PIASKI (NOWA KARCZMA). Ostatnia polska miejscowość na Mierzei Wiślanej
Spis treści
Piaski to niewielka osada zamieszkała przez raptem ok. 200 osób. Są one najdalej wysuniętą na wschód częścią Krynicy Morskiej i znajdują się w odległości ok. 11 km od centrum miasta. Jest to też najdalej wysunięte skupisko ludności po polskiej stronie Mierzei Wiślanej. Obecnie miejsce to wciąż pozostaje na uboczu. Jest to doskonały kierunek dla osób, które szukają przede wszystkim spokoju. Wypoczniesz tu z dala od tłumów turystów.
(tekst został zaktualizowany w marcu 2023 roku)
Piaski czy Nowa Karczma?
Piaski są bardzo charakterystycznie położone na wąskim pasie terenu pomiędzy Zatoką Gdańską i Zalewem Wiślanym. Nazwa tej osady pochodzi od ruchomych wydm, które w przeszłości niejednokrotnie zasypywały tutejsze domy. Zmuszały one mieszkańców do porzucania swoich gospodarstw, stając się tym samym prawdziwą plagą. Ostatni raz wydarzyło się to w 1825 roku. Obecnie natura jest już w tym zakresie ujarzmiona i wydmy nie zagrażają bezpieczeństwu osadników.
Miejsce to określa się jednak również jako Nowa Karczma. Nazwa ta odnosi się do karczmy, która istniała na tym terenie już w XV wieku. Określenie to przez długi czas funkcjonowało tu zresztą oficjalnie. Nadano je tej wiosce w 1948 roku, zastępując tym samym wcześniej obowiązującą niemiecką nazwę Neukrug. Obecnie termin ten nie jest już jednak tak popularny jak kiedyś.
W 1991 roku Piaski zostały włączone do nowo powstałego miasta Krynica Morska. Aktualnie dalej pozostają w jego granicach administracyjnych.
Zobacz również: KRYNICA MORSKA. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?
Dojazd i informacje praktyczne
Piaski to przede wszystkim bardzo spokojne i niezbyt tłoczne miejsce. Jest ono położone poza głównym turystycznym szlakiem, z dala od popularnych i chętnie odwiedzanych atrakcji. Piaski do dziś zachowały swój dziewiczy charakter i nie przyjeżdżają tu tłumy urlopowiczów. Nie ma tu też nawet hoteli i dużych ośrodków wypoczynkowych, które ustępują miejsca niewielkim pensjonatom, prywatnym kwaterom oraz kempingom. Poza tym, znajduje się tu dosłownie kilka sklepów spożywczych i restauracji. Nawet sami mieszkańcy tej malutkiej osady często nazywają ją żartobliwie nie tylko końcem Polski, ale też końcem świata.
Podobnie jak cała Krynica Morska, także Piaski dzięki swojemu specyficznemu położeniu są oddalone od innych większych miejscowości w regionie. Jeśli chodzi o transport drogowy, to dotrzeć tu można jedynie drogą wojewódzką nr 501 prowadzącą z Gdańska przez całą Mierzeję Wiślaną. Do Piasków można dojechać oczywiście własnym samochodem. Możesz też skorzystać z lokalnej linii autobusowej nr 870, która działa w strukturach PKS Gdańsk. Linia kursuje na trasie Gdańsk – Krynica Morska, ale niektóre jej kursy są wydłużone i docierają właśnie do Piasków.
Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂
Piaski nad morzem – atrakcje turystyczne
Główną atrakcją Piasków są piękne plaże rozciągające się na długości kilku kilometrów. Ich największym atutem jest to, że są one miejscem niezwykle spokojnym i że nie spotkasz tu tłumów turystów. Jest to najbardziej wysunięta na wschód polska plaża nad Bałtykiem. Do dziś jest to też obszar w zasadzie nietknięty żadną większą działalnością człowieka. Spodoba się tu przede wszystkim osobom poszukującym ciszy, prywatności i odrobiny wytchnienia w przepięknych okolicznościach przyrody. Przy samej plaży rozciąga się wydma porośnięta nadmorską roślinnością i dalej sosnowy las. Znajdują się tu również dwa niewielkie kąpieliska strzeżone. Nieco na zachód od Piasków (w stronę centrum Krynicy Morskiej) funkcjonuje także plaża dla naturystów.
Poza tym, będąc w Piaskach warto też wstąpić do niedużego portu rybacko-jachtowego, który znajduje się nad Zalewem Wiślanym. Dosyć charakterystycznym obiektem jest tu również niewielki Kościół Matki Bożej Gwiazdy Morza, który był konsekrowany w 2000 roku.
Granica polsko-rosyjska
3 km na wschód za Piaskami znajduje się granica Polski z Rosją. Jest ona jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej oraz NATO. Choć wygląda dość niepozornie, to jest pilnie strzeżona i nie ma możliwości jej przekroczenia w tym miejscu. Na Mierzei Wiślanej nie ma bowiem przejścia granicznego. Czasami pojawiały się plany jego utworzenia, ale jak dotąd nie doszły one do skutku. Przejście na stronę rosyjską w tym miejscu może więc skończyć się zatrzymaniem przez służby graniczne oraz otrzymaniem wysokiego mandatu. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, kiedy wybierasz się np. w rejs po Zalewie Wiślanym. W wodzie znacznie trudniej bowiem o orientację i wówczas bardzo łatwo jest wpłynąć na wody terytorialne Federacji Rosyjskiej.
Do granicy lądowej na Mierzei Wiślanej można dotrzeć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest spacer wzdłuż plaży, a drugim – podążanie leśną ścieżką. Prowadzi ona nieopodal plaży równolegle do wybrzeża i jest dostosowana m.in. do ruchu rowerowego. Możesz tu więc dojechać rowerem np. z centrum Krynicy Morskiej. Nie ma tu natomiast drogi przeznaczonej dla samochodów – droga asfaltowa kończy się w centrum Piasków.
UWAGA! Obecnie w związku z napiętą sytuacją w relacjach polsko-rosyjskich oraz budową dodatkowych zabezpieczeń podchodzenie do granicy może być utrudnione, a nawet niemożliwe! Bezwzględnie należy przestrzegać aktualnie obowiązujących rozporządzeń i przepisów prawa.
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!