STEGNA. Miejscowość określana jako centrum turystyczne Mierzei Wiślanej

Stegna
Stegna

Stegna to położona nad Zatoką Gdańską i w obrębie Mierzei Wiślanej niewielka miejscowość, która w sezonie wakacyjnym staje się chętnie odwiedzanym nadmorskim ośrodkiem turystycznym. Mieścinka ta ma swój niepowtarzalny urok i znajdziecie w niej znacznie więcej niż tylko plażę, kawałek deptaka czy kilka smażalni ryb. Jest to znakomite miejsce na krótki weekendowy wypad lub może nawet dłuższy urlop z rodziną bądź przyjaciółmi.

 

DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ WŁAŚNIE DO STEGNY?

Powodów, żeby odwiedzić Stegnę, jest co najmniej kilka. Po pierwsze, mimo że obecność ludzi w sezonie letnim będzie tu odczuwalna, to jednak panuje tu względny spokój i raczej nie będzie trzeba się bić o wolne miejsce na plaży. Po drugie, mimo że jest to dość mała miejscowość, to jest ona siedzibą gminy, dzięki czemu znajdziecie tu stację benzynową, Biedronkę, dworzec PKS, przychodnię, pocztę, posterunek policji itd… Po trzecie, jest tu co robić i bez problemu można znaleźć alternatywne zajęcie, nawet jeśli pogoda nie dopisze. No i po czwarte, dużą zaletą jest lokalizacja, dzięki której dość łatwo dotrzecie stąd chociażby do Gdańska.

W bezpośrednim sąsiedztwie Stegny położone są również inne równie ciekawe miejscowości na Mierzei Wiślanej, które zdecydowanie warto zobaczyć:

Takie a nie inne położenie Stegny nie tylko stwarza więc możliwość leniwego wypoczynku na plaży, ale pozwala również na zwiedzenie innych interesujących miejsc na Żuławach Wiślanych, i zdecydowanie warto z tej opcji skorzystać.

plaża w Stegnie

plaża w Stegnie

plaża w Stegnie

plaża w Stegnie

 

GŁÓWNE ATRAKCJE STEGNY

W Stegnie panuje dość nieskomplikowany układ urbanistyczny. Główna droga, czyli ulica Gdańska, przebiega równolegle do linii brzegowej i prowadzi od Trójmiasta aż do Krynicy Morskiej, i to właśnie tutaj znajduje się wiele sklepików z pamiątkami czy punktów gastronomicznych. Od Gdańskiej odchodzą dwie prostopadłe ulice – Morska i Lipowa – które mają około 3 km długości i które poprowadzą Was w kierunku plaży. Oprócz tego jest tu oczywiście też kilkanaście mniejszych ulic, wzdłuż których znajdują się gospodarstwa domowe oraz różnego rodzaju pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe.

Jeśli chodzi o główne atrakcje Stegny, to po pierwsze mieści się tu XVII-wieczny Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dość charakterystyczny jest sam budynek świątyni, a w środku znajdziecie między innymi liczne malowidła ścienne oraz sporych rozmiarów model statku. Kościół z pewnością warto zobaczyć, a w sezonie letnim odbywają się tu koncerty organowe.

Kościół w Stegnie

Kościół w Stegnie

W centrum Stegny, w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury, znajduje się również dość nietypowa wystawa prezentująca figurki z Kinder Niespodzianki. Sama kolekcja jest dość sporych rozmiarów (liczy sobie kilkadziesiąt tysięcy sztuk zabawek), a prezentowane są tu zarówno figurki współczesne jak również i te mające już kilkadziesiąt lat. Wstęp na wystawę kosztuje symboliczne 5 zł.

Nieco bardziej masową turystyczną atrakcją w Stegnie jest natomiast przebiegająca tu sieć kolei wąskotorowej, która została nazwana Żuławską Koleją Dojazdową i która stanowi reaktywowaną część dawnej Gdańskiej Kolei Dojazdowej stosowanej na potrzeby transportu w XX wieku. Aktualnie właścicielem ŻKD jest Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim, a obsługę kolei zapewnia Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych. Przez Stegnę przebiegają dwie turystyczne trasy kolejki – jedna prowadzi ze Stegny do Nowego Dworu Gdańskiego, a druga ze Sztutowa do Mikoszewa (czyli miejsca, w którym Wisła uchodzi do Bałtyku i z którego przeprawą promową można przedostać się do Trójmiasta). W Stegnie znajdują się trzy stacje kolejki: Stegna Gdańska, Stegna PKS oraz Stegna Morska.

Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Dojazdowa

Inną opcją na spędzenie czasu w Stegnie jest też spacer po lesie, którym dojdziecie w miłym dla oka otoczeniu natury z centrum tej niedużej miejscowości aż nad samo morze. Fajną atrakcją (zwłaszcza dla dzieci) może być ponadto działający tu park linowy. Chcąc się przedostać z miejsca w miejsce, warto natomiast skorzystać z wypożyczalni rowerów lub z transportu jednym z tzw. melexów.

Przy samej plaży (w okolicach ulicy Morskiej) warto ponadto zwrócić uwagę na Bulwar Radiowej Jedynki, gdzie znajdziecie kilka charakterystycznych ławek nawiązujących do różnych audycji Programu I Polskiego Radia. Właściwie to należy wspomnieć, że to właśnie Stegna nosi miano Letniej Stolicy Radiowej Jedynki.

Bulwar Radiowej Jedynki - ławka "Radio Dzieciom"

Bulwar Radiowej Jedynki – ławka „Radio Dzieciom”

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Zuzia pisze:

  Sama również uwielbiam Stegnę. Bardzo ładne zdjęcia i kompletny przewodnik po okolicy. Może już niedługo uda mi się odwiedzić!

 2. Stefek Godzio pisze:

  Samo miasteczko ok,ale…
  Jest tak zaśmiecone,las to śmietnisko,na plaży nie ma miejsca ,w którym jest czysto.
  Obrzydzenie bierze .
  Ludzie to świnie,ale powinno być sprzątane tak jak w innych miejscowościach ,gdzie władze bdsja o środowisko i przyjezdnych,na których tu się niemało zarania.

  • Darek Wojdyga pisze:

   Ja w sumie nie zauważyłem żeby Stegna była bardziej zaśmiecona niż inne nadmorskie miejscowości, no ale może po prostu miałem więcej szczęścia 🙂 Wedlug mnie powinno się przede wszystkim skuteczniej karać tych, którzy śmiecą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *