PARK ROMANTYCZNY W ARKADII. Przepiękny ogród w samym sercu Polski. Zwiedzanie, informacje praktyczne

Park Romantyczny w Arkadii

Arkadia to mityczna kraina wiecznego szczęścia, raj na ziemi, symbol ładu i spokoju oraz miejsce pozbawione wszelkich trosk. Takim też miejscem według założeń miał być przepiękny ogród romantyczny, który znajduje się na terenie niewielkiej wsi, nazywającej się zresztą właśnie Arkadia, zlokalizowanej w powiecie łowickim, w województwie łódzkim. Obiekt ten do dziś robi wrażenie na przyjeżdżających tu turystach i wraz z położonym nieopodal pałacem w Nieborowie jest świetnym pomysłem na krótką jednodniową wycieczkę. W poniższym tekście przeczytacie nieco więcej o tym niezwykłym miejscu oraz dowiecie się, jak najlepiej zaplanować sobie zwiedzanie.

 

HISTORIA OGRODU ROMANTYCZNEGO

Historia parku romantycznego w Arkadii wiąże się z postacią Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej – żony Michała Hieronima Radziwiłła, kasztelana wileńskiego, który był m.in. właścicielem pobliskiego Nieborowa. To właśnie ona, podążając za nowymi trendami w kulturze i sztuce, podjęła decyzję o zakupie tych ziem i stworzeniu tutaj pięknego ogrodu zaprojektowanego w stylu angielskim. Do prac przystąpiono w 1778 roku, a głównym architektem nowo powstającego obiektu został Szymon Bogumił Zug.

Styl angielski był wówczas czymś zupełnie nowym, i to nie tylko na ziemiach polskich, ale też w całej Europie. Zrywał on ze sztucznością i regularnością ogrodów francuskich (barokowych) oraz stawiał większy nacisk na naturalność i swobodę kompozycji. Pierwsze tego typu obiekty zaczęły powstawać w Polsce właśnie w latach 70. XVIII wieku, ale zdaje się, że mało który mógł równać się z ogrodem Heleny Radziwiłłowej, który dość szybko stał się jednym z najpiękniejszych i najbardziej ekskluzywnych w tej części Europy.

Księżna Helena Radziwiłłowa osobiście nadzorowała prace wykonywane w ogrodzie i to ona sprowadziła na teren Arkadii wiele dzieł sztuki oraz kopii rzeźb z różnych epok, czyniąc to miejsce czymś w rodzaju wielkiego muzeum pod otwartym niebem. Około 1800 roku koncepcja tego obiektu zaczęła przeobrażać się w kierunku ogrodu romantycznego, w którym oprócz wcześniejszych inspiracji antycznych pojawiły się również odniesienia do średniowiecza oraz motywy ludowe i patriotyczne.

Park Romantyczny w Arkadii - Świątynia Diany

Park Romantyczny w Arkadii

Park Romantyczny w Arkadii

Park Romantyczny w Arkadii

Park Romantyczny w Arkadii

Ogród cały czas się rozwijał i prace w nim trwały aż do śmierci Heleny Radziwiłłowej w 1821 roku. Później kompleks ten niestety mocno podupadł i mimo że kilkukrotnie próbowano go odnowić i uporządkować, to jednak lata zaniedbań sprawiły, że wiele znajdujących się tu niegdyś obiektów nie przetrwało do naszych czasów. Mimo to, także we współczesnej okrojonej formie park w Arkadii prezentuje się naprawdę wytwornie i potrafi dostarczyć wielu pozytywnych wrażeń.

 

ZWIEDZANIE OGRODU W ARKADII

Choć obecnie ogród romantyczny jest jedynie uszczuploną wersją siebie sprzed lat, to jednak w dalszym ciągu tworzy on naprawdę niezwykły kompleks, który jest bardzo przyjemnym i intrygującym miejscem na spacer. Zgodnie z założeniami stylu angielskiego park w Arkadii wyłamuje się ze sztywnych schematów gospodarowania przestrzenią i daje wszystkim odwiedzającym poczucie swobody oraz większego kontaktu z naturą. Nie oznacza to jednak, że panuje tu chaos. Całość jest bowiem bardzo starannie przemyślana, a każdy pojedynczy element ma swoje właściwe sobie miejsce. W ogrodzie można dostrzec liczne nawiązania do antyku i mitologii, a prąd romantyczny wzbogacił go również o symbolikę gotycką, ludową czy nawet baśniową. Zgodnie z założeniami romantyzmu miał to być, i zresztą dalej jest, obiekt, który skłania do refleksji i filozoficznych przemyśleń.

 

PARK ARKADIA – CO ZOBACZYĆ?

Najważniejsze i najciekawsze obiekty, na które natkniecie się podczas zwiedzania parku to:

 

1. Świątynia Diany

Niewielki budynek wzniesiony przez Szymona Bogumiła Zuga w 1783 roku. Obiekt ten jest stylizowany na świątynię antyczną, a w jego wnętrzu znajduje się kilka sal, spośród których ta najbardziej reprezentacyjna, zwana Panteonem, została ozdobiona pięknym plafonem (czyli malowidłem na suficie) przedstawiającym Jutrzenkę, autorstwa Jana Piotra Norblina. Od frontu świątynia została wzbogacona portykiem podpartym na czterech kolumnach jońskich, a pod tympanonem zostały wyryte słowa: DOVE PACE TRAVAI D’OGNI MIA GUERRA (TUTAJ ODNALAZŁAM SPOKÓJ PO KAŻDEJ MOJEJ WALCE),

Park Romantyczny w Arkadii - Świątynia Diany

Park Romantyczny w Arkadii - Świątynia Diany

 

2. Akwedukt

Rekonstrukcja ceglanej budowli wzorowanej na architekturze rzymskich wodociągów, łącząca dwa brzegi niewielkiej rzeczki tuż przy ujściu do wielkiego stawu. Pierwotnie akwedukt został wzniesiony w 1784 roku, po czym niemal sto lat później podjęto decyzję o jego rozbiórce. W 1951 roku konstrukcja została postawiona na nowo według oryginalnego projektu,

Park Romantyczny w Arkadii - Akwedukt

 

3. Przybytek Arcykapłana

Bardzo ciekawy obiekt, którego aktualny wygląd wcale nie jest skutkiem zniszczeń czy upływu czasu. Budowla ta bowiem już od samego początku została wzniesiona jako sztuczna ruina, w którą wkomponowano fragmenty oryginalnych rzeźb i innych elementów architektonicznych z różnych epok,

Park Romantyczny w Arkadii - Przybytek Arcykapłana

Park Romantyczny w Arkadii - Przybytek Arcykapłana

 

4. Dom Murgrabiego

Budowla architektonicznie bardzo podobna do Przybytku Arcykapłana, ale w większym stopniu nawiązująca do motywów średniowiecznych oraz zawierająca w sobie elementy neogotyckie. Wieża w tym obiekcie pierwotnie była niższa, ale została ona wyniesiona ku górze podczas prac modernizacyjnych w połowie XIX wieku,

Park Romantyczny w Arkadii - Dom Murgrabiego

 

5. Grobowiec na Wyspie Topolowej

Zrekonstruowany obiekt, który zgodnie z założeniem miał być miejscem ostatniego spoczynku Heleny Radziwiłłowej. Miejsce to zostało wzniesione na sztucznie usypanej wysepce w rozlewisku rzeki Skierniewki. Charakterystycznym elementem grobowca jest rzeźba przedstawiająca leżącą kobietę oraz biała marmurowa urna na szczycie obiektu. Na grobowcu widnieje napis: ET IN ARCADIA EGO (I JA ŻYŁAM W ARKADII),

Park Romantyczny w Arkadii - Grobowiec na Wyspie Topolowej

 

6. Pozostałości Cyrku Rzymskiego

Nieliczne fragmenty dawnej budowli, która zgodnie z założeniem miała przypominać starożytny obiekt (stadion) służący do organizowania wyścigów kwadryg. Obecnie w tym miejscu ostał się jedynie główny obelisk centralny oraz dwa mniejsze stojące po bokach.

Park Romantyczny w Arkadii - Cyrk Rzymski

 

DOJAZD I INFORMACJE PRAKTYCZNE

Miejscowość Arkadia jest położona nieopodal Łowicza, przy drodze krajowej nr 70, do której można dojechać od strony autostrady A2 lub drogi krajowej nr 92. Taka a nie inna lokalizacja sprawia, że do parku w Arkadii bardzo łatwo dotrzeć, jeśli podróżujecie np. z Warszawy czy Łodzi – wówczas wystarczy niecała godzina jazdy samochodem. Przed wejściem do parku znajduje się bezpłatny parking. Jeśli jednak nie posiadacie samochodu, to do Arkadii dojedziecie również pociągiem. W odległości niecałego kilometra od parku znajduje się stacja kolejowa Mysłaków, do której dotrzeć można Kolejami Mazowieckimi z takich miejscowości jak Warszawa, Sochaczew czy Łowicz (w zależności od kursu może być konieczna przesiadka).

Poniższa mapa prezentuje lokalizację parku w Arkadii (źródło: Google Maps):

Mapa - park romantyczny w Arkadii

Park Romantyczny w Arkadii

Obecnie park romantyczny w Arkadii działa w strukturach Muzeum Narodowego w Warszawie. Obiekt ten można zwiedzać codziennie, przez cały rok (w okresie od października do marca obowiązują nieco krótsze godziny otwarcia).

Zwiedzanie parku warto połączyć z wizytą w pałacu i ogrodzie w Nieborowie. Także ten obiekt jest placówką należącą do Muzeum Narodowego w Warszawie, a dla turystów zostały tu udostępnione reprezentacyjne wnętrza rezydencji Radziwiłłów z XVII-XIX wieku oraz barokowy (francuski) zespół parkowo-ogrodowy, który w przeciwieństwie do tego w Arkadii cechuje się większą regularnością kompozycji. Więcej informacji na temat zwiedzania Nieborowa znajdziecie już wkrótce w kolejnym tekście na blogu.

 

ARKADIA CENY BILETÓW

Park romantyczny w Arkadii. Cennik:

 • 16 zł – bilet normalny,
 • 10 zł – bilet ulgowy,
 • 1 zł – dzieci i młodzież uczące się (7-26 lat).

Ogród w Nieborowie. Cennik:

 • 16 zł – bilet normalny,
 • 10 zł – bilet ulgowy,
 • 1 zł – dzieci i młodzież uczące się (7-26 lat).

Park romantyczny w Arkadii + ogród w Nieborowie (bilet łączony). Cennik:

 • 28 zł – bilet normalny,
 • 16 zł – bilet ulgowy,
 • 2 zł – dzieci i młodzież uczące się (7-26 lat).

Wnętrza pałacu w Nieborowie. Cennik:

 • 20 zł – bilet normalny,
 • 15 zł – bilet ulgowy,
 • 1 zł – dzieci i młodzież uczące się (7-26 lat).

 


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *