JEZIORO ISSYK-KUL. Jakie są tu atrakcje? Co warto zobaczyć?

Jezioro Issyk-kul

Jezioro Issyk-kul to największe jezioro w Kirgistanie. To także drugie największe jezioro górskie na świecie (zaraz po jeziorze Titicaca) oraz drugie największe jezioro słone (po Morzu Kaspijskim). Jezioro Issyk-kul jest bardzo malowniczo położone pomiędzy pasmami gór Tienszan i leży na wysokości 1609 metrów n.p.m. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć! Jezioro jest naprawdę urokliwe i rozciągają się stąd piękne widoki na okoliczne szczyty. To jedna z największych atrakcji Kirgistanu, choć trzeba przyznać, że nie przybywa tu jeszcze tak wielu turystów. Najlepszą opcją na zwiedzanie jest objazd jeziora – w jego okolicy znajdziesz bowiem wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Jezioro Issyk-kul w Kirgistanie

Nazwa Issyk-kul oznacza ciepłe jezioro i wcale nie jest ona przypadkowa. Choć jezioro leży na sporej wysokości, a klimat w Kirgistanie bywa surowy, to samo jezioro nigdy nie zamarza. Jest to zasługa bliskości gór, dużego stopnia zasolenia oraz obecności źródeł termalnych nieopodal. W lato możesz się tu nawet kąpać! Temperatura wody jest wówczas podobna do tej w Bałtyku.

W przeszłości jezioro posiadało duże znaczenie strategiczne. Jego nabrzeżem biegła bowiem jedna z dróg w ramach Jedwabnego Szlaku. Dziś miejsce to ma spory potencjał turystyczny, ale jest on wykorzystywany tylko w niewielkim stopniu. Jezioro zachowało więc w dużej mierze swój dziewiczy charakter i nie jest dotknięte problemem masowej turystyki.

Jezioro Issyk-kul to miejsce, które warto zobaczyć. Przepiękne krajobrazy, które stąd ujrzysz, są naprawdę imponujące i zapierają dech w piersiach. Właściwie ciężko wyobrazić sobie podróż do Kirgistanu bez wizyty nad jeziorem Issyk-kul. Najlepszą opcją na zwiedzanie jest kilkudniowy objazd jeziora. W jego bliskiej okolicy w różnych miejscach znajduje się bowiem wiele ciekawych atrakcji Kirgistanu. Co ważne, miejsca te są dostępne dla każdego, nawet dla rodzin z dziećmi, co jest o tyle istotne, że zwiedzanie Kirgistanu kojarzy nam się przecież z wyprawami wysokogórskimi, które wymagają przygotowania i dużej sprawności fizycznej.

Jak objechać jezioro Issyk-kul?

Wokół jeziora Issyk-kul prowadzi droga, która w całości jest przystosowana do ruchu samochodowego. Wzdłuż północnego brzegu zazwyczaj jest ona lepiej utrzymana niż po południowej stronie. Na wielu odcinkach jest wyłożony nowy gładki asfalt. Z kolei na innych wciąż trwają roboty drogowe, a jakość nawierzchni bywa bardzo zła. Komunikacja publiczna w Kirgistanie jest bardzo słabo rozwinięta, dlatego najlepiej przemieszczać się własnym (wypożyczonym) samochodem. Najwygodniejszy będzie duży samochód 4×4, ale zwykły samochód osobowy też da radę, choć musisz wtedy zachować większą ostrożność. Alternatywnie możesz próbować łapać stopa, który w Kirgistanie działa całkiem sprawnie.

Na objazd jeziora warto przeznaczyć co najmniej trzy dni. W tak krótkim czasie zdążysz zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje. Musisz jednak liczyć się z tym, że taka wyprawa będzie dość męcząca, bo bardzo dużo czasu spędzisz w samochodzie. Jest to jednak jak najbardziej wykonalne. Jeśli do Kirgistanu przyjeżdżasz na dłużej, to na objazd jeziora możesz zaplanować więcej czasu. Wówczas też nie będziesz się tu nudzić, a samo przemieszczanie się samochodem rozłoży się na większą liczbę dni.

Aby objechać całe jezioro, trzeba pokonać ponad 500 km. Pamiętaj jednak, że po Kirgistanie jeździ się znacznie wolniej niż w Polsce. Trzeba uważać na kiepską jakość niektórych odcinków dróg oraz na dyskusyjną kulturę jazdy tutejszych kierowców.

Jezioro Issyk-kul - mapa

Atrakcje w Kirgistanie dla każdego

Sprawdźmy więc, jakie są najważniejsze atrakcje w pobliżu jeziora Issyk-kul. Naszą podróż rozpoczynamy w miejscowości Bałykczy. Jedziemy północnym brzegiem jeziora, a wracamy od strony południowej.

1. Czołponata

Pierwszą miejscowością, do której dojeżdżamy jest Czołponata. To nieduże miasto zamieszkane przez ok. 10 tysięcy osób. Miejsce to nie jest szczególnie atrakcyjne turystycznie, ale jest to typowy przykład niewielkiego kirgiskiego miasta, gdzie podejrzysz, jak wygląda prawdziwe autentyczne życie jego mieszkańców. Znajdują się tu różne hotele i pensjonaty, ale miej na względzie, że większość z nich to obiekty o bardzo prostym standardzie. Możesz zatrzymać się tu na noc, by z rana móc ruszyć w dalszą podróż.

W Czołponacie znajduje się również kilka plaż oraz niewielka przystań. Wzdłuż głównej drogi jest też kilka restauracji, spośród których niektóre są całoroczne, a inne działają tylko w sezonie letnim, czyli od czerwca do sierpnia. Ja osobiście mogę Ci polecić restaurację Imperiya Pitstsy, co dosłownie oznacza imperium pizzy. Choć nazwa nie jest może bardzo zachęcająca (bo kto chciałby jeść pizzę w Kirgistanie?), to zapewniam, że karta dań jest naprawdę bardzo szeroka i znajdziesz tu także wiele tradycyjnych kirgiskich potraw, których warto spróbować.

2. Karakoł

Najważniejszym miastem nad jeziorem Issyk-kul jest Karakoł (nazywany też Przewalskiem) i jest to miejsce, które naprawdę warto zobaczyć! Choć miasta w Kirgistanie nie uchodzą raczej za najpiękniejsze, to ta miejscowość jest całkiem ładna i jest tu bardzo przyjemnie. Karakoł leży u podnóża gór Tienszan i jest to świetna baza wypadowa do wędrówek wysokogórskich. Nie mniej jednak, warto tu przyjechać nawet jeśli nie planujesz chodzić po górach. Jest tu bowiem kilka naprawdę ciekawych atrakcji. Ze wszystkich miast w Kirgistanie to właśnie Karakoł spodobał mi się najbardziej!

Zwiedzanie miasta rozpocznij od spaceru po jego centrum. Zobacz niesamowity Meczet Dungański oraz Cerkiew Świętej Trójcy. Możesz też wybrać się w rejs po jeziorze. Takie wycieczki organizuje np. hotel Asfandiyar położony nieopodal miasta.

Wszystkie atrakcje w mieście zdołasz zobaczyć w jeden dzień, a nawet w kilka godzin. Znajduje się tu też kilka fajnych knajpek i restauracji. Ja polecam Ci wizytę w restauracji Dastorkon. Jest to bardzo klimatyczny lokal z pięknym tradycyjnym wystrojem oraz naprawdę pysznym kirgiskim jedzeniem.

Zobacz również:

KARAKOŁ (PRZEWALSK). Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

3. Siedem Byków

Nieopodal miasta Karakoł znajduje się formacja skalna Siedem Byków (Jeti-Ögüz), która jest jednym z symboli Kirgistanu. To świetny przykład na to, że w podróży po Kirgistanie chodzi przede wszystkim o naturę i piękne krajobrazy, a nie o siedzenie w miastach.

Te bardzo charakterystyczne czerwone skały swoim kształtem przypominają siedem byków leżących obok sobie. To bardzo malownicze miejsce, które warto zobaczyć. Znajduje się tu również punkt widokowy oraz kilka szlaków spacerowych.

Zobacz również:

JETI ÖGÜZ (SIEDEM BYKÓW). Atrakcja w Kirgistanie, którą warto zobaczyć!

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4. Kanion Skazka

Nieopodal południowego brzegu jeziora znajduje się kolejna popularna atrakcja Kirgistanu. Kanion Skazka to miejsce, które słynie z jaskrawych kolorowych formacji skalnych. Powstały one w wyniku erozji wiatrowej i deszczowej. Skały mienią się różnymi odcieniami czerwieni, brązu, żółci i pomarańczy. W wyniku naturalnych procesów piaskowce i gliny uformowały się w niezwykłe kształty przypominające zamki, zwierzęta czy postacie z bajek.

Jest to świetne miejsce na piesze wędrówki oraz prawdziwy raj dla fotografów. Skały w połączeniu z błękitnym niebem i okoliczną przyrodą tworzą naprawdę fotogeniczną scenerię. Z niektórych punktów widokowych widać także jezioro Issyk-kul.

Zobacz również:

KANION SKAZKA. Perełka na mapie Kirgistanu. Dojazd, zwiedzanie i atrakcje

5. Bokonbajewo

Jadąc jeszcze dalej dojedziesz do niedużego miasta Bokonbajewo. To kolejne już miasto, które samo w sobie nie jest może bardzo atrakcyjne, ale można tu doświadczyć autentycznej kirgiskiej kultury i tradycji. W Bokonbajewie znajdują się różnego rodzaju hotele i pensjonaty, więc bez problemu znajdziesz tu nocleg. W centrum miasta są też sklepy i restauracje. Jedną z nich jest restauracja Arashan Kafe, w której zjesz bardzo prosto, tanio i smacznie.

Znacznie ciekawsza od samego Bokonbajewa jest bezpośrednia okolica miasta. Znajduje się w niej całkiem sporo obozów z jurtami. Są to tradycyjne namioty, w których niegdyś żyli nomadzi, czyli dawni koczownicy przemierzający środkową Azję. Jeśli więc chcesz choć przez chwilę doświadczyć życia koczowników, a przy tym nie planujesz tego robić w innych miejscach, np. nad jeziorem Song-kul, to zrób to w Bokonbajewie. Okolice Bokonbajewa są również znane z pokazów sokolniczych.

6. Jezioro Orto Tokoy

Możesz również zajechać na chwilę nad jezioro Orto Tokoy, które znajduje się w odległości ok. 20 km od zachodniego brzegu jeziora Issyk-kul. Jest to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w celu nawadniania okolicznych terenów. Jezioro jest bardzo malowniczo położone i czeka tu na Ciebie wiele pięknych krajobrazów. Znajduje się tu też niewielki punkt widokowy, z którego ujrzysz pełną panoramę jeziora i okolicy.

Oczywiście wszystkie te miejsca to tylko przykłady atrakcji, które warto zobaczyć w Kirgistanie podczas objazdu jeziora Issyk-kul. Podczas podróży będziesz też mijał wiele innych malowniczych miejsc. Dlatego nie obawiaj się tego, aby robić sobie krótkie przerwy i zatrzymuj się wszędzie tam, gdzie znajdziesz jakąś urokliwą scenerię albo piękny krajobraz. Droga prowadząca wzdłuż jeziora Issyk-kul jest naprawdę widokowa, a przejazd nią dostarczy Ci wielu niesamowitych wrażeń!

Zobacz również:

KIRGISTAN NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

CO ZJEŚĆ W KIRGISTANIE? Potrawy, których trzeba spróbować


Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *