CO ZJEŚĆ W KIRGISTANIE? Potrawy, których trzeba spróbować
Spis treści
Co zjeść w Kirgistanie? Kirgistan oferuje bogatą i różnorodną kuchnię. Jest ona silnie zakorzeniona w tradycjach nomadów, czyli dawnych koczowników przemierzających środkową Azję. Widoczne są tu również wpływy tureckie, rosyjskie, a nawet chińskie. Kirgiska kuchnia jest bardzo tłusta i bazuje ona na mięsie – przede wszystkim na baraninie, wołowinie i koninie. Oto najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne dania, których warto spróbować w Kirgistanie.
Co warto zjeść w Kirgistanie?
01. Beszbarmak
Beszbarmak to narodowe danie kirgiskie. Jego nazwa oznacza dosłownie „pięć palców”, ponieważ tradycyjnie jadło się go rękoma. Danie to składa się z gotowanego mięsa (baranina, wołowina lub konina) podawanego na rozwałkowanych cienkich plastrach makaronu. Do tego dodaje się jeszcze cebulę, a całość jest polana aromatycznym bulionem.
02. Lagman
Lagman to przepyszne danie, które składa się z makaronu domowej roboty oraz mięsa (najczęściej wołowiny). Całość uzupełniają warzywa, m.in. papryka, cebula i marchewka. Lagman może być polany bulionem lub występuje w tzw. wersji bosej, czyli bez bulionu. Jest to jedno z najpopularniejszych dań w całej środkowej Azji.
03. Plov
Plov (określany też jako pilaf) to tzw. danie jednogarnkowe, które składa się z ryżu gotowanego z mięsem (najczęściej baraniną). Zwykle dodaje się do niego marchewkę, cebulę oraz liczne przyprawy. Danie to zajmuje szczególne miejsce w kuchni kirgiskiej. Jest ono podczas różnych uroczystości oraz na specjalne okazje.
04. Kurdak
Kurdak to popularne danie, które głównym składnikiem jest mięso (baranina, wołowina lub konina). Jest ono krojone na małe kawałki i smażone na dużym ogniu. Kurdak jest podawany z ziemniakami i cebulą. To jedno z kluczowych dań w kuchni kirgiskiej.
05. Pielmieni
Pielmieni to pierogi z mięsem, które wywodzą się co prawda z kuchni rosyjskiej, ale są także popularne w Kirgistanie. Składają się one z cienkiego ciasta, które jest wypełnione mięsem mielonym. Często dodaje się do nich także cebulę, czosnek i inne przyprawy. Pielmieni można podawać na różne sposoby. W Kirgistanie zazwyczaj pływają one w aromatycznym bulionie.
06. Boorsok
Boorsok to małe smażone kawałki ciasta, które podaje się jako przekąskę lub dodatek do głównego posiłku.
07. Manty
Manty to środkowoazjatycka odmiana pierogów. Są one bardzo popularne zarówno w Kirgistanie jak i w innych krajach regionu. Te sporych rozmiarów pierogi są najczęściej wypełnione mielonym mięsem oraz kawałkami tłuszczu. Mogą też jednak występować w innych odmianach, np. z ziemniakami. Często podaje się je z ostrym sosem pomidorowym.
08. Oromo
Oromo to tradycyjne danie kuchni kirgiskiej. W porównaniu z innymi potrawami jest ono mniej popularne, ale również warte spróbowania. Oromo to cienkie rozwałkowane ciasto gotowane na parze, które wypełnia się mięsem mielonym, a następnie zawija w długi rulon. Można je podawać z kwaśną śmietaną lub sosem pomidorowym.
09. Lepioshka
Lepioshka to tradycyjny kirgiski chleb. Jest on wypiekany w glinianym piecu i ma formę dużego płaskiego placka. To podstawa kirgiskiej kuchni, a czasami także… prawdziwe dzieło sztuki. Wszystko za sprawą pięknych wzorów, które często ozdabiają powierzchnię chleba.
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
10. Samsa
Samsa to pieczone bułeczki, które są nadziewane mięsem mielonym, kawałkami tłuszczu, cebulą i przyprawami. Mają one zwykle kształt trójkątny lub kwadratowy. To popularna szybka przekąska – idealna, żeby zjeść coś ciepłego na szybko.
11. Mampar
Mampar to tradycyjna kirgiska zupa, która jest bardzo smaczna, a jednocześnie bardzo prosta. Składa się ona z małych kawałków mięsa (baranina lub wołowina), ziemniaków, cebuli, marchewki, papryki, pomidorów i licznych przypraw. Ważnym składnikiem są również małe domowe kluseczki. Zupa jest gorąca i sycąca – idealna na chłodne dni.
12. Kumys
Kumys to tradycyjny napój wśród kirgiskich pasterzy. Jest to fermentowane mleko klaczy, które ma bardzo charakterystyczny kwaśny smak. Napój ten z pewnością nie każdemu będzie smakował.
Zobacz również:
KIRGISTAN NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga!