrykańska Zamek Dobrej Nadziei
06. Dzielnica Bo-Kaap
Dzielnica malajska Bo-Kaap (Malay Quarter) to niezwykle urokliwe miejsce w centrum Kapsztadu. Rozciąga się ona u podnóża Signal Hill i różni się od pozostałych części miasta. Dzielnica jest w dużej mierze zamieszkała przez ludność muzułmańską. Są to potomkowie muzułmanów sprowadzonych tu niegdyś przez Holendrów z takich państw jak Malezja, Indonezja czy Madagaskar. Dzielnica Bo-Kaap powstała w XVIII wieku, a jej mieszkańcy mieli wówczas status niewolników. Domy były im tylko dzierżawione i zgodnie z nakazem wszystkie musiały być białe. Po uzyskaniu wolności mieszkańcy pomalowali je w różnych jaskrawych barwach i takie pozostają one do dziś. Z biegiem lat kolorowe domy w dzielnicy Bo-Kaap stały się jedną z ciekawszych wizytówek Kapsztadu i warto to miejsce zobaczyć.
Dzielnica Bo-Kaap to najlepszy dowód na to, że mieszkańcy Kapsztadu (jak i całej Południowej Afryki) stanowią prawdziwą mieszankę języków, wyznań, ras i narodowości. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu, to możesz również odwiedzić Iziko Bo-Kaap Museum. Prezentuje ono lokalną kulturą i dziedzictwo muzułmańskie w RPA.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.
dzielnica Bo-Kaap zrobisz tu wiele pięknych zdjęć
07. Robben Island
Odwiedzając Kapsztad, możesz też wybrać się w rejs na Robben Island. Ta nieduża wyspa znajduje się na Oceanie Atlantyckim w odległości ok. 12 km od wybrzeża Kapsztadu. Miejsce to ma duże znaczenie symboliczne. To właśnie tutaj bowiem przez wiele lat był więziony Nelson Mandela, który spędził na wyspie aż 18 lat. Współcześnie wyspa Robben jest ważną atrakcją turystyczną w RPA. Możesz tu zobaczyć celę Mandeli, a także wystawę dotyczącą apartheidu oraz walki o wolność. Wyspa jest też rezerwatem przyrody z bogatą florą i fauną. Na Robben Island codziennie kursują promy z V&A Waterfront w centrum Kapsztadu.
08. Przylądek Dobrej Nadziei
Zwiedzanie Kapsztadu warto połączyć z wizytą na Półwyspie Przylądkowym. Stanowi on symboliczną granicę pomiędzy Oceanem Atlantyckim i Oceanem Indyjskim. Miejsce to zachwyca różnorodnością krajobrazów. Koniecznie zobacz Przylądek Dobrej Nadziei (Cape of Good Hope). Ten skalisty cypel jest najdalej wysuniętym na południowy zachód punktem Afryki! Europejskim odkrywcą Przylądka Dobrej Nadziei był w 1488 roku portugalski żeglarz Bartolomeu Dias. Wówczas określił go jako Przylądek Burz. Nazwa ta została jednak zmieniona przez portugalskiego króla Jana II na Przylądek Dobrej Nadziei. Przypłynięcie tu dawało bowiem nadzieję na dotarcie na Daleki Wschód. Dziś jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna.
Do Przylądka Dobrej Nadziei dojedziesz samochodem z Kapsztadu w nieco ponad godzinę. Przylądek leży na terenie Parku Narodowego Góry Stołowej. Żyje tu wiele dzikich zwierząt, a niektóre z nich być może będziesz miał okazję zobaczyć. Czekają tu też na Ciebie przepiękne krajobrazy.
Przylądek Dobrej Nadziei być może spotkasz tu strusie
09. Przylądek Cape Point
Ok. 2 km przed Przylądkiem Dobrej Nadziei jest jeszcze Przylądek Cape Point. Oba te miejsca są zresztą bardzo często ze sobą mylone. Przylądek Cape Point tworzą wysokie kamieniste klify, z których rozpościera się przepiękny widok. Symbolem tego miejsca jest latarnia morska, która znajduje się na samym szczycie. Możesz do niej podjechać kolejką linową lub dotrzeć pieszo.
Cape Point, podobnie jak Przylądek Dobrej Nadziei, znajduje się w obrębie Parku Narodowego Góry Stołowej. Oba te miejsca najlepiej jest zobaczyć za jednym razem. Wjazd na teren parku jest płatny. Pomiędzy dwoma przylądkami została poprowadzona ścieżka, którą możesz pokonać pieszo.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.
Półwysep Przylądkowy droga na szczyt latarnia morska widok na bezmiar oceanu
10. Pingwiny na plaży Boulders
Plaża Boulders (Boulders Beach) to kolejna bardzo ciekawa atrakcja Półwyspu Przylądkowego. Znajduje się ona nad zatoką False Bay, w połowie drogi między Kapsztadem i Przylądkiem Dobrej Nadziei. Plaża jest zamieszkana przez ogromną kolonię pingwinów przylądkowych. Pingwinów żyje tu kilka tysięcy i wyglądają one naprawdę uroczo i niewinnie! Nie każdy jednak wie, że są one wpisane na listę gatunków zagrożonych. Do plaży prowadzi drewniana kładka, z której możesz podglądać pingwiny z naprawdę bliska. Wstęp na plażę jest płatny. Nie można się tu kąpać. Plaża Boulders Beach znajduje się w granicach niedużego portowego miasteczka Simon’s Town, które przy okazji również warto zobaczyć.
pingwiny na plaży Boulders port w Simon’s Town
11. Foki na wyspie Duiker
Nieopodal Kapsztadu, w pobliżu niewielkiej zatoczki Hout Bay, znajduje się malutka wysepka Duiker (Duiker Island). To bardzo ciekawe miejsce, które jest zamieszkane przez kilka tysięcy fok przylądkowych. Każdego dnia kilka razy dziennie z portu w Hout Bay wyruszają w krótki rejs statki wycieczkowe, które podpływają w pobliże wyspy. To najlepszy sposób, aby móc z bliska obserwować te niezwykłe zwierzęta. Widok fok wylegujących się w słońcu na skałach z pewnością zapadają w pamięć!
port w Hout Bay foki na wyspie Duiker
12. Narodowy Ogród Botaniczny Kirstenbosch
Narodowy Ogród Botaniczny Kirstenbosch (Kirstenbosch National Botanical Garden) znajduje się u podnóża Góry Stołowej, ale po przeciwnej stronie niż Kapsztad. To jeden z największych i najstarszych ogrodów botanicznych na świecie. Powstał w 1913 roku. W ogrodzie rośnie ponad 7 tysięcy różnych gatunków roślin, a wśród nich są gatunki rzadkie i zagrożone. Jest to jedyne miejsce, gdzie możesz zobaczyć wszystkie gatunki roślin, które występują w RPA.
Kirstenbosch to bardzo popularna atrakcja w RPA. Do ogrodu prowadzi kilka wejść i nie ma większego znaczenia, od którego z nich rozpoczniesz zwiedzanie. W ogrodzie zobaczysz mnóstwo niesamowitych roślin. Zwróć uwagę na proteę królewską, która jest nazywana narodowym kwiatem RPA. Czekają tu też na Ciebie przepiękne krajobrazy!
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.
protea królewska leucospermum
13. Degustacja wina
Południowa Afryka, a w szczególności okolice Kapsztadu, słynie z produkcji wina. Wytwarza się tu znane i cenione gatunki wina, co jest zasługą korzystnego klimatu i urodzajnych gleb. W okolicy Kapsztadu znajduje się wiele winnic – warto wybrać się do jednej z nich na degustację wina (wine tasting). Najstarszą winnicą w RPA jest Groot Constantia. Została założona w 1685 roku przez ówczesnego gubernatora Kapsztadu Simona van der Stela. Ja osobiście mogę Ci polecić wizytę w winnicy Vergelegen, w której produkuje się jedne z najlepszych win w RPA.
wine tasting sezon na winogrona przypada w grudniu
14. Plaże w Kapsztadzie
Okolice Kapsztadu to także piękne plaże. Są one bardzo popularne zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Najbliżej Kapsztadu znajdują się plaże Clifton – są to cztery kameralne plaże oddzielone od siebie wielkimi skałami. Warto jednak pamiętać, że znajdują się one nad Oceanem Atlantyckim, dlatego woda może być tu naprawdę chłodna. Nieco dalej są również inne plaże – plaża Camps Bay z pięknym widokiem na tzw. skały Dwunastu Apostołów, nieco odosobniona plaża Llandudno oraz przeznaczona dla naturystów plaża Sandy Bay.
Po drugiej stronie Półwyspu Przylądkowego, nad zatoką False Bay, znajduje się zaś plaża Muizenberg. To świetne miejsce nie tylko dla plażowiczów, ale też dla surferów. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są charakterystyczne kolorowe domki. Nieopodal znajduje się również bardzo popularna plaża Fish Hoek. Pamiętaj, że w zatoce False Bay zazwyczaj jest cieplejsza woda. Dlatego może to być lepszy wybór, jeśli zależy Ci na morskich kąpielach.
Clifton Beach plaża widziana z góry Muizenberg Beach kolorowe domki
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
Zwiedzanie, informacje praktyczne
Kapsztad na własną rękę – jak zaplanować zwiedzanie? Na pewno warto pamiętać o tym, że Kapsztad jest bardzo turystycznym miejscem. Dzięki temu jest tu znacznie bezpieczniej niż w innych miastach RPA. Możesz spacerować ulicami miasta i nie grożą Ci żadne niebezpieczeństwa. Mimo to warto zachować ostrożność oraz pilnować portfela i telefonu.
Ile czasu spędzić w Kapsztadzie? Przyjedź tu na co najmniej kilka dni. W Kapsztadzie i okolicy jest naprawdę sporo atrakcji, które warto zobaczyć. W 4-5 dni zdołasz zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca i starczy Ci czasu na plażowanie.
Po centrum Kapsztadu oraz w dzielnicy portowej możesz poruszać się pieszo. Do bardziej oddalonych atrakcji, takich jak kolejka linowa na Górę Stołową, ogród botaniczny Kirstenbosch, winnice czy plaże, najlepiej dojechać uberem lub boltem. Z kolei jeśli chcesz zwiedzić Półwysep Przylądkowy (wraz z Hout Bay i Boulders Beach), to musisz wynająć samochód. Niestety nie dociera tam żadna komunikacja publiczna z Kapsztadu.
Zobacz również:
RPA NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?
Kapsztad – wycieczki zorganizowane
Jeśli nie chcesz wynajmować samochodu, to możesz skorzystać z 1-dniowej wycieczki zorganizowanej po Półwyspie Przylądkowym. Takie wycieczki oferuje wiele agencji turystycznych działających w Kapsztadzie. O szczegółową ofertę zapytaj w swoim hotelu. Bardzo możliwe, że hotel współpracuje z poszczególnymi tour operatorami.
Ja osobiście mogę polecić Ci wycieczki organizowane przez firmę African Eagle Day Tours. W ich ofercie znajduje się wycieczka Discover the Cape Peninsula – jest to 1-dniowa wycieczka z Kapsztadu, podczas której zobaczysz wszystkie najciekawsze atrakcje Półwyspu Przylądkowej. W programie są miedzy innymi: Przylądek Dobrej Nadziei, Cape Point, pingwiny na plaży Boulders oraz rejs na wyspę Duiker.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.
Ciekawą propozycją jest także karnet Kapsztad Super Combi, który znajduje się w ofercie firmy Online City Pass. W cenie karnetu jest zawarty kilkugodzinny rejs na wyspę Robben oraz wjazd kolejką linową na Górę Stołową w opcji fast track, czyli bez czekania w kolejce, która potrafi być naprawdę długa. Podczas rezerwacji wybierasz dzień i godzinę skorzystania z obydwu tych atrakcji i co ważne, nie musi to być ten sam dzień. Dzięki temu możesz rozłożyć wizyty w tych miejscach na dwa różne dni. Po dokonaniu rezerwacji i płatności wszystkie szczegóły otrzymasz na maila. Karnet Kapsztad Super Combi możesz zakupić na tej stronie internetowej (link afiliacyjny).
Zobacz również:
KAPSZTAD SUPER COMBI. Góra Stołowa i rejs na Robben Island
Podobał Ci się ten tekst lub masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!