BISZKEK. Co zobaczyć w stolicy Kirgistanu? Atrakcje na jeden dzień

Biszkek

Biszkek to stolica i największe miasto w Kirgistanie. Leży on u podnóża gór Tienszan niedaleko granicy z Kazachstanem i ma milion mieszkańców. Wiele osób twierdzi, że w Biszkeku nie ma nic ciekawego i że nie warto się tu zatrzymywać. Sam osobiście też nie miałem wielkich oczekiwań, ale… muszę przyznać, że byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Jest tu naprawdę bardzo przyjemnie, a na ulicach jest dużo ludzi, dzięki czemu miasto jest pełne życia. Centrum Biszkeku jest zadbane i to pomimo tego, że tworzą go nie zawsze najpiękniejsze budynki postradzieckie. Nie ma tu może zbyt wiele atrakcji, ale zdecydowanie warto się tu zatrzymać na jeden dzień zanim ruszysz w dalszą podróż po Kirgistanie.

Co zobaczyć w Biszkeku? Jakie są tu zabytki i atrakcje na jeden dzień? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

BISZKEK – CO ZOBACZYĆ?

1. Plac Ała-Too

Plac Ała-Too to największy i najbardziej reprezentacyjny plac w Biszkeku. Jest on położony przy alei Chui, czyli najważniejszej ulicy w centrum miasta. Plac został wybudowany w 1984 roku z okazji 60. rocznicy utworzenia Kirgiskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Wcześniej miejsce to było nazywane Placem Lenina. Obecna nazwa odnosi się zaś do pasma górskiego Ała-Too, które jest symbolem naturalnego piękna Kirgistanu. Na placu odbywają się liczne imprezy i uroczystości państwowe, a w przeszłości także zamieszki i protesty. Było tak chociażby w 2005 oraz 2010 roku. Plac Ała-Too, podobnie jak cała centralna część Biszkeku, jest otoczony monumentalną socrealistyczną zabudową. Także z tego powodu warto to miejsce zobaczyć. Przy placu znajduje się m.in. gmach Ministerstwa Rolnictwa oraz Muzeum Historii Narodowej.

2. Pomnik Manasa

Pomnik Manasa znajduje się w centralnym punkcie placu Ała-Too. Manas jest legendarnym bohaterem narodowym Kirgistanu oraz bohaterem kirgiskiego eposu narodowego. Epos Manasa opowiada o historii narodu kirgiskiego. Utwór składa się z 500 tysięcy rymowanych wierszy, które przez stulecia były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Opowiada on o życiu i czynach Manasa, jego potomków i towarzyszy. Manas jest uosobieniem odwagi, męstwa i mądrości – zjednoczył on czterdzieści plemion kirgiskich i walcząc z wrogiem obronił niepodległość kraju.

3. Muzeum Historii Narodowej

Muzeum Historii Narodowej opowiada o bogatej historii i kulturze Kirgistanu. W muzeum można zobaczyć eksponaty związane z archeologią, etnografią oraz historią współczesną. Są tu również wystawy poświęcone życiu nomadów, czyli dawnych kirgiskich plemion koczowniczych. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10-18. Bilet wstępu kosztuje 200 KGS (ok. 9 zł). Więcej informacji: strona internetowa muzeum.

4. Pomnik Lenina

Pomnik Lenina do 2003 roku stał na placu Ała-Too. Potem został przeniesiony do mniej uczęszczanego miejsca i obecnie znajduje się niewiele dalej, na tyłach gmachu Muzeum Historii Naturalnej. Jest to jeden z najbardziej znanych symboli sowieckiej przeszłości miasta. Pomnik powstał w 1984 roku. Lenin stoi na solidnym kamiennym postumencie i prezentuje się w dynamicznej pozie z wyciągniętą ręką, która symbolicznie miała wskazywać na przyszłość republik radzieckich.

5. Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki w Kirgistanie ze względu na swój kolor jest też nazywany Białym Domem. Budynek powstał w 1985 roku i znajduje się w centrum miasta, przy alei Chui. Obecnie urzęduje tu nie tylko prezydent, ale też cały rząd. Jest to typowy przykład monumentalnej architektury socrealistycznej. Choć budynek nie jest udostępniony do zwiedzania, to warto go zobaczyć z zewnątrz.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6. Park Panfilova

Park Panfilova rozciąga się na tyłach Białego Domu. Jest to jeden z najpopularniejszych parków w Biszkeku i ulubione miejsce spotkań mieszkańców miasta. Park nosi imię rosyjskiego generała Iwana Panfilova, który walczył z nazistami i zginął w 1941 roku w bitwie pod Moskwą. Obecnie stoi tu również jego pomnik. Cały ten teren zielony został założony jeszcze w czasach radzieckich, a w kolejnych latach był poddawany licznym modernizacjom. To świetne miejsce na krótki spacer, a nawet piknik. Oprócz alejek spacerowych z ławkami znajdują się tu także liczne budki z jedzeniem, niewielkie wesołe miasteczko oraz diabelski młyn, z którego rozpościera się panorama miasta. Bilet na diabelski młyn kosztuje 300 KGS (ok. 14 zł).

7. Kilometr „zero”

Kilometr „zero” to symboliczny punkt orientacyjny, od którego mierzy się odległości do innych miast i miejsc w Kirgistanie. Znajduje się on w centrum Biszkeku, nieopodal placu Ała-Too. Obiekt ten nie jest co prawda szczególnie imponujący, ale i tak warto tu przyjść. Znajdują się tu bowiem liczne stragany z pamiątkami – jedno z niewielu takich miejsc w centrum Biszkeku. Tuż obok stoi też pomnik Kurmanjan Datki – kirgiskiej XIX-wiecznej polityczki i przywódczyni plemiennej.

8. Osh Bazaar

Osh Bazaar to najstarszy i największy bazar w Biszkeku. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Kirgistanu i z pewnością warto to miejsce odwiedzić, mimo że znajduje się ono nieco dalej od ścisłego centrum miasta. Na bazarze można znaleźć dosłownie wszystko – świeże produkty spożywcze, przyprawy, rękodzieło, ubrania, pamiątki i wiele więcej. Jest to świetne miejsce dla osób, które lubią zakupy oraz które chcą poczuć autentyczny lokalny klimat miasta. Bazar jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17.

Zobacz również:

KIRGISTAN NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować?

CO ZJEŚĆ W KIRGISTANIE? Potrawy, których trzeba spróbować

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *