GNIEZNO. Czy warto odwiedzić pierwszą stolicę Polski? Propozycja krótkiej wycieczki

Gniezno
Gniezno

Po ostatnim sporym tekście na temat najważniejszych zabytków i atrakcji Poznania przyszła pora na wpis poświęcony Gnieznu. Miasto to będące pierwszą stolicą Polski ma bowiem równie długą i ciekawą historię, której początki przypominają zresztą dzieje poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Gniezno zyskało na znaczeniu już w 1000 roku, kiedy to doszło tu do spotkania cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym, a skutkiem tego spotkania, określanego również jako zjazd gnieźnieński, było utworzenie metropolii gnieźnieńskiej i mająca miejsce 25 lat później koronacja Bolesława na króla Polski. To właśnie w Gnieźnie podejmowano najważniejsze decyzje w państwie pierwszych Piastów i to właśnie tutaj koronowano kolejnych polskich władców. Czy to jednak oznacza, że także dzisiaj jest to miejsce, które warto odwiedzić i w którym nie będziecie się nudzić?

 

CZY DO GNIEZNA WARTO PRZYJECHAĆ? – PODSTAWOWE INFORMACJE

Faktem jest, że obecnie Gniezno wcale nie jest bardzo dużym miastem i nie jest też ono tak bardzo popularne wśród turystów. Okazuje się jednak, że może to być całkiem dobry kierunek podróży i znajdziecie tu co najmniej kilka zabytków przypominających o dawnej bogatej historii tego miejsca. Chcąc być jednak szczerym, należy przyznać, że poza tymi pojedynczymi obiektami Gniezno aktualnie niestety nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, a samo miasto sprawia wrażenie pustego i takiego, w którym nic się nie dzieje. Nie zmienia to co prawda faktu, że oczywiście warto tu przyjechać, ale na taką wizytę spokojnie wystarczy Wam kilka godzin lub maksymalnie jeden dzień.

Przyjeżdżając do Wielkopolski, zaplanujcie sobie ponadto czas w ten sposób, aby móc odwiedzić również stolicę tego regionu, czyli Poznań. Także w tym mieście odnajdziecie wiele zabytków, które przypominają o początkach państwa wczesnopiastowskiego (ZOBACZ).

 

KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA, CZYLI CO KONIECZNIE TRZEBA ZOBACZYĆ?

Gniezno, podobnie jak chociażby Rzym, zostało zbudowane na siedmiu wzniesieniach, spośród których największym jest Wzgórze Lecha. To właśnie tutaj po dziś dzień podziwiać można najważniejszy symbol miasta, czyli słynną katedrę gnieźnieńską (której pełna nazwa to Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), i to właśnie ona jest miejscem, które koniecznie musicie zobaczyć, nawet jeśli do Gniezna przyjechaliście raptem na godzinkę lub dwie. Obecny budynek świątyni pochodzi z XIV-XVI wieku, ale pod jego posadzką wciąż znajdują się pozostałości dwóch poprzednich kościołów, które znajdowały się na tym terenie wcześniej (pierwszą świątynię wzniesiono tu zresztą już w X wieku).

Katedra w Gnieźnie

Katedra w Gnieźnie

Katedra jest siedzibą prymasów Polski, a słynie ona przede wszystkim z zainstalowanych tu XII-wiecznych romańskich drzwi gnieźnieńskich, na których skrzydłach przedstawiono 18 scen z życia św. Wojciecha – duchownego, męczennika, jednego z patronów Polski.

We wnętrzu bazyliki, w centralnym punkcie znajduje się również konfesja św. Wojciecha, czyli miejsce, w którym zostały złożone relikwie świętego. Ponadto udostępnione do zwiedzania są tu także podziemia katedry, a na jej wieży zorganizowano taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

wnętrze Katedry w Gnieźnie

wnętrze Katedry w Gnieźnie

Warto też wiedzieć, że tuż obok katedry znajduje się m.in. kościół św. Jerzego oraz Muzeum Archidiecezjalne, w którym z kolei mieści się skarbiec katedralny będący najstarszym tego typu obiektem w Polsce.

Zarówno katedrę gnieźnieńską jak i muzeum można oczywiście odwiedzać. Samo wejście do katedry jest darmowe, ale zapłacić trzeba za wstęp do poszczególnych jej pomieszczeń. Bilet łączony obejmujący zwiedzanie drzwi gnieźnieńskich, podziemi katedry, tarasu widokowego oraz Muzeum Archidiecezjalnego kosztuje 21 PLN.

 

NA CO JESZCZE W GNIEŹNIE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Sama katedra jest oddalona od dworca PKP oraz dworca autobusowego o około 1,5 km. Dystans ten warto przejść pieszo i w ten sposób lepiej „poznać się” z miastem. I choć na samym początku być może nie zrobi ono na Was bardzo dobrego wrażenia, to jednak im bliżej bazyliki, tym Wasze postrzeganie tego miejsca będzie się zmieniało na lepsze. Najbardziej reprezentacyjną ulicą Gniezna jest łącząca gnieźnieński Rynek z katedrą ulica Tumska oraz stanowiąca jej przedłużenie ulica Bolesława Chrobrego. Jedną z atrakcji, jakie tu znajdziecie, jest tzw. ławka zakochanych, na której można sobie zrobić zdjęcie z katedrą w tle.

ulica Tumska w Gnieźnie

ulica Tumska w Gnieźnie

Rynek w Gnieźnie

Rynek w Gnieźnie

ulica Bolesława Chrobrego w Gnieźnie

ulica Bolesława Chrobrego w Gnieźnie

Ponadto, w różnych częściach centrum miasta zlokalizowano pomniki pierwszych królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Stanowią one część utworzonego w 2018 roku tzw. traktu królewskiego, czyli turystycznego szlaku, na który składają się również makiety edukacyjne, tablice informacyjne oraz interaktywne infokioski. Wszystko to ma pomóc lepiej zrozumieć historię tego miejsca i może być niezłą atrakcją np. dla rodzin z dziećmi.

pomnik Bolesława Chrobrego

pomnik Bolesława Chrobrego

W Gnieźnie warto też zwrócić uwagę na kilka obiektów architektonicznych, w tym m.in. na pochodzący z I połowy XIX wieku budynek Starego Ratusza, w którym obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Poza tym, znajduje się tu też kilka wartych uwagi kościołów, takich jak Kościół św. Jana Chrzciciela czy Kościół św. Trójcy. W Gnieźnie funkcjonuje również Muzeum Początków Państwa Polskiego.

 

GNIEZNO NA SZLAKU PIERWSZYCH PIASTÓW

Opowiadając o Gnieźnie, nie można nie wspomnieć o szlaku piastowskim, czyli przebiegającej przez różne gminy województwa wielkopolskiego i województwa kujawsko-pomorskiego trasie turystycznej, która prowadzi przez najważniejsze miejsca związane z historią pierwszych Piastów. Trakt ten powstał we współpracy poszczególnych samorządów i obejmuje on różnego rodzaju zabytki oraz inne obiekty historyczne, które są cenną pamiątką z czasów powstawania państwa polskiego i które właśnie z tego powodu zdecydowanie warto zobaczyć. Trasa ta jest jedną z najczęściej wybieranych przez liczne wycieczki szkolne, ale jest to tak naprawdę bardzo dobra propozycja dla osób w każdym wieku, które choć trochę interesują się historią.

Na szlaku, oprócz Gniezna czy Poznania, znajdują się również takie miejsca jak chociażby:

  • Ostrów Lednicki – fragmenty dawnego grodu, Muzeum Pierwszych Piastów na wyspie (ZOBACZ),
  • Żnin – Muzeum Ziemi Pałuckiej,
  • Biskupin – rezerwat archeologiczny,
  • Strzelno – Kościół św. Prokopa, Kościół św. Trójcy,
  • Kruszwica – Kościół św. Piotra i Pawła, tzw. mysia wieża,
  • Płowce – pole polsko-krzyżackiej bitwy pod Płowcami,
  • Włocławek – Katedra Wniebowzięcia NMP,
  • Kalisz – Katedra św. Mikołaja, rezerwat archeologiczny, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

A to oczywiście tylko wybrane punkty na tej trasie. Ponadto, w miejscowości Pobiedziska funkcjonuje Skansen Miniatur, w którym możecie oglądać wybrane obiekty szlaku piastowskiego wykonane w skali 1:20 i w którym udostępniona dla zwiedzających jest chociażby pomniejszona wersja katedry gnieźnieńskiej (ZOBACZ).

Jeśli więc dysponujecie odpowiednią ilością czasu, to na pewno świetnym pomysłem będzie połączenie wizyty w Gnieźnie z zobaczeniem innych wybranych atrakcji szlaku piastowskiego – istotna uwaga jest tu jednak taka, że jeśli się na to zdecydujecie, to prawdopodobnie będziecie musieli przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami własnym samochodem, gdyż komunikacja publiczna na tym obszarze nie jest aż tak dobrze rozwinięta.

Gniezno można też oczywiście zwiedzać niezależnie, a najszybciej dotrzecie tu pociągiem z Poznania. Pociąg na trasie Poznań-Gniezno kursuje z dość dużą częstotliwością, odległość ta jest pokonywana w trochę ponad 30 minut, a za bilet zapłacicie nieco ponad 10 PLN.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *