RABAT (MALTA). Czy warto odwiedzić to niewielkie miasteczko w centralnej części Malty?

Rabat
Rabat

W poprzednim wpisie mogliście przeczytać co nieco o Mdinie – urokliwej miejscowości w centralnej części Malty będącej dawną stolicą tego niewielkiego kraju. Tuż obok znajduje się natomiast Rabat – miasteczko co prawda mniej popularne, ale nie mniej ciekawe i zdecydowanie warte odwiedzenia. Niegdyś Rabat stanowił przedmieścia Mdiny, a dziś funkcjonując jako odrębne miasto jest bardzo dobrym kierunkiem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój, a ponadto chcieliby móc podejrzeć małomiasteczkową atmosferą życia codziennego na Malcie z dala od natłoku turystów. W Rabacie znajduje się też co najmniej kilka zabytków, które świadczą o bogatej historii tego regionu sięgającej jeszcze czasów Cesarstwa Rzymskiego.

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DOJAZDU

Chcąc dojechać do Mdiny bądź do Rabatu autobusem komunikacji publicznej wysiądźcie na przystanku: Rabat, który zlokalizowany jest pomiędzy sąsiadującymi ze sobą właśnie Mdiną i Rabatem. Autobusem dojedziecie tu z różnych regionów Malty (czasami może być konieczna przesiadka, np. na dworcu autobusowym w Valletcie), znajduje się tu również kilka parkingów przeznaczonych dla samochodów osobowych.

Warto wspomnieć, że komunikacja publiczna jest co do zasady bardzo wygodnym sposobem na podróżowanie po Malcie, a więcej informacji na jej temat znajdziecie w artykule, który podpowiada, jak zaplanować sobie zwiedzanie tego niewielkiego kraju (ZOBACZ).

Ponadto, organizując swój pobyt na Malcie zajrzyjcie również do pozostałych tekstów, w których opisane zostały inne równie ciekawe miejsca, które tu na Was czekają:

 

NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI I MIEJSCA WARTE UWAGI

Rabat warto odwiedzić przede wszystkim przy okazji wizyty w położonej tuż obok Mdinie, a na krótki spacer uliczkami tego niedużego miasteczka spokojnie wystarczy Wam godzinka lub dwie. W tak krótkim czasie zdążycie pobieżnie poznać tę miejscowość i na pewno zdąży się ona Wam spodobać. Względny spokój, cisza, wąskie uliczki, urokliwe zakątki oraz budynki w kolorze piaskowca sprawiają bowiem, że miejsce to ma swój niepowtarzalny klimat. Ponadto, zwróćcie tu również uwagę na kolorowe drzwi, okiennice i zabudowane balkony, które są charakterystyczną dla całego kraju ozdobą architektoniczną, będącą osobliwą pozostałością jeszcze po czasach arabskich.

Rabat

Rabat

Rabat

Więcej czasu w Rabacie będziecie musieli natomiast spędzić, jeśli zdecydujecie się na wejście do jednego z kilku działających tutaj muzeów. A wśród ciekawych miejsc, o których warto wspomnieć i które warto tu zobaczyć, znajdują się przede wszystkim:

  • Dom Rzymski – niewielkie muzeum działające przy ruinach dawnej willi rzymskiej rodziny arystokratycznej z I wieku. Ekspozycja muzealna prezentuje różne aspekty życia codziennego w Imperium Rzymskim, a oglądać tu można również zachowane do dziś starożytne mozaiki podłogowe;
  • Kościół św. Pawła oraz Kościół św. Publiusza – dwie odrębne świątynie, które łączy wspólna fasada. Kościół św. Pawła został przebudowany w stylu barokowym w połowie XVII wieku i to właśnie wtedy został do niego włączony Kościół św. Publiusza. Patrząc na budynek świątyni od frontu zobaczycie trzy wejścia – środkowe drzwi prowadzą do Kościoła św. Pawła, drzwi po prawej stronie prowadzą do Kościoła św. Publiusza, a drzwi po lewej stronie zostały zamontowane jedynie dla zachowania ładu kompozycji;
  • Grota św. Pawła – jedno z najważniejszych miejsc kultu na całej wyspie. To właśnie tutaj przez trzy miesiące po rozbiciu statku miał mieszkać i szerzyć wiarę chrześcijańską św. Paweł (obecnie patron Malty), a obecnie miejsce to uchodzi za posiadające właściwości lecznicze;
  • Katakumby św. Pawła – późnorzymski cmentarz podziemny pochodzący z II-IV wieku, a obecnie najstarsze świadectwo obecności chrześcijan na Malcie;
  • Katakumby św. Agaty – drugie bardzo ważne wczesnochrześcijańskie miejsce pochówku na Malcie. W katakumbach do dziś częściowo zachowały się gotyckie i renesansowe freski przedstawiające różne sceny z życia św. Agaty.

Rabat często nazywany jest kolebką chrześcijaństwa na Malcie, a opisane powyżej miejsca do dziś są ważnymi symbolami wiary mieszkańców tego kraju. Warto zresztą wspomnieć, że Malta jest jednym z pierwszych krajów, które w ogóle przyjęły chrześcijaństwo, a centralne regiony tego niewielkiego państwa uchodzą za matecznik jego kultury i tradycji. I także z tego powodu zdecydowanie warto tu przyjechać.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *