El Torcal de Antequera – zachwycający krajobraz krasowy w samym sercu Andaluzji

Last modified date

Comments: 0

(termin podróży: 03.12.2018)

Wizyta w Andaluzji nie tylko stwarza nam możliwość odwiedzenia dużych miast i małych miasteczek, w których z łatwością możemy obcować z hiszpańską kulturą i tradycją w najlepszym wydaniu, lecz również umożliwia podziwianie przepięknych naturalnych krajobrazów, których dokoła z pewnością nie brakuje. Jeden z najbardziej zachwycających znajduje się w parku krajobrazowym El Torcal de Antequera, który położony jest nieopodal niewielkiej miejscowości Antequera w centralnej części Andaluzji.

Sama Antequera jest miejscowością położoną około 50 km od Malagi i około 100 km od Grenady. Nie jest to duże miasto, ale z pewnością warte odwiedzenia, gdyż swoją przeszłością sięga ono okresu 3 tysięcy lat p.n.e., kiedy to osiedlili się tu pierwsi ludzie, a do dziś są tutaj również obecne ślady po czasach Cesarstwa Rzymskiego, liczne pozostałości po okresie arabskim oraz wiele kościołów reprezentujących różne style architektoniczne. Do Antequery najlepiej będzie dojechać autobusem lub wynajętym samochodem. Pociągiem natomiast dojedziemy jedynie do stacji Antequera – Santa Ana, która położona jest 17 km na wschód od miasta. Więcej informacji i ciekawostek o Antequerze znajdziecie w kolejnym wpisie na blogu…

Zobacz również: Antequera – krótki przewodnik oraz wskazówki dotyczące zwiedzania…

Zobacz również: Malaga – najważniejsze atrakcje stolicy Costa del Sol

Zobacz również: Grenada – atmosfera arabskiego orientu na południu Hiszpanii…

 

Park krajobrazowy El Torcal de Antequera jest położony kilka kilometrów za miastem, a znajdziemy w nim przepiękny krajobraz krasowy, który należy do jednych z najciekawszych tego typu miejsc w całej Europie. Autorem tych niesamowitych i zachwycających form skalnych są oczywiście siły natury, a sam proces ich powstawania rozpoczął się ponad 150 milionów lat temu, w okresie jurajskim, kiedy to cały ten obszar znajdował się pod wodą, a zalegające na dnie skały wapienne zostały pod wpływem ruchów tektonicznych wypchnięte na powierzchnię. Od tego momentu, aż do dnia dzisiejszego, na skały te (jak pamiętamy z lekcji geografii w szkole…) oddziaływały i dalej oddziałują różne czynniki zewnętrzne, takie jak opady deszczu, wiatr czy zmiany temperatur, co sprawia, że ulegają one ciągłym przeobrażeniom i tworzą naprawdę ciekawe kształty.

Wizytę w rezerwacie warto rozpocząć od Centrum Odwiedzających (hiszp. Centro de Visitantes), w którym możemy między innymi otrzymać mapkę obiektu bądź kupić pamiątki. Tutaj znajduje się też bezpłatny parking, i także tutaj swój początek oraz koniec mają dwie trasy spacerowe: zielona (hiszp. verde, 1,5 km długości, można ją przejść w 45 minut) oraz żółta (hiszp. amarillo, 2,5 km długości, można ją przejść w mniej niż 2 godziny).

Do rezerwatu najlepiej jest się dostać „na własną rękę”, ponieważ nie dociera tu żadna komunikacja publiczna. Dość dobrym pomysłem, z którego skorzystałem także ja, jest zamówienie taksówki, co opłaca się zwłaszcza wtedy, gdy podróżujemy kilkuosobową grupą. Z centrum Antequery kurs tam i z powrotem, obejmujący również zaczekanie na nas przez kierowcę 1 godzinę (akurat na spacer trasą zieloną), kosztuje 30 EUR (uwaga! – w weekendy obowiązuje druga taryfa, więc cena będzie odpowiednio wyższa). Sam rezerwat jest otwarty codziennie przez cały rok (oczywiście z wyłączeniem kilku dni w roku, takich jak święta), a wstęp na teren obiektu jest darmowy.

Na sam koniec tego wpisu zapraszam do obejrzenia zdjęć, a jeśli tylko będziecie mieli taką możliwość – zachęcam do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca…

 

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

Darek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment