JEZIORO SZKODERSKIE. Wycieczka samochodem i zachwycająca trasa widokowa P16

Jezioro Szkoderskie

Mówi się, że Czarnogóra to mały kraj na wielkie wakacje. I nie ma w tym stwierdzenie ani trochę przesady! Choć to wciąż nie do końca odkryte miejsce kojarzy się nam głównie z pięknym wybrzeżem Adriatyku i nadmorskimi kurortami, takimi jak Kotor czy Budva, to wystarczy wybrać się na wycieczkę w głąb kraju, aby przekonać się, co jeszcze Czarnogóra ma nam do zaoferowania. Jednym z miejsc, do których podczas takiej wycieczki z pewnością warto trafić, jest Jezioro Szkoderskie – prawdziwa perełka na mapie regionu.

Jezioro Szkoderskie – podstawowe informacje

Jezioro Szkoderskie to największe jezioro na Bałkanach, a jego powierzchnia w zależności od pory roku waha się od 390 km2 latem do 540 km2 zimą. Leży ono na pograniczu dwóch państw: Czarnogóry i Albanii, przy czym w granicach administracyjnych Czarnogóry znajduje się aż 2/3 powierzchni zbiornika. Cechą charakterystyczną jeziora jest jego wyjątkowe położenie pomiędzy pasmami gór Lovćen na zachodzie, gór Rumija na południu oraz gór Prokletije na północnym wschodzie przy granicy z Albanią. To właśnie te wznoszące się dokoła masywy górskie sprawiają, że obszar ten obfituje w naprawdę niesamowite widoki, które sprawią, że będziecie tym miejscem szczerze zachwyceni. Dodatkowego uroku temu krajobrazowi dodają również przewijające się gdzieniegdzie niewielkie osady mieszkalne na brzegu jeziora, malutkie wysepki na wodzie (jest ich około 50) oraz cerkwie i klasztory.

Jezioro Szkoderskie
Jezioro Szkoderskie
Jezioro Szkoderskie

Jednak poza widokami jezioro kusi też fascynującą przyrodą. To właśnie na tym obszarze żyje aż 50 różnych gatunków ssaków, 50 gatunków ryb oraz niemal 300 gatunków ptaków, z których zdecydowana większość jest migrująca i najlepiej je podglądać w sezonie wiosennym, gdy zaczyna się migracja, lub jesienią. Na samym jeziorze oraz w jego otoczeniu występuje również bardzo bogata flora, w tym między innymi bardzo charakterystyczne grzybienie białe (lilie wodne), grążele żółte czy trzciny. Krótko mówiąc, jest to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Zresztą nawet jeśli nie znacie się na poszczególnych gatunkach roślin czy zwierząt, to i tak docenicie to, jak te wszystkie elementy przyrody ożywionej i nieożywionej tworzą tu piękną i spójną całość.

Jezioro Szkoderskie jest jedną z najciekawszych, choć wciąż nieodkrytą i niedocenianą, atrakcją turystyczną Czarnogóry. W 1983 roku obszar jeziora oraz tereny przyległe utworzyły Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego, którego łączna powierzchnia to ponad 40 tysięcy hektarów!

Jezioro Szkoderskie
Jezioro Szkoderskie
Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie – trasa widokowa P16

Jezioro Szkoderskie po prostu trzeba zobaczyć! Zwłaszcza że całkiem wygodnie i po drodze jest tu zajechać, kiedy podróżujecie z Podgoricy (stolicy kraju) nad czarnogórskie wybrzeże lub znad wybrzeża do Podgoricy. Świetnym pomysłem i urozmaiceniem podróży po tym miejscu będzie jednodniowa bądź kilkugodzinna wycieczka samochodowa wzdłuż południowego brzegu jeziora. Samochód jest zresztą najlepszym sposobem przemieszczania się po Czarnogórze – komunikacja publiczna niestety nie jest tu zbyt dobrze rozwinięta. Wzdłuż południowego brzegu Jeziora Szkoderskiego została wytyczona trasa widokowa, która łączy najciekawsze miejscowości położone nad jeziorem oraz obfituje w przepiękne widoki, które zapadają w pamięć.

Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że jest to trasa dla tych, którzy za kółkiem czują się pewnie. Bo o ile od Podgoricy aż do miejscowości Virpazar prowadzi normalna droga przecinająca jezioro w jego północno-zachodniej części i niewiele różniąca się od tych, którymi zwykliśmy jeździć na co dzień, o tyle właśnie w Virpazarze można skręcić w trasę prowadzącą na dużej wysokości bezpośrednio wzdłuż brzegu jeziora. Droga ta jest bardzo wąska i kręta, z licznymi serpentynami. Prowadząc nad stromymi przepaściami nie jest też z reguły w żaden sposób zabezpieczona i często ciężko jest się tu minąć dwóm samochodom jadącym z naprzeciwka. Choć z pozoru nie są to duże odległości, to pokonuje się je w stosunkowo długim czasie. Wszelki trud i wysiłek włożony w przemierzenie tej trasy rekompensują jednak przepiękne zachwycające widoki i panorama jeziora obserwowana z góry. W niektórych miejscach na trasie zostały wytyczone niewielkie parkingi na poboczach i zdecydowanie warto zatrzymywać się w tego typu miejscach, gdyż można podziwiać tu okoliczny krajobraz.

Czarnogóra trasa widokowa P16
Czarnogóra trasa widokowa P16
Czarnogóra trasa widokowa P16

Możliwe, że przemierzając tę trasę napotkacie również lokalnych handlarzy, którzy na swoich straganach bezpośrednio przy drodze sprzedają produkty regionalne, takie jak wino, miód, herbatę, ser, wędlinę czy owoce. Jeśli zdecydujecie się zatrzymać w jednym z takich miejsc, to prawdopodobnie zostaniecie także poczęstowani jednym lub kilkoma z lokalnych trunków – wtedy jednak wypada dokonać jakiegoś zakupu. Warto wiedzieć, że w Czarnogórze dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u kierowców wynosi 0.3 promila, więc być może na tego rodzaju degustację będzie mógł się skusić także kierowca… 🙂 Oczywiście nie należy jednak przesadzać – podczas tej podróży warto mieć oczy dokoła głowy, zwłaszcza że bardzo łatwo jest tutaj stracić koncentrację i rozproszyć się wyłaniającymi się co chwila coraz piękniejszymi krajobrazami jeziora.

Jezioro Szkoderskie – co zobaczyć?

Tak czy tak, jeśli przyjeżdżacie do Czarnogóry na co najmniej kilka dni i podczas pobytu dysponujecie samochodem, to nad Jezioro Szkoderskie zdecydowanie warto przyjechać. Poniżej zostały opisane najciekawsze miejsca, które znajdują się przy brzegu jeziora i przy których warto się choć na chwilę zatrzymać. Zostały one wymienione w takiej kolejności, jakbyśmy jechali z północy na południe, tzn. z Podgoricy w kierunku wybrzeża Adriatyku (np. miejscowości Ulcinj) i granicy z Albanią.

1. Vranjina

Vranjina to niewielka miejscowość położona przy północno-zachodnim brzegu Jeziora Szkoderskiego, przy drodze E80 prowadzącej z Podgoricy w kierunku miejscowości Bar i Petrovac na Moru. Tutaj mieści się niewielkie centrum informacyjne dla odwiedzających Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego, a w nim można wystawę poświęconą geografii i przyrodzie tego miejsca. W miejscowości Vranjina znajduje się również niewielki zabytkowy klasztor św. Mikołaja.

2. Virpazar

Virpazar mógłby być dobrą bazą wypadową, jeśli chcielibyście spędzić nad Jeziorem Szkoderskim więcej niż jeden dzień. To niewielkie XVIII-wieczne miasteczko jest niejako centrum turystycznym okolic jeziora i także tutaj działa informacja turystyczna, w której można np. wypożyczyć kajaki, wynająć przewodnika, zarezerwować wycieczkę ornitologiczną bądź załatwić pozwolenie na łowienie ryb. Z Virpazaru wyruszają również liczne rejsy po jeziorze. Jeśli chodzi o zabytki, to warto zwrócić tutaj uwagę na malowniczy kamienny most oraz na górujące nad miastem ruiny XV-wiecznej twierdzy Besac. To właśnie w tej miejscowości można odbić w prowadzącą wzdłuż południowego brzegu jeziora wąską i krętą trasę oznaczoną symbolem P16.

Virpazar
Virpazar

3. Donji Murići

Donji Murići to niewielka wioska, której głównym atutem jest długa, kilkusetmetrowa piaszczysto-żwirowa plaża, która świetnie się sprawdzi w gorące letnie dni. To świetne miejsce do wypoczynku oraz… do podziwiania krajobrazu jeziora z dołu, a więc z perspektywy linii brzegowej.

Donji Murići
Donji Murići

4. Punkt widokowy Stevgas

Punkt widokowy Stevgas jest zlokalizowany tuż przy granicy czarnogórsko-albańskiej i rozciąga się stąd najlepszy widok na całe jezioro oraz na Albanię. Jeśli już dojedziecie w to miejsce i nacieszycie oczy pięknym krajobrazem, to możecie albo zawrócić w kierunku Virpazaru i Podgoricy, albo jechać dalej drogą prowadzącą w kierunku miejscowości Ulcinj.

Stevgas

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Marysia pisze:

    piękne jezioro miałam je okazje zobaczyć 2 lata temu podczas mojego objazdu po Czarnogórze. Spędziłam tam jednak mniej czasu, a z tego co widzę szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *